انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

کدام توضع کار کرده بهتری دارد.

SteamOS
3 (50%)
Sparky Linux
0 (0%)
Game Drift Linux
0 (0%)
playLinux
3 (50%)

مجموع آرای اعضا: 6

نویسنده موضوع: توزیع های مختلف مخصوص گیم.  (دفعات بازدید: 5706 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
پاسخ : توزیع های مختلف مخصوص گیم.
« پاسخ #15 : 07 اردیبهشت 1396، 11:39 ق‌ظ »
با احترام باید بگم من هم در پست خودم نوشتم که تستشون نکردم فقط ترجمه کردم.
و از کاربر ها خواستم که تجربه خودشون رو در این پست بگن
دوست عزیز اگر شما اطلاعاتی دارید. لطفا در اختیار من و دوستان قرار بدین تا همه استفاده کنیم.
« آخرین ویرایش: 07 اردیبهشت 1396، 11:41 ق‌ظ توسط ALi.pAkrohk »
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #16 : 07 اردیبهشت 1396، 12:37 ب‌ظ »
با سلام
در کنار مواردی که دوستان گفتن منم اینو اضافه کنم که لینک مربوط به Play Linux اشتباهه و این لینک مربوط به play on linux هستش که با توزیع play linux (تا جایی که من اطلاع دارم) متفاوته ...
توزیع play linux یک توزیع منقضی هستش و ظاهراً این توزیع دیگه توسعه پیدا نخواهد کرد اینم لینک قدیمیش :
http://web.archive.org/web/20151109123012/play-linux.com
در ضمن توزیع Game Drift یک توزیع قدیمی هستش و آخرین نسخه ی اون مربوط به 2011 هستش و عملا الان بدرد نمی خوره

پ.ن: در کل نصب واین با توجه به اینکه واین امکان اجرای ویروس های ویندوز رو تو بستر گنو می ده توصیه نمی شه (و چون بستر PlayOnLinux همون واینه در نتیجه هیچ تفاوتی بین این دو تا نیست) پس اگه دوست دارین بازی های ویندوزی رو اجرا کنین پیشنهاد اول من dual boot و بعدش ماشین های مجازی هستش (مثلا virtual box)

در مورد توزیع های گنو لینوکسی در کنار SteamOS من Fedora Games Spin رو توصیه می کنم هر چند تقریباً هیچ تفاوتی بین اوبونتویی که روش steam نصب شده باشه نیست اینم لینک Fedora Games Spin :
https://labs.fedoraproject.org/en/games/
« آخرین ویرایش: 07 اردیبهشت 1396، 12:50 ب‌ظ توسط ali76 »

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #17 : 07 اردیبهشت 1396، 09:01 ب‌ظ »
دوست عزیز ممنون از نظرات عالیه شما کاملا محشر و قابل استفاده بود.
ولی سوال های من این ها هست خوب play on Linux یک استور هست مانند استیم چطور امکان اجرای ویروس های ویندوز رو ایجاد میکنه. خوب حتی روی مجازی ساز ها هم باشه فکر نکنم هیچ اتفاقی بیفته اون ویروس ها برای دزدی از مخازن ویندوز طراحی شدن.
و مخواستم برامون توضیح بدین تفاوت این استور ها با steam رو ممنون
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #18 : 07 اردیبهشت 1396، 10:49 ب‌ظ »
خواهش می کنم دوست عزیز  :)
اولش یه اعتراف کنم اونم اینه که من کلاً اهل بازی نیستم واس همون تا حالا تجربه ی نصب steam رو نداشتم و چون دقیقاً نمی دونم steam چیه نمی تونم به درستی در موردش نظر بدم پس تفاوت اون با play on linux بمونه برای اهل گیم ...
ولی اینکه چطوری wine / play on linux می تونه بستر ویروسی شدن گنو بشه رو بذارین کامل توضیح بدم
اول در مورد واین توضیح بدم خوشبختانه واین توی یک محیط سندباکس اجرا می شه ولی این همه ی داستان نیست با وجود سندباکس بودن پروسه ها , نرم افزارهای اجرایی به منابع سخت افزاری مثل رم و سی پی یو دسترسی دارن و می تونن از اون طریق آسیب های سخت افزاری رو منجر بشن ...
حالا بماند که بعضی از ویروس ها تارگتشون دقیقاً همین واینه و اصولاً برای واین طراحی شدن . این ویروس ها امکان تشخیص محیط رو دارن (اگه تو اینترنت سرچ کنین Detecting Wine اطلاعات مفیدی در مورد این اسکریپت و یا برنامه ها و ویروس هایی که بر مبنای همین الگوریتم ساخته می شن بدست میارین) این ویروس ها بسیار خطرناکن چون هوشمندانه ساخته شدن و دقیقاً می دونن دقیقاً چیکار باید کنن
در نهایت باید بگم که گنو/لینوکس هم عینه همه سیستم عامل ها آسیب پذیره ولی ساختار بسیار امن تری نسبت ویندوز داره و به لطف اوپن سورس بودن رفع باگ هاش سریع تره ولی خب با توجه به اینکه رویین تن نیست کاربر می تونه با اشتباهش به اون آسیب بزنه. یکی از اشتباهات نصب واینه ...
حالا بریم سر play on linux : این پکیج اوضاعش نسبت به واین خیلی بهتره و اصولا نحوه ی سندباکس کردن بهتری هم داره ...
ولی یک نکته رو فراموش نکنیم play on linux هم بر مبنای واین ساخته شده و در واقع یک لایه ی front-end برای واین محسوب می شه فقط تفاوتش با واین اینه که نحوه ی مدیریت واین و کانفیگ بهتری نسبت به کانفیگ پیش فرض واین داره (در واقع هر پروسه رو مستقلاً اجرا می کنه) پس می تونه همین هم باعث اجرای ویروس ها روی بستر گنو بشه چون هم ویرویس هایی که تارگتشون واینه روی اون اجرا می شن و هم به منابعی عینه سی پی یو و ... دسترسی داره ...
و به عنوان حرف آخر هم اینو بگم که play on linux توانایی اجرای نرم افزارهایی خارج از استور رو هم داره و کافیه روی install a non-listed program کلیک کنین ... برای اطلاعات بیشتر در مورد راه اندازی نرم افزارهای خارج از لیست به لینک زیر مراجعه کنین :
https://help.ubuntu.com/community/PlayOnLinux
در مورد اطلاعات بیشتر از نحوه ی اجرای ویروس ها در بستر واین هم این لینک رو مطالعه کنین :
https://askubuntu.com/questions/562388/do-wine-viruses-only-work-while-wine-is-running
اگه یک عده از روی تعصب کامنت من رو نکوبن باید بگم که در کل تو شرایط فعلی ویندوز سیستم عامل دسکتاپ بهتری برای گیمرهاست دلیلش هم واضحه چون بازی بیشتری ساخته می شه (البته این رو بگم که مدیریت گنو/لینوکس از سخت افزارها خیلی بهتر از ویندوزه به خصوص اگه سخت افزار قوی داشته باشی (اینو توی دنیای سوپرکامپیوتر ها اثبات کرده) ولی خب متاسفانه بازی زیادی براش وجود نداره) و به جای استفاده از واین و play on linux به صورت dual boot ویندوز رو هم در کنار گنو داشته باشین

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
« پاسخ #19 : 08 اردیبهشت 1396، 01:06 ق‌ظ »
خوب play on Linux یک استور هست مانند استیم
خیر، بلکه یک Fork از Wine هستش.

