انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ساخت فولدر یا پیست کردن فایل (عمل نوشتن) روی هارد ویندوز از طریق اوبونتو (حل شد)  (دفعات بازدید: 653 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین kook65247

• Full Member
  • *
  • ارسال: 167
سلام
چند روز پیش یکی از هارد های سیستم رو خالی کردم بعد به دو پارتیشن یکی برای ویندوز ۱۰ و یکی هم برای استفاده ویندوز تقسیمش کردم.(البته خود ویندوز یه پارتیشن هم برای فایل سیستم ایجاد کرد)
در اوایل کار فایل هایی که لازم داشتم رو در محیط اوبونتو بصورت عادی کپی و بعد به درایو ویندوز وارد میشدم و پیست میکردم اما

امروز وقتی خواستم این کار رو انجام بدم دیدم نمیشه!
یک مقدار که بررسی کردم دیدم ساخت فولدر هم امکانش نیست!

در کل دیدم عمل write نمیتونم انجام بدم اما میتونم read کنم یا فایل ها رو از درایو ویندوز کپی و توی درایو های اوبونتو پیست کنم.

لطفا راهنماییم کنید.

الان اون درایو جهت بک آپ گیری استفاده میشه و در روز بارها عمل کپی کردن باید روی درایو ویندوز از طریق اوبونتو انجام بشه آیا راه ساده ای مثل کپی پیست کردن با موس دوباره
امکانش هست؟
« آخرین ویرایش: 22 فروردین 1400، 04:01 ب‌ظ توسط kook65247 »
{^-^}

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
احتمال داره ویندوز رو hibernate کرده باشید. یا ممکنه قابلیت fast startup توی کنترل‌پنل ویندوز روشن باشه.
در هر دو صورت چون ویندوز دیگه اونها رو unmount نمی‌کنه، توی اوبونتو فقط می‌تونید دسترسی خوندن داشته باشید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
سلام
چند روز پیش یکی از هارد های سیستم رو خالی کردم بعد به دو پارتیشن یکی برای ویندوز ۱۰ و یکی هم برای استفاده ویندوز تقسیمش کردم.(البته خود ویندوز یه پارتیشن هم برای فایل سیستم ایجاد کرد)
در اوایل کار فایل هایی که لازم داشتم رو در محیط اوبونتو بصورت عادی کپی و بعد به درایو ویندوز وارد میشدم و پیست میکردم اما

در کل دیدم عمل write نمیتونم انجام بدم اما میتونم read کنم یا فایل ها رو از درایو ویندوز کپی و توی درایو های اوبونتو پیست کنم.

لطفا راهنماییم کنید.

الان اون درایو جهت بک آپ گیری استفاده میشه و در روز بارها عمل کپی کردن باید روی درایو ویندوز از طریق اوبونتو انجام بشه آیا راه ساده ای مثل کپی پیست کردن با موس دوباره
امکانش هست؟
معلومه که نمی‌شه، علتش رو هم دوستمون توضیح داد.
اگه بشه هم نباید تو گنو/لینوکس رو پارتیشنNTFS کار کرد، بسته ntfs-3g توسط مایکروسافت ارائه نشده و حاصل مهندسی معکوسه، ممکنه فایل سیستم آسیب ببینه و یا حتی دیتات رو از دست بدی.

آفلاین kook65247

• Full Member
  • *
احتمال داره ویندوز رو hibernate کرده باشید. یا ممکنه قابلیت fast startup توی کنترل‌پنل ویندوز روشن باشه.
در هر دو صورت چون ویندوز دیگه اونها رو unmount نمی‌کنه، توی اوبونتو فقط می‌تونید دسترسی خوندن داشته باشید.
حالت fast startup غیر فعال شد و درست شد.
متشکر
{^-^}

آفلاین kook65247

• Full Member
  • *
سلام

لطفا راهنماییم کنید.

امکانش هست؟
معلومه که نمی‌شه، علتش رو هم دوستمون توضیح داد.
اگه بشه هم نباید تو گنو/لینوکس رو پارتیشنNTFS کار کرد، بسته ntfs-3g توسط مایکروسافت ارائه نشده و حاصل مهندسی معکوسه، ممکنه فایل سیستم آسیب ببینه و یا حتی دیتات رو از دست بدی.

ممنون بابت راهنمایی
یه چیز رو درست متوجه نشدم:
اگر یک فولدر بک آپ روی این درایو داشته باشم که تنها توی محیط اوبونتو داخلش یکسری فایل zip بریزم و توی محیط ویندوز با این فولدر کاری نداشته باشم بازم احتمال خرابی دیتا وجود داره؟
{^-^}

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
بله کلا عملیات نوشتن روی فایل سیستم‌های ntfs با لینوکس یکمی ریسک داره. چون ntfs یه فایل سیستم انحصاریه و مشخص نیست دقیقا چجوری کار می‌کنه. به خاطر همین ابزار‌های کار باهاش توی لینوکس با مهندسی معکوس ساخته شدن و چون دقیقا نمی‌دونند فایل سیستم چجوری کار می‌کنه، ممکنه اشتباهی به اطلاعات یا خود فایل سیستم آسیب بزنند.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین kook65247

• Full Member
  • *
بله کلا عملیات نوشتن روی فایل سیستم‌های ntfs با لینوکس یکمی ریسک داره. چون ntfs یه فایل سیستم انحصاریه و مشخص نیست دقیقا چجوری کار می‌کنه. به خاطر همین ابزار‌های کار باهاش توی لینوکس با مهندسی معکوس ساخته شدن و چون دقیقا نمی‌دونند فایل سیستم چجوری کار می‌کنه، ممکنه اشتباهی به اطلاعات یا خود فایل سیستم آسیب بزنند.

پس میشه همچین برداشتی کرد که اگر من فرمت هارد مرتبط با ویندوز رو fat32 بگیرم این خطر از دست دادن اطلاعات در زمان جابجایی توسط سیستم عامل اوبونتو از بین میره؟
{^-^}

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
من که تا الان از درایو ها با فایل سیستم ntfs استفاده کردم و مشکلی نداشتم. احتمالا شما هم مشکلی نخواهید داشت.
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.