انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تغییر مکان دکمه پ در اوبونتو  (دفعات بازدید: 19806 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین KraToS

• Full Member
  • *
  • ارسال: 148
    • KraToS . Ir
پاسخ : تغییر مکان دکمه پ در اوبونتو
« پاسخ #15 : 31 اردیبهشت 1392، 04:37 ب‌ظ »
1. در ویندوز ۸ از همین کیبورد اوبونتو استفاده شده. با نرم افزار می تونی کیبورد ویندوز ۷ و xp رو استاندارد کنی
2. تاپیک های قدیمی رو بالا نیار
ویندوز 8 هم نصب کردیم کیبورد معمولی داشت ، حالا شاید نسخه من و شما فرق داشته ( برام اهمیتی نداره کدون رو داره چون ویندوزه ! ) و من در جواب خودم ذکر کردم که کیبورد غیر استاندارد ویندوز رو میخوام ، اگه آموزشش رو داشتی میتونی در حق من و اعضای دیگه لطف کنی و اگه اطلاعاتی نداری در این مورد ...
در جواب شماره یک باید بگم اگه این راه رو میتونستم انتخاب کنم تو تاپیک راه حلش هم هست و توصیه هم شده این نکته پس جوابتون اسپم محصوب میشه
و جواب شماره 2 : میخوای برم تاپیک جدید بزنم ؟ تو قوانین دقیقاً این رو ذکر کرده : ۹. شما توافق می‌کنید که از ارسال یک پرسش مشابه در چندین انجمن پرهیز نموده و تا زمان دریافت پاسخ از سوی سایر کاربران صبور باشید. و این رو هم برای شما نوشته : ۱۰. شما توافق می‌کنید که در صورتیکه پاسخ سوالی را نمی‌دانید و یا راه‌حلی برای آن ندارید، از ارسال مطالب حاشیه‌ای که باعث شلوغی بحث شود خودداری نمائید. بدیهی است، ناظران انجمن حق تمیزکاری و حذف مطالب حاشیه‌ای را خواهند داشت. و شما هم باید اینکارو میکردین اگه من خلاف قوانین عمل کرده باشم : ۱۱. شما توافق می‌کنید که درصورت مشاهده هرگونه تخطی از قوانین و یا مشاهده رفتار یا ارسال‌های آزاردهنده به جای برخورد شخصی با فرد خاطی، ناظران و مدیران انجمن را مطلع سازید. و این رو هم که توی قسمت رفع مسئولیت هست رو به خاطر داشته باشید : ۱. لطفاً توجه نمائید که تایید اعتبار ارسال‌ها از طرف اعضاء و مدیران این انجمن ناممکن است. در کل باید بگم از یه عضو حرفه ای که میشه این اشتباهات بعید بود !
امیدوارم به جای ایراد گرفتن از سوال کسی ( عادت همه ایرانی ها ) سعی کنیم به سوالش جواب بدیم و بحث رو به حاشیه نکشیم !!!
Information is POWER. But like all POWER, There are those who want to keep it for themselves.
- Aaron Swartz
1986-2013

آفلاین zErOOn3

• Full Member
  • *
  • ارسال: 114
  • t7zEr0
« پاسخ #16 : 08 بهمن 1392، 09:52 ق‌ظ »
ممنون از پاسختون دوست عزیز . ولی من مشکل دیگه ای هم دارم با تایپ کردن که یه جورایی باید حلش کنم :(
این کیبورد فارسی که داره کلاْ جاهاش عوض شده ( حالا قبول که کیبورد استاندارد هست ) ولی من نیاز دارم که کیبورد فارسی ویندوز رو استفاده کنم و خودم میتونم  با این قضیه کنار بیام ولی داداشم نمیتونه ...
ممنون میشم راه حلی پیشنهاد بدین که کلا عوض بشه
سلام بروبــچ...

همزمان میشه هم کیبورد Persian (Satandardــو داشت هم Persian ...

فقط کافیه از همونجا اضافــش کنین ... (تسکبار > ENG ... تنظیمات ــو ADD فکنیم)

نقل‌قول
win key + Space
خداییش این یکی خیلی باحالتره ... (از Alt+Shift گرامی ... البتـــ تو ویندوز)

شما می تونین استاندارد کار کنین ــو دادا6 خودمونی ... شایدم عکســش ...

