انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل با تغییر dns در فایل resolv.conf (حل شد)  (دفعات بازدید: 1289 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ashkan.2019

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 81
مشکل با تغییر dns در فایل resolv.conf (حل شد)
« : 11 اردیبهشت 1400، 05:30 ق‌ظ »
سلام
از دبیان 10 xfce استفاده می کنم و با یک مودم/روتر adsl به اینترنت متصله
من فایروال ufw رو به این صورت کانفیگ کردم :
Status: active

To                         Action      From
--                         ------      ----
8.8.8.8 53/udp             ALLOW OUT   Anywhere on enp0s25        # allow DNS on enp0s25
8.8.4.4 53/udp             ALLOW OUT   Anywhere on enp0s25        # allow DNS on enp0s25
80/tcp                     ALLOW OUT   Anywhere on enp0s25        # allow HTTP on enp0s25
443/tcp                    ALLOW OUT   Anywhere on enp0s25        # allow HTTPS on enp0s25
80/tcp (v6)                ALLOW OUT   Anywhere (v6) on enp0s25   # allow HTTP on enp0s25
443/tcp (v6)               ALLOW OUT   Anywhere (v6) on enp0s25   # allow HTTPS on enp0s25

و dns های گوگل (8.8.8.8 و 8.8.4.4) رو در بخش ipv4setting کانکشن در قسمت additional dns servers اضافه کردم
چند مدتی با همین کانفیگ ها بود و مشکلی هم نداره
اما مشکل من اینه که در فایل /etc/resolv.conf این dns ها ست شده :
nameserver 192.168.1.1
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4

و 192.168.1.1 آی پی مودم/روتر منه (ولی چون دی ان اس های روتر بصورت اتوماتیک ست میشه و روی دی ان اس های شرکت آی اس پی من هست) نمیخوام به این صورت باشه و سعی کردم خط اول رو کامنت کنم اما بعد از ریستارت سیستم دیدم دوباره به حالت قبل برگشته حالا سوالم اینه که چطور میشه در دبیان فقط dns های گوگل رو ست کنیم؟

« آخرین ویرایش: 11 اردیبهشت 1400، 10:39 ق‌ظ توسط ashkan.2019 »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : مشکل با تغییر dns در فایل resolv.conf
« پاسخ #1 : 11 اردیبهشت 1400، 09:14 ق‌ظ »
فایل resolve.conf توی سیستم‌هایی که network-manager دارند، هر دفعه موقع بوت دوباره نوشته میشه. مگه اینکه تنظیمش کنید.

یه راه برای حل مشکل شما اینه که داخل تنظیمات شبکه، قسمت method رو از automatic بزارید روی
automatic (only addresses) که dns رو از مودم نگیره.

یه راه دیگه اینه که توی تنظیمات dhcp مودم، تنظیم کنید که dns رو نفرسته.
« آخرین ویرایش: 11 اردیبهشت 1400، 12:16 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین ashkan.2019

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 81
پاسخ : مشکل با تغییر dns در فایل resolv.conf
« پاسخ #2 : 11 اردیبهشت 1400، 10:39 ق‌ظ »
فایل resolve.conf توی سیستم‌هایی که network-manager دارند، هر دفعه موقع بوت دوباره نوشته میشه. مگه اینگه تنظیمش کنید.

یه راه برای حل مشکل شما اینه که داخل تنظیمات شبکه، قسمت method رو از automatic بزارید روی automatic (only addresses) که dns رو از مودم نگیره.

یه راه دیگه اینه که توی تنظیمات dhcp مودم، تنظیم کنید که dns رو نفرسته.
خیلی ممنون

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
پاسخ : مشکل با تغییر dns در فایل resolv.conf (حل شد)
« پاسخ #3 : 11 اردیبهشت 1400، 12:21 ب‌ظ »
سلام
از دبیان 10 xfce استفاده می کنم و با یک مودم/روتر adsl به اینترنت متصله
....
سلام. این فایل معمولا نباید به صورت مستقیم توسط کاربر ویرایش بشه و بهتره فقط یه لینک باشه به آدرس‌های دیگه.
همونطور که بالا نوشتن شما می‌تونید از رابط گرافیکی استفاده کنید و راحت سرورهای dns رو تنظیم کنید.
پیشنهادم هم اینه که به جای اینکه حتی آمار وبسایت‌هایی که باز می‌کنید رو هم تقدیم گوگل کنید، از سرویس adguard dns استفاده کنید:
94.140.14.14
94.140.15.15
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : مشکل با تغییر dns در فایل resolv.conf (حل شد)
« پاسخ #4 : 11 اردیبهشت 1400، 04:36 ب‌ظ »
می‌تونی هم از nm-cli استفاده کنی اگه محیط گرافیکی نداری. این‌جا نوشته چه‌طور: https://wiki.ubuntu.ir/wiki/DNScrypt
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن