انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کار نکردن برخی گزینه‌ها و دکمه‌ها در تنظیمات صفحه‌خوان Orca + راه حل کمکی  (دفعات بازدید: 488 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
درود بر همه.

گزارش:
* در یک رایانه، تنظیمات برنامهٔ Orca را باز کردیم (preferences) و در سربرگ voice، گزینهٔ Person را روی persian (fa) گذاشتیم ولی دیدیم که دکمه‌های Ok و Apply پاسخ نمی‌دهند (فعالند ولی با کلیک یا اینتر یا اسپیس ظاهراً اتفاقی نمی‌افتد) و تنها می‌توانیم Cancel را بزنیم یا پنجره را ببندیم.
* بعد متوجه شدم تغییرات جزئی در سربرگ دیگر (General) با همان گزینه‌ها ذخیره می‌شود، هرچند که دکمه‌ها همان‌جور رفتار می‌کنند و پنجرهٔ تنظیمات بسته نمی‌شود.
* سپس فهمیدم که به‌وسیلهٔ dconf نمی‌توانم ‎/org/gnome/orca/profile/voice  و یک سری بخش‌های دیگر را تنظیم کنم چون وجود ندارند! درجایی‌که همین بخش‌ها در رایانهٔ دیگر وجود دارند و به‌خوبی روی فارسی تنظیم می‌شود.
مثلاً باید این‌گونه باشد: dconf read /org/gnome/orca/profile/default/voice/default/name
'Persian+English-UK'
ولی از voice به‌بعد نیست! بخش‌های دیگری هم نیست.
با حذف کامل (purge --auto-remove) و نصب دوبارهٔ orca و espeak-ng و … هم وضعیت فرقی نکرد.
ubuntu mate 18.10

سپاس فراوان
« آخرین ویرایش: 04 بهمن 1397، 04:22 ب‌ظ توسط بهنام … »
:) :)

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
(راه حل در پایان این ارسال)
* تنظیمات برنامهٔ Orca هنگام اجرای عادی در مسیر ~/.local/share/orca ذخیره می‌شوند.
* با پاک‌کردن همهٔ این‌ها و اجرای تازه، مشکل حل نشد.
* با رونوشت تنظیمات از یک رایانهٔ دیگر (با تنظیمات دلخواه) به این رایانه مشکل حل نشد.

راه حل:
* برنامه را با مسیر دلخواه اجرا کنید، یعنی یک پوشه در جای دیگری (مثلاً Public) بسازید و این دستور را بزنید: orca -u <DIRECTORY> بجای ‎<directory>‎ نشانی پوشه‌ای که ساختید را بدهید.
* تنظیمات را با کلید میانبرش Orca+Space باز کنید و بخش زبان و سرعت و … را ویرایش کنید و Ok کنید.
* ازین پس می‌توانید برنامه را با همین دستور اجرا کنید یا محتوای ~/.local/share/orca را پاک کنید و محتوای پوشهٔ خودتان (که اکنون پدیدار شدند) را بجای آن‌ها بریزید و برنامه را به‌شکل همیشگی‌اش اجرا کنید.

مطمئنا این کار دور زدن مشکل است ولی دانش من همین اندازه بود!
« آخرین ویرایش: 04 آبان 1398، 12:12 ب‌ظ توسط بهنام … »
:) :)