انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تجربه من با آرتیکس لینوکس (یک توزیع آرچی با چیزی به جز systemd)  (دفعات بازدید: 449 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
سلام. خیلی وقت بود که داشتم درباره systemd تحقیق میکردم و هرچی بیشتر تحقیق میکردم بیشتر از systemd و ردهت ناامید می‌شدم. به جایی رسیدم که امروز همت کردم و تصمیم گرفتم از openrc به جای اون ملعون استفاده کنم  ;D. تلاش کردم که روی آرچ خودم رو باopenrc جای systemd بالا بیارم اما با یکسری اشکالات عجیب و غریب روبرو شدم مثلا در tty کیبورد و موس قطع میشد وهمچنین یکسری مشکلات دیگه وجود داشت که باعث شد که تصمیم بگیرم که یک توزیع درست و حسابی که از اولش openrc یا هر چیزی به جز اون systemd رو داره نصب کنم. به آرتیکس برخوردم، یک توضیع مبتی بر آرچ که مستقل از سیستم‌دی کار می‌کنه. واقعا اون چیزی میخوام بود؛ من از سیستم عامل بعدیم ۳ انتظار داشتم که:
۱- غلتان باشه.
۲- مخازنش پر برنامه باشه (و مثل دبیان برای نصب wine-tkg داغون نشم {با احترام بسیار زیاد به این سیستم‌عامل}).
۳- از هر چیزی به جز اون systemD استفاده کنه (ترجیح خودم openrc).
آرتیکس هرچیزی که میخواستم داشت ایزوی openrc+plsama رو دانلود کردم. نصبش هم دقیقا مانند مانجرو بود و در کل من از مراحل نصبش راضی بودم.
رفتم توش و واقعا حس خوبی داشت که از دست بلعنده‌ی همه چیز خلاص شده بودم. فقط درایور انویدیا با کرنل اصلیش مشکل داشت و همچنین خودمم هم به linux-zen نیاز داشتم. الحمدالله با کوچ به این کرنل درایور درست کار کرد؛ کرنل جدید هم خوب با openrc مچ شد. خلاصه الانم دارم شخصی سازیش میکنم و حس خوبی دارم.

در انتها به یک دلیل مهم کنار گذاشتن systemd اشاره میکنم (نظر شخصی) - بحث جدی و طولانی:
متاسفانه به نظر می‌یاد که systemd هدفش اینکه جای ابزار های دیگر رو بگیره یا حداقل خیلی به این مسئله علاقه داره. قرار نیست که راجب خود ردهت صحبت کنیم ولی حتی اگه به ردهت به عنوان فرشته هم نگاه کنیم بازم این مسئله قابل هضم نیست.
هیچ اشکالی نداره که یک شخص یا شرکت مثل همین ردهت یه چنین ابزار همه‌فن‌حریفی رو توسعه بده؛ مشکل محدود شدن و نبود هیچ رقیب و جایگزینی برای اونه. گرچه سیستم‌دی رسما بی‌رقیب نیست و رقبای قدرتمندی مثل اوپن‌ارسی داره ولی به دلایلی خیلی از نرم‌افزار‌ها و... بدون سیستم‌دی به مشکل می‌خورن.
مثال کامل این قضیه بسیاری از میزکارها هستن؛ کی‌دی‌ای در حال حاضر از این موضع عقب نشینی کرده ولی گنوم هنوز در حالت استاندارد بدون سیستم‌دی قابل اجرا نیست.
این انحصار نتایج جالبی نداره؛ شما می‌تونید در صورت لزوم توزیعتون رو عوض کنید یا حتی از لینوکس به بی‌اس‌دی‌ها کوچ کنید. ولی سیستم‌دی به سوی بی جایگزین شدن حرکت می‌کنه و متاسفانه تقریبا به این جایگاه رسیده.
این بی‌رقیب بودن سیستم‌دی مشکلات فنی هم ایجاد می‌کنه؛
اگه یکی از ابزار‌های سیستم شما دچار باگ یا نقص امیتی یا ... بشه شما می‌تونید خیلی راحت به طور موقت یا دائم به ابزاری مشابه کوچ کنید ولی برای سیستم‌دی جایگزین در دسترسی نیست و فاتحه سیستم خونده است؛ چون تا پچ شدن مشکل افراد معمولی راه گریزی ندارن. همچنین کنترل این غول بی شاخ و دم نیازمند مدیریت و پشتکار زیادی هستش.
این نگرانی ها وقتی بیشتر میشه که بدونید از نظر من systemd داره کم کم بدهی فنی بالا میاره و این در آینده به شدت مشکل ساز میشه (مثال بسیار کوچکش ماجرای لاگ های دودویی). هرچی که هست من نمی تونم به عنوان یک طرفدار نرم افزار آزاد، یک دوستدار و استفاده کننده گنو/لینوکس آینده گنو/لینوکس رو به ردهت و systemd بسپرم. شب و روز خوش یا علی مدد.
« آخرین ویرایش: 14 تیر 1400، 08:27 ب‌ظ توسط mobin1387 »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19687
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
👏🏻
لاگ دودویی واقعاً احمقانه است ((:
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
باسلام
این systemd داخل هسته قرار گرفته یامربوط به میز کار هست؟
این پافشاری ردهت به شراکت لینوس توروالدز با ردهت مربوط میشه؟
دبیان کجای کار قرار دارد؟ :(
به هر حال رقیب ردهت هست

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
باسلام
این systemd داخل هسته قرار گرفته یامربوط به میز کار هست؟
این پافشاری ردهت به شراکت لینوس توروالدز با ردهت مربوط میشه؟
دبیان کجای کار قرار دارد؟ :(
به هر حال رقیب ردهت هست
۱-اگه سیستم دی در هسته بود من کلا بیخیال لینوکس میشدم میرفتم روی FreeBSD (خدا اون روز رو نیاره ;D)
۲- لینوکس مشکلی با این موضوع نداره بیشتر این مشکل ناسازگاری معمولا به برنامه های جانبی مربوط میشه (مثل همین گنوم)
۳- دبیان به طور پیش فرض از systemd استفاده میکنه ولی میشه اون رو به صورت استاندارد بدون systemd بالا آورد.
۴- ردهت یک کمپانی غول و بزرگه ولی دبیان فقط یک پروژه و جامعه کاربری هستش. پس دبیان رقیب ردهت به حساب نمیاد.