انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: لینوکس برای سیستم های قوی یا ضعیف  (دفعات بازدید: 1087 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mahanbastami

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 70
لینوکس برای سیستم های قوی یا ضعیف
« : 22 امرداد 1399، 02:49 ب‌ظ »
سلام دوستان من چند روزی هست که دارم راجب لینوکس تحقیق میکنم
توی تحقیقام بیشتر کلمه لینوکس برای سیستم های ضعیف به گوشم خورده
می خواستم از شما سوال بپرسیم واقعا اینطوریه
مثلا منی که یک سیستم متوسط  رو به بالا دارم چه امکاناتی نسبت به یک سیستم ضعیف دارم
مثلا توی ویندوز بعضی برنامه های سنگینو میتونم باز کنم و سیستم های ضعیف نمیتونن
اما طبق تحقیقات من توی لینوکس برنامه سنگینی وجود نداره و همه برنامه ها نسبتا سبک هستند
سوال اضلی :
در لینوکس چه امکاناتی سیتم های قوی دارند که سیستم های ضعیف ندارند

مشصات سیستم من :
cpu : i7 9700k
gpu: nvidia rtx 2060 super
ram: 32 gb

آفلاین \SmHk/

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 318
  • کاربر کوبونتو بودم
پاسخ : لینوکس برای سیستم های قوی یا ضعیف
« پاسخ #1 : 22 امرداد 1399، 03:34 ب‌ظ »
سلام
(طبق چیزایی که من میدونم)
خب سیستم عامل لینوکس(گنو لینوکس) به چندین شاخه ی مختلف تبدیل میشه که بهش میگن توزیع این توزیع های مختلف رو (میشه) به توزیع های سبک تر و سنگین تر دسته بندی کرد که اکثرا دسکتاپ اونا هست که سنگینیشون رو مشخص می کنه (مثلا پاپی لینوکس که نسخه ی سبک و ابونتو دیپیین یه نسخه سنگی)
پشتیبانی سیستم های ضعیف ضعف محسوب نمیشه ولی خب توزیع های پدر مادر دار بهترن دیگه

توی لینوکس هم بعضی برنامه ی سنگین رو بعضی از سیستم ها نمیتون باز کنن

پ.ن اگه جایی اشتباه بود بگید
« آخرین ویرایش: 22 امرداد 1399، 05:33 ب‌ظ توسط \SmHk/ »

آفلاین moheb2000

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 297
  • Hello, World
    • mebrahimi.ir
« پاسخ #2 : 22 امرداد 1399، 05:06 ب‌ظ »
سلام دوستان من چند روزی هست که دارم راجب لینوکس تحقیق میکنم
توی تحقیقام بیشتر کلمه لینوکس برای سیستم های ضعیف به گوشم خورده
می خواستم از شما سوال بپرسیم واقعا اینطوریه
مثلا منی که یک سیستم متوسط  رو به بالا دارم چه امکاناتی نسبت به یک سیستم ضعیف دارم
مثلا توی ویندوز بعضی برنامه های سنگینو میتونم باز کنم و سیستم های ضعیف نمیتونن
اما طبق تحقیقات من توی لینوکس برنامه سنگینی وجود نداره و همه برنامه ها نسبتا سبک هستند
سوال اضلی :
در لینوکس چه امکاناتی سیتم های قوی دارند که سیستم های ضعیف ندارند

مشصات سیستم من :
cpu : i7 9700k
gpu: nvidia rtx 2060 super
ram: 32 gb
سلام فرایند کامپایل، فرایند سنگینیه مثلا
بازی کردن فرایند سنگینیه
برنامه نویسی اندروید و اجرای اندروید امولیتور و همزمان باز بودن ده تا تب توی کروم سنگینه
نرم افزار های سه بعدی هم هستن که سنگینن ولی کاربرد روزمره برای ما ندارن
...
منظور اون تحقیقاتی که شما کردید اینه که لینوکس روی سیستم های قدیم هم خوب اجرا میشه و طبیعتا روی سیستم های جدید هم خوب اجرا میشه ولی ویندوز روی سیستم های قدیمی بدون هیچ برنامه سنگینی که نصب کنید خیلی کند اجرا میشه
« آخرین ویرایش: 22 امرداد 1399، 05:08 ب‌ظ توسط moheb2000 »

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
    • کام آرت
« پاسخ #3 : 27 امرداد 1399، 02:44 ب‌ظ »
مهم ترین دلیل لینوکس از نظر من:: مثلا با این سیستم شما اگه توی ویندوز ۱۰ درصد هنگی داشتید؛توی لینوکس ۳ درصد هنگی دارید (تجربه ی من) من از نرم افزار های سنگینی استفاده میکنم و رمم همش پر میشد و هنگی بیشتر. اما توی لینوکس این هنگی خیلی کم تر شده.من توی ویندوز نمیتونستم برنامه ی اندروید استودیو رو با شبیه سازش وا کنم چون هنگ میکرد.الان با ۴ تا شبیه ساز هم مشکلی ندارم

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
    • کام آرت
« پاسخ #4 : 29 امرداد 1399، 06:06 ب‌ظ »
اگه برای جواب من دنبال مدرک ما دلیل هستی برو راجب پارتیشن swap بخون ببین چیکار میکنه تا دلیل سرعت بیشتر لینکوس نسبت به ویندوز رو بفهمی

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1118
« پاسخ #5 : 02 شهریور 1399، 10:33 ق‌ظ »
پارتیشن swap تاجایی که من میدونم باعث افزایش سرعت نمیشه
بلکه باعث میشه که وقتی رم سیستم تمامش داره مصرف میشه سیستم نترکه و با سرعت کمتری به کارش ادامه بده و سیستم های امروزی که رم بالایی دارند نیاز زیادی به swap ندارند

در مورد لینوکس سبک یا سنگین هم این که همون طور که گفتند لینوکس توزیع های مختلفی داره شما میتونی رو tiny core  کار بکنی که فکر کنم کمتر از ۲۰G هستش یا توزیع هایی که حداقل 2G رم نیاز دارند در لینوکس تنوع و انتخاب زیاد هستش چیزی که یاعث سنگینی میشه میزکار هستش معمولا که باز هم میتونید انتخاب کنید
خودتون توزیع ها و دسکتاپ های مختلف رو تست بکنید بهتر از سوال پرسیدنه به نظرم

آفلاین mohammad kazemi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 896
  • ... :|
« پاسخ #6 : 02 شهریور 1399، 01:47 ب‌ظ »
ویندوز خودش به تنهایی خیلی سنگینه و بنابراین سخت‌افزار بیشتری میخواد.
شما نمیتونی ویندوز ۱۰ رو روی یه کامپیوتر با رم کمتر از 2Gb اجرا کنی، ولی مثلا دسکتاپ lxqt لینوکس روی رم 512Mb هم اجرا میشه. البته اگه سیستم قوی دارید، می‌تونید از دسکتاپ‌های کمی سنگینتر مثل KDE و Gnome استفاده کنید.
ولی خب مثل ویندوز، توی لینوکس هم یسری برنامه‌ها هستن که پردازنده یا رم بالایی می‌خوان. مثلا اگه شما کار سه‌بعدی بکنی یا اینکه بخوای کار گرافیکی سنگین با Gimp انجام بدی.
ولی در کل لینوکس منابع سیستم رو بهتر استفاده می‌کنه.

آفلاین hamid_asadi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 382
« پاسخ #7 : 02 شهریور 1399، 02:37 ب‌ظ »
مهم ترین دلیل لینوکس از نظر من:: مثلا با این سیستم شما اگه توی ویندوز ۱۰ درصد هنگی داشتید؛توی لینوکس ۳ درصد هنگی دارید (تجربه ی من) من از نرم افزار های سنگینی استفاده میکنم و رمم همش پر میشد و هنگی بیشتر. اما توی لینوکس این هنگی خیلی کم تر شده.من توی ویندوز نمیتونستم برنامه ی اندروید استودیو رو با شبیه سازش وا کنم چون هنگ میکرد.الان با ۴ تا شبیه ساز هم مشکلی ندارم
شما یدونه SSD داشته باشی هنگی کمتر رخ میده... به تجربه:
تو لینوکس چیز آزار دهنده نداریم! ویندوز 10 رو روشن میکنی از صب تا شب نوتیفیکیشن میاد! حتی از تنظیماتش هم میبندی ولی باز میاد...
اینترنت 50 گیگی میخری نباید ازش 50 گیگ انتظار داشته باشی! چون سهم قابل توجهی هم خود ویندوز مصرف میکنه. ولی تو اوبونتو اینطوری نیست
برنامه ها به مراتب سریعتر تو لینوکس اجرا میشه و کرش کمتر میکنن! البته وقتی پوسته و آیکون پرسپولیس رو از داخل تنظیماتش عوض میکنی میندازتت بیرون... یه ریست میکنی درست میشه ;D
و موارد از این قبیل...

