انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: چند سوال در مورد AMD  (دفعات بازدید: 2652 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
چند سوال در مورد AMD
« : 31 امرداد 1396، 06:48 ب‌ظ »
به نام خدا
سلام دوستان.
چند سوال در مورد AMD و کرنل لینوکس داشتم
همون طور که قبلا هم گفتم لبتاب من Asus N551ZU هستش که دوتا گرافیک داره و هردو AMD هستند.
گرافیک R7 primary و R9 280x.
حالا سوالی که داشتم در مورد سویج گرافیک ها در سیستم بود.
چطوریه؟ خودش سویج می کنه؟
 جدیداً حس می کنم فن لبتاب صداش خیلی کم شده و فکر کنم رو گرافیک قوی تر نمیره ولی لگ یا کندیی ندارم. ممکنه مشکلی وجود داشته باشه؟
« آخرین ویرایش: 31 امرداد 1396، 06:50 ب‌ظ توسط ALi.pAkrohk »
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین yahya.musavi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 219
  • بهترین موسیقی دنیا=شنیدن صوت قرآن
پاسخ : چند سوال در مورد AMD
« پاسخ #1 : 01 شهریور 1396، 07:25 ق‌ظ »
تا اونجا که اطلاع دارم amd فناوری Hybrid رو داره و بوسله اون دو گرافیک فعال است اما به مانند یک گرافیک قدرتمند عمل میکنه.
در قدیم در گنو ، باید درایور انحصاری رو نصب می کردی تا این خاصیت فعال بشه.
خوشبختانه شرکت amd ، مدتهاست که درایور آزاد amdgpu رو گسترش داده و دیگه خبری از درایور انحصاری به اون صورت نیست.
درایور آزاد amd بسیار خوب عمل میکنه و خاصیت Hybrid رو فعال میکنه.
از بس گرافیک های amd خوب عمل می کنن ، که شرکت اینتل داره در پردازنده های مجتمع جدید خودش با amd همکاری میکنه و پردازنده های مجتمع ای رو میسازه که همراهش گرافیک amd ست و گرافیک خودش رو قرار نمی ده.(این باعث میشه در گنو/لینوکس مشکلاتی که سیستم های دو گرافیک دارن برطرف بشه که البته این مشکلات برمیگشت به شرکت های سخت افزاری مثل انویدیا که درایور انحصاری فقط میدن بیرون).هرچی باشه بیشتر ابرکامپیوترها براساس اینتل و گنو/لینوکسه.

البته بازهم ویکی آرچ رو مطالعه کن تا کانفیگ خوبی رو بتونی اعمال کنی.
نپرسید کشورتان چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد. بپرسید شما چه کاری می‌توانید برای کشورتان انجام دهید.   جان اف. کندی

آزادی در پرتو قانون. همانند هوایی است که ما تنفس می کنیم. دوایت آیزنهاور

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم و XFCE
« پاسخ #2 : 01 شهریور 1396، 07:43 ق‌ظ »
من تو فورونیکس خوندم اگر اشتباه نکنم شرکت ولو داره روی گنوم کار میکنه تا یک قابلیتو پیاده سازی کنه تا بشه از درون گنوم کارت گرافیک اصلی را در سیستم های دارای چند کارت گرافیک انتخاب کرد.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین yahya.musavi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 219
  • بهترین موسیقی دنیا=شنیدن صوت قرآن
« پاسخ #3 : 01 شهریور 1396، 10:07 ق‌ظ »
من تو فورونیکس خوندم اگر اشتباه نکنم شرکت ولو داره روی گنوم کار میکنه تا یک قابلیتو پیاده سازی کنه تا بشه از درون گنوم کارت گرافیک اصلی را در سیستم های دارای چند کارت گرافیک انتخاب کرد.
گنوم روز بروز داره یکپارچه و تمیز میشه.
مثلا همین لپ تاپ های 4k در میزکار گنوم(گنوم شل) ، بنظرم بهترین عملکرد رو دارن، که حتی ویندوز ۱۰ هنوز بخوبی گنوم در این لپ تاپ ها،نتونسته خودش رو ، پایدار کنه.
بنظرم انگار توسعه دهندگان گنوم ،فکر کاربران رو می خونن و هرچی که یک کاربر نیاز داره رو، به ساده ترین شکل ممکن قرار میدن.
 گنوم بنوعی تعامل بهتری با کاربراش داره.
همه چیز کنارت هست.
بنوعی در دنیای گنو(با گنوم اشتباه نشه) ، یکیش همین قابلیت های میزکارها ست ، که نشان میده ، لینوکس فقط یک کرنله و دیگر هیچ.
« آخرین ویرایش: 01 شهریور 1396، 10:16 ق‌ظ توسط y.musavi »
نپرسید کشورتان چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد. بپرسید شما چه کاری می‌توانید برای کشورتان انجام دهید.   جان اف. کندی

آزادی در پرتو قانون. همانند هوایی است که ما تنفس می کنیم. دوایت آیزنهاور

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم و XFCE
« پاسخ #4 : 01 شهریور 1396، 10:56 ق‌ظ »
گنوم روز بروز داره یکپارچه و تمیز میشه.
مثلا همین لپ تاپ های 4k در میزکار گنوم(گنوم شل) ، بنظرم بهترین عملکرد رو دارن، که حتی ویندوز ۱۰ هنوز بخوبی گنوم در این لپ تاپ ها،نتونسته خودش رو ، پایدار کنه.
بنظرم انگار توسعه دهندگان گنوم ،فکر کاربران رو می خونن و هرچی که یک کاربر نیاز داره رو، به ساده ترین شکل ممکن قرار میدن.
 گنوم بنوعی تعامل بهتری با کاربراش داره.
همه چیز کنارت هست.
بنوعی در دنیای گنو(با گنوم اشتباه نشه) ، یکیش همین قابلیت های میزکارها ست ، که نشان میده ، لینوکس فقط یک کرنله و دیگر هیچ.
بله درسته، گنوم 3 واقعا عالی و فوق العادست، یک خبر در رابطه با حرفم پیدا کردم:

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=GNOME-Shell-Optimus

البته اخبار دیگری هم بود که پیداشون نمیکنم.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19594
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 01 شهریور 1396، 01:22 ب‌ظ »
.
البته این قابلیت رو توسعه‌دهنده‌های اوبونتو به گنوم افزودن :D
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن