انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پارتیشن بندی حافظه 500 گیگ SSD برای گنو/لینوکس  (دفعات بازدید: 953 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
سلام دوستان.من به تازگی یه SSD 500 گیگ تهیه کردم.توی پارتیشن بندی اون یه خورده مرددم  ](*,) خوب همون طور که میدونید بهتره در حافظه های SSD نوشتن های کم ارزش رو به حداقل برسونیم.مثلا هایبرنت توی حافظه های SSD توصیه نمیشه.برای همین مرددم که پارتیشن SWAP رو ایجاد کنم یا نه !؟ اگر اون رو ایجاد نکنم برای اطمینان خاطر فضای اون رو رزرو(unallocated) بزارم؟ که اگر به مشکل برخوردم بتونم به راحتی ایجادش کنم !؟ آخه میخوام روی لپ تاپ ام Android Studio رو اجرا کنم که ازش میترسم RAM لپ تاپ ام رو ببلعه و فضا کم بیاره و هنگ کنه ! لپ تاپ من CPU Core i3 با 8 GB حافظه RAM مدل DDR3 هستش.گرافیک اون هم nVidia Geforce 512MB هستش.اگه RAM لپ تاپ ام 16 بود خیالم راحت بود که اصلا به SWAP احتیاج نمیکنم.ولی مادربرد من فقط تا 8 گیگ رم رو ساپورت میکنه.آیا با وجود 8 گیگ رم میشه SWAP رو اصلا نساخت؟
همچنین برای یه مورد دیگه مرددم.نمیدونم اندازه پارتیشن Root رو چقدر بزارم؟ میخوام کل SSD رو برای گنو/لینوکس بزارم.نمیخوام OS دیگری رو نصب کنم.فقط میخوام یک توزیع مبتنی بر اوبونتو (KDE neon) رو SSD نصب کنم.تردیدم از این نظره میترسم حجم ROOT رو کم بزارم و بعدا کم بیارم.یا انقدر زیاد باشه که هیچ وقت استفاده نشه ! به نظر شما منطقی تر نیست که Home و Root رو یکی کنم ؟ ولی خوب بدیش اینه اگه یکی باشند بعداً بخوام توزیع دیگه ای نصب کنم باید کل Home رو بکاپ بگیرم و دوباره رو SSD بنویسم که هم دوباره کاریه و هم الکی کلی Write روی SSD دارم.دوستان با تجربه تر ازمن لطفاً راهنمایی کنند که اندازه پارتیشن روت رو چقدر تعیین کنم !؟ نظر خودم 100 گیگابایت هستش.استفاده من از لپ تاپ ام هم فقط برنامه نویسی (خصوصاً اندروید استدیو و جاوا و ...) است.شاید لازم بشه با دیتابیس ها هم کار کنم.یا بعضی وقت ها برای یادگیری / تست چند تا ماشین مجازی (ویندوز سرور و ...) رو اجرا کنم.یا برای تست / راه اندازی بعضی دستگاه های شبکه(سیسکو و ...) رو داشته باشم.در کل استفاده رایج من  یا برای کدنویسی هستش یا راه انداختن ماشین مجازی برای یادگیری مفاهیم شبکه اس+وبگردی و کارهای معمول کاربران.
« آخرین ویرایش: 29 مهر 1398، 12:21 ق‌ظ توسط milad.fashi »
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
مگه وقتي پاراتيشن SWAP رو جدا ايجاد نكني خودكار خودش ايجاد نميشه؟
چون من ايجاد نكردم و الان تو پوشه روت من يه فايل با اسم swapfile درست شده .
و يه چيز ديگه ماشين هاي مجازي روي پاراتيشن Home ذخيره ميشن ،پس اگه چند تا ماشين مجازي هم داشته باش فرقي به حال روت نداره . منم صد گيگ به روت دادم كه ايشالا براش بس باشه .
البته تا الان فقط پنج درصدش استفاده شده  ;D ;D
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین samis

• Full Member
  • *
  • ارسال: 112
پارتیشن swap رو دستی جدا نکن و بذار که خودش داینامیک از همون روت برات برداره.
اما در مورد روت باید بگم که من خودم برای همین کارایی که میگی دارم از اوبونتو استفاده میکنم و دقیقا سخت افزار مشابهی هم داریم اما فقط ۳۰ گیگ روت دارم و هیچ مشکلی هم ندارم باهاش. وقتی کرنل‌های قدیمی و اضافی رو با متعلقاتشون پاک میکنم، همیشه ۱۵ گیگ از اون ۳۰ گیگ روتم خالیه. با این توجیه که من از ورژن ۱۲.۱۰ دارم آپگرید میکنم و کلی چیز میز نصب دارم که خیلیاشون اصلا یادم نیست. پس فک نکنم اصلا و به هیچ وجه ۱۰۰ گیگ روت به نفعت باشه. حالا دیگه خود دانی

به عنوان آخرین مطلب این رو هم خدمتتون عرض کنم که لازم نیست از حجمی که اندروید استودیو از فضای روت میگیره نگران باشید چون SDK و ایمیج‌های شبیه‌ساز رو میتونید روی home بذارید و فقط خود اندروید استودیو روی روت نصب بشه که گمونم فقط ۵۰۰ مگ حجمشه. در واقع SDK و  ایمیج‌های شبیه‌ساز اندروید هستن که حجم زیادی لازم دارن و بهتره که روی هوم نگه‌داری بشن و مسیرشون رو به اندروید استودیو اعلام کنید. اینجوری در مقابل خرابی‌های احتمالی روت هم مصون هستن و در صورت تغییر توزیع و فرمت کردن روت دست‌نخورده باقی میمونن. پس اصلا به روت ۱۰۰ گیگی فکر هم نکنید چون اتلاف فضای ارزشمند SSD هست
« آخرین ویرایش: 28 مهر 1398، 11:28 ب‌ظ توسط samis »
به گمانم در هیچ جای دنیا دو الف مست را پیدا نخواهید کرد! البته بجز در سردابه های الف های سیاه بیشه!

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
مگه وقتي پاراتيشن SWAP رو جدا ايجاد نكني خودكار خودش ايجاد نميشه؟
چون من ايجاد نكردم و الان تو پوشه روت من يه فايل با اسم swapfile درست شده .
و يه چيز ديگه ماشين هاي مجازي روي پاراتيشن Home ذخيره ميشن ،پس اگه چند تا ماشين مجازي هم داشته باش فرقي به حال روت نداره . منم صد گيگ به روت دادم كه ايشالا براش بس باشه .
البته تا الان فقط پنج درصدش استفاده شده  ;D ;D
اره خوب Swap File هم همون Swap Partition هستش.با این تفاوت که Swap Partition بهتر از Swap File هستش.چون اگر Swap پارتیشن داشته باشیم خیالمون راحته که روی دیسک هیچ وقت Fragment نمیشه.ولی احتمال Fragment شدن Swap file زیاده و همین کارایی سیستم عامل رو پایین میاره.تو ویندوز پارتیشنی برای Virtual memory نداریم.و از Page file استفاده میشه که معادل Swap File هستش.ولی امروزه به خاطر افزایش حافظه RAM و نیز تبدیل HDD ها به SSD داره رفته رفته معادلات جدید عوض شده.SSD اصلا Fragmentation نداره.پس شاید بین Swap file و Swap partition فرقی نباشه.همچنین تو SSD میگن اصلا Swap نباشه بهتره.چون نوشتن مکرر روی اون عمرش رو کاهش میده.از طرفی میگن Swap رو SSD ها عملکرد خیلی خوبی داره چون SSD های جدید در حد RAM ها سریع هستند (منظور SSD nvme m2 هستش )کلا شیر تو شیری شده.حالا من موندم Swap بسازم یا نه.یا نسازم و فقط مثلا 8 گیگ فظا free space موقت بزارم.اما فکر میکنم شما درست میگید باید انتخاب رو به عهده توزیع بزارم که Swap file رو خودش مدیریت کنه و بسازه.پارتیشن جدا دیگه نمیسازم.
هنوز تخمینی هم نتونستم برای اندازه Root بزنم.شما هم 100 گیگاابایت تعریف اش کردی با توکل به خدا که ایشالا پر نمیشه  :) اصلا راهی و معیاری برای تخمین هست؟ دوستمون هم که میگه 30 گیگابایت کافیه!؟ خودمم فکر میکنم گنو/لینوکس خیلی مثل ویندوز پرمصرف نیست.مثلا درایو C من 120 گیگ رو هم رد کرده بود.و من میتونم برای ویندوزم تخمین بزنم.فکر میکنم بین 150 تا 200 گیگ برای ویندوزی که مال من باشه عدد خوبیه.ولی تو لینوکس چون تجربه کمتری دارم نمیتونم تخمین بزنم . ولی باید اینو هم در نظر بگیریم که روز به روز فایل ها رشد میکنند.مثلا من 250 گیگ SSD هم کارمو راه مینداخت ولی با نگاه به آینده 500 گیگ خریدم تا خیالم راحت باشه.با این قیمت بالای سخت افزار توی ایران هم باید سخت افزارهامون رو برای سال های طولانی تر حفظ کنیم.
« آخرین ویرایش: 29 مهر 1398، 12:41 ق‌ظ توسط milad.fashi »
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft