انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بوت دوگانه با ssd و hdd  (دفعات بازدید: 1080 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Ldece

• Newbie
  • *
  • ارسال: 11
بوت دوگانه با ssd و hdd
« : 02 شهریور 1398، 01:09 ق‌ظ »
رو لپتاپم (hdd) دوال بوت ویندوز و لینوکس دارم میخواستم ssd که دارم رو برای لینوکس فقط استفاده کنم(برای hdd کدی میخرم میذارم جای dvdرایتر). باید چکار کنم؟
hdd 720
ssd 120

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
پاسخ : بوت دوگانه با ssd و hdd
« پاسخ #1 : 02 شهریور 1398، 01:15 ق‌ظ »
دنگ و فنگش بالاس. توی بحث گراب.
خب چرا ویندوز و اوبونتو رو توی SSD نصب نمی‌کنی که بعد فایل‌هات برن داخل هارد؟
اینجوری هم ویندوزت سریعه هم اوبونتو. مهم نرم‌افزارها و سیستم‌عاملن که سریع باشن. فیلم و آهنگ که SSD نمی‌خوان.

با این‌حال:
GRUB2: boot to a second (another) hard disk
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین Ldece

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 02 شهریور 1398، 01:29 ق‌ظ »
دنگ و فنگش بالاس. توی بحث گراب.
خب چرا ویندوز و اوبونتو رو توی SSD نصب نمی‌کنی که بعد فایل‌هات برن داخل هارد؟
اینجوری هم ویندوزت سریعه هم اوبونتو. مهم نرم‌افزارها و سیستم‌عاملن که سریع باشن. فیلم و آهنگ که SSD نمی‌خوان.

با این‌حال:
GRUB2: boot to a second (another) hard disk
نه میخواستم که روت لینوکس رو ssd باشه وhome با ویندوز و یک درایور ntfs رو hdd
خب الان چطور میشه لینوکس و ویندوز رو ssd باشه؟
الان پارتیشنم gpt هستش و سیستم عامل ها رو uefi نصب شدن. ssd فکر کنم پیش فرض رو mbr هستش باید چکار کرد ssd رو باید تبدیل کنم؟

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 02 شهریور 1398، 02:49 ب‌ظ »
نه برای ویندوز و لینوکس نیازی لزوماً به GPT نیست.
من خودم روی MBR همیشه هر دو رو نصب می‌کنم.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین Ldece

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 02 شهریور 1398، 07:15 ب‌ظ »
نه برای ویندوز و لینوکس نیازی لزوماً به GPT نیست.
من خودم روی MBR همیشه هر دو رو نصب می‌کنم.
خب باید چکار کنم؟ تو gpt یک درایور efi میساختم برای هر دو الان برای mbr چطور میشه؟
چطور درایور /home رو که در hdd هستش انتخاب کنم؟ (اول ویندوز رو نصب میکنیم بعد لینوکس رو برای شناسایی گراب؟)

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 02 شهریور 1398، 08:25 ب‌ظ »
الان می‌خوای چیکار کنی؟ می‌خوای SSD رو تبدیل کنی به MBR؟
پس باید فرمتش کنی. پارتیشن تیبلش رو با MBR بسازی. نرم‌افزار جی‌پارتد توی اوبونتو به صورت لایو می‌تونی اجرا کنی و اینکارو انجام بدی.

اول روی SSD ویندوز رو نصب کن. دوتا پارتیشن پرایمری تولید می‌کنه. یکی System Reserved یکی هم پارتیشن ویندوز
پارتیشن سوم رو Extended کن. که بعدش توش بتونی Logical بسازی.
بعد اوبونتو رو نصب کن. موقع نصب توی اوبونتو، قسمت پارتیشن‌بندی، هوم رو از HDD انتخاب کن. سواپ رو ولی بذار توی SSD باشه!
پارتیشن بوت و اینا هم نمی‌خواد. اینجوری گراب فقط توی SSD نصبه و دیگه دردسر نداری.
هوم رو هم از هارد تشخیص می‌ده و Mount می‌کنه.
موقع پارتیشن‌بندی، پارتیشن‌های هر دو دیسک رو می‌آره. واسه همین پارتیشن روت و سواپ رو داخل SSD تنظیم کن. هوم رو روی HDD.

آفلاین warlock

• Full Member
  • *
  • ارسال: 135
« پاسخ #6 : 02 شهریور 1398، 09:08 ب‌ظ »
اگر رم لپ تاپ زیاده(مثلا 8 یا 16) و کار سنگینی هم باهاش انجام نمیدی یا هایبرنیت نمی خوای، swap رو غیر فعالش(یا اصلا نساز چون داخل ویندوز و اوبونتو الان یه فایل شده و فکر کنم می تونی مسیرش رو عوض کنی مثلا بزاریش روی hdd)
برای اینکه اگر swap روی ssd باشه عمر کوتاه تری پیدا می کند

آفلاین Ldece

• Newbie
  • *
« پاسخ #7 : 03 شهریور 1398، 01:01 ق‌ظ »
اگر رم لپ تاپ زیاده(مثلا 8 یا 16) و کار سنگینی هم باهاش انجام نمیدی یا هایبرنیت نمی خوای، swap رو غیر فعالش(یا اصلا نساز چون داخل ویندوز و اوبونتو الان یه فایل شده و فکر کنم می تونی مسیرش رو عوض کنی مثلا بزاریش روی hdd)
8 گیگ رم دارم معمولا swap نمیسازم.
روت اگه تو ssd باشه و /home تو hdd وقتی استیم بازی نصب میکنه میره رو /home برای اجرا بازی ها سرعتش کند نمیشه؟

آفلاین warlock

• Full Member
  • *
  • ارسال: 135
« پاسخ #8 : 03 شهریور 1398، 01:14 ق‌ظ »
روت اگه تو ssd باشه و /home تو hdd وقتی استیم بازی نصب میکنه میره رو /home برای اجرا بازی ها سرعتش کند نمیشه؟

وقتی بازی می خواد اجرا بشه فقط یکمی دیر بالا میاد.
برای اینکه بازی روان اجرا بشه، کارت گرافیک مناسب قدرت بازی های مورد نظر و کولپد داشته باشی بازی کند نمیشه

آفلاین Ldece

• Newbie
  • *
« پاسخ #9 : 03 شهریور 1398، 01:32 ق‌ظ »

وقتی بازی می خواد اجرا بشه فقط یکمی دیر بالا میاد.
برای اینکه بازی روان اجرا بشه، کارت گرافیک مناسب قدرت بازی های مورد نظر و کولپد داشته باشی بازی کند نمیشه
برنامه ها مگه در /home نصب نمیشه؟ مثلا رو فایرفاکس کلیک کنم با همون سرعت hdd اجرا میشه؟
الان کلا هوم(با بازی نصب شده) و روت 50 گیگ استفاده کرده. رو ویندوز که استفاده ای نمیکنم و اگه خواستم چیزی نصب کنم رو درایور دیگه نصب میکنم. میخوام /home تو ssd بگیرم از سرعتش استفاده کنم.
« آخرین ویرایش: 03 شهریور 1398، 01:34 ق‌ظ توسط Ldece »

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 03 شهریور 1398، 02:43 ق‌ظ »
نه نرم‌افزارها توی هوم نصب نمیشن!
همون استیم رو هم می‌تونی کاری کنی بره داخل روت. اگه براش حجم کافی گذاشته باشی.
بیشتر برنامه‌ها توی opt/ نصب میشن که اونم داخل روت هست.
اصلاً داخل من ندیدم تا حالا برنامه‌ای نصب بشه.
شاید کَش یه سری برنامه توی هوم باشه. یا کانفیگ‌ها که خب اونا ارتباطی به سرعت ندارن. نرم‌افزار توی روت هست که از اونجا اجرا میشه و می‌ره داخل Ram.
استیم رو نصب نکردم تا حالا. شاید استیم فقط توی هوم نصب میشه. که اونم می‌تونی منتقل کنی به روت.