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #20 : 08 اردیبهشت 1396، 01:49 ق‌ظ »
خواهش می کنم دوست عزیز  :)
اولش یه اعتراف کنم اونم اینه که من کلاً اهل بازی نیستم واس همون تا حالا تجربه ی نصب steam رو نداشتم و چون دقیقاً نمی دونم steam چیه نمی تونم به درستی در موردش نظر بدم پس تفاوت اون با play on linux بمونه برای اهل گیم ...
ولی اینکه چطوری wine / play on linux می تونه بستر ویروسی شدن گنو بشه رو بذارین کامل توضیح بدم
اول در مورد واین توضیح بدم خوشبختانه واین توی یک محیط سندباکس اجرا می شه ولی این همه ی داستان نیست با وجود سندباکس بودن پروسه ها , نرم افزارهای اجرایی به منابع سخت افزاری مثل رم و سی پی یو دسترسی دارن و می تونن از اون طریق آسیب های سخت افزاری رو منجر بشن ...
حالا بماند که بعضی از ویروس ها تارگتشون دقیقاً همین واینه و اصولاً برای واین طراحی شدن . این ویروس ها امکان تشخیص محیط رو دارن (اگه تو اینترنت سرچ کنین Detecting Wine اطلاعات مفیدی در مورد این اسکریپت و یا برنامه ها و ویروس هایی که بر مبنای همین الگوریتم ساخته می شن بدست میارین) این ویروس ها بسیار خطرناکن چون هوشمندانه ساخته شدن و دقیقاً می دونن دقیقاً چیکار باید کنن
در نهایت باید بگم که گنو/لینوکس هم عینه همه سیستم عامل ها آسیب پذیره ولی ساختار بسیار امن تری نسبت ویندوز داره و به لطف اوپن سورس بودن رفع باگ هاش سریع تره ولی خب با توجه به اینکه رویین تن نیست کاربر می تونه با اشتباهش به اون آسیب بزنه. یکی از اشتباهات نصب واینه ...
حالا بریم سر play on linux : این پکیج اوضاعش نسبت به واین خیلی بهتره و اصولا نحوه ی سندباکس کردن بهتری هم داره ...
ولی یک نکته رو فراموش نکنیم play on linux هم بر مبنای واین ساخته شده و در واقع یک لایه ی front-end برای واین محسوب می شه فقط تفاوتش با واین اینه که نحوه ی مدیریت واین و کانفیگ بهتری نسبت به کانفیگ پیش فرض واین داره (در واقع هر پروسه رو مستقلاً اجرا می کنه) پس می تونه همین هم باعث اجرای ویروس ها روی بستر گنو بشه چون هم ویرویس هایی که تارگتشون واینه روی اون اجرا می شن و هم به منابعی عینه سی پی یو و ... دسترسی داره ...
و به عنوان حرف آخر هم اینو بگم که play on linux توانایی اجرای نرم افزارهایی خارج از استور رو هم داره و کافیه روی install a non-listed program کلیک کنین ... برای اطلاعات بیشتر در مورد راه اندازی نرم افزارهای خارج از لیست به لینک زیر مراجعه کنین :
https://help.ubuntu.com/community/PlayOnLinux
در مورد اطلاعات بیشتر از نحوه ی اجرای ویروس ها در بستر واین هم این لینک رو مطالعه کنین :
https://askubuntu.com/questions/562388/do-wine-viruses-only-work-while-wine-is-running
اگه یک عده از روی تعصب کامنت من رو نکوبن باید بگم که در کل تو شرایط فعلی ویندوز سیستم عامل دسکتاپ بهتری برای گیمرهاست دلیلش هم واضحه چون بازی بیشتری ساخته می شه (البته این رو بگم که مدیریت گنو/لینوکس از سخت افزارها خیلی بهتر از ویندوزه به خصوص اگه سخت افزار قوی داشته باشی (اینو توی دنیای سوپرکامپیوتر ها اثبات کرده) ولی خب متاسفانه بازی زیادی براش وجود نداره) و به جای استفاده از واین و play on linux به صورت dual boot ویندوز رو هم در کنار گنو داشته باشین
پس این تور که فهمیدم محیطی نزدیک به ویندوز رو برای گیم ها و اپ ها به وجود میاره تا اجرا شن درسته.
پس تفاوت خیلی بالایی با استیم داره چون استیم سورس گیم ها رو مستقیما برای لینوکس کمپایل کرده.
حالا مخواستم بدونم هیج کدوم از دوستان نرم افزاری رو سراغ ندارید که بازی های کنسول ها رو اجرا کنه. ممنون میشم
 Lakka OS رو میشناسم. آیا قابل استفاده هست این توزیع.
« آخرین ویرایش: 08 اردیبهشت 1396، 01:57 ق‌ظ توسط ALi.pAkrohk »
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
« پاسخ #21 : 08 اردیبهشت 1396، 02:18 ق‌ظ »
استیم سورس گیم ها رو مستقیما برای لینوکس کمپایل کرده.
خیر، استیم دسترسی به سورس بازی‌ها نداره.

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #22 : 08 اردیبهشت 1396، 01:55 ب‌ظ »

بعله نکسون جان من هم منظورم خود تیم استیم نیست منظورم گیم ها هست خود گیم هایی که در استیم برای لینوکس به فروش می رسند از قبل برای لینوکس کمپیل شده هستند.
نه بر روی یک ماشین مجازی یا محیط مجازی سازی شده دیگر.
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).