انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: فریز شدن دبیان ۱۰  (دفعات بازدید: 1333 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین امیر حسین کریمی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 54
  • Silence like Ocean
فریز شدن دبیان ۱۰
« : 09 شهریور 1398، 07:32 ب‌ظ »
سلام وقت بخیر
من از وقتی دبیان ۱۰ رو نصب کردم مشکل فریز شدن سیستم رو دارم.
دبیان رو آپگرید نکردم یعنی Fresh Install کردم.
حدودا روزی ۲ بار سیستم تو موارد مختلف فریز میشه بصورت تدریجی. مثلا چند تا برنامه مثل فایرفاکس، تلگرام، Vscode باز هستند و تو زمان های مختلفی سیستم کند میشه و گاها بر میگرده به حالت عادی اما گاهی اوقات همونطور که گفتم روزی ۲ بار اتفاق میوفته سیستم ذره ذره کند و کند تر میشه بصورتی که حتی ثانیه شمار Gnome shell هم چند ثانیه یکبار رفرش میشه و بعد از اون کامل از کار میوفته، همینطور ماوس که کند و کند میشه تا زمانی که کلا فریز میشه.
نمیدونم مشکل از کجاست، من قبلا از هارد استفاده میکردم که سرعتش پایین بود با دبیان 9 و حتی دو هغته ای 10 مشکل فریز نداشتم اما کندی رو داشتم. اما از وقتی دبیان رو روی SSD نصب کردم مشکل فریز شدن سیستم رو دارم.

مشخصات سیستم :
CPU : Pentium(R) Dual-Core CPU E5700  3.00GHz
MEMORY : Memory block size:       128M
Total online memory:       4G

چند روز اخیر Swap رو روی هارد با ظرفیت 8GB داشتم ولی هارد رو جدا کردم اما همچنان مشکل دارم.

امکانش هست برای هر بار بوت شدن سیستم تا خاموش شدن اون لاگ مجزا مشخص کرد از سخت افزار و نرم افزار برای زمانی که سیستم فریز میشه و هیچ دسترسی زنده ای به لاگ منابع نیست بعد از ریبوت لاگ رو چک کرد تا مشکل رو پیدا کرد؟

ممنون

آنلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3485
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
پاسخ : فریز شدن دبیان ۱۰
« پاسخ #1 : 09 شهریور 1398، 08:12 ب‌ظ »
شما نرم‌افزار htop رو نصب کن. بذار همیشه در حال اجرا باشه
وقتی می‌یبنی آروم آروم داره کند می‌شه، نگاه کن ببین از کدوم پروسه‌س.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :)

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #2 : 10 شهریور 1398، 10:57 ب‌ظ »
باسلام

منم همین مشگل فریز شدن رو یک هفته ای هست دارم.در فایرفاکس بابعضی سایتهامثل این سایت که خیلی ازش استفاده میکنم(https://www.notebookcheck.net)
فریز شدن هم به این صورت که رم شروع میکنه به پرشدن صد درصد میشه باید لب تاب رو فیزیکی خاموش کنم.

یه نکته من روی دبیان ۹ هم همین مشکل رو برای مدت چندماه با(tor-browser)داشتم با بعضی سایتها که با بروز رسانی مدام کم کم رفع شد.
فکر کنم باید منتظر بروز رسانی جدید باشیم تا رفع بشه.

اگه هم راه حل داشته باشه دوستان راهنمایی کنند ممنون میشم.

آفلاین helium

• Full Member
  • *
  • ارسال: 168
« پاسخ #3 : 10 شهریور 1398، 11:46 ب‌ظ »
سلام مشکلی تقریبا مشابه داشتم، روی میزکار گنوم از دبیان SID (ناپایدار) اقدام به اضافه کردن مخزن experimental کردم و از اونجا gnome-session رو ارتقا دادم که حل شد:
مخزن experimental که بسیار ناپایدار هست (مخزن آزمایشی عموما توصیه نمیشود)
deb http://deb.debian.org/debian experimental main مخازن رو بروز‌رسانی و gnome-session رو از مخازن experimental نصب کنید:
sudo apt-get -t experimental install gnome-sessionاگر مشکلی پیش آمد با aptitude می‌توانید gnome-sesion رو تنزیل بدهید.
به خدا چنان امیدوار باش که اگر گناه جن و انس را بیاوری به تو رحم کند.

لقمان حکیم

آفلاین mehdi4970

• Full Member
  • *
  • ارسال: 115
  • درود بر دوستان
« پاسخ #4 : 11 شهریور 1398، 09:20 ق‌ظ »
درود بر دوستان

اگر تنظیمات power manager تان دچار مشکل شدید نباشد...

مشکل اصلی توسط آقای امین در این آدرس ( http://linuxvaman.ir/post/author/671204/page/3 )
در مقاله  { wayland و تجربه نه چندان جالب در سطح کاربر نهایی } کامل توضیح داده شده.
(همچنین یک رفع اشکال هم در مقاله { تنظیم نور مانیتور در  wayland } به همان آدرس.

با جواب دوست گرامی goloshon کاملا موافقم... چون در دبیان ۹ با پر شدن شدید لاگ سیستمی و در نتیجه پرشدن هارد مشکل داشتم(به ویژه وقتی از میز کار genome استفاده می کردم) که مجبور به خاموش کردن لاگ شدم و هی پاک کردن بعضی قسمت های ذخیره سازی سیستمی ... ولی با آپدیت های جدید تر حل شد.

« آخرین ویرایش: 11 شهریور 1398، 09:25 ق‌ظ توسط mehdi4970 »
پیشاپیش سپاس از نگاهتون

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #5 : 11 شهریور 1398، 09:37 ق‌ظ »
باسلام

نقل‌قول
سلام مشکلی تقریبا مشابه داشتم، روی میزکار گنوم از دبیان SID (ناپایدار) اقدام به اضافه کردن مخزن experimental کردم و از اونجا gnome-session رو ارتقا دادم که حل شد:
مخزن experimental که بسیار ناپایدار هست (مخزن آزمایشی عموما توصیه نمیشود)

من فقط از مخازن پایدار استفاده میکنم(stable)

نقل‌قول
مشکل اصلی توسط آقای امین در این آدرس ( http://linuxvaman.ir/post/author/671204/page/3 )
در مقاله  { wayland و تجربه نه چندان جالب در سطح کاربر نهایی } کامل توضیح داده شده.

power manager مشکلی نداره

مقاله داخل لینک رو خوندم ولی من میزکار ندارم و از مدیرت پنجره(openbox + xorg)استفاده میکنم

آفلاین mehdi4970

• Full Member
  • *
  • ارسال: 115
  • درود بر دوستان
« پاسخ #6 : 13 شهریور 1398، 08:23 ق‌ظ »
درودبر شما

من هم بعد از آپدیت ۹ به ۱۰ دبیان چند تا مشکل داشتم (بیشتر توی میز کار xfce):
۱− نور مانیتور کم و زیاد نمی شد نه با کیبورد نه با display brightness ولی همه چی نصب بود و شکل گرافیکی کم و زیاد شدن نور مانیتور نشون داده می شد.... با xbacklight حل نشد ولی بعد به لطف آقای امین بعد از نصب brightnessctl و دستور برای مثال
(brightnessctl set 40%) حل شد.

notify manager −۲ کار نمی کرد و سرویسش فعال نمی شد که با دستور
(systemctl --user start xfce4-notifyd.service) به لطف یکی از این سایت های خارجی حل شد.

۳− با برنامه kchmviewer تو خوندن پارسی مشکل دارم مثل همون مشکل آقای silvio dante  با گلدن دیکت . xchm هم با ترتیب حروف پارسی مشکل داره. اما okular روبا فایل هایی که عکسشونو درپیوست گذاشتم نصب کردم حل شد.

۴− دقیق نمی دونم ولی به نظرم مشکل از systemd هست چون برا من تازه کار هم لینوکس دبیان یه جوری شده مثلا برنامه ای بود (فکر کنم root system manager) که الان نصب نمیشه و systemd system manager رو باید بجاش نصب کنی و اون راحتی و کارآمدی قبلی رو نداره.

۵− یه جورایی به فکر تغییر توزیع افتادم...انگار طرزتفکر مایکروسافتی به دبیان نفوذ کرده( ;D ;D ;D احساسی می گم ها...)چون دیگه میز کارای متعددی رو که میشه با هم نصب کرد با هم تعامل خوبی ندارن وبرنامه های هم رو به راحتی اجرا نمی کنن.

۶− بجای kmag از vmag  استفاده کردم که خیلی باحالتر و خوشدست تره....

۷- فکر می کنم دبیان در ابتدای هر نسخه بزرگی مثل ۸ به ۹ یا ۹ به ۱۰ یه سری مشکل اسفناک پیدا می کنه که تو نسخه های ریز مثلا ۹٫۱ تا ۹٫۹ یا ۱۰٫۱ تا ۱۰٫۹ برطرف میشه :'( :'( :'(

امیدم به آپدیت های جدیده وگرنه باید برا دبیان فاتحه بخونم...
« آخرین ویرایش: 04 آبان 1398، 04:13 ب‌ظ توسط mehdi4970 »
پیشاپیش سپاس از نگاهتون