انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: برگرداندن فلش بوتیبل شده به حالت اولیه و عادی  (دفعات بازدید: 7346 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین best.user

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 29
به نام خدا

با سلام و احترام

دوستان فرض کنید که من یک فلش سیلیکون پاور دارم که از اون برای نگهداری فایلهای شخصی استفاده میکنم ، حالا من این فلش رو برای نصب اوبونتو بوتیبل کردم و اوبونتو رو هم نصب کردم و کار تمام شده الان چطور میتونم فلش از حالت بوتیبل به همون حالت قبلی که برای نگهداری فایلهام استفاده میکردم در بیارم ؟
 مثلا اسم فلش قبلا توی کامپوتر سیلیکون پاور شناسایی میشده ولی الان اوبونتو شناسایی میشه !

در مجموع شما وقتی که فلشی رو بوتیبل میکنید بعد از انجام کار ، چطور دوباره از فلش مثل قبل برای کارهای غیر از نصب سیستم عامل استفاده میکنید ؟

با سپاس .

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
سلام دوست عزیز
با چی بوتیبل کردین با dd ؟ اگه با dd یا نرم افزار dd بیس این کارو کردین :
چون dd پارتیشن تیبل رو تغییر می ده، باید پارتیشن تیبل رو پاک کنین بعدش یه پارتیشن با فرمت دلخواه بسازین
ولی اگه با یه چیزی عین p7zip این کار رو کردی باشین (چون من فقط UEFI بوت می گیرم از همین دستور 7z استفاده می کنم) و بعدا بوت فلگ زده باشین:
چون پارتیشن تیبل دست کاری نشده خیلی راحت فرمت کنین

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
درود

می تونی از parted و یا برای محیط گرافیکی از gparted استفاده کنی و فلش رو فرمت کنی. برای اون اسم هم، هر چی دوشت داشتی بزار. اسم خودت و یا ...

آفلاین best.user

• Jr. Member
  • *
سلام دوست عزیز
با چی بوتیبل کردین با dd ؟ اگه با dd یا نرم افزار dd بیس این کارو کردین :
چون dd پارتیشن تیبل رو تغییر می ده، باید پارتیشن تیبل رو پاک کنین بعدش یه پارتیشن با فرمت دلخواه بسازین
ولی اگه با یه چیزی عین p7zip این کار رو کردی باشین (چون من فقط UEFI بوت می گیرم از همین دستور 7z استفاده می کنم) و بعدا بوت فلگ زده باشین:
چون پارتیشن تیبل دست کاری نشده خیلی راحت فرمت کنین

سلام

بله با dd بوتیبل کردم اما چطور باید پارتیشن تیبل رو پاک کنم  ؟

میبخشید من تا به حال تجربه اینکار رو نداشتم لطفا راهنمایی کنید
سپاس
« آخرین ویرایش: 06 شهریور 1396، 09:09 ب‌ظ توسط best.user »

آفلاین Geek

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
  • The answer to life the universe and everything: 42
راه حل سادش استفاده از نرم‌افزار Disks هست. نرم‌افزار رو که اجرای کردی حافظهٔ فلشت رو انتخاب می‌کنی و بعد روی علامت منفی (-) کلیک می‌کنی.

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
اگه می خواین از نرم افزارهای گرافیکی استفاده کنین gparted گزینه ی مناسبی هستش (البته gnome-disks هم گزینه ی خوبیه):
sudo apt install gpartedبعد از منوی نرم افزارها دنبال gparted بگردین و بازش کنین
حالا اول از همه دیوایستون رو از گوشه ی سمت راست انتخاب کنین (مثلاً /dev/sdb)
بعد از انتخاب device از تب Device گزینه ی Create Partition table رو انتخاب کنین
بذارین گزینه روی msdos بمونه و دکمه ی Apply رو بزنین
بعدش روی اون نوار مربوط به sdb (یه نوار خاکستری رنگ هستش که روش نوشته unallocated) کلیک راست کنین
از منوی سمت راست گزینه ی New رو انتخاب کنین
به بقیه ی تنظیمات دست نزنین و فقط File system رو بذارین روی fat32 حالا add رو بزنین
بعدش اون تیک سبز رنگ رو بزنین تا پارتیشن ایجاد شده روی دیوایس write بشه (اون پیغامی که می ده Apply رو بزنین) صبر کنین تا تموم شه ...

راه حل خط فرمانم که خیلی زیاده مثلاً یکیش رو مهران عزیز گفتن (parted) یا مثلاً fdisk و هزارتا چیز دیگه
ولی اگه بخوام به صورتی دستوری بنویسم که پشت سر هم اجرا کنین این طوری می شه (بر این اساس می نویسم که فلش شما sdb باشه پس حتماً حتماً اول چک کنین فلشتون چیه بعدش اسمش رو به جای sdb قرار بدین چون مثلاً اگه هارد اکسترنال وجود داشته باشه sdb اون میشه و با زدن دستورات پایین هارد اکسترنالتون فرمت میشه)
sudo umount /dev/sdb*
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdb bs=512 count=1
echo -e "o\nn\np\n1\n\n\nw" | sudo fdisk /dev/sdb
sudo mkfs.vfat /dev/sdb1

البته می شد با زدن دستورات زیر کار تمام سه دستور بالا رو انجام داد (اولیش باید اینجا هم اجرا بشه):
sudo parted /dev/sdb
sudo fdisk /dev/sdb
ولی خب خودتون باید کاراش رو انجام بدین مثلاً با توجه به وضعیت پارتیشن ها و تعدادشون ، پارتیشن های اضافی رو پاک کنین و پارتیشن فعلی رو فرمت بزنین و ...

آفلاین best.user

• Jr. Member
  • *
با سپاس از همه دوستانی که  راهنمایی فرمودند

من موفق شدم کاری رو که میخواستم رو انجام بدم

خداوند به همه شما دوستانی که راهنمایی کردید جزای نیکو عنایت بفرماید

آرزو دارم که همیشه در پناه پروردگار باشید عزیزان