انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: افت کیفیت در زمان تبدیل فایل های مولتی مدیا  (دفعات بازدید: 1628 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
سلام
توی تاپیکی مطلب زیر رو دیدم

تبدیل مستقیم یک فرمت صوتی فشرده به یک فرمت فشرده دیگر با افت کیفیت همراه خواهد بود، لازمه ابتدا به یک فرمت غیر-فشرده تبدیل بشه و بعد به یک فرمت فشرده،

حالا می خوام بدونم واقعا همچین چیزی صحت داره؟ یعنی مثلا اگر mp3 رو به wav تبدیل کنیم بعد wav رو  به opus کیفیتش بهتر از این هست که مستقیم از mp3 به opus تبدیل کنیم؟ فرض رو براین بگیرید که هر دو مسیر از یک کتابخانه استفاده کنند.
 من قبلا فکر می کردم که مثلا ffmpeg وقتی که داره کدک - و نه کانتینر- رو تبدیل می کنه اول روی حافظه یکبار دیکد می کنه بعد اطلاعات خامی که بدست آورد رو  دوباره با فرمت جدید انکود می کنه. اشتباه فکر می کردم؟
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آنلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4860
  • masoft قدیم
تبدیل مستقیم یک فرمت صوتی فشرده به یک فرمت فشرده دیگر با افت کیفیت همراه خواهد بود، لازمه ابتدا به یک فرمت غیر-فشرده تبدیل بشه و بعد به یک فرمت فشرده،
در هر صورت افت کیفیت وجود داره و این کار نتیجهٔ خاصی نمیده.

آفلاین مصطفی عفافی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 118
  • ;)
نقل‌قول
نقل‌قول
یعنی مثلا اگر mp3 رو به wav تبدیل کنیم بعد wav رو  به opus کیفیتش بهتر از این هست که مستقیم از mp3 به opus تبدیل کنیم؟ فرض رو براین بگیرید که هر دو مسیر از یک کتابخانه استفاده کنند.
سلام دوست عزیز
تا اونجایی که بنده می دونم همچین چیزی غیر منطقی و غیر ممکنه.شما می خوایید فایل wav رو به mp3 تبدیل کنید ، در این صورت اگر بهترین حالت ممکن (با کیفیت ترین) تنظیمات رو برای mp3 در نظر بگیرید ، تنها اصوات غیر قابل شندیدن برای گوش انسان از فایل صوتی حذف خواهد شد و معمولا متوجه افت کیفیت نخواهید شد.
حالا اگر من با کیفیت ترین تنظیمات رو برای تبدیل به mp3 در نظر نگیرم و کیفیت فایل رو بعد از تبدیل به mp3 پایین بیارم ، نباید انتظار داشت بعد از تبدیل دوباره به wav ، فایل به کیفیت اولش برسه. ممکنه اندازه فایل نزدیک به فایل اول باشه اما کیفیت خیر.
مثال آشکار تر اینکه من فیلمی 720p رو تغییری در رزولوشن اون ایجاد کنم ، مثلا ۲۴۰p و کانورت کنم. بعد این فایل 240p رو دوباره تعمدا به رزولوشن 720 تبدیل کنم.
قطعا همه میدونن که چه اتفاقی میافته.
Mostafa Efafi

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
ٔدوستان گفتن ، من هم در تایید صحبت های دوستان باید بگم ، بله این کار تاثیری روی کیفیت نهایی نداره و حتی اگه با دقت انجام نشه می تونه کیفیت پایین تری رو هم منجر بشه چون به هر حال دو بار تبدیل انجام می شه و هر تبدیل با توجه به کانفیگ های پیش فرض نرم افزار ممکنه یک سری افت کیفیت رو منجر بشه

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
ممنون از دوستان :)
راستش یک دگمایی هست توی ذهنم که می گه خروجی یک تبدیل هیچ وقت از ورودی بهتر نمی شه چون دیتا رو می شه حذف کرد ولی نمی شه تولید کرد. ولی خب با این حرف دوستمون به شک افتادم و فکر کردم اینم جزو چیزهایی هست که من نمی دونم.
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
من از خودم حرف در نیاوردم، خیلی وقت پیش همون اوایل که تو فکر تبدیل mp3 به اوپاس بودم چندجا خوندم که تبدیل فرمت صوتی فشرده به فرمت صوتی فشرده دیگر با افت کیفیت همراه خواهد بود، یکی-دو نفر توصیه کرده بودند حداقل ابتدا به یک فرمت غیر-فشرده تبدیل انجام شود و سپس به فرمت فشرده.

برای اطمینان و اطلاعات بیشتر، من این موضوع را در لیست پستی ffmpeg و opus مطرح کردم:

* http://ffmpeg.org/pipermail/ffmpeg-user/2018-June/thread.html#40011

* http://lists.xiph.org/pipermail/opus/2018-June/thread.html#4199

باید تا یک هفته منتظر پاسخ ها ماند.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند