انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: روش های کاهش مصرف منابع سیستم (رم و CPU) توسط گنوم  (دفعات بازدید: 3803 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
در این تاپیک هر روشی که برای کاهش مصرف منابع سیستم (رم و CPU) توسط گنوم را که میدانید بیان کنید.

دو روش بسیار موثر:

* متاسفانه از نسخه 3.16 به بعد، GDM روی TTY1 باقی میماند و نشست کاربرییکه لاگ-این کرده را از TTY2 آغاز میکنه،‌این وضعیت به مشکلی رو به وجود میاره و اون اینکه پس از لاگ-این، GDM روی TTY1 همچنان فعال باقی میماند و از منابع سیستم استفاده میکند،‌ این برای سیستم هایی که همیشه فقط یک کاربر لاگ-این شده دارند خوب نیست،‌ ولی برای سیستم هایی که همزمان چند کاربر به سیستم وصل هستند (multi seat) بسیار خوبه. برای حل این مشکل دو راه حل وجود داره:

# جایگزین کردن مدیر نمایش گنوم (GDM) با LightDM
# تنظیم کردن تنظیمات کاربر مورد نظر از طریق مرکز کنترل برای لاگ-این خودکار

این مشکل همون زمان گزارش شده، این وضعیت یک مزایایی همراه خودش داره ولی عیبش بالا رفتن مصرف منابع هستش:

https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=747339

*‌غیر-فعال کردن انیمیشن ها،‌این کار برای همه میزکارها در همه سیستم عامل ها کارآمد است، نه فقط مصرف منابع سیستم کاهش میابد بلکه سرعت کار با سیستم را هم افزایش میدهد. میزکار XFCE هم به همین دلیل به طور کلی هیچ انیمیشنی ندارد.

* یک راه دیگه که مربوط به گنوم یا میزکارهای دیگه نیست،‌ تعویض توزیع! توزیع هایی مانند دبیان و CentOS مصرف منابع سیستمشون از توزیع هایی مثل اوپن سوزه، اوبونتو و فدورا کمتره، این رو براساس تجربه خودم و گزارش هایی که در جاهای مختلف دیدم میگم، چون برای سرور و ایستگاه های کار بهینه شده اند و توزیع های پایدار محسوب میشوند و سرویس های کمتری در زمان لاگ-این اجرا میکنند. در اسکرین شات های زیر میتوانید میزان مصرف رم سیستم من در دبیان 9 با میزکار گنوم را ببینید:

اولی (قدیمی تر) با GDM و بدون Pulse Audio

دومی (جدید تر) بدون GDM و Pulse Audio

هر دو اسکرین شات در نشست Wayland با رزولوشن 1280x720 گرفته شده اند.
« آخرین ویرایش: 26 بهمن 1396، 03:30 ب‌ظ توسط فرهاد محمدی مجد »
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
در این تاپیک هر روشی که برای کاهش مصرف منابع سیستم (رم و CPU) توسط گنوم را که میدانید بیان کنید.

دو روش بسیار موثر:

* متاسفانه از نسخه 3.16 به بعد، GDM روی TTY1 باقی میماند و نشست کاربرییکه لاگ-این کرده را از TTY2 آغاز میکنه،‌این وضعیت به مشکلی رو به وجود میاره و اون اینکه پس از لاگ-این، GDM روی TTY1 همچنان فعال باقی میماند و از منابع سیستم استفاده میکند،‌ این برای سیستم هایی که همیشه فقط یک کاربر لاگ-این شده دارند خوب نیست،‌ ولی برای سیستم هایی که همزمان چند کاربر به سیستم وصل هستند (multi seat) بسیار خوبه. برای حل این مشکل دو راه حل وجود داره:

# جایگزین کردن مدیر نمایش گنوم (GDM) با LightDM
# تنظیم کردن تنظیمات کاربر مورد نظر از طریق مرکز کنترل برای لاگ-این خودکار

اگه GDM رو stop کنیم منطقا دیگه توی tty1 در حال اجرا نیست و رممون رو آزاد میکنه. اما آیا کاری میشه کرد که بعد از اینکه سیستم رسید به میزکار اتوماتیک GDM رو stop کنه و دیگه لازم نباشه دستی این کار رو انجام داد؟!
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
نه، فعلن GDM از این حالت پشتیبانی نمیکنه، البته اگر تو قسمت تنظیمات کاربر در تنظیمات گنوم،‌ حالت لاگ-این خودکار را فعال کنید دیگر GDM فعال نخواهد بود. اون چیزی که شما میخوای قبلا گزارش شده، همون لینکی که دادم، و هنوز رفع نشده.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین 00025

• Newbie
  • *
  • ارسال: 24
سلام یک سری اینجا بزنید بعد جوابش رو به خودم هم بدید.http://www.ubuntubuzz.com/2017/10/reducing-ubuntu-1710-memory-usage-down-to-600mib.html?m=1