انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: راهنمایی در مورد نرم افزارهای لینوکس  (دفعات بازدید: 1976 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین قاسم طلایی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 121
با سلام خدمت شما دوستان عزیز.چند تا سوال در مورد لینوکس داشتم خوشحال میشم کمک کنید.
من کاربر ویندوز هستم ولی خیلی وقته که اعصابمو خورد کرده.یه سره سرعتش کم میشه.آپدیت میکنه با حجم های خیلی سنگین. ](*,)میخام کامل حذفش کنم و لینوکس بریزم.
اما مشکلی دارم.
من به خاطر اینکه دانشجو هستم با نرم افزارهای تخصصی زیادی کار میکنم.اسم چندتاشون رو براتون می نویسم.
mathlab
pspice
virtual studio
catia
plc seimense
وچندتا نرم افزار دیگه.می خام بدونم که این نرم افزارها برای لینوکس هم منتشر شدن یا نه؟اگر منتشر شدن باید از کجا تهیه کنم؟مثل ویندوز که میری دی وی دی نرم افزار می خری این هم همین جوریه یا فقط دانلودیه؟
از طرفی در لینوکس هم میشه نرم افزارها رو کرک کرد یا نه؟مثلا متلب نرم افزار فوق العاده گرون قیمتیه که امکان خریدش وجود نداره.
اگر این نرم افزار ها برای لینوکس منتشر نشده باشن من مجبورم با همین ویندوز سر کنم.
ممنون میشم راهنمایی کنید.
با تشکر

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
پاسخ : راهنمایی در مورد نرم افزارهای لینوکس
« پاسخ #1 : 30 آذر 1396، 10:51 ب‌ظ »
با همون ویندوز کار کن.  :)
دلیلی برای نصب گنولینوکس وجود نداره.
برای افت سرعت هم می‌تونی از نرم‌افزارهای بهبود دهندهٔ عمل‌کرد ویندوز استفاده کنی.
برای به‌روز رسانیش هم کافیه کلاً غیرفعالش کنی. چون نیاز نیست.

هر‌وقت تونستی با ابزارهای دیگه‌ای نیازت رو تأمین کنی و حس کردی دربند هستی، اون‌موقع به مهاجرتِ به گنو فکر کن.  ;)
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین قاسم طلایی

• Full Member
  • *
« پاسخ #2 : 30 آذر 1396، 10:58 ب‌ظ »
دوست عزیز,تمام کارهایی که گفتین رو انجام دادم ولی باز هم به مشکل میخوره.
چند تا مقاله در مورد لینوکس خوندم که توی همشون از لینوکس تعریف کرده بودن.اینکه لینوکس خیلی بهتر از ویندوز هست از تمام لحاظ.
اینکه متن باز هست و آزادیه عملی زیادی وجود داره.امنیتش فوق العاده بالاست.و اینکه ده ها هزار نفر در کل دنیا دارن روش کار میکنن نه یه کمپانی خاص با تعداد برنامه نویس محدود.الان حدود دو هفتس که دارم در مورد لینوکس میخونم.قابلیت های فوق العاده خوبی داره.
دیروز از سایت اصلیش اوبونتو رو دانلود کردم و بدون نصب لودش کردم,حدود یه ساعت باهاش کار کردم.خیلی خوشم اومد.اصن یه دنیای جدیده و مطمئنم که خیلی باهاش حال می کنم.فقط مشکل من سر همین نرم افزارهاست.
از طرفی منظور شما از ابزارهای دیگه چیه؟
ممنون میشم راهنمایی کنین
« آخرین ویرایش: 30 آذر 1396، 11:35 ب‌ظ توسط ghasemtalaee »

