انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چه خبر از هرد؟  (دفعات بازدید: 1041 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
چه خبر از هرد؟
« : 02 خرداد 1400، 12:41 ب‌ظ »
سلام. یادش بخیر اولین بار که با فرهنگ نرم افزار آزاد روبرو شدم و مفهوم رو درک کردم تا الآن سعی میکنم رو لینوکس بمونم و از نرم افزار های آزاد استفاده کنم. چند وقت پیش برام سوال بود آیا کرنل دیگه ای به غیر از لینوکس وجود داره که تا این حد آزاد باشه و جوابمو یافتم :

گنو/هرد

یک کرنل براساس معماری میکروکرنل (که باعث عملکرد بهتر میشه نسبت به هسته یکپارچه لینوکس) که از ۱۹۹۰ (در این حدودا) تا الآن درحال توسعه است :/
خودم امروز ایزو نصاب گنو/هرد دبیان رو دریافت کردم و روی box های گنوم (یه محیط شیک و جمع و جور واسه مجازی سازی) تست کردم و تواستم نصبش کنم اما موفق به بوت کردنش نشدم (روی شناسایی درایو اصلی گیر میکرد) و موفق به استفاده ازش نشدم. خلاصه که این تاپیک رو راه انداختم که ببینیم گنو/هرد داستانش چیه؟ ممنون میشم کسی پاسخ بده  \\:D/

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
پاسخ : چه خبر از هرد؟
« پاسخ #1 : 02 خرداد 1400، 07:20 ب‌ظ »
سلام. یادش بخیر اولین بار که با فرهنگ نرم افزار آزاد روبرو شدم و مفهوم رو درک کردم تا الآن سعی میکنم رو لینوکس بمونم و از نرم افزار های آزاد استفاده کنم. چند وقت پیش برام سوال بود آیا کرنل دیگه ای به غیر از لینوکس وجود داره که تا این حد آزاد باشه و جوابمو یافتم :

گنو/هرد

یک کرنل براساس معماری میکروکرنل (که باعث عملکرد بهتر میشه نسبت به هسته یکپارچه لینوکس) که از ۱۹۹۰ (در این حدودا) تا الآن درحال توسعه است :/
خودم امروز ایزو نصاب گنو/هرد دبیان رو دریافت کردم و روی box های گنوم (یه محیط شیک و جمع و جور واسه مجازی سازی) تست کردم و تواستم نصبش کنم اما موفق به بوت کردنش نشدم (روی شناسایی درایو اصلی گیر میکرد) و موفق به استفاده ازش نشدم. خلاصه که این تاپیک رو راه انداختم که ببینیم گنو/هرد داستانش چیه؟ ممنون میشم کسی پاسخ بده  \\:D/
من هم دوست دارم بدونم اخر به  کجا رسید؟
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #2 : 02 خرداد 1400، 10:48 ب‌ظ »
هنوز از معماری x86 پشتیبانی نمی‌کنه و خیلی قابل استفاده نیست.
اما به هر حال جالبه.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #3 : 03 خرداد 1400، 12:09 ق‌ظ »
اینجوری که بوش میاد توسعش خیلی کنده درسته؟
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19700
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 04 خرداد 1400، 03:29 ب‌ظ »
اما به هر حال جالبه.
البته از x86 پشتیبانی می‌کنه. ولی هنوز ثبات‌های ۶۴بیتیش اضافه نشدن. برای نصب روی ماشین مجازی بدون نقصه تقریباً. همین الآن، کارسازهای گنو و بنیاد نرم‌افزار آزاد، روی گنو/هرد هستن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
« پاسخ #5 : 04 خرداد 1400، 04:04 ب‌ظ »
http://
اما به هر حال جالبه.
البته از x86 پشتیبانی می‌کنه. ولی هنوز ثبات‌های ۶۴بیتیش اضافه نشدن. برای نصب روی ماشین مجازی بدون نقصه تقریباً. همین الآن، کارسازهای گنو و بنیاد نرم‌افزار آزاد، روی گنو/هرد هستن.
وقت بخیر، تکنولوژی و مد روز cpuهای اینتل x86 هست، به این معنا نیست که تفاوت۶۴ بیتی و ۳۲ بیتی رو بیان کنه.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19700
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #6 : 04 خرداد 1400، 04:51 ب‌ظ »
معماری X86 که بیش‌تر از ۳۰ ساله در حال استفاده‌است، در سه مدل کلی ۱۶بیتی، ۳۲بیتی و ۶۴بیتی پیاده‌سازی می‌شه. هرد از دو مدل نخست به صورت بومی و از مدل آخر به صورت مقیاس‌شده پشتیبانی می‌کنه. در واقع روی هر پردازندهٔ اینتل یا ای‌ام‌دی‌ای که داشته باشید، اجرا می‌شه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
« پاسخ #7 : 04 خرداد 1400، 05:30 ب‌ظ »
معماری X86 که بیش‌تر از ۳۰ ساله در حال استفاده‌است، در سه مدل کلی ۱۶بیتی، ۳۲بیتی و ۶۴بیتی پیاده‌سازی می‌شه. هرد از دو مدل نخست به صورت بومی و از مدل آخر به صورت مقیاس‌شده پشتیبانی می‌کنه. در واقع روی هر پردازندهٔ اینتل یا ای‌ام‌دی‌ای که داشته باشید، اجرا می‌شه.
جالب بود، ممنون.