ولی در کل چون چند ماه بیشتر نیست از اوبونتو استفاده کردم اینا رو گفتم...اوبونتو برای وبگردی مناسب نیست...
« آخرین ویرایش: 02 شهریور 1399، 02:39 ب‌ظ توسط hamid_asadi »

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1265
« پاسخ #8 : 02 شهریور 1399، 06:52 ب‌ظ »
نقل‌قول
تو لینوکس چیز آزار دهنده نداریم! ویندوز 10 رو روشن میکنی از صب تا شب نوتیفیکیشن میاد! حتی از تنظیماتش هم میبندی ولی باز میاد...
اینترنت 50 گیگی میخری نباید ازش 50 گیگ انتظار داشته باشی! چون سهم قابل توجهی هم خود ویندوز مصرف میکنه. ولی تو اوبونتو اینطوری نیست

ثانیه‌های ۱۸ تا ۲۵

برای سیستم‌های قدیمی به ترتیب پیشنهاد می‌کنم از زوبونتو، لوبونتو یا پاپی استفاده کنید.

توضیحات بیشتر در: سرگرم این روزها؟ این چهار گنو/لینوکس‌ سبک برای کامپیوترهای قدیمی رو تست کنین

« آخرین ویرایش: 02 شهریور 1399، 07:04 ب‌ظ توسط esmaeelE »

آفلاین mahdi7d1

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 77
« پاسخ #9 : 04 شهریور 1399، 01:51 ب‌ظ »
با اطلاعاتی که من از بلندر دارم رندر حتی با جی‌پی‌یو که درایور درست‌حسابی واسش وجود نداره تو لینوکس چند درصد (۲ تا ۵) سریع‌تره و سی‌پی‌یو یکمی بهتر (۵ تا ۱۰). عموما سبکی و سنگینی که می‌گن مربوط به خود سیستمه و این قرار نیست باعث بشه رو کار یه نرم‌افزار سنگین که قراره کل منابع رو مصرف کنه تاثیری بزاره. این سریع بودن بلندر برای مثال به خاطر بهینه بودن درایورهای لینوکسیه نه سبک بودن کلی لینوکس. من کلا بیشتر اطلاعاتم راجب نرم‌افزارای گرافیکیه و توی گیمپ هم کمتر هنگ می‌کنم که احتمالا به خاطر مدیریت بهتر رم تو لینوکسه. تو ویندوز یدفه میبینی وسط کارات داره آپدیت ویندوز دانلود می‌کنه یا یه پروسه دیگه که مربوط به خود ویندوزه.

آفلاین mr.amir138396

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 459
  • شاگرد همیشه مشتاق یادگیری
« پاسخ #10 : 05 شهریور 1399، 08:05 ق‌ظ »

اگه گیمیر هستین خوب دوال بوت کنین راحت باشین ولی خوب کلن لینوکس با هر سیستمی match میشه و کار باهاش راحته ربطی به سیستم ضعیف و قدیمی نداره اینکه میگن لینوکس برای سیستمای قدیمیه منظور روی اونا خوب کار میکنه و مث ویندوز نیست . نمی دونم چرا هرکی سیستمش خوبه فک میکنه لینوکس برای کامپیوترای قرن گازوییله و برا جدیدا نیستش در صورتی که اینطوری نیست (اگرچه گفتنیا رو دوستان گفتن ولی دلم پر بود خوب)
با احترام ! امیرحسین عباسی فاروجی . (;