انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: محاسبه و مقایسه مصرف باتری در اوبونتو  (دفعات بازدید: 907 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mohammad kazemi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 896
  • ... :|
محاسبه و مقایسه مصرف باتری در اوبونتو
« : 04 شهریور 1399، 08:03 ب‌ظ »
سلام!
یه مشکلی داشتم که گفتم اینجا هم مطرحش کنم. شاید کسی ایده‌ای داشت.
قبلش بگم که خیلی وقت پیش دنبال این بودم که  چطور می‌شه اطلاعات مصرف باتری رو توی سیستم‌های لینوکسی مشاهده کرد.
پ.ن: فکر کنم فقط یه دانشجوی فیزیک می‌تونه تو لینوکس هم به این مسائل فکر کنه  ;D

برای این کار به سه تا راه رسیدم.

روش اول:
cat sys/class/power_supply/BAT0/uevent
این فایل که هر ثانیه توسط هسته سیستم عامل بروز می‌شه، اطلاعات کلی باتری شما داخلشه و می‌تونید اون رو مشاهده کنید.
که اطلاعات کامل باتری لپتاپتون رو در اختیارتون می‌ذاره. برای مثال POWER_SUPPLY_CYCLE_COUNT تعداد دفعاتی هستش که باتری شما کامل خالی و بعد کامل پر شده. واحد انرژی اینجا µWh هشتش و واحد توان هم µW. شما می‌تونید به سادگی با تقسیم عدد POWER_SUPPLY_ENERGY_NOW بر POWER_SUPPLY_POWER_NOW مقدار باقی‌مانده شارژ باتری رو بر حسب ساعت به دست بیارید. البته خب چون این اطلاعات خام هست و هر ثانیه بروز میشه و هیچ میانگینی هم گرفته نمی‌شه، شاید خیلی دقیق نباشه.

روش دوم:
این روش با استفاده از UPower هست که یه پکیجیه تا بتونه این اطلاعات رو به یه چیز مفید‌تر تبدیل کنه. با دستور زیر می‌تونید این اطلاعات به شکل کامل مشاهده کنید:
upower -i /org/freedesktop/UPower/devices/battery_BAT0
این اطلاعات حدود هر دو دقیقه تازه می‌شه و دسکتاپ هم از همین استفاده می‌کنه تا زمان رو به شما نشون بده.
برای مثال درصدی که جلوی capacity هست، مقدار ظرفیت باتری (در مقایسه با مقدار طراحی‌شده) رو نشون می‌ده و هر چی بالاتر باشه، یعنی باتری‌تون ظرفیت بیشتری داره و سالم‌تره.  :)
زمان باقی‌مانده رو هم با تقسیم energy به energy-rate (توان که توی ۱۲۰ ثانیه میانگین گرفته) حساب می‌کنه.

روش سوم:
اگه دستکاپ گنوم دارید، با برنامه gnome-power-statistics می‌تونید اطلاعات upower رو به صورت گرافیکی و نمودار ببینید.

حالا مسئله من کجا بود؟  ;D
من متوجه شدم بعد از نصب اوبونتو 20.04، باتری لپتاپم زودتر خالی می‌شه. اولش فکر کردم شاید ظرفیتش کم شده که دیدم تغییری نکرده و در واقع سیستم داره توان بیشتری مصرف می‌کنه. توی اوبونتو 18.04 که داشتم، در حالت استراحت (با نور صفحه ۵۰٪ و اینترنت خاموش و مثلا در حال مطالعه یه کتاب) این عدد حدود 5W بود. ولی حالا توی همون شرایط، روی 8W هستش. یعنی باتری حدود دو برابر زودتر خالی میشه! در ضمن اون موقع HDD داشتم و الان SSD دارم (البته HDD هنوز داخل لپتاپه، ولی حتی اونم روی standby گذاشتم). باابراین نباید تفاوتی داشته باشه نتیجه (یا حتی بهتر باشه کمی). مصرف پردازنده هم مثل همون موقع خیلی کم و نرماله. در هر دو حالت هم NVIDIA خاموشه و از Intel استفاده می‌کنم.
چند روز پیش با یه usb live فدورا که داشتم سیستم رو بوت کردم و اونجا مصرف باتری خیلی کمتر و مثل قبل بود (البته اینکه داره بجای هارد از usb بوت میشه هم بی‌تاثیر نیست.)
کسی ایده‌ای داره مشکل از کجا می‌تونه باشه؟ (کرنل که بروز‌تر شده و باید بهتر عمل کنه. ولی ایده‌ای ندارم چرا اینطوری نیست!)
« آخرین ویرایش: 04 شهریور 1399، 08:39 ب‌ظ توسط mohammad kazemi »

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
    • کام آرت
پاسخ : محاسبه و مقایسه مصرف باتری در اوبونتو
« پاسخ #1 : 05 شهریور 1399، 08:20 ق‌ظ »
دقیق مطمئن نیستم (خودم هم یه همچین مشکبی دارم) اما فکر کنم از desktop environment باشه (یعنی اینجوری تو اینترنت خوندم) اما اینی که میگی فدورا حالت عادی داشت کل محاسبات بو به هم میزنه. منم کنجکاوم دلیلش اصلی اش رو بدونم

آفلاین mr.amir138396

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 459
  • شاگرد همیشه مشتاق یادگیری
« پاسخ #2 : 05 شهریور 1399، 08:33 ق‌ظ »
یه راه حل داشته باشه اونم تو تنظیمات انویدیاس

از هیچی بهتره
با احترام ! امیرحسین عباسی فاروجی . (;

آفلاین mohammad kazemi

• Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 05 شهریور 1399، 11:36 ق‌ظ »
دقیق مطمئن نیستم (خودم هم یه همچین مشکبی دارم) اما فکر کنم از desktop environment باشه (یعنی اینجوری تو اینترنت خوندم) اما اینی که میگی فدورا حالت عادی داشت کل محاسبات بو به هم میزنه. منم کنجکاوم دلیلش اصلی اش رو بدونم
تنها احتمالی که می‌دم، اینه که اون SSD که الان هست و قبلا نبود، مصرفش از HDD بیشتره. البته که خیلی غیر‌منطقیه! (و چون فدورا از روی usb بود شد، از دیسک‌ها استفاده نمی‌کرد.)

یه راه حل داشته باشه اونم تو تنظیمات انویدیاس

از هیچی بهتره
اینم روی Intel هستش. اگه روی NVIDIA باشه که فاجعست!! (حدود ۱۰ درجه می‌ره رو دمای پردازنده، احتمالا چون سیستم خنک‌کنندشون مشترکه)

آفلاین mohammad kazemi

• Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 05 شهریور 1399، 07:32 ب‌ظ »
خب تقریبا فهمیدم نکتش کجاست!
الان تست کردم و دیدم اوبونتو هم روی live boot خیلی کم مصرف می‌کنه. بنابراین حدس زدم مربوط به چیز‌هایی باشه که نصب کردم، و یا بروزرسانی‌هایی که انجام دادم. اولین چیزی که به ذهنم رسید NVIDIA بود (که متاسفانه حدسم درست بود!)
با دستور زیر حل شد کامل و تقریبا مصرف باتری نزدیک به نصف شد.
sudo apt remove --auto-remove --purge nvidia-driver-440

یعنی حتی با اینکه درایور نصب بود، ولی روی Intel بودم، باز هم باتری مصرف می‌کرد!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 11 شهریور 1399، 12:25 ب‌ظ »
👏🏻
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن