انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نمایش نامناسب فارسی در ترمینال  (دفعات بازدید: 821 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ataiamin

• Newbie
  • *
  • ارسال: 11
نمایش نامناسب فارسی در ترمینال
« : 23 خرداد 1397، 11:44 ب‌ظ »
سلام خسته نباشید . من توی ترمینال اوبونتو (یا دقیق تر بگم elementary) با دستور ls نمیتونم پوشه هایی که اسمشو فارسی گذاشتم ببینم.کلا هم فک کنم به کارم بیاد فارسی تو ترمینال. میشه کمکم کنین باید چیکار کنم ؟ ممنون

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
پاسخ : نمایش نامناسب فارسی در ترمینال
« پاسخ #1 : 24 خرداد 1397، 05:06 ق‌ظ »
فکر نمی کنم ترمینال المنتری از فارسی پشتیبانی کنه.
از Tilix و KDE konsole می تونید استفاده کنید دوست من.
« آخرین ویرایش: 24 خرداد 1397، 05:07 ق‌ظ توسط ALi.pAkrohk »
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #2 : 24 خرداد 1397، 06:31 ق‌ظ »
یک برنامه کم حجم هست به نام BiCon که پشتیبانی از متن دو سویه را برای هر ترمینالی که استفاده میکنید فعال میکنه:

https://github.com/behdad/bicon

باید دستور bicon را در ترمینال اجرا کنید تا فعال بشه.

یک شبیه ساز ترمینال هم هست به نام MlTerm که هدفش پشتیبانی از زبان های مختلف است از فارسی هم به خوبی پشتیبانی میکنه.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #3 : 24 خرداد 1397، 08:56 ق‌ظ »
با سلام
موارد مختلف رو دوستان به خوبی پشنهاد دادن و من هم عین دوستان به عنوان راه اول پیشنهاد می کنم از ترمینالی که فارسی رو پشتیبانی کنه استفاده کنین. این طوری بدون نیاز به انجام کاری شما می تونین پشتیبانی کامل از زبان فارسی رو تجربه کنین.

مثلا برای نصب konsole :
sudo apt install konsole
ولی اگه بخواین خروجی ls (یا هر دستور دیگه ای) رو به فرم مناسب داشته باشین به عنوان یه راه سوم می تونین از کتابخونه ی fribidi هم استفاده کنین.
برای این منظور اول پکیج زیر رو نصب کنین :
sudo apt install libfribidi-binبعدش خروجی هر دستوری رو که خواستین به fribidi منتقل کنین :
ls | fribidi
در مورد BiCon هم متاسفانه جناب اسفهبد خیلی وقت هستش که توسعه اش رو دیگه ادامه نمی دن (و بقیه ی توسعه دهنده ها هم به این پروژه کمک نکردن). همین قضیه باعث شده BiCon جدیداً با بعضی از میزکارها یا ترمینال ها هم خوانی کاملی نداشته باشه و بعضاً مشکلات عجیبی مثل cpu overloading رو ایجاد کنه. واس همون من نصب این پکیج رو به دوستان تازه کار توصیه نمی کنم (به خصوص اینکه خارج از مخازن هم هست)