انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نقد‌هایی به سیاست‌های اوبونتو ایران در چندین سال گذشته  (دفعات بازدید: 9152 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
طبق قولی که داده بودم، می‌بایست تمامی پیشرفتای مجموعه‌ای که قرار بود با کاربر ساسان و کاربر احسان انجام بدیم رو اینجا اعلام کنم.

الان می‌خوام به قولم عمل کنم.

چند روز بعد از آخرین ارسال من توی همین موضوع، با کاربران احسان، ساسان، آرکیدی، مهران،‌ حسین و آریا گروهی رو تشکیل دادیم و شروع به صحبت در مورد نقشه‌ی راه و مسائل کردیم.
از اون روز تا به الان تقریبا نزدیک به ۳ماه هست که ما دور همیم و تصمیماتی رو برای اجرای کار گرفتیم.
من در مطلبی در ویرگول بطور خلاصه به پیچیدگی‌هایی که پیش رومون بود اشاره کردم، شاید خوندنش براتون جالب باشه: https://virgool.io/@Sosha/%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D9%86%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%AF-b0ujbbtsslj7
اما الان مجددا و بطور خلاصه به مشکلاتی که داشتیم اشاره می‌کنم...
ما مدتی در مورد قوانینی که روی مجموعه حاکم باشه صحبت کردیم، سعی کردیم قوانینی رو تنظیم کنیم که دیکتاتوری و تک‌رای بودن رو از بین ببره و اجازه بده کاربران خود مجموعه تصمیم بگیرن می‌خوان چکار کنن.
بعد از قوانین نوبت به انتخاب پلتفرم‌هامون بود. صحبت کردیم، کلی صحبت کردیم و آخر به نتیجه‌ای رسیدیم.
نحوه‌ی تصمیم گیری در گروه ما بدین شکل هست که باید روی یک موضوع اجماع باشه، یعنی همگی با یک موضوع موافق باشن و اگر کسی مخالف بود، اعضا مجددن باید با هم دیگه صحبت کنن تا در رای‌گیری مجدد اجماع حاصل بشه.
ما همین سیستم رو در کل مجموعه‌ی آینده که تشکلیل میدیم هم خواهیم داشت با کمی تغییر.
دلیل کندی ما در نهایی شدن تصمیمات هم همین انتظار برای اجماع هست. توی این سیستم دیکتاتوری فردی کاملن از بین میره.
بعد از اون بحث انتخاب اسم،‌ آدرس دامنه، خود دامنه و سرور شد. صحبتایی شد و هر بار که تصمیم نهایی میشد، شرایط عوض میشد که توی پیوندی که دادم توضیج دادم چرا...

اما بعد از اون مطلب در ویرگول،‌ دوستانی به ما لطف کردن که من همینجا ازشون تشکر می‌کنم.
بعضیا سرور می‌خواستن رایگان در اختیار ما بذارن و بقیه کمک‌‌های مالی و غیره انجام بدن. توی اون شرایط ما به دقت پیشنهادات و کمک‌ها رو بررسی کردیم.
در نهایت یکی از کاربران همین انجمن اسپانسر ما شد. ایشون مشکل سرور ما رو بطور کامل حل کردن.
بعد از حل شدن این مشکل، ما سعی در حل کردن سایر موضوعات کردیم که موفق بودیم. ما دوباره و دوباره سر شرایط جدید صحبت کردیم و درنهایت به اجماع کلی رسیدیم.
این یعنی که مواردی قبلن سرشون صحبت کرده بودیم، الان عوض شده بودن چون شرایط فرق کرده.

بطور کلی الان ما از بخش تصمیم‌گیری عبور کردم و وارد فاز اجرا شدیم.

هدفم از نوشتن این مطلب این بود که نشون بدم این مجموع از همین الان سعی در شفاف بودن و ایجاد اعتماد بین بازدید‌کنندگان و کاربران احتمالی آینده‌ی خودش داره.

جزییات دیگر مانند قوانین، نقشه‌ی راه و سایر ایده‌های این مجموعه به مرور مکتوب شده و در اینجا گذاشته خواهد شد.
سوال/پیشنهاد/انتقادی اگر دارید توی همین تاپیک مطرح کنید تا پاسخ بدیم :)

اوه راستی، به زودی بخشی در سایتمون راه میندازیم تا هر تغییر و اتفاقی که میوفته رو بطور شفاف اونجا با کاربرانمون در میون بذاریم.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 734
خب اولا که این قضیهٔ دیکتاتوری بودن انجمن خیلی نظر افراطی‌ای هستش. به طور قطع همچین چیزی نیست.
بعد اون مسئلهٔ اجماع که میگید یه مقدار عجیبه. یعنی به زور در آخر همه باید موافق باشند؟ نمیشه کسی آخر سر مخالف باشه هنوز؟
چون بعیده که همه موافق باشند و نباید اصلا اینطور باشه.
و موضوع آخر اینکه برای کمک کردن خیلی کارهای داوطلبانه میشه انجام داد. حالا چرا حتما یه سایت خاص به یک زبان خاص و ... ؟ چه وجه تمایزی داره؟
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • Only Ubuntu <3
توی همین تاپیک با سند ثابت کردم که اینجا دیکتاتوری هست و بقیه هم تایید کردن، پس این فقط حرف من نیست حرف بقیه هم هست.
سیستم دیکتاتوری گونه شاخ و دم نداره، همین هست که میبینی.
وقتی مجموعه‌ای خودش رو از جامعه میدونه بهتره که با همون جامعه تعامل و هماهنگی داشته باشه، نه که یه نفر از اون مجموعه عشقش بکشه گروه رو حذف کنه و به کسیم باسخگو نباشه...

در مورد اجماع هم یعنی این که برای انجام تغییر یا هر چیز دیگه‌ای، بین اعضای اصلی(شورا اسمش رو بذاریم یا هر چی) باید اتفاق نظر باشه. اگر یک نفر هم مخالف باشه نباید اون کار انجام بشه. دوباره باید بشینن باهم حرف بزنن تا به نتیجه‌ای برسن. این نتیجه میتونه موافقت همه برای تغییر باشه و یا مخالفت همه با تغییر.
حالا اگه باز توی اون شورا برای بار دوم به اجماع نرسیدن، از کاربران کل سایت تفاضا می‌کنن در رای‌گیری مشارکت کنن و اون موقع نظر غالب رو اجرا می‌کنن.

اگر سوال آخرت رو درست متوجه شده باشم، که چرا یه شاخه دیگه باید راه بیوفته، خب دلیلش کاملن مشخصه.
این انجمن نشون داد که قابلیت اصلاح شدن رو نداره. گرچه الان تغییراتی رو بعد از این همه نارضایتی مجبور شد انجام بده اما در مقیاس کل ماجرا، زیاد تغییری رو ایجاد نکرده و حتی به نظر من با تغییرات اخیر سعی داشتن بطور موقت کسایی رو که معترضن ساکت کنن... شاید نظرم اشتباه باشه، اما حسی هست که به این کارشون دارم.
این انجمن جتی قوانین خودش رو به خوبی اجرا نکرده طی این سال‌ها و شفافیتی در روند انتخاب افراد و مدیریتش نداره. شاید اگر شفافیت حداقلی بود، وضع این انجمن خیلی بهتر میبود.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 734
خیلی قضیه رو جدی گرفتید. از این انجمن یه نظام دیکتاتور مخوف ساختید که سرکوب میکنه و ... D:
اینطوری نیست. اون سندی هم که میگید بنظر خودتون و دوستانتون معتبره.
اون گروه تلگرام هم خیلی فضای بدی داشت و پاک شدنش شخصابنظرم حرکت مناسبی بود. به علاوه اینکه تصمیم این انتخاب بر عهدهٔ ناظر اون پروژه بود.
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
خیلی قضیه رو جدی گرفتید. از این انجمن یه نظام دیکتاتور مخوف ساختید که سرکوب میکنه و ... D:
اون گروه تلگرام هم خیلی فضای بدی داشت و پاک شدنش شخصابنظرم حرکت مناسبی بود. به علاوه اینکه تصمیم این انتخاب بر عهدهٔ ناظر اون پروژه بود.

خب یه سوال ناظر اون پروژه از کجا انتخاب میشه که یهو بیایید یه گروهی راه بندازه؟ خودش مدیریتش کنه...خودش هم بساطو جمع کنه ؟
کسی نباید این وسط مدیریت کنه؟
حالا ما می گیم برای اینکه دوباره چنین اتفاقات مسخره ای نیوفته که هر مدیری هر کاری دوست داشت به اسم انجمن بکنه...نظارت رو بسپریم دست کاربرا...
اونا تعیین کنن که کی مسئولیت ها رو به عهده بگیره نه اینکه یه نفر از اون بالا از یکی دیگه خوشش بیایید بگه خب چون تو پول داری یا فلان چیزو داری حالا بیا فعلا این پروژه تلگرامو بگیر دستت هر کاری که دوست داری باهاش بکن هر وقتم خسته شدی جمعش کن....
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • Only Ubuntu <3
یه بار توی توییتر یه چیز نوشتم، فکر می‌کنم اینجا هم لازمه که بنویسمش:
«بعضیا هم از #نرم‌افزار_آزاد فقط دیکتاتوریش رو فهمیدن :)»
دقیقن چیزی هست که توی این انجمن همیشه اتفاق افتاده، یکی برای خودش یه کاری می‌کنه و به کسی هم پاسخگو نیست. عین همین گروه تلگرامی که میگی خوب شد که بسته شد.
اما این نکته رو یادت نره که سازنده‌ی اون گروه مدعی بود گروه مال اوبونتو ایران هست و به حساب خودش اون هست که داشته به اوبونتو ایران به واسطه رباتش و مدیریت اون گروه امتیازی میداده. وقتی میگی گروه مال فلان جاست، باید تابع قوانین همونجا باشی نه که قوانین از خودت در بیاری و طبق اون قوانین با بقیه برخورد کنی و باز هم به کسی پاسخگو نباشی.
بالا هم گفتم،‌وقتی خودت رو از جامعه میدونی، باید طبق خواسته اونا عمل کنی. وقتی طبق میل شخصی رفتار می‌کنی(مثل حذف گروه)، این میشه دیکتاتوری.

من برات میتونم کلی مثال بیارم از توی همین انجمن که رفتار ناظرینش مصداق دیکتاتوری هست.

به علاوه، خیلی از کسایی که تایید کردن حرفام رو، نه فقط دوستم نیستن، بلکه من تا حالا باهاشون صحبتی هم نکردم. فقط توی این مورد با من هم نظر بودن.

چیزی که فراموش کردی توی کل صحبتا و خواسته‌ها، این بود که خیلیا از شرایط فعلی انجمن ناراضین. از سیستم انختاب مدیران و حتی نظارت بر مدیران. با انتخاب ۲ عضو جدید چیزی خیلی تغییر پیدا نمیکنه.
اگر قوانین مشکل داشته باشه که داره و ضفافیت وجود نداشته باشه، ۱۰بار دیگه هم ناظر جدید اضافه کنی بازم باعث تغییر شرایط نمیشه. مشکل باید ریشه‌ای حل بشه...

در هر صورت، من خیلیای دیگه از همین انجمن شروع کردیم، تلاش کردیم بهترش کنیم(متهم به خیلی چیزا شدیم!) اما چیز زیادی تغییر نکرد.
تلاش کردیم بمونیم و حل کنیم، اما نشد. طبق خواسته‌ی ناظرین همین انجمن که مادام میگفتن اگر ناراحتید انجمن خودتون راه بندازید،  در حال راه‌اندازی مجموعه خودمونیم.
امیدوارم موفق بشیم گرچه مسیر سختیه، اما اگر موفق بشیم شاید مدیریت این انجمن به کسانی که در آینده می‌خوان تغییر مثبتی در این انجمن اعمال کنن اعتماد کنه و روی خوشی نشون بده...

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • Only Ubuntu <3
خب من تلاش دارم هر ۱ماه یه بار سعی کنم یه گزارشی از وضعیتمون بدم.

ممکنه توی این گزارش برخلاف گزارش قبلی، مطالب منفی بیشتر باشه. ولی مهم اینه که شفافیت رو داشته باشیم...

طی این یک ماه رسمن ما پیشرفتی نداشتیم. حدود یک هفته بعد از گزارش قبلی، بچه‌ها درحال کار و کوشش بودن اما با نزدیک شدن به شروع کلاسای دانشگاه، رسمن کار ما هم تعطیل شد.
البته این تعطیلی بیشتر توی مورد سایت بود. بچه‌هایی که قرار بود سایت رو بیارن بالا مشغول کار دیگه شدن و این پروژه از اولیتشون خارج شد.

توی بخش‌های دیگه مانند تولید محتوا، باز میشه گفت بهتر بودیم. توی بخش گسترش پروژه‌های آزاد هم بنظر خودم خوب پیش رفتیم.
با کمک بچه‌های لاگ تهران در حال ترجمه‌ی کتاب لیبره‌آفیس هستیم، البته رسمن کار رو دارن اونا انجام میدن که باید ازشون تشکر ویژه بشه.

اما مورد مهمی که باید بگم اینه که ما الان نیاز داریم به کمک کسایی که میتونن توی بحث گسترش سایت و بالاآوردن بهمون کمک کنن. درواقع به افرادی نیاز داریم که به بحث وب مسلط باشن و حاضر باشن به پروژه‌ی ما کمک بدن.
اگر فکر می‌کنید تواناییش رو دارید، میتونید توی همین مطلب به من خبر بدید و یا این که بهم رایانامه بزنید: sosha at riseup.net

البته توی هر کار دیگه‌ای هم فکر می‌کنید میتونید به ما کمک بدید، لطفن بهمون بگید باعث خوشحالیمون میشه ;)
« آخرین ویرایش: 21 مهر 1397، 09:52 ب‌ظ توسط Sosha »