انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: read only کردن پارتیشن (حل شد)  (دفعات بازدید: 443 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 774
  • Debian + Mate
read only کردن پارتیشن (حل شد)
« : 28 فروردین 1400، 10:39 ب‌ظ »
با سلام

۱- می‌خواستم یکی از پارتیشن های هاردم را read only  کنم. دستوری که می‌توانم در این زمینه بکار ببرم کدام است؟

۲- اگر زمانی خواستم پارتیشن موردنظر را از حالت read only خارج کنم دستور مورد نظر چیست؟

۳- آیا دادن مجوز 444 با دستور chmod به پارتیشن موردنظر همان read only کردن پارتیشن است؟ اگر نیست تفاوت ایندو از هم چیست؟

۴-در بکارگیری دستورات chmod یا chwon ، آیا بکارگیری هریک از این مسیرهای زیرین که بنظرم به یک محل اشاره می کنند بعنوان option برای این دستورات فرقی از هم  دارد؟ یا درست تر این است که کدام یک را بکار ببریم؟

/dev/sda5/mnt/672b946b-f02c-432a-93db-a613f8a4315f/media/a/MyPatition
۵- نام دو تا از پارتیشن هایم بصورت متفاوت ازهم در فایل منیجر و نرم‌افزار Disks نشان داده می شود.
مثلاً نام یکی از پارتیشن هایم در فایل منیجر بصورت Mypartition1  و در نرم‌افزار دیسک بصورت
MyPartition نشان داده می شود. نام اصلی که من داده بودم همان MyPartition بوده است ، نمی‌دانم این 1 از کجا آمده است، دو تا پارتیشنم اینجوری است و به آخر اسم هر کدام 1 اضافه شده است.
« آخرین ویرایش: 30 فروردین 1400، 02:42 ب‌ظ توسط norouzi90 »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : read only کردن پارتیشن
« پاسخ #1 : 28 فروردین 1400، 11:23 ب‌ظ »
۱- بهترین کار اینه که پارتیشن رو به صورت read only مونت کنید.

۲- به صورت read write دوباره mount کنید.

۳-نه فرق داره شما می‌تونید به فایل‌ها و دایرکتوری‌های داخل یه پارتیشن که mount شدن، دسترسی 444 بدید ولی همچنان، حداقل روت می‌تونه توی جایی که پارتیشن mount شده فایل درست کنه.
اینجوری هم نیست که اگه به پارتیشن /dev/sda5 دسترسی 444 دادید، نشه چیزی توی جایی که پارتیشن mount شده نوشت.
مثلا اگه به پارتیشن /dev/sda5 دسترسی 444 دادید، و پارتیشن روی /mnt/ مونت شده، همچنان میشه توی /mnt/ و به طبع توی اون پارتیشن چیز نوشت.

۴- اون مسیر‌هایی که می‌گید به یه‌جا اشاره می‌‌کنند، توی mount کردن معنی داره، نه اینکه اگه به یکی دسترسی خاصی بدید روی اون یکی هم اعمال بشه.
مگه اینکه به فایل‌های درون اون دایرکتوری‌ها دسترسی خاصی بدید. چون توی این شرایط اون فایل‌ها در اصل یکی هستند، تغییر دسترسی توی یه‌جا توی همه‌ی جا قابل مشاهده هست.
مثلا اگه /dev/sda5 روی /mnt/ و /media/user/ مونت شده باشه، (یه پارتیشن می‌تونه چند جا mount بشه)
تغییر دسترسی فایل
/mnt/myfileروی این فایل هم قابل مشاهده هست
/media/user/myfileچون هر دوتا یه فایل هستند.

۵-نمی‌دونم چرا

پارتیشن رو به صورت read only مونت کنید. اینجوری
sudo mount -o ro /dev/sda5 /mnt
بعد اگه خواستید به صورت read write مونت کنید و قبلا مونت بوده، از این دستور استفاده کنید.
sudo mount -o remount,rw /dev/sda5 /mnt
اگه هم قبلا mount نبوده، همینجوری از دستور mount استفاده کنید.
sudo mount /dev/sda5 /mnt
بهتره درباره دستور mount و همینطور مفهوم mountpoint جست‌و‌جو کنید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Debian + Mate
« پاسخ #2 : 29 فروردین 1400، 08:40 ق‌ظ »
می‌خواستم از نرم‌افزار fsarchiver استفاده کنم. سیستم عاملم در پارتیشن dev/sda3 است.
می‌خواستم  آرشیوی از آن را  در dev/sda5  نگهداری کنم.
ابتدا بایستی پارتیشن dev/sda3  را  بنظرم read only کنم. ولی نمی‌دانم چرا نمی شود؟!

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #3 : 29 فروردین 1400، 09:24 ق‌ظ »
sda3 روی / مونت شده، چرا می‌خواهید روی /mnt/ به صورت read only مونت کنید؟
روی خود / به صورت read only دوباره مونت کنید.
sudo mount -o remount,ro /dev/sda3 /

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Debian + Mate
« پاسخ #4 : 29 فروردین 1400، 11:29 ق‌ظ »
نشد.
ببخشید ، من این کارها را در سیستم عامل اصلی ام در tty انجام می دهم، آیا در هنگام اجرای سیستم اصلی می توان پارتیشنی که روت در آن قرار دارد را read only کرد یا این کار تنها در حالت لایو می شود انجام داد؟

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #5 : 29 فروردین 1400، 12:03 ب‌ظ »
فکر کنم دلیلش اینه که داره روی بعضی فایل‌ها نوشتن انجام میشه. نمی‌دونم میشه یه فایل سیستم رو به زور read only کرد یا نه.
میشه یه فایل سیستم رو به زور unmount کرد یا حداقل کاری کرد که وقتی کار نوشتن تموم شد unmount بشه ولی چون شما با فایل سیستم / کار دارید، از این روش نمیشه استفاده کرد.

یه راه حل برای مشکل شما این هست که فایل fstab رو ویرایش کنید، تا / به صورت read only مونت بشه. بعد کامپیوتر رو خاموش روشن کنید.
موقع بوت شدن احتمالا خطاهای زیادی دریافت می‌کنید ولی کامپیوتر باید بوت بشه‌.(بهتره وارد محیط گرافیکی نشید)
بعد با fsarchiver کارتون رو انجام بدید.

وقتی کارتون با fsarchiver تموم شد، / رو به صورت read write دوباره مونت کنید و فایل fstab رو به حالت قبل برگردونید.
اگه با این روش نشد  باید با یه لینوکس زنده کار رو انجام بدید.

اگه خودتون می‌دونید چجوری fstab رو ویرایش کنید، انجامش بدید. اگه بازهم کمک لازم دارید، خروجی این دستور رو بزارید.
cat /etc/fstab

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Debian + Mate
« پاسخ #6 : 30 فروردین 1400، 11:38 ق‌ظ »
با تشکر فراوان از آقای Dragon

آفلاین Dragon-