انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تاسیس بنیاد نرم افزارهای متن باز ایران با مجوز کشوری  (دفعات بازدید: 1434 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
دوستان این خبر رو شنیدید؟ به نظرتون دارن به سمت مثبتی میرن یا باز هم...
متن کامل خبر در دیجیاتو وجود داره

برخی نقل قولها:
نقل‌قول
بنیاد نرم افزارهای متن باز یک بنیاد کاملاً مردم نهاد است که مجوز خود را از وزارت کشور دریافت کرده است

نقل‌قول
سیستم‌های دولتی باید به سمتی بروند که بتوانند از نرم افزارهای بومی، آزاد و متن باز استفاده کنند

نقل‌قول
اکنون اتفاقی که افتاده این است که سازمان فناوری اطلاعات ایران برای حمایت از این بنیاد، اجازه داده است تا دفتر و دبیرخانه آن در سازمان فناوری ایجاد و کار شروع شود اما قرار است بنیاد در ادامه به شکل مستقل دفتر داشته باشد. در واقع دبیرخانه‌ اینجاست و کار عمده‌اش، فرهنگ‌سازی، آن هم بیشتر برای فضاهای دولتی است تا آنها مهاجرت به نرم افزارهای متن باز و آزاد داشته باشند؛ از سیستم‌عامل‌ها گرفته تا نرم افزارهای واژه‌پرداز. هدف این است که دولتی‌ها تا حدی از ویندوز و آفیس فاصله بگیرند که این مسئله مستلزم فرهنگ‌سازی است

نقل‌قول
چند سال پیش یک بودجه‌ای برای حمایت از نرم افزارهای متن باز و آزاد اختصاص پیدا کرده بود تا بتوانند حرکت‌های مختلفی داشته باشند، برای مثال همایشی برگزار کنند؛ چون برگزاری همایش هم بی‌هزینه نیست یا دفتری که در سازمان فناوری وجود دارد، به هر حال هزینه‌های پنهان دارد. جنس حمایت‌های این بنیاد به این طریق است و اصلاً قرار نیست پولی به جایی تزریق کند و در عوض آن، منافعی داشته باشد. احتمالاً بودجه‌ای به این بنیاد تزریق می‌شود تا پا بگیرد، بعد مانند همه بنیاد‌ها، مثل بنیاد فرهنگستان زبان فارسی، مستقل می‌شود و خودش کارهای پژوهشی انجام می‌دهد. در واقع این نوع بنیادها، NPO و غیرانتفاعی هستند و به دنبال درآمدزایی نیستند. اما شتاب اولیه‌اش را سازمان فناوری اطلاعات برعهده گرفته است

نقل‌قول
علاوه بر نرم افزارهای متن باز، ما اکنون سخت‌افزارهای متن‌باز هم داریم. از بردها و چیپست‌ها گرفته تا نرم افزارهایی که در این سخت‌افزارها قرار می‌گیرد. پس در پارادایمی که برای اینترنت اشیا و 5G پیش روی خود خواهیم داشت، احتمالاً پلتفرم‌هایی مانند «آردوینو» هم شایع‌تر خواهند شد. به همین دلیل در این میان به یک بنیاد نیاز است تا هم کار مطالعاتی انجام دهد و هم ببیند کجا می‌توان از این ابزارها استفاده کرد و چه ظرفیت‌هایی وجود دارد

مدیرکل حقوقی سازمان فناوری: بنیاد نرم افزارهای متن باز در پی فرهنگ‌سازی است نه مجوز دهی https://dgto.ir/18tq

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
من همه‌اش رو خوندم ولی آخر نفهمیدم که دولتی هست یا مردم‌نهاد!

نقل‌قول
بنیاد نرم افزارهای متن باز یک بنیاد کاملاً مردم نهاد است

نقل‌قول
ریشه شکل‌گیری این بنیاد به سال ۹۱ و یک مصوبه در هیات وزیران می‌رسد

در ضمن این آقا فکر کنم مساله رو برعکس متوجه شده!
نقل‌قول
نعناکار همچنین در خصوص سایر اهداف، خبر می‌دهد که بنیاد نرم افزارهای متن باز می‌تواند با تشکل‌هایی قدیمی که در جامعه وجود دارند همکاری و هم‌افزایی داشته باشد و از دانش هم استفاده کنند: «به این ترتیب اینطور تشکل‌ها متوجه می‌شوند که چه سرویس‌هایی می‌توانند ارائه دهند. برای مثال در بخش قوانین.
این آقا باید اول ا زهمه بیاد پیش تشکل‌های قدیمی نرم‌افزار آزاد ایران و چیز یاد بگیره، نه اینکه بقیه برن پیش تشکلی که این‌ها تاسیس کردن تا متوجه بشن که چه سرویس‌هایی رو می‌تونن ارایه بدن!

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
من همه‌اش رو خوندم ولی آخر نفهمیدم که دولتی هست یا مردم‌نهاد!
والا اینجور که من متوجه شدم میشه مردم نهاد (مردمی که مشخص نیست کی تاییدشون میکنه) با مجوز کشوری :o

این آقا باید اول ا زهمه بیاد پیش تشکل‌های قدیمی نرم‌افزار آزاد ایران و چیز یاد بگیره، نه اینکه بقیه برن پیش تشکلی که این‌ها تاسیس کردن تا متوجه بشن که چه سرویس‌هایی رو می‌تونن ارایه بدن!
تابلوئه که میخوان یه گندی بزنن ???