انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: فلسفه نرم‌افزارهای آزاد و فلسفه نرم‌افزارهای متن‌باز  (دفعات بازدید: 19897 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
پاسخ به: فلسفه نرم‌افزارهای آزاد و فلسفه نر&
« پاسخ #15 : 30 خرداد 1389، 04:59 ق‌ظ »
سلام
بله اقبال عمومی کم بوده (البته معلومه که بیشتر توسعه دهندگان تاثیرگذار لینوکس شرکت های انحصاری یا دوستداران آنها هستند)ولی یک سری افراد مثلا پژوهشگران (که نرم افزار های علمی می نویسند)یا همین افرادی مثل آقای رسولی مومنی که برای خودشون وجامعه نرم افزار می نویسند معمولا از نسخه ی ۳ استفاده می کنند
برای مقایسه میگن که عمومیت در برابر آزادی! البته یکمی اغراق شده ولی به هر حال میگن
خیلی خوبه که فکر کنید چرا در دنیایی که شما  هر نرم افزاری که یک ورژن جدید می یاد همه می فهمند ولی یک چیز به این مهمی رو شما متوجه نشدیدیا اینکه نخواستند که متوجه بشید(اصولا در بیشتر جاهایی که پول اظافی در کار بوده  اینجور نفهمیدن ها طبیعیه!)آیا فکر نمی کنید که افکارتان منحرف شده(یا منحرف کردن)فقط کافی یک لحظه بایستید  فکر کنیدوبگید چرا؟چه اتفاقی افتاده که من از عامل بوجود آمدن سیستم عاملی که استفاده می کنم بی اطلاع هستم ؟ ولی از کوچکترین مساپل مربوط به انتشار نرم افزارهایی که مال افراد خاصی اند مطلعم؟ و دوباره اونایی رو که نوشتم رو بخونید(ولی اینبار دنبال جواب بگردید نه سوال
« آخرین ویرایش: 30 خرداد 1389، 05:18 ق‌ظ توسط وحشت (negarsoft) »
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
« پاسخ #16 : 04 تیر 1389، 11:09 ق‌ظ »
این یه مطلب جدید از ضمیمه بایت روزنامه خراسان هست. البته من فقط تو فلیکر بلد بودم عکس آپلود کنم که اونم فیلتر شده. می تونید این مطلب رو با فیلتر ش.ک.ن ببینید یا از آدرس سایت آسان دانلود دانلودش کنید.

http://www.asandownload.com/archives/utility/ebook/byte/download_khorasannews_byte_127/

خوشحال میشم اگه بهم یاد بدید که اگر خواستم تو این فروم عکس بگزارم باید چی کار کنم. ممنون
متاسفانه کار کردن با اینترنت تو ایران داره فرسایشی میشه. الان حس نفرت و خشم دارم و احساس می کنم به حقوقم تجاوز شده.
« آخرین ویرایش: 04 تیر 1389، 01:18 ب‌ظ توسط Keivan »

آفلاین heresh

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 968
نقل‌قول
خوشحال میشم اگه بهم یاد بدید که اگر خواستم تو این فروم عکس بگزارم باید چی کار کنم. ممنون
تو جاهایی که هنوز باز هستن عکس رو آپلود کن مثل tagsimage.com یا imagebin.ca, imagebin.us و ... اونجا چند نوع لینک بهت می‌ده. اینکه می‌خوای عکس کامل نشون داده بشه یا فقط یه نمونه کوچیک یا فقط لینک باشه ...

در مورد ضمیمه‌ای که گذاشتی، قسمت دردسرهای متن باز بودن، می‌بخشی واقعا چرت بود ...
یهو رو هوا گفته یه سری دانشمند امدن تحقیق کردن دیدن که متن باز بودن بده! خیلی راحت هک می‌شه و امنیتشون پایینه!!! ...
آخه از کجا؟ اسم و نشونیشون کو! ۲ سال رو چی تحقیق کردن، چه فاکتور‌هایی رو در نظر گرفتن؟
بر فرض که همچین دانشمندهایی وجود داشتن و تحقیق هم کردن، از کجا معلوم قصد و غرضی نداشتن؟ اصلا به دانشمند هم احتیاجی نیست، خودمون می‌تونیم قضاوت کنیم، مثلا ویستا که متن بسته بود، چند ساعته هک شد؟! یا آمارهای سرورهای اینترنتی رو نگاه کنیم متن‌بازها بیشتر هستن یا متن بسته؟

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
بابت راهنمایی ممنون.

در مورد مطلب هم فقط قصدم این بود که تاپیک کامل بشه. وگرنه خودم در این مورد نظری نداشتم. آدم بدونه همچین مطالبی هم وجود دارن بد نیست.

نکته دیگه اینه که هنوز که هنوزه تو مملکت ما نویسنده ها معمولا عادت ندارن از رفرنس استفاده کنن که اینم به نظر مسخره میاد. به هر حال .. .

آفلاین Caesar

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 383
    • A Virtual World for Learninig English
ببخشید، ولی توی چرت و پرت گفتن کم نمیارن!
فقط یه مقایسه:
IIS رو با Apache مقایسه کنید ببینید کی مشکل امنیت و کرک شدن داره(نخ‌سوزن IIS4 و5 که استخر پرورش باگ زده بودن!)

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 553
    • بررسی و معرفی توزیع ها و نرم افزارهای گنو/لینوکس
چقدر چرند نتوشته بود!!!!!!!!!!  خوبه همه میدونن امنیت لینوکس از همه سیستم عامل ها بالاتره ها.....

وای خدا کی از این مملکت خلاص میشیم. این نوشته اصلا کوچکترین دلیل علمی و عملی نداشت..... ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)
من دیگه معمولا اینجا لوگین نمیکنم. اگر امری داشتید با ایمیلم تماس بگیرید.
[/color]

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
سلام
دوستان اشتباه نکنید! نمی خوام بگم که اونا راست می گن (هنوز نخوندمش) امنیت متن باز روبا مدل انحصاری نباید با امنیت لینوکس و ویندوز مقایسه کرد بله یکی از دلایل امنیت لینوکس ازاد بودنشه که خب این فقط یک دلیلشه یک دلیل دیگهاش که کمتر گفته می شه اینکه هکر های بیشتری روش گار می کنند هکر ها معمولا ابزار می نویسند وکمتر نرم افزار سطح بالا می نویسند (نگاه کنید به همین لینوکس کلی نرم افزار و ابزار برای لذت بردن از کامپیوتر داره همین coreutilitis برای هرکسی جذابه)که این یعنی شما هر جری که بخوای استفاده کنی (که این شامل این می شه که شما امنیت داشته باشید یا نداشته باشید)که این هیچ ربطی به آزاد بودن لینوکس نداره... وکلی دلیل دیگه که اگر شد بعدا حتما می گم
در ضمن نرم افزار آزاد زمانی می تونه روی امنیت تاثیر داشته باشه که خیلی کاربر داشته باشه اگر کاربراش کم باشه فوق العاده خطر ناکه  این درحالیه که نرم افزار انحصاری کمتر تحت تاثیر تعداد و سواد کاربراشه
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین Bersam

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • برسام
متن بدون منبع دوباره  :D کلا احساس خوبی نسبت به این جور متن ها ندارم که فقط تحلیل یه شخصه خاصه !!!
باید متذکر شوم که منظور این ها از هکر چیه واقعا ؟
غیر از اینه که همه ی ما که از لینوکس استفاده می کنیم به نوعی هکر هستیم ! :) ایشون متوجه نشدن که هکر لینوکس وقتی یه باگ رو توی یه نرم افزار پیدا می کنه (باید قبول کنیم که لینوکس هم مثل همه نرم افزاره و امکان باگ توش هست ! تعصبی نباشید . \\:D/) به جای این که سواستفاده بکنه (که معمولا باگ ها در حدی نیست که بخواد سو‌استفاده بشه ازش !!! پورت ها که تلق و تلق مثل ویندوز باز نیست که :)) ) معمولا میره و باگ رو ریپورت می کنه ! :دی ! تازه این که کلی سرور و پرور بر روی سیستم های اپن سورس و لینوکس هستند‌ (نمونش ویکی‌پدیا با اون همه عظمت بازدید ! و تهدید های هک !) باید تلق و تلق هک بشن !‌ در صورتی که این طوری نیست  ;)
کلا از این متون زیاد میبینیم ! زیاد توجهی نکنین :):D

همه ی ما با هم برابریم ... لیکن برخی برابر ترند .

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
سلام
دوستان اشتباه نکنید! نمی خوام بگم که اونا راست می گن (هنوز نخوندمش) امنیت متن باز روبا مدل انحصاری نباید با امنیت لینوکس و ویندوز مقایسه کرد بله یکی از دلایل امنیت لینوکس ازاد بودنشه که خب این فقط یک دلیلشه یک دلیل دیگهاش که کمتر گفته می شه اینکه هکر های بیشتری روش گار می کنند هکر ها معمولا ابزار می نویسند وکمتر نرم افزار سطح بالا می نویسند (نگاه کنید به همین لینوکس کلی نرم افزار و ابزار برای لذت بردن از کامپیوتر داره همین coreutilitis برای هرکسی جذابه)که این یعنی شما هر جری که بخوای استفاده کنی (که این شامل این می شه که شما امنیت داشته باشید یا نداشته باشید)که این هیچ ربطی به آزاد بودن لینوکس نداره... وکلی دلیل دیگه که اگر شد بعدا حتما می گم
در ضمن نرم افزار آزاد زمانی می تونه روی امنیت تاثیر داشته باشه که خیلی کاربر داشته باشه اگر کاربراش کم باشه فوق العاده خطر ناکه  این درحالیه که نرم افزار انحصاری کمتر تحت تاثیر تعداد و سواد کاربراشه

چقدر سخت می نویسی. 10 بار کامنتتو خوندم و آخرش نفهمیدم چی می خواستی بگی.

آفلاین HojjatJafary

• Full Member
  • *
  • ارسال: 107
به نام خدا

با سلام

ببخشید که پابرهنه وارد بحث می شم ، نکاتی به نظرم رسید که بیان اونها رو لازم دونستم.

برفرض مثال که این تحقیقات درست باشه و نرم افزار های متن باز زود تر هک بشن !  خوب این که نقطه ضعف نیست  این دقیقا همون نقطه قوتیه که این نوع نرم افزارها دارن!؟
حالا چه طور؟ خوب الان می گم.

این که نرم افزار زودتر هک می شه به معنیه اینه که حفرش زودتر پیدا می شه و اگه تو دو ساعت اول انتشار نرم افزار ۱۰ نفر یه حفره رو پیدا  کنن در بدترین حالت ۹ نفر از اون سو استفاده می کنن و ۱ نفر اونو گزارش می کنه و به علت فعال بودن جامعه یا گروه توسعه دهنده متن باز به سرعت این حفره اصلاح می شه و تعداد کامپیوتر هایی که مورد سو استفاده قرار می گیرین بسیار کمتر می شه.

حالا شما فرض کن نرم افزار متن باز نیست و ۱۰ تا هکر اونو پیدا کردن در این میان اون یه نفر آدم خوبه هم گرچه تمایل خاصی نداره که کمک کنه ولی اگر هم بخواد کمک کنه فقط می تونه بگه این نرم افزارتون باگ داره و نمی تونه آدرس دقیق باگ رو بده بنابراین شرکت سازنده برای این که آبروش نره سریع به مهندساش می گه آقا بدویین کل کد رو چک کنید که باگ داره. بعد یک از چند ماه یک آپدیت می زارن و می گن حالا برو بخرش.

از دوستانی که علاقه مند به بحث نرم افزارهای آزاد و متن باز هستند خواهش می کنم به موضوع عمیق تر نگاه کنند تا بتوانند دیگران را خوب قانع کنند تنها گیردادن به ریفرنس و غیره نمی تواند پاسخ منطقی به این گونه مسائل باشد. یعنی مطالعه در این موضوع را بیشتر کنید و در باره نحوه اجرای آن در ایران بیشتر بیندیشید.

موفق و پیروز باشید.

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
« پاسخ #25 : 05 تیر 1389، 09:14 ق‌ظ »
به نظر من بحث این مقاله اینی نیست که شما میگین. این مقاله میگه اگه 10 نفر هکر از دو برنامه استفاده کنن که یکی اوپن سورسه و یکی دیگه نه اونوقت باگ های برنامه اوپن سورس زودتر پیدا میشن و راحت تر میشه ازشون سو استفاده کرد.

به عبارت دیگه اگر کسی بدونه به کجا می خواد حمله کنه و بدونه که اون سایت یا سازمان از چه برنامه ای استفاده می کنه در اون صورت با صرف زمان کمتری می تونه به حدفش برسه. یعنی در یک حمله هدفمند اوپن سورس می تونه آسیب پذیرتر باشه. ولی بعد از اینکه اون یه نفر سو استفادشو کرد اون حفره به قول شما زودتر رفع میشه و از اینجا به بعد مزیت متن باز هست. ولی باز هم این یعنی یه نفر باید قربانی بشه تا بقیه استفاده کنن. سیاستی که من دوست ندارم.

این ایرادی هست که در مورد باگ های برنامه ها هم درسته. یعنی اگه شما بخوای از آخرین ورژن یه برنامه استفاده کنی همیشه باید پی ناپایداری رو به تنت بمالی. باید قربانی بشی تا نرم افزار پیشرفت کنه. این بهای آزادی هست. البته سیاه و سفید هم نباید نگاه کرد این مشکل در برنامه های غیر متن باز هم با شدت کمتری وجود دارن.
برنامه های غیر متن باز با افزایش دوره بتا برنامه سیاست محافظه کارانه تری رو دنبال می کنن در حالی که برنامه های متن باز به عنوان یه سیاست کلی تلاش میکنن که دوره بتا کوتاه بشه. نمونش همین ویندوز 7 که بیش از یک سال فقط در مرحله بتا بود. یا gmail که مدت خیلی طولانی بتا بود به نحوی که صدای ملت دیگه داشت در میومد.

به هر حال این تصور که متن باز مزیت مطلق هست به نظرم اشتباه هست. وگرنه این همه شرکت موجود که برنامه های غیر متن باز تولید میکنن وجود نداشت. مطمئنا در اون شرکت ها هم افراد متخصص و باهوشی هستن که پس از مقایسه مزایا و معایت روش های توسعه متن باز و غیر متن باز به این نتیجه رسیدن که از متن باز استفاده نکنن. به هر حال اینقدر لایسنس ها مختلف برای متن باز وجود داره که بشه برنامه ای متن باز داشت ولی اجازه نداد که از کد اون در جای دیگه استفاده بشه.

در ضمن من چند وقته دارم تلاشمو می کنم تا فقط از برنامه های GPL3 استفاده کنم. چون واقعا به متن باز ایمان آوردم.
« آخرین ویرایش: 05 تیر 1389، 09:29 ق‌ظ توسط Keivan »

آفلاین heresh

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 968
دوستان این تاپیک ایجاد شد تا بیشتر درمورد تفاوت‌ها و شباهت‌های فلسفه متن‌باز و نرم‌افزار آزاد بحث بشه. در صورت تمایل به بحث امنیت مدل‌های متن‌باز و انحصاری، اون رو تو تاپیک جداگانه‌ای دنبال کنید.

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
« پاسخ #27 : 05 تیر 1389، 09:36 ق‌ظ »
دوستان این تاپیک ایجاد شد تا بیشتر درمورد تفاوت‌ها و شباهت‌های فلسفه متن‌باز و نرم‌افزار آزاد بحث بشه. در صورت تمایل به بحث امنیت مدل‌های متن‌باز و انحصاری، اون رو تو تاپیک جداگانه‌ای دنبال کنید.
چقده شما ضدحالی. باشه خفه میشیم. شما خودت تنهایی برای خودت در مورد آزادی بحث کن.
اسم تاپیکتون رو هم درست انتخاب می کردین تا مثل الان اشتباه نشه. مثلا اسمشو بزارین "تفاوت ها برنامه های آزاد با متن باز". یا مثلا "آیا هز برنامه متن بازی لزوما آزاد هم هست؟"

من که از اول این بحث بودم واقعا نمی دونستم منظور شما اینه که فقط باید در این محدوده بحث کنیم.
لازم بدونین همه کامت هام رو هم پاک می کنم تا تاپیک عزیزتون کثیف نشه.
« آخرین ویرایش: 05 تیر 1389، 09:50 ق‌ظ توسط Keivan »