انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پارتیشن بندی هم ssd هم hdd  (دفعات بازدید: 588 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mahanbastami

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 70
پارتیشن بندی هم ssd هم hdd
« : 17 امرداد 1399، 03:30 ب‌ظ »
سلام دوستان اگه میشه یکم سریع جواب بدید ممنون میشم
من تو کامپیوترم هم 1 ترا hdd دارم هم 256 گیگ ssd
چطوری یک پارتیشن بندی درست انجام بدم (آیا میشه 2 تا /home داشته باشم)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19700
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : پارتیشن بندی هم ssd هم hdd
« پاسخ #1 : 18 امرداد 1399، 02:32 ب‌ظ »
همه‌چیز رو روی ssd نصب کن. hdd رو هم با ext4 قالب‌بندی کن و بعد از نصب، برای شاخه‌های آهنگ‌ها و ویدیوها، شاخه‌های متناظر روی hdd رو سوار کن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین mohammad kazemi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 896
  • ... :|
« پاسخ #2 : 19 امرداد 1399، 02:04 ب‌ظ »
چه جالب! خودم هفته پیش درگیر این موضوع بودم و الان اومدم اینجا دیدم یکی همین رو پرسیده!

اول می‌خواستم کلا home رو بذارم روی HDD. ولی گفتم اینجوری از حداکثر سرعت استفاده نمی‌شه. چون فایل کانفیگ برنامه‌ها توی home هستش.

کاری که من کردم این بود که موقع نصب فقط یه پارتیشن root درست کردم و گذاشتمش روی SSD. دیگه دیدم لازم نیست تا /home رو جدا کنم. البته swap رو هم گذاشتم روی HDD چون read/write زیادی می‌تونه به دیسک‌های حالت جامد آسیب بزنه. اینجوری به نظرم ایمن‌تر بود.
و بقیه فضای زیاد باقی مونده روی HDD رو هم با ext4 فرمت کردم و mount point رو هم روی /data-part ست کردم (همینجوری الکی!)
بعد اومدم فولدر‌های پیشفرض home (منظورم Videos, Pictures , ... هستش) رو حذف کردم. بجاش فولدر‌هایی با همون اسم توی /data-part درست کردم و با دستور زیر یه لینک از همشون توی /home ساختم:
ln -s /data-part/Videos ~/Videosو البته واسه هر فولدر دیگه که مورد نیازم بود این کار رو کردم. 
اینجوری هرچی فایل حجیم بود رو توی /data-part ریختم.

آفلاین gnkalk

• Full Member
  • *
  • ارسال: 188
  • linux the kernl - gnu/linux the OS
« پاسخ #3 : 20 امرداد 1399، 10:48 ق‌ظ »
چه جالب! خودم هفته پیش درگیر این موضوع بودم و الان اومدم اینجا دیدم یکی همین رو پرسیده!

اول می‌خواستم کلا home رو بذارم روی HDD. ولی گفتم اینجوری از حداکثر سرعت استفاده نمی‌شه. چون فایل کانفیگ برنامه‌ها توی home هستش.

کاری که من کردم این بود که موقع نصب فقط یه پارتیشن root درست کردم و گذاشتمش روی SSD. دیگه دیدم لازم نیست تا /home رو جدا کنم. البته swap رو هم گذاشتم روی HDD چون read/write زیادی می‌تونه به دیسک‌های حالت جامد آسیب بزنه. اینجوری به نظرم ایمن‌تر بود.
و بقیه فضای زیاد باقی مونده روی HDD رو هم با ext4 فرمت کردم و mount point رو هم روی /data-part ست کردم (همینجوری الکی!)
بعد اومدم فولدر‌های پیشفرض home (منظورم Videos, Pictures , ... هستش) رو حذف کردم. بجاش فولدر‌هایی با همون اسم توی /data-part درست کردم و با دستور زیر یه لینک از همشون توی /home ساختم:
ln -s /data-part/Videos ~/Videosو البته واسه هر فولدر دیگه که مورد نیازم بود این کار رو کردم. 
اینجوری هرچی فایل حجیم بود رو توی /data-part ریختم.
کار خیلی البی انجام دادی ولی بهتر بود
موقع نصب hddرو ماونت میکردی ولی اگه این ایده روی نصب کننده لینوکس ها پیاده به خیلی خوبه