یعنی با این ــم جواب نمی ده ؟ یا نداه ؟

انسان تنها زمانی حق دارد به انسانی دیگر از بالا به پائین بنگرد که ناگزیر است او را یاری رساند تا روی پای خود بایستد. گابریل گارسیا مارکز

http://weekee.ir/

آفلاین Majid Aghamohamadian

• Full Member
  • *
  • ارسال: 143
« پاسخ #17 : 01 فروردین 1393، 10:35 ب‌ظ »
اقا توروخدا یکی بهم کمک کنه
من کلید backspaceکیبردم خراب شده (فک کنین چی میشه حالا) . حالا مجبورم وظیفشو بزارم بعهده کلید دیگه.چون نمیشه لپتاپمو باز کنمو یا ببرم پیش تعمیر کار.
میخام مثلا کلید insert که فک کنم بدون کاربرد مونده اینجا یا delet رو به backspace تبدیل کنم.
اما هرجور سعی کردم تو فایل us تغییر ایجاد کنم نتونستم جواب بگیرم
توروخدا راهنماییم کنین چجوری این تغییرو اعمال کنم
بخدا خسته شدم انفد موقع تایپ از موس استفاده کردم
مممنون   :'(

آفلاین Ghost Shadow

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1803
  • Linux is Secured By Design
« پاسخ #18 : 02 فروردین 1393، 02:22 ق‌ظ »
اقا توروخدا یکی بهم کمک کنه
من کلید backspaceکیبردم خراب شده (فک کنین چی میشه حالا) . حالا مجبورم وظیفشو بزارم بعهده کلید دیگه.چون نمیشه لپتاپمو باز کنمو یا ببرم پیش تعمیر کار.
میخام مثلا کلید insert که فک کنم بدون کاربرد مونده اینجا یا delet رو به backspace تبدیل کنم.
اما هرجور سعی کردم تو فایل us تغییر ایجاد کنم نتونستم جواب بگیرم
توروخدا راهنماییم کنین چجوری این تغییرو اعمال کنم
بخدا خسته شدم انفد موقع تایپ از موس استفاده کردم
مممنون   :'(

تو ویندوز یادمه Shift + Delete در حال تایپ ، کار backspace رو انجام میداد.

ولی اینجا امتحان نکردم ببینم کار میده یا نه :D

آفلاین پگاسوس 2

• Full Member
  • *
  • ارسال: 235
ساختار فایل بصورت زیر است:
هر فایل که برای یک زبان است مثلاْ ir برای زبان فارسی اما خود زبان فارسی شامل چند نوع طرح است. چون من در هنگام نصب صفحه کلید از گزینه های ابتدای لیست طرح استفاده کرده ام پس تغییرات من باید در قسمت های ابتدایی فایل باشد.
    key <AB07> { [   m, M ] };همانطور که مشاهده می کنید. این قطعه ای از فایل us میباشد. من در واقع با این ترفند شماره کلید حرف m را پیدا کرده ام. که شماره کلید AB07 میباشد.
اما داخل کروشه دوحالت یعنی حالت عادی و بعدی در حالت نگهداشتن دکمهShift میباشد.

حالا در قسمت های ابتدایی فایل ir بدنبال AB07 گشته و آنرا پیدا کرده تا بدانیم در حالت فارسی این کلید چه نقشی را دارد. که بصورت زیر است:
    key <AB07> { [ 0x100067e, Arabic_hamza, ellipsis ] };
خوب مشاهده میکنید که در حالت اول یا عادی باعث نمایش حرف پ خودمان میشود یعنی کد  0x100067e و در حالت Shift باعث چاپ همزه عربی ء می شود.(حالت سوم فکر میکنم مربوط به دکمه سمت راست  Alt باشد) که باعث نمایش سه نقطه … می شود.
اما من میخواهم چکار کنم؟
میخواهم حرف پ را به محل دکمه بک اسلش \ منتقل کنم.

البته این نکته توجه شود که برای ویرایش فایل های طرح صفحه کلید باید مجوز ریشه داشته باشید.
پس از دستور sudo استفاده خواهیم کرد.
sudo gedit /usr/share/X11/xkb/symbols/irحال وظیفه دکمه m یعنی کد حرف پ را به کلید بک اسلش نسبت میدهیم.
یعنی سطر زیر را که در سطر ۳۲ فایل قرار دارد:
    key <BKSL> { [ backslash, bar, 0x1002010 ] };
به صورت زیر تبدیل میکنیم:
    key <BKSL> { [ 0x100067e, bar, 0x1002010 ] };
فایل را ذخیره کرده و لینوکس خود را دوباره راه اندازی نمایید. کار تمام است.
دکمه بک اسلش را بزنید و لذت ببرید.

کاربرانی که ترجیح می دهند حرف پ در کنار عدد یک قرار بگیره دنبال کد زیر بگردند:
key <TLDE>در سطر ۲۹ فایل یعنی:
    key <TLDE> { [0x100200d, division, asciitilde ] };
به صورت زیر تغییر دهید:
    key <TLDE> { [ 0x100067e, division, asciitilde ] };

طبق اموزش فایل ir رو ویرایش کردم ولی بازم کلید \  حرف "پ" رو تایپ نمیکنه
debian 12 gnome

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
پاسخ : پاسخ به: تغییر مکان دکمه پ در اوبونتو
« پاسخ #20 : 09 آبان 1398، 01:14 ق‌ظ »
من یه راه‌حل بهتر برات دارم. این رو روی ویندوزت نصب کن: http://azadrah.net/2011/08/persian-standard-keyborad-2/
سلام
سلام مهندس بهزادی لینک خراب شده
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft