انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل در تنظیمات اینترنت و مدیرشبکه و دی‌ان‌اس و دسترسی به مودم  (دفعات بازدید: 994 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
سلام. کابل را از مودم ADSL که به لپتاپ می‌زنم اینترنت دارم ولی اتصالی در NetworkManager نیست.

مشکل ۱: نمی‌تونم تنظیمات مودم را بیارم (آی‌پی‌های ۱۹۲.۱۶۸.۱.۰ و ۰.۱ و… را امتحان کردم) و هیچ پراکسی و چیزی تنظیم نیست.

مشکل ۲: برخی سایت‌ها بد باز می‌شن؛ پینگ می‌شن ولی بیشتر مواقع در فایرفاکس باز نمی‌شن؛ چرخ‌دنده می‌چرخه و زمان تموم می‌شه. از DNS می‌تونه باشه؟ باید چی کار کنم؟ نمونهٔ سایت‌هایی که موقع بارگیریشون زیاد خطا می‌گیرم:
https://www.worldometers.info/coronavirus
https://virgool.io

مشکل ۳: من به‌جز زدن و درآوردن کابل چه‌جور می‌تونم اینترنت لپتاپ را قطع یا وصل کنم؟ اصلاً این چه حالتی‌ست که کانکشنی توی NetworkManager فعال نیست.

این هم بعضی از جزئیات:
$ nmcli connection up Ethernet\ connection\ 1
Error: Connection activation failed: No suitable device found for this connection (device wlp6s0 not available because device is not available).

$ nmcli device connect enp5s0
Error: Failed to add/activate new connection: Connection 'enp5s0' is not available on device enp5s0 because device is strictly unmanaged

$ cat /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf
[main]
plugins=ifupdown,keyfile

[ifupdown]
managed=false

[device]
wifi.scan-rand-mac-address=no

$ nmcli device disconnect enp5s0
Error: Device 'enp5s0' (/org/freedesktop/NetworkManager/Devices/2) disconnecting failed: This device is not active
Error: not all devices disconnected.

$ ip r
default via 192.168.1.1 dev enp5s0 proto dhcp src 192.168.1.100 metric 100
192.168.1.0/24 dev enp5s0 proto kernel scope link src 192.168.1.100
192.168.1.1 dev enp5s0 proto dhcp scope link src 192.168.1.100 metric 100

$ cat /etc/resolv.conf
nameserver 127.0.0.53
options edns0 trust-ad

$ cat /run/.../resolv.conf
nameserver 192.168.1.1
« آخرین ویرایش: 19 اردیبهشت 1400، 06:06 ب‌ظ توسط بهنام … »
:) :)

آفلاین A. Ekramian

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 71
این که کابل را از مودم به لپتاپ می‌زنید و اینترنت دارید ولی کانکشنی در NetworkManagar فعال نیست چیز عجیبی نیست چرا که اینترفیس به نحوی خارج از سرویس NetworkManager تنظیم شده است.

مشکل ۱: طبق یکی از خروجی‌هایی که قرار دادید. آدرس 192.168.1.1 آدرس روتر شما می‌باشد و باستی بتوانید از این آدرس تنظیمات مودم خود را بالا بیاورید. خروجی دستور زیر را نیز قرار دهید:
ip address
مشکل ۲: محتویات قایل /etc/resolv.conf را به صورت زیر تغییر دهید:
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4
همچنین بهتر است دستور زیر رو بزنید و مجددا تست بکنید.
echo 1 > /proc/sys/net/ipv6/conf/all/disable_ipv6
مشکل ۳: از طریق دستور زیر می‌توانید اینترفیس ethernet را غیرفعال کنید (به جای [dev] دیواس ethernet را وارد کنید:
ip link set dev [dev] down

برای مدیریت کانکشن‌ها از طریق NetworkManager بایستی کانکشن مورد نظر را در برای سرویس NetworkManager تعریف کنید. برای این منظور ابتدا خروجی دستورات زیر را قرار دهید:
ip link
nmcli device status
nmcli connection show

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
من به نظرم مشکل از DNS است همونطور که گفتن فایل /etc/resolv.conf رو ویرایش کنید ببینید درست میشه یا نه

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
سپاس از شما.
۱، این ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را هم آزمودم ولی همه‌ش timed out. بازنشدن تنظیمات مودم خیلی پیش میومد ولی قبلاً اثرنت‌کانکشنی با آی‌پی‌های همون محدوده می‌ساختم وصل می‌شد و حالا خطاهایی می‌ده که در فرستهٔ قبلی گفتم. +
$ ip address
1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN group default qlen 1000
    link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
    inet 127.0.0.1/8 scope host lo
       valid_lft forever preferred_lft forever
    inet6 ::1/128 scope host
2: enp5s0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc fq_codel state UP group default qlen 1000
    link/ether 00:1e:ec:c9:2c:6c brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
    inet 192.168.1.100/24 brd 192.168.1.255 scope global dynamic enp5s0
       valid_lft 258896sec preferred_lft 258896sec
    inet6 fe80::21e:ecff:fec9:2c6c/64 scope link
3: wlp6s0: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc noqueue state DOWN group default qlen 1000
    link/ether 00:23:4d:42:40:72 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
۲، دی‌ان‌اس‌های ۸.۸… از گوگل‌اند؟ جای مطمئن‌تری نیست؟ امتحانشون کردم کمابیش همون سایت‌ها مشکل داشتند. پس از تغییر ‎/etc/resolv.conf‎ اینا توی قسمت global از گزارش systemd-resolve و به‌عنوان current dns نشون داده می‌شدند. چون مشکل برقرار بود حذفشون کردم. شاید مشکل از خود سایت‌ها هم باشه. آخه مثلاً با همین انجمن و صد سایت دیگه هیچ مشکلی ندارم و سایت‌های مشکل‌دار خیلی کم‌اند. و بعیده به‌خاطر ipv6 هم باشه. + اونی هم که گفتید، تغییرش این‌جوری ممکن نیست:
bash: /proc/sys/net/ipv6/conf/all/disable_ipv6: Permission denied
۳، قطع و وصل اثرنت با دستور ip هم انجام شد ولی sudo‌ هم نیاز داشت. خروجی ip link کامل‌ترش توی ip address بود و mode‌ default هم بود. +
$ nmcli device status
DEVICE          TYPE      STATE         CONNECTION
wlp6s0          wifi      disconnected  --         
enp5s0          ethernet  unmanaged     --         
lo              loopback  unmanaged     --         
p2p-dev-wlp6s0  wifi-p2p  unmanaged     --         
$ nmcli connection show
NAME                   UUID                                  TYPE      DEVICE
Ethernet connection 1  66a30724-02a2-4e10-a9ea-615c2af81318  ethernet  --     

آفلاین A. Ekramian

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 71
۱، این ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را هم آزمودم ولی همه‌ش timed out. بازنشدن تنظیمات مودم خیلی پیش میومد ولی قبلاً اثرنت‌کانکشنی با آی‌پی‌های همون محدوده می‌ساختم وصل می‌شد و حالا خطاهایی می‌ده که در فرستهٔ قبلی گفتم. +
از آی‌پی 192.168.1.1 پینگ دارید؟ اگر پینگ دارید ممکنه مشکل از مودم باشه. شاید با راه‌اندازی مجدد مودم حل بشه.

۲، دی‌ان‌اس‌های ۸.۸… از گوگل‌اند؟ جای مطمئن‌تری نیست؟ امتحانشون کردم کمابیش همون سایت‌ها مشکل داشتند. پس از تغییر ‎/etc/resolv.conf‎ اینا توی قسمت global از گزارش systemd-resolve و به‌عنوان current dns نشون داده می‌شدند. چون مشکل برقرار بود حذفشون کردم. شاید مشکل از خود سایت‌ها هم باشه. آخه مثلاً با همین انجمن و صد سایت دیگه هیچ مشکلی ندارم و سایت‌های مشکل‌دار خیلی کم‌اند.
دو آدرس 8.8.8.8 و 8.8.4.4 دی‌ان‌اس سرورهای عمومی گوگل هستند و هم مطمئن و هم نسبت به سایر dnsهای عمومی زمان پاسخ پایین‌تری دارند.

و بعیده به‌خاطر ipv6 هم باشه. + اونی هم که گفتید، تغییرش این‌جوری ممکن نیست:
bash: /proc/sys/net/ipv6/conf/all/disable_ipv6: Permission denied
دستور رو باستی با sudo اجرا کنید. اگر این دستور مشکل شما رو حل کرد دقت داشته باشید که بعد از راه‌اندازی مجدد بایستی این دستور رو وارد کنید یا اینکه تنظیمات رو در فایل sysctl.conf اضافه کنید.

$ nmcli device status
DEVICE          TYPE      STATE         CONNECTION
wlp6s0          wifi      disconnected  --         
enp5s0          ethernet  unmanaged     --         
lo              loopback  unmanaged     --         
p2p-dev-wlp6s0  wifi-p2p  unmanaged     --         
$ nmcli connection show
NAME                   UUID                                  TYPE      DEVICE
Ethernet connection 1  66a30724-02a2-4e10-a9ea-615c2af81318  ethernet  --     
همون‌طور که مشاهده می‌کنید دیوایس enp5s0 توسط NetworkManager تنظیم نشده (unmanaged) و توسط سرویس دیگری (یا دستی) تنظیم شده است. برای اینکه این کانکشن توسط NetworkManager مدیریت شود دستورات زیر را وارد کنید:

sudo nmcli device enp5s0 set managed yes

سپس چون این دیوایس قبلا مدیریت شده یا بایستی یک اتصال جدید در NetworkManager ایجاد شده باشد (که در این صورت اتصال مورد نظر را جهت اجرای خودکار ذخیره کنید) یا این‌که اتصال «Ethernet connection 1» بایستی برقرار شده باشد. (به رنگ سبز درآمده باشد)
جهت ذخیره‌ی تنظیمات اتصال یک مرتبه به حالت ویرایش رفته و دستور save را بزنید:
sudo nmcli connection edit 'Ethernet connection 1'
« آخرین ویرایش: 23 اردیبهشت 1400، 11:47 ب‌ظ توسط A. Ekramian »

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
اون آی‌پی پینگ داره ولی مرورگر نمیاره؛ شاید با روشی که قبلاً گفتم (دادن آی‌پی به اتصال کابل) بیاره که فعلاً فرصت امتحان ندارم.
اون دستور هم با sudo و بدون آن هردو همین خطا را می‌ده؛ خطای دسترسی به‌خاطر چیز دیگه است و نه دسترسی فایل‌سیستم.
اون روش تغییر به managed با nmcli هم با sudo و بدون آن هردو جواب نمی‌ده. ولی فایل ‎/etc/NetworkManager/NetworkManager.conf‎ را تغییر دادم. تغییرات:
[main]
plugins=ifupdown,keyfile

[ifupdown]
managed=true

[keyfile]
unmanaged-devices=*,except:type:wifi,except:type:gsm,except:type:cdma,except:type:wwan,except:type:ethernet,except:type:vlan

[device]
wifi.scan-rand-mac-address=no
و سپس NetworkManager را با systemctl راه‌اندازی دوباره کردم و فعلاً یکی از مشکلات حل شد.