انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بروزرسانی سیستم با ایزو  (دفعات بازدید: 1744 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
پاسخ : بروزرسانی سیستم با ایزو
« پاسخ #15 : 16 بهمن 1400، 05:55 ب‌ظ »
در اوبونتو نمی‌شه با ایزو توزیع رو ارتقا داد.
بله، می‌شه.
بله میشه رو متوجه نشدم با کدوم سوالم بودید؟
میشه یعنی ایزو رو به عنوان مخزن اضافه کرد بعد با do-release-upgrade آپگرید کرد؟
اگر میشه فرض کنید من توی دسکتاپم ایزو اوبونتو رو دارم لطفا نحوه بروزرسانی رو توضیح بدید.
البته اگر نیاز به فلشی چیزی بود یک فلش ۸ گیگ خالی دارم.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19684
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #16 : 16 بهمن 1400، 06:10 ب‌ظ »
ویرایش کردی فرسته رو :D تا جایی که یادمه چنین چیزی نوشته بودی که اگه مخزن یه اوبونتوی قدیمی رو دستی عوض کنم، با full-upgrade به‌روز می‌شه یا نه؟
در هز صورت با ایزوی اوبونتو نمی‌تونی ارتقاش بدی. دبیان این امکان رو داره. اوبونتو هم قدیم‌ترها که هنوز دیسک زنده نبود، این امکان رو به صورت محدود داشت.
الآن منطقی‌ترین راه همون do-release-upgrade عادی است و اگه تعداد دستگاه مسئله است، استفاده از یه apt-chacher برای این که بسته‌ها فقط یک بار گرفته شن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #17 : 16 بهمن 1400، 08:37 ب‌ظ »
ویرایش کردی فرسته رو :D تا جایی که یادمه چنین چیزی نوشته بودی که اگه مخزن یه اوبونتوی قدیمی رو دستی عوض کنم، با full-upgrade به‌روز می‌شه یا نه؟
در هز صورت با ایزوی اوبونتو نمی‌تونی ارتقاش بدی. دبیان این امکان رو داره. اوبونتو هم قدیم‌ترها که هنوز دیسک زنده نبود، این امکان رو به صورت محدود داشت.
الآن منطقی‌ترین راه همون do-release-upgrade عادی است و اگه تعداد دستگاه مسئله است، استفاده از یه apt-chacher برای این که بسته‌ها فقط یک بار گرفته شن.
نه ویرایش برای این بود که یادم رفته بود یک چیزی رو بگم به آخر پست اضافه کردم.
اون full-upgrade رو توی تاپیک تم های جدید اوبونتو ۲۲٫۰۴  در بخش لینک های خبری پرسیده بودم.

پس حیف شد توی ویندوز ایزو رو سوار می کردی یک فایل setup.exe داشت اجرا می کردی خودش آپگرید رو انجام میداد برنامه ها هم پاک نمی شد. (البته خیلی زمان بر بود)
خداحافظ لینوکس!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #18 : 17 بهمن 1400، 12:52 ق‌ظ »
چون ویندوز سیستم‌عامل نیست. فقط یه هستهٔ سیستم‌عامله که می‌شه جداگونه اون رو ارتقا داد و بعد شاهد بود که نصف برنامه‌ها کار نیم‌کنن یا اشتباه کار می‌کنن ;D

در گنو/لینوکس، برنامه‌ها هم جزو سیستم‌عامل هستن و باید همه رو یک‌جا ارتقا بدید.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #19 : 17 بهمن 1400، 01:09 ق‌ظ »
چون ویندوز سیستم‌عامل نیست. فقط یه هستهٔ سیستم‌عامله که می‌شه جداگونه اون رو ارتقا داد و بعد شاهد بود که نصف برنامه‌ها کار نیم‌کنن یا اشتباه کار می‌کنن ;D

در گنو/لینوکس، برنامه‌ها هم جزو سیستم‌عامل هستن و باید همه رو یک‌جا ارتقا بدید.
البته من که مشکلی نداشتم از ویندوز ۷ راحت می رفتم به ۱۰ همه ی نرم افزار ها بدون مشکل کار می کردن. البته یک قابلیت ویندوز داره انتخاب می کنی مثلا یک برنامه ای که الان کار نمی کنه روس چه نسخه ای از ویندوز درست کار می کرده مشخص می کنی بعد اجرا میشه.
توی ۱۰ هم راحت می رفتم به نسخه جدید البته داخل تنطیمات میشد آپگرید کرد ولی من چون می خواستم برای روز مبادا ایزو رو داشته باشم که راحت نسخه جدید رو نصب کنم دوباره آپدیت نکنم.

خب این یک عیبه که برنامه ها جزو سیستم عامل هستن. من اوبونتو رو چند ماه پیش آپگرید کردم خیلی از نرم افزار هام پاک شد دوباره از مخازن نصب کردم. اگر می دونستم اینجوری میشه می رفتم نسخه جدید نصب می کردم هوم رو هم نگه می داشتم ولی چند گیگ رفت آخرم نرم افزار ها پاک شد.

البته توی این موارد به نظرم آرچ از اوبونتو موفق تره چون با آپدیت نیازی به ریستارت نداره و لازم نیست برنامه هارو از اول نصب کنی (البته آرچ پیش فرض هیچی نداره).
اگر یک توزیع مثل اوبونتو که هدفش راحت بودن کاربر باشه و غلطان هم نباشه و مثل اوبونتو نسخه ای منتشر بشه و خیلی از کار های سیستم هم گرافیکی انجام بده خیلی خوب میشه.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #20 : 17 بهمن 1400، 12:57 ب‌ظ »
البته من که مشکلی نداشتم از ویندوز ۷ راحت می رفتم به ۱۰ همه ی نرم افزار ها بدون مشکل کار می کردن.
خوش‌شانس بودی که برنامه‌هات همه سازگار بودن با تغییرات API یا لااقل بخش‌هاییش که تو باهاشون کار می‌کردی، سازگار بودن.

البته یک قابلیت ویندوز داره انتخاب می کنی مثلا یک برنامه ای که الان کار نمی کنه روس چه نسخه ای از ویندوز درست کار می کرده مشخص می کنی بعد اجرا میشه.
این کار از دید مهندسی نرم‌افزار یک فاجعهٔ بزرگه. حتا دانشجوهای سال آخر هم دیگه می‌دونن نباید چنین کاری کرد!

خب این یک عیبه که برنامه ها جزو سیستم عامل هستن.
نه. اتّفاقاً طرّاحی درست و منطقیه. شما باید با ارتقای سیستم‌عامل، تمام نرم‌افزارهاش رو هم باهاش ارتقا بدی که بتونن با آخرین تغییرات سازگار باشن و از جدیدترین ویژگی‌هاش استفاده کنن تا سرعت و قدرت بیش‌تری داشته باشن.

من اوبونتو رو چند ماه پیش آپگرید کردم خیلی از نرم افزار هام پاک شد دوباره از مخازن نصب کردم. اگر می دونستم اینجوری میشه می رفتم نسخه جدید نصب می کردم هوم رو هم نگه می داشتم ولی چند گیگ رفت آخرم نرم افزار ها پاک شد.
قطعاً یه جایی رو اشتباه کردی. مثلاً برنامه‌ای خارج از مخازن نصب کردی یا چنین چیزی. من اوبونتوی روی لپ‌تاپم رو ۹ ساله که دارم ارتقا می‌دم پشت سر هم (۱۸ بار ارتقا) و در این مدّت یک بار هم یه دونه پرونده از روش کم نشده!

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #21 : 17 بهمن 1400، 01:06 ب‌ظ »
نه اتفاقا از مخازن بودن. مثلا وقتی آپگرید کردم هرچی دنبال vlc گشتم نبود فهمیدم بعد از آپدیت حذف شده رفتم دوباره نصب کردم.
tweaks و extensions هم حذف شده بودن. یادم نیست برنامه دیگه چی داشتم.
البته توی پرانتز بگم که وسط آپدیت سیستم هنگ کرد و دیگه gdm بالا نیومد یک دستور بود یادم نیست چی بود ولی کار های ناتموم مدیر بسته رو انجام میداد اون رو زدم درست شد. البته بعد از نصب عکس های اوبونتو ۲۱٫۰۴ با ۲۱٫۱۰ قاطی شده بودن.
نمی دونم شایدم بخاطر این بوده.
از ۲۰٫۰۴ رفتم ۲۱٫۰۴ بعد رفتم ۲۱٫۱۰.

یک سوال بی ربط: الان اگر اوبونتو رو به ۲۲٫۰۴ نسخه آزمایشی ارتقا بدم چه مشکلاتی پیش میاد؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #22 : 17 بهمن 1400، 01:09 ب‌ظ »
احتمالاً وسط ارتقا apt قطع شده و بعد فقط با dpkg-reconfigure اون بسته‌هایی که پیکربندیشون نصفه مونده بود، پیکربندی شدن. بسته‌هایی که تو صف مونده بودن، دیگه نصب نشدن.

من خودم روی ۲۲٫۰۴ آزمایشی هستم. هیچ مشکلی هم پیش نیومده.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #23 : 17 بهمن 1400، 03:35 ب‌ظ »
احتمالاً وسط ارتقا apt قطع شده و بعد فقط با dpkg-reconfigure اون بسته‌هایی که پیکربندیشون نصفه مونده بود، پیکربندی شدن. بسته‌هایی که تو صف مونده بودن، دیگه نصب نشدن.

من خودم روی ۲۲٫۰۴ آزمایشی هستم. هیچ مشکلی هم پیش نیومده.
فقط اگر مشکلی پیش بیاد امکان بازگشت وجود داره؟

چرا اجرای برنامه های قدیمی روی نسخه های جدید فاجعست؟ خوبه که اتفاقا اون وقت کاربر نگرانی در مورد این مسائل نخواهد داشت و راحت آپگرید خواهد کرد. البته برای من که هیچ وقت کار نکرده.
درایور گیرنده دیجیتال بود روی ویندوز ایکس پی و ۷ کار می کرد ولی وقتی رفتم ویندوز ۱۰ از کار افتاد. روی نسخه های قدیمی ویندوز ۱۰ هم کار می کرد.
گیرنده دیجیتال رو به اوبونتو وصل کردم ولی هیچ اتفاقی نیفتاد اوبونتو می تونه گیرنده دیجیتال رو تشخیص بده؟ اگه می تونه یک تاپیک جدید بزنم برای این موضوع.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #24 : 17 بهمن 1400، 10:09 ب‌ظ »
در مورد گیرنده دیجیتال، توی یه مضوع دیگه بپرسید. شاید به جواب برسید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #25 : 18 بهمن 1400، 12:49 ق‌ظ »
تجربه من از اوبونتو ۲۲٫۰۴

۲۲٫۰۴ رو نصب کردم. تصویر زمینه ۲۱٫۱۰ رو آورد. تغییر خاصی هم نداشت. ۲ ساعت نصبش طول کشید! توقع داشتم بنویسه چند درصد از مراحل نصب انجام شده. انقدر طول کشید که فکر کردم سیستم هنگ کرده.
حداقل عکس پس زمینه درست حسابی می گذاشتن تصویر زمینه ۲۱٫۱۰ واقعا زشته.
نه بخاطر عکس indri توی عکس، بخاطر رنگ های توی عکسه مخصوصا که داک هم مشکیه و زشت شده.
تو ۲۰٫۰۴ هم عکس رنگ درست داره هم داک رنگش خاکستریه.
البته مهم ترین تغییری که داشت ایم بود که یک باگ افزونه Desktop icon NG داشت که وقتی وارد بخش فعالیت ها می شدی و دوباره بر می گشتی به دسکتاپ آیکون ها چشمک زن میومد و خیلی توی ذوق میزد و توی این نسخه مشکل حل شده.
البته نسخه آزمایشیه و شاید وقتی نسخه نهایی اومد عکس خوب هم داشته باشه.
توی تنظیمات هم یک سری تنطیمات خیلی کوچیک به داک اضافه شده.
البته موقع نصب هرچی میومد تایید می کردم یک دفعه دیدم نوشته Preparing to remove firefox بعد نوشت installing Firefox snap.
وقتی گره با دست باز میشه با دندون چرا؟ مگه جامعه کاربری برای اوبونتو تصمیم نمی گیره؟ پس چرا دارن این کارارو می کنن؟
os-prober هم پیشفرض غیرفعال شد دستی فعالش کردم.
« آخرین ویرایش: 18 بهمن 1400، 01:24 ق‌ظ توسط Mt »
خداحافظ لینوکس!