انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چطوری فضای پارتیشن home را زیاد کنم با کم کردن فضای root  (دفعات بازدید: 1014 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mrfathi

• Newbie
  • *
  • ارسال: 4
سلام.
دوستان من قصد دارم که از پارتیشن root فضایی را بردارم و به پارتیشنhomeاضافه کنم؟
امکانش هست یا نه؟
اطلاعاتم آسیب نمی بینه؟
من به فضای هوم بیشتری نیاز دارم.ایا کارم درسته اصلا که root بردارم  و به home اضافه کنم
اینم عکس پارتیشن هام.میخوام از sda3 اضافه کنم به sda4
  لینک عکس:http://s7.picofile.com/file/8376114168/gparted.png

ممنون  میشم اگر راهنمایی کنید.
« آخرین ویرایش: 02 آبان 1398، 05:47 ب‌ظ توسط mrfathi »

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
حقیقتا فضای هومتون خیلی کمه، خیلی از نرم افزار ها کانفیگ ها و فایل هاشون رو توی هوم میذارن.
25 گیگ بسه برای روت.
اما در مورد ریسایز کردن:
من تا حالا انجامش ندادم و ممکنه ریسک داشته باشه.
اما اگه میخواید انجامش بدید، چون الان پارتیشن های هوم و روت و... مونت شدن و سیستم عامل داره اطلاعات میخونه/مینویسه توشون، جی پارت نمیتونه ریسایزشون کنه
نسخه بوتیبل جی پارت رو از وبسایتش دانلود و روی فلش بود کنید و اینکار رو انجام بدید.

آفلاین mrfathi

• Newbie
  • *
حقیقتا فضای هومتون خیلی کمه، خیلی از نرم افزار ها کانفیگ ها و فایل هاشون رو توی هوم میذارن.
25 گیگ بسه برای روت.
اما در مورد ریسایز کردن:
اما اگه میخواید انجامش بدید، چون الان پارتیشن های هوم و روت و... مونت شدن و سیستم عامل داره اطلاعات میخونه/مینویسه توشون، جی پارت نمیتونه ریسایزشون کنه
نسخه بوتیبل جی پارت رو از وبسایتش دانلود و روی فلش بود کنید و اینکار رو انجام بدید.
ممنون
ریسکی که هست فقط برای همین دو تا درایو اوبونتو هست دیگه؟
به درایوهای ویندوز که ربطی نداره؟

آفلاین دکتر کاظمی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • Manjaro+Cinnamon
نقل‌قول
.ریسکی که هست فقط برای همین دو تا درایو اوبونتو هست دیگه؟
فقط پارتیشن های که تغییر میدهی ریسک داره به پارتیشن های ویندوز و بقیه کاری نداره

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
25 گیگ بسه برای روت.
اما در مورد ریسایز کردن:
ممنون
ریسکی که هست فقط برای همین دو تا درایو اوبونتو هست دیگه؟
در واقع درایو نه، پارتیشن.
و بله، اگه اتفاقی بیوفته، فقط برای پارتیشن هایی میوفته که دستخوش ویرایش قرار گرفتن.
و البته حواسِ جمعِ شما رو هم میطلبه که پارتیشن دیگه ای رو به اشتباه ویرایش نکنین.

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
پیشنهاد میکنم از داخل ویندوز با پاراتیشن مجمنت (اسمش یادم نیست) ریسایز کنید بسته به پاراتیشن ها و حجم و غیره حدود سی ثانیه تا یکی دو ساعت متغیر هست البته شما میتونید یکی از پاراتیشن های ntfs ویندوز رو هم به عنوان هوم قرار بدین .
که دیگه اونطوری عالی میشه :oops: :oops: ولی امتحان نکردم اگه امتحان کردین اینجا بگین . ;D
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
پیشنهاد میکنم از داخل ویندوز با پاراتیشن مجمنت (اسمش یادم نیست) ریسایز کنید بسته به پاراتیشن ها و حجم و غیره حدود سی ثانیه تا یکی دو ساعت متغیر هست البته شما میتونید یکی از پاراتیشن های ntfs ویندوز رو هم به عنوان هوم قرار بدین .
که دیگه اونطوری عالی میشه :oops: :oops: ولی امتحان نکردم اگه امتحان کردین اینجا بگین . ;D

این کاری نداره که فقط یه توزیع لایو بیاره بعدش از اونجا اون پارتیشن ویندوزی رو فرمت ext4 کنه البته میتونه هم نکنه بعدش یه دایرکتوری توی /home درسته کنه بعد مونتش کنه روی اون دایرکتوری بعدش میتونه به اون پارتیشن از طریق اون دایرکتوری دسترسی داشته باشه

برای فرمت :
sudo mkfs.ext4 /dev/sdXY
به جای X اون دوایس و به جای Y شماره پارتیشنو بزن
برای درست کردن دایرکتوری از توی ناتیلوس میتونی درست کنه یا:
mkdir /home/XXX
برا مونت هم:
mount /dev/sdXY /home/XXX

آفلاین دکتر کاظمی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • Manjaro+Cinnamon

نرم افزارهای پارتیشن بندی در ویندوز فایل سیستم ext4 را پشتیبانی نمی کنند بهترین کار استفاده از gparted در نسخه لایو لینوکس و یا خود gparted به صورت بوتیبل روی فلش می باشد

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم

نرم افزارهای پارتیشن بندی در ویندوز فایل سیستم ext4 را پشتیبانی نمی کنند بهترین کار استفاده از gparted در نسخه لایو لینوکس و یا خود gparted به صورت بوتیبل روی فلش می باشد

خود جی پارتد خالی خوب نیست چون ممکنه مثلا به یکسری فرمانها نیاز بشه مثلا مونت که نیست توی اون ولی یه سیستم یونیکسی داره پس لایو بالا اوردن یه سیستم عامل بهتره واقعا

آفلاین mrfathi

• Newbie
  • *
ممنون بابت راهنمایی ها :)