انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: Multi boot  (دفعات بازدید: 852 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
Multi boot
« : 13 مهر 1400، 09:25 ق‌ظ »
سلام وقتی چند تا سیستم عامل نصب می کنم داخل گراب صفحه کلید کار نمی کنه که اون یکی رو انتخاب کنم بعد از تموم شدن وقت همون گزینه اول بوت میشه.
ولی هر وقت توی همون صفحه گراب سیستم رو restart می کنم میشه توی گراب از صفحه کلید استفاده کرد مشکل از چیه و چطوری باید رفعش کنم؟
متنفر از گنو و FSF

آفلاین hypocrite

• Newbie
  • *
  • ارسال: 22
پاسخ : Multi boot
« پاسخ #1 : 13 مهر 1400، 12:01 ب‌ظ »
سلام
چون این مشکل برای خودم به وجود نیومده بود یه سری جستجو کردم ببینم که مشکل چی میتونه باشه پاسخی که جواب داده باشه ندیدم ولی چن تا پیشنهاد بود شاید امتحان کنین درست شد
1. قبل از اینکه بوت بشه میتونین وارد تنظیمات بشین؟ (bios)
اگر که آره پیکربندی گراب رو تغییر بدین که اول سیستم عامل دیگه اجرا بشه ببینین که موضوع حل میشه یا نه که برای اینکار میتونین از grub-customizer استفاده کنین:

https://askubuntu.com/questions/100232/how-do-i-change-the-grub-boot-order

میتونین به ویکی همینجا هم سر بزنین:

https://wiki.ubuntu.ir/wiki/%D8%AA%D8%B9%D9%85%DB%8C%D8%B1_%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D8%A8

اگر باز هم مشکل بود:

2. گراب رو از اول نصب و پیکربندی کنین شاید اون هم مشکلتون رو حل بکنه. (که با اوبونتو زنده قابل انجامه توی ویکی هم کامل توضیح داده شده)
3. شاید مشکل سخت افزاری باشه برای همین با کیبرد دیگه امتحان کنید
4. اگر کیبردتون ps/2 هست از یه آداپتور (ترجمه فارسیش نمیدونم چی میشه /:) دیگه استفاده کنین

در ضمن یه سری از پیشنهادایی که دادم از این تاپیک بود که قدیمیه ولی شاید کارساز باشه و شاید من کامل و درست نگفته باشم برای همین پیشنهاد میکنم رجوع بکنین بهش.

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1709532
« آخرین ویرایش: 13 مهر 1400، 08:47 ب‌ظ توسط hypocrite »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #2 : 13 مهر 1400، 12:45 ب‌ظ »
آداپتور » منبع تغذیه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #3 : 13 مهر 1400، 01:35 ب‌ظ »

2. گراب رو از اول نصب و پیکربندی کنین شاید اون هم مشکلتون رو حل بکنه. (که با اوبونتو زنده قابل انجامه توی ویکی هم کامل توضیح داده شده)
الان که اوبونتو بوت میشه لازم نیست از یه توزیع زنده استفاده کنند. با همون اوبونتو میشه.
اول باید اوبونتو رو بوت کنند بعد تنظیمات گراب رو آپدیت کنند.
sudo update-grub
بعدش هم دوباره گراب رو نصب کنند. اگه سیستم از uefi استفاده می‌کنه،  فقط لازمه دستور زیر رو وارد کنند.
sudo grub-install
اگه از bios استفاده می‌کنه، باید دیسکی که سیستم‌عامل روی اون نصب شده رو هم به دستور داد، یعنی اینجوری.
sudo grub-install /dev/sdaدقت کنید که دیسک رو وارد کنید، نه پارتیشن. به‌جای sda، دیسکی که سیستم‌عامل روی اون هست رو بذارید.
اگه نمی‌دونید سیستم‌عامل روی کدوم دیسک نصب شده، از خروجی دستور lsblk استفاده کنید.

اگه نمی‌دونید سیستم از uefi استفاده می‌کنه یا bios، دستور efibootmgr رو وارد کنید، اگه خروج چیزی شبیه زیر بود، یعنی سیستم از bios استفاده می‌کنه.
EFI variables are not supported on this system
اگه دیدید سیستم از bios استفاده می‌کنه، ممکنه سیستم در اصل از uefi استفاده کنه ولی توی حالت compatibilty mode بالا اومده که میذاره سیستم‌عامل بین bios یا uefi یکی رو لنتخاب کنه. اینو میشه توی تنظیمات bios یا uefi تغییر داد (اگه توسط سخت‌افزار شما پشتیبانی بشه)
البته بعد از این، باید کاری کنید تا سیستم‌عامل هم از uefi استفاده کنه. برای توزیع‌های گنو/لینوکسی، اینکار با نصب گراب از طریق یه توزیع زنده امکان‌پذیر هست. برای ویندوز تا جایی که من می‌دونم، باید دوباره نصبش کنید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین hypocrite

• Newbie
  • *
  • ارسال: 22
« پاسخ #4 : 13 مهر 1400، 01:49 ب‌ظ »
نقل‌قول
الان که اوبونتو بوت میشه لازم نیست از یه توزیع زنده استفاده کنند. با همون اوبونتو میشه.
درسته . به اشتباه فرض کردم که اوبونتوشون بوت نمیشه. ممنون که تصحیح کردین
نقل‌قول
منبع تغذیه
ممنون برای اطلاع رسانی

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19687
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 13 مهر 1400، 09:03 ب‌ظ »
صفحه‌کلیدت usb است؟ اگه ره، ممکنه لازم باشه پشتیبانی usb رو تو تنظیمات بایوس به کار بندازی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن