انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

به نظر شما بهترین توزیع لینوکس چیست؟

اوبونتو ( لوبونتو, کوبونتو, زوبونتو )
5 (33.3%)
دبیان
5 (33.3%)
آرچ
5 (33.3%)

مجموع آرای اعضا: 15

نویسنده موضوع: سیستم عامل برای کامپیوتر قدیمی  (دفعات بازدید: 2604 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
پاسخ : سیستم عامل برای کامپیوتر نسبتا قدیمی
« پاسخ #15 : 21 تیر 1398، 10:24 ب‌ظ »
باسلام
ولی چرا وقتی سیستم عامل جدید تری مثل لوبونتو با پشتیبانی تجاری هست debian نصب کنیم
من خودم اول اوبونتو یاد گرفتم بعد امدم دبیان
دبیان مادر اوبونتو هست.پایداری عالی.تمام میزکارها رو باهم داره و...
والبته سلیقه
فکر کنم رسول بهتر میتونه جواب بده ;D
 رسول دست خودتو می بوسه :D

آفلاین rashedheydari1212

• Full Member
  • *
  • ارسال: 181
« پاسخ #16 : 21 تیر 1398، 10:33 ب‌ظ »
نظر میخوای اوبونتو از همه ی اینایی که گفتی بهتره همون لوبونتو رو نصب کن سراغ سه تای اول بری از لینوکس زده میشی debian خوبه ولی چرا وقتی سیستم عامل جدید تری مثل لوبونتو با پشتیبانی تجاری هست debian نصب کنیم :)
مینت چطوره؟ اون هم بر پایه اوبونتو و دبیان هستش!
مینت تقریبا اندازه ی اوبونتو یا بیشتر حالا حول و هوش اوبونتو منابع مصرف میکنه یعنی چه مینت نصب کنی چه اوبونتو فرقی نداره

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #17 : 21 تیر 1398، 11:36 ب‌ظ »
به غیر از لوبونتو, سیستم عمل های دیگه ای هم هست مثل:
Fedora
Arch
Kali
Debian
و...
که سخت افزار خیلی کمی نسبت به اوبونتو 17.04 دارن و تقریبا سیستم من 2 برابرشون ظرفیت داره
نظر شما چیه؟ :-k

تمام توزیع‌هایی که اشاره کردی، با میزکارهای مختلف منتشر می‌شن. از لحاظ گرافیکی شما روی هیچ توزیعی مشکل نداری. همه‌‌ٔ محیط‌های گرافیکی روی همه‌ٔ توزیع‌ها نصب می‌شه!
مهم نیست چه توزیعی انتخاب می‌کنی، مهم اینه محیط گرافیکی سبکی داشته باشه که سیستمت منابع کم نیاره.
منتها این توزیع‌ها فقط یه تفاوت دارن. اونم توی سیاست‌های توسعه‌شون هست.
دبیان تمرکزش روی پایداری خیلی زیاده. واسه همین نسخه‌هاش چندسالی یه‌بار ارائه می‌شن و آپدیت کمی هم داره. (مگر آپدیت‌های امنیتی که به محض انتشار، می‌تونی آپدیت کنی)
آرچ به صورت پیش‌فرض اصلاً محیط گرافیکی نداره و این کار رو به عهده کاربر می‌ذاره و همین باعث شده یه توزیع برای آدم‌های نسبتاً حرفه‌ای که روی خط فرمان تسلط دارن، باشه
کالی که اصلاً هیچی! این یه توزیع برای اجرا به صورت Live هست اونم برای بررسی یه سری ابزار امنیتی. که اصلاً به عنوان توزیع روزمره توصیه نمی‌شه.
فدورا هم سعی می‌کنه همیشه به‌روز ‌ترین باشه و همین باعث می‌شه بعضی مواقع بره رو اعصابت. ولی خب اونم اگه تسلط کافی داشته باشی، حله.

منتها این توزیع‌ها به صورت پیش‌فرض میزکارهای سنگینی دارن
فدورا و دبیان که گنوم3 هستن. کالی رو یادم نیست. چندسالیه دنبالش نیستم.
آرچ هم که گفتم، اصلاً محیط گرافیکی به صورت پیش‌فرض نداره.

ولی خب واسه دبیان می‌تونی نسخه‌ای با میزکار سبک‌تر دانلود کنی و نصب کنی. توی سایت دبیان هست.
فدورا هم یک‌سری Spin داره که فکر کنم شامل میزکارهای سبک هم می‌شه
آرچ هم یه توزیع ازش منشعب شده به اسم مانجارو که اون هم با کلی میزکار ارائه شده. اون هم می‌تونی یه سبکش رو انتخاب کنی.

نظر میخوای اوبونتو از همه ی اینایی که گفتی بهتره همون لوبونتو رو نصب کن سراغ سه تای اول بری از لینوکس زده میشی debian خوبه ولی چرا وقتی سیستم عامل جدید تری مثل لوبونتو با پشتیبانی تجاری هست debian نصب کنیم :)
این دیگه از اون‌ حرفا بود!
اوبونتو توسط جامعهٔ اوبونتو که یه کامیونیتی عمومی و مردمی هست توسعه پیدا می‌کنه. تجاری نیست! تجاری می‌خوای، ردهت!

من خودم اول اوبونتو یاد گرفتم بعد امدم دبیان
دبیان مادر اوبونتو هست.پایداری عالی.تمام میزکارها رو باهم داره و...
والبته سلیقه
فکر کنم رسول بهتر میتونه جواب بده ;D
 رسول دست خودتو می بوسه :D
از لحاظ فنی، فرق اوبونتو با دبیان اینه که اوبونتو از مخازن Testing دبیان استفاده می‌کنه. یعنی یه‌کم اوبونتو از دبیان به‌روز‌ تره. ولی دبیان برای انتشار خودش، از مخازن Stable استفاده می‌کنه. که پایداری فوق العاده‌ای داره ولی خب ممکنه اپدیت‌های فیچری رو دیر به دیر بگیره.
همین دبیان رو اگه بذاری روی Testing می‌شه اوبونتو!
البته یه فرق دیگه هم دارن اونم اینه که  مخازن‌شون جداس. واسه همین ممکنه یه برنامه روی اوبونتو باشه ولی روی دبیان نباشه.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
  • ارسال: 227
« پاسخ #18 : 22 تیر 1398، 11:05 ق‌ظ »
خیلی ممنون؛
من الآن لوبونتو 19.04 رو دانلود کردم, فقط نمی دونم باید چه جوری با فلش نصبش کنم, مراحل نصبش رو هم نمی دونم؛ میشه راهنمایی کنید؟

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #19 : 22 تیر 1398، 11:21 ق‌ظ »
خیلی ممنون؛
من الآن لوبونتو 19.04 رو دانلود کردم, فقط نمی دونم باید چه جوری با فلش نصبش کنم, مراحل نصبش رو هم نمی دونم؛ میشه راهنمایی کنید؟
از راهنمای آماده‌سازی نصاب و نصب سایر توزیع‌ها استفاده کنید، مراحل کار یکسان است فقط واسط کاربر بین نصاب‌ها متفاوت است.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
« پاسخ #20 : 22 تیر 1398، 11:29 ق‌ظ »
خیلی ممنون؛
از راهنمای آماده‌سازی نصاب و نصب سایر توزیع‌ها استفاده کنید، مراحل کار یکسان است فقط واسط کاربر بین نصاب‌ها متفاوت است.
چه جوری باید فایل iso رو به فایل بوت تبدیل کنم؟

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #21 : 22 تیر 1398، 12:25 ب‌ظ »
باسلام

میتونی از برنامه Universal USB Installerاستفاده کنی کار باهاش راحته یه سرچ تو نت بزن کلی آموزش براساخت بوتیبل فلش میاد.

آفلاین rashedheydari1212

• Full Member
  • *
« پاسخ #22 : 22 تیر 1398، 01:43 ب‌ظ »

این دیگه از اون‌ حرفا بود!
اوبونتو توسط جامعهٔ اوبونتو که یه کامیونیتی عمومی و مردمی هست توسعه پیدا می‌کنه. تجاری نیست! تجاری می‌خوای، ردهت!

پس کانونیکال از چی پشتیبانی میکنه :) :)

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #23 : 22 تیر 1398، 02:34 ب‌ظ »
پس کانونیکال از چی پشتیبانی میکنه :) :)

این تجاری بودن محسوب نمی‌شه.
کنونیکال داره به اوبونتو پول تزریق می‌کنه، پول دریافت نمی‌کنه که!
سیستم‌عامل تجاری یعنی پشتیبانی با هزینه که این هزینه رو کاربر می‌ده. مثل ویندوز یا ردهت.
شما اوبونتو استفاده می‌کنی، داری پول می‌دی؟؟ که تجاری باشه؟
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
« پاسخ #24 : 23 تیر 1398، 12:49 ب‌ظ »
من لوبونتو رو دانلود کردم و بعد یک فایل بوت تو فلش درست کردم, وقتی از روی فلش بوتش کردم, یک منو اومد که گزینه اول
( start Lubuntu ) رو انتخاب کردم, بعد از چند ثانیه یک سری کد و صفحه اومد و رفت و آرم لوبونتو ظاهر شد و وارد محیط دسکتاپ شدم.
یکم باهاش کار کردم, بعد روی آیکن Install Lubuto 18.10 کلیک کردم.
پنجره نصب باز شد و مراحل نصب رو انجام دادم تا رسیدم به مرحله آخر. گزینه Install رو انتخاب کردم, امَا پنجره سیاه شد و هیچ اتفاقی نیفتاد :(
بعد 1 ساعت اومدم دیدم که همون وضعیت حاکمه >:(
از پنجره نصب خارج شدم و کامپیوتر رو ری استارت کردم, هیچ چیزی نیومد! ( چون که توی مرحله پارتیشن بندی نصب کامل رو انتخاب کرده بودم و اوبونتو 17.04 رو حذف کرده بودم )
حالا باید چیکار بکنم من؟ ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)
از کمک هاتون سپاس گذارم

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #25 : 23 تیر 1398، 05:07 ب‌ظ »
والا چی بگیم ;D یک مرتبه دیگه نصب کن ;D :-k :-s

فقط مطمئن شو گراب (GRUB) در جای درستی نصب می‌شود و پس از پایان موفق مراحل نصب، سیستم از روی آن درایو که روش گراب نصب شده بوت می‌شود.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین rashedheydari1212

• Full Member
  • *
« پاسخ #26 : 23 تیر 1398، 08:51 ب‌ظ »

[/quote]

این تجاری بودن محسوب نمی‌شه.
کنونیکال داره به اوبونتو پول تزریق می‌کنه، پول دریافت نمی‌کنه که!
سیستم‌عامل تجاری یعنی پشتیبانی با هزینه که این هزینه رو کاربر می‌ده. مثل ویندوز یا ردهت.
شما اوبونتو استفاده می‌کنی، داری پول می‌دی؟؟ که تجاری باشه؟
[/quote]
پس این جوریه ??? ??? ???
راستی شاگرد قبول میکنی ;D ;D

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #27 : 23 تیر 1398، 09:07 ب‌ظ »
من لوبونتو رو دانلود کردم و بعد یک فایل بوت تو فلش درست کردم, وقتی از روی فلش بوتش کردم, یک منو اومد که گزینه اول
( start Lubuntu ) رو انتخاب کردم, بعد از چند ثانیه یک سری کد و صفحه اومد و رفت و آرم لوبونتو ظاهر شد و وارد محیط دسکتاپ شدم.
یکم باهاش کار کردم, بعد روی آیکن Install Lubuto 18.10 کلیک کردم.
پنجره نصب باز شد و مراحل نصب رو انجام دادم تا رسیدم به مرحله آخر. گزینه Install رو انتخاب کردم, امَا پنجره سیاه شد و هیچ اتفاقی نیفتاد :(
بعد 1 ساعت اومدم دیدم که همون وضعیت حاکمه >:(
از پنجره نصب خارج شدم و کامپیوتر رو ری استارت کردم, هیچ چیزی نیومد! ( چون که توی مرحله پارتیشن بندی نصب کامل رو انتخاب کرده بودم و اوبونتو 17.04 رو حذف کرده بودم )
حالا باید چیکار بکنم من؟ ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)
از کمک هاتون سپاس گذارم
مطمئنی که ISO سالمه؟
لوبونتو رو یه بار دیگه بوت کن. بعد توی حالت زنده Hash فایل ایزو رو چک کن که با هشِ اصلی که توی سایت لوبونتو هست یکی باشه. اگه یکی نبود پس خراب دانلودش کردی. اگه یکی باشه باید ببینی شاید روی کول‌دیسک به صورت کامل ریخته نشده. و یه بار دیگه بوتیبل‌ش کن.

پس این جوریه ??? ??? ???
راستی شاگرد قبول میکنی ;D ;D

نکتهٔ اول این‌که موقع نقل‌قول اون خط اول رو پاک نکن! که کادر نقل قول حذف نشه. خیلی زشت می‌شه!
نکتهٔ دوم این‌که استاد نیستم  ;D