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 30 آذر 1396، 11:35 ب‌ظ »
آره خیلی‌ها از گنو تعریف می‌کنن و از برتر بودنش نسبت به ویندوز می‌گن!
ولی چه افرادی اینو می‌گن؟ افرادی که گنو گوشت و خونشون شده!
شما سیستم‌عامل رو مثل گوشت و خونت می‌بینی؟ اگه نمی‌بینی پس گنو نصب کردنت بی‌فایده‌س
منظورم از ابزارهای دیگه این بود:
بیبن شما یه هدف داری. یه نیاز داری. برای این نیاز و هدفت یه سری ابزار وجود داره. حالا رایگان یا پولی، گرافیکی یا متنی.
گنو با ویندوز متفاوته! شما اگه بتونی ابزار رو هدف قرار ندی و با هر ابزار دیگه‌ای که نیاز خاص شما رو تأمین می‌کنه، کار کنی، پس می‌تونی گنولینوکس نصب کنی و استفاده کنی. چون این‌جا ابزارهای مختلفی برای برطرف کردن نیاز شما وجود داره.
ولی اگه ابزار رو هدف بدونی و حس کنی بدون اون ابزار خاص شما کارِت لنگ می‌مونه، قولت می‌دم که واقعاً لنگ می‌مونه! بنابراین برمی‌گردی همون ویندوز رو استفاده می‌کنی دیگه.
انتخاب ویندوز یا گنو، به طرزفکر و نوع دید هر فرد بستگی داره.
مثلاً شما احتمالاً برنامه‌نویسی. چون اسم Visual Studio رو آوردی. این یکی از صد ابزار برای برنامه‌نویسی هست. از اونجایی که این ابزار انحصاری هست و غیرآزاد هست، از طرف جامعهٔ نرم‌افزار آزاد مورد استفاده قرار نمی‌گیره. روی همین حساب نسخه‌ای هم برای گنو موجود نیست. یه نسخهٔ کوچیک به اسم Visual Studio Code هست که مایکروسافت منتشر کرده برای گنو ولی خب خیلی مالی نیست!
اینجا کاربرای گنو برای برنامه‌نویسی از Vim یا Emacs استفاده می‌کنن. ولی هر ابزار دیگه‌ای هم بهشون بدی باهاش کار می‌کنن!
شما اسم ابزار آوردی! در صورتی که باید اسم نیازت رو می‌آوردی که بشه براشون ابزار معرفی کرد!
بنابراین اگه فقط می‌خوای با اون ابزارهای خاصی که توی تاپیک اول نوشتی کار کنی، همین ویندوز مناسبه برات.
ولی اگه می‌تونی با ابزارهای دیگه هم کار کنی و برات مهم نیست اون ابزار اسمش چیه! می‌تونی گنولینوکس رو انتخاب کنی و استفاده کنی.
برای پیدا کردن ابزارهای مشابه با کارکرد ابزارهای مورد انتخاب شما، این وب‌گاه خیلی مفیده:
https://alternativeto.net/

نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین قاسم طلایی

• Full Member
  • *
« پاسخ #4 : 30 آذر 1396، 11:43 ب‌ظ »
بله متوجه شدم آقای رسول.
اسم مهم نیس.شما در نظر بگیرین من دانشجوی مهندسی برق هستم و نرم افزار متلب یه نرم افزار مهندسی هست که با برنامه نویسی که براش انجام میدی محاسبات مهندسی رو انجام میده و میشه توش تمام سیستم های مهندسی رو شبیه سازی کرد.خب این از نیاز من.
توی لینوکس چه ابزاری هست که بتونه این نیاز رو برآورده کنه؟

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 30 آذر 1396، 11:45 ب‌ظ »
نقل‌قول
Gnu Octave
R
Python
Scilab

https://alternativeto.net/software/matlab/

آفلاین قاسم طلایی

• Full Member
  • *
چه سایت جالبی.هر نرم افزاری که وارد کنی معادلش رو برات معرفی میکنه.
مثلا الان octave رو خوندم.نوشته بود اگر برنامه نویسی با متلب رو بلد هستید با اکتاو هم میتونید برنامه بنویسید.نوشته بود کاملا شبیه به هم هستن و از همه جالب تر اینکه اکتاو رایگانه و متن باز!
حتی از فایل های هم متلب پشتیبانی میکنه.
فکر کنم مشکل من حل شده باشه.
2 تا سوال دیگه میمونه:
1.این نرم افزار ها رو باید از همون مارکتی که توی اوبونتو بود دانلود کرد؟
2.اینکه میشه همراه ویندوز لینوکس رو هم نصب کرد؟و اگر میشه اینکار به سخت افزار فشار نمیاره؟

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
نقل‌قول
1.این نرم افزار ها رو باید از همون مارکتی که توی اوبونتو بود دانلود کرد؟
اون مرکز نرم‌افزاری اوبونتو (Ubuntu Software Center) رو تقریباً هیچ‌کس استفاده نمی‌کنه!
شما وقتی یه توزیع مثل اوبونتو رو نصب می‌کنی، تقریباً تمام ابزارهایی که مورد نیازت هست، داخلش نصبه از قبل!
فقط می‌مونه ابزارهای تخصصی مثل همین Octave و ... که اگر در مخازن رسمی اون توزیع موجود باشه، به راحتی می‌شه با این دستور ساده در Terminal اونو گرفت و نصب کرد:
sudo apt install octave
برای باقی برنامه‌ها هم به همین شکل. اگر در مخازن رسمی توزیع موجود باشن (که ۵۰ هزار برنامه موجوده در مخازن رسمی که تقریباً ۹۹ درصد ابزارهای مورد نیاز آدم رو داره!) به راحتی مثل دستور بالا می‌تونی نصبشون کنی.

نقل‌قول
2.اینکه میشه همراه ویندوز لینوکس رو هم نصب کرد؟و اگر میشه اینکار به سخت افزار فشار نمیاره؟
به این روش می‌گن Dual Boot یا راه‌اندازی دوگانه.
شما یه پارتیشن خالی آماده می‌کنی و گنولینوکس رو روی اون پارتیشن نصب می‌کنی. ویندوز هم سر جاشه! بعد از نصب گنولینوکس، Boot Loader گنولینوکس که اسمش Grub هست، ویندوز رو هم شناسایی می‌کنه و موقع روشن کردن دستگاه، می‌تونی سیستم‌عاملت رو انتخاب کنی.
و چون هر سیستم‌عامل به تنهایی اجرا می‌شه پس هیچ فشار اضافه‌ای به منابع سخت‌افزاری نمی‌آد. اون اجرا در ماشین مجازی هست که فشار می‌آره. چون سیستم‌عامل میزبان و مهمان هم‌زمان در حال اجرا هستن.

آفلاین قاسم طلایی

• Full Member
  • *
بله متوجه شدم.خیلی جالب شد.
در مورد ترمینال خوندم که کارهای خیلی زیادی میشه باش انجام داد.
کتابی که کد نویسی در ترمینال رو آموزش میده رو میشناسین؟فکر کنم از طریق همین ترمینال میشه کد سیستم عامل رو دستکاری کرد و اونو هرجور که دلت میخاد نوشت.درست میگم؟
در مورد dual boot خوندم و آموزش هایی پیدا کردم.فکر نکنم که کار خیلی سختی باشه.البته نحوه ی پارتیشن بندی در لینوکس به نظر یه کم پیچیده میاد.
« آخرین ویرایش: 01 دی 1396، 12:37 ق‌ظ توسط ghasemtalaee »

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
برای یادگیری ابزارهایی که در Terminal استفاده می‌شن، برو به سایت جادی jadi.net و دورهٔ LPIC رو بگیر و ببین.
اون تغییر در کد سیستم‌عامل هم مبحث مفصلیه. ولی آره. می‌شه.
نصب با Dual Boot سخت نیست.
برای پارتیشن بندی هم کافیه اول توی ماشین مجازی نصب کنی تا یاد بگیری. بعد دیگه خیالت راحت می‌شه. فقط یکم دقت می‌خواد.

آفلاین قاسم طلایی

• Full Member
  • *
« پاسخ #10 : 01 دی 1396، 12:59 ق‌ظ »
بله.بسیار عالی.
متوجه شدم.پس من فعلا در کنار ویندوز نصبش میکنم و نرم افزار ها رو دانلود و نصب میکنم و امتحانش میکنم که ببینم چجوریه.البته از الان میدونم که خوشم میاد.
از معاشرت با شما بسیار خوشحال شدم.و از شما به خاطر وقتی که گذاشتین خیلی ممنونم.
البته این صحبت رو تموم نشده ندونید چون مطمئنا در ادامه کار با سوالات زیادی رو به رو میشم.
ممنون میشم در ادامه هم کمک کنید.
باز هم از شما تشکر میکنم.
شب خوبی داشته باشین و برای شما آرزوی موفقیت میکنم.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #11 : 01 دی 1396، 11:44 ق‌ظ »
رسول مثل همیشه کامل توضیح داد.

اگه می‌خوای متلب کار کنی، که می‌تونی نیازهات رو (بدون simulink) با همون Octave بر طرف کنی، ولی سایلب رو هم یه امتحانی کن. ولی اگه نمی‌خوای که syntax اون صد در صد شبیه متلب باشه و می‌خوای برای خودت محاسبه‌هات رو انجام بدی،

$ sudo apt install scilab

آفلاین کیهان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
  • Debian User
    • کیهان
« پاسخ #12 : 01 دی 1396، 12:20 ب‌ظ »
رسول مثل همیشه کامل توضیح داد.

اگه می‌خوای متلب کار کنی، که می‌تونی نیازهات رو (بدون simulink) با همون Octave بر طرف کنی، ولی سایلب رو هم یه امتحانی کن. ولی اگه نمی‌خوای که syntax اون صد در صد شبیه متلب باشه و می‌خوای برای خودت محاسبه‌هات رو انجام بدی،

$ sudo apt install scilab

البته اگه اگه اگه اگه واقعا بهش نیاز داری برای گنو/لینوکس هم داده بیرون ازاد نیست و باید خریداری بشه
ولی همینطور که اقا سلمان گفتن همین دو تا عالیه...دوستانم با سایلب پایان نامه دادن... :)

آفلاین قاسم طلایی

• Full Member
  • *
« پاسخ #13 : 01 دی 1396، 02:06 ب‌ظ »
ممنون از همه شما به خاطر کمکتون.
من دانلود و نصبشون میکنم و به شما اطلاع میدم.
البته قبلش به عضو جدیدتون خوش آمد بگید چون چند دقیقه بیش نصب لینوکس اوبونتو تموم شد.
« آخرین ویرایش: 01 دی 1396، 02:09 ب‌ظ توسط ghasemtalaee »

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #14 : 02 دی 1396، 10:23 ق‌ظ »
ممنون از همه شما به خاطر کمکتون.
من دانلود و نصبشون میکنم و به شما اطلاع میدم.
البته قبلش به عضو جدیدتون خوش آمد بگید چون چند دقیقه بیش نصب لینوکس اوبونتو تموم شد.
نیم آزاد کار شدنت رو تبریک میگم دوست من 😊 :)
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).