انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل Hibernate و Suspend (حل شد)  (دفعات بازدید: 848 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
مشکل Hibernate و Suspend (حل شد)
« : 15 آبان 1400، 08:49 ب‌ظ »
سلام ببخشید زیاد سوال می پرسم بالاخره تازه واردیمو چیزی هم بلد نیستیم.
من سیستمم خیلی خوب کار می کرد 4-5 سال پیش ویندوز 7 داشتم مشکلیم نداشتم روون کار می کرد و هنگی هم نداشت یک بار از روی کنجکاوی اومدم ببینم توی منوی Shutdown گزینه Sleep چی کار می کنه زدم روش سیستم بعد چند ثانیه خاموش شد وقتی روشن کردم یک صفحه سیاه رو دیدم که هیچ کاری نمی شد توش کرد ریست کردم از اون به بعد سیستمم هم لگ دار شد هم هنگ می کرد.
شاید هر 7-8 دقیقه یک بار باید ریستارت می کردم که خیلی اذیت می کرد.

اومدم روی ویندوز 10 کلا سیستم تو همون حالت بوت هنگ می کرد و ریست می کردم تا 2 ساعت من هی خاموش/روشن می کردم تا سیستم بالا بیاد.
بعد دیگه اصلا سیستم رو ریستارت نمی کردم چون دوباره پروسه بوت کردن و هنگ کردن شروع می شد کلافه می کرد.
چند بار سی دی ویندوز عوض کردم شاید مشکل از سیستم عامل روی سی دی بوده ولی حل نشد.
هربار که اسلیپ می زنم سیستم وقتی دوباره روشن می کنم مجبورم کلید ریست روی کیس رو بزنم.

اون موقع رم 2 گیگ داشتم یک رم 4 گیگ دست دوم گذاشتم روش مشکل بالا نیومدن و پروسه هنگ کردن موقع بوت حل شد ولی همیشه سیستم هنگ می کرد بعد یک تایمی و این مشکل تو این چند سال اخیر بدتر شد و خیلی عملکرد سیستم کند شد و من برای بوت ویندوز باید 10 دقیقه صبر میکردم. بوت ۲ دقیقه بود ولی تا سیستم بخواد موتورش گرم شه 10 دقیقه می کشه. ویندوز عوض کردم باز بعد سه چهار روز همون آش و همون کاسه. واسه اینکه سیستم زود تر بالا بیاد هر سری برنامه هارو باز می گذاشتم و hibernate می کردم تا با بوت بعدی سریع بالا بیاد که تاثیر کمی داشت.

خوشبختانه با نصب اوبونتو خیلی بهبود تو سرعت دیدم ولی مشکل Suspend و Hibernate هنوز پابرجاست.
توی ویندوز Hibernate کار می کرد فقط sleep مشکل داشت.
الان روی suspend می زنم بعد اینکه خاموش میشه دوباره روشن می کنم صفحه برفکیه و مجبورم دوباره ریست کنم.
هایبرنیت هم توی لیست نبود با ترمینال هایبرنیت کردم ولی بعد بوت کردن سیستم از اول بالا اومد و برنامه ها بازگردانی نشدن.

مدل کارت گرافیکم Nvidia Geforce 210

البته تنها سیستم عاملی که من توش هنگی نداشتم و اسلیپ و هایبرنیت خوب کار می کرد ویندوز xp بود  ;D
زیاد مهم نیست این مشکل من زیاد از هایبرنیت و اسلیپ استفاده نمی کنم من توی ویندوز فقط بخاطر کندی سیستم این کارو می کردم.
« آخرین ویرایش: 16 آبان 1400، 12:39 ب‌ظ توسط Mtsaghafi »
خداحافظ لینوکس!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : مشکل Hibernate و Suspend
« پاسخ #1 : 16 آبان 1400، 10:42 ق‌ظ »
swap رو دیسک دارید؟ لازمه که swap روی دیسک داشته باشید تا hibernate انجام بشه. اون swap می‌تونه یه فایل swap باشه، می‌تونه پارتیشن جدا هم باشه. اگه به hibernate نیاز دارید، بهتره به اندازه رم، swap بسازید تا اگه رم پر بود و کامپیوتر رو hibernate کردید، درست انجام بشه.
secure  boot فعاله؟ اگه کرنل تشخیص بده که فعاله باعث میشه ماژول امنیتی lockdown رو بارگذاری کنه، این ماژول، hibernate و چندین چیز دیگه که می‌تونه امنیت رو تضعیف کنه، غیرفعال می‌کنه.
اگه نمی‌دونید secure boot فعال هست یا نه، خروجی dmesg رو ببینید.
sudo dmesg |grep -i secureاگه کامپیوتر از uefi پشتیبانی نمی‌کنه، اصلا قابلیت secure boot توی مادربرد وجود نداره.

با این دستور ببینید چه ماژول‌های امنیتی بارگذاری شده.
cat /sys/kernel/security/lsm
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #2 : 16 آبان 1400، 12:15 ب‌ظ »
اون مشکل برفکی شدن به خاطر انویدیاست و کاریش هم نمی‌شه کرد. مگر این که بتونی به کل از کار بندازیش.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #3 : 16 آبان 1400، 12:38 ب‌ظ »
۶ گیگ رم دارم ۳ گیک پارتیشن سواپ.
فکر کنم من uefi نداشته باشم آخه یک بار موقع نصب اوبونتو نصاب رو توی حالت efi بالا آوردم بعد نصب کردم دبگه اوبونتو بالا نمیومد مجیور شدم دوباره توی حالت معمولی نصب کنم. تازه تنظیمات بایوس من هم قدیمیه یجورایی ظاهر خیلی قشنگی نداره.

اون مشکل برفکی شدن به خاطر انویدیاست و کاریش هم نمی‌شه کرد. مگر این که بتونی به کل از کار بندازیش.

کارت گرافیک رو از کار بندازم؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
پاسخ : مشکل Hibernate و Suspend (حل شد)
« پاسخ #4 : 16 آبان 1400، 12:39 ب‌ظ »
اگه دوگانه است بله اگه نه و نشه تعویض کرد باید باهاش بسازید
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #5 : 16 آبان 1400، 01:03 ب‌ظ »
من هم توی ویندوز ۸ به بعد همین مشکل رو دو سه سالی هست دارم شاید مشکل از سخت افزار باشه
متنفر از گنو و FSF

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #6 : 16 آبان 1400، 01:47 ب‌ظ »
فکر کنم من uefi نداشته باشم آخه یک بار موقع نصب اوبونتو نصاب رو توی حالت efi بالا آوردم بعد نصب کردم دبگه اوبونتو بالا نمیومد مجیور شدم دوباره توی حالت معمولی نصب کنم. تازه تنظیمات بایوس من هم قدیمیه یجورایی ظاهر خیلی قشنگی نداره.
۳ گیگ سواپ می‌تونه کم باشه. برای اینکه ببینید توی حالت uefi بوت شدید یا نه، تنظیمات مادربرد رو بررسی کنید.
می‌تونید هم دستور efibootmgr رو بزنید، اگه یه لیست به شما داد، توی حالت uefi بوت شدید. اگه خطایی شبیه "efi variables are not supported" دیدید، یعنی توی حالت legacy یا همون bios بوت شدید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
« پاسخ #7 : 16 آبان 1400، 04:26 ب‌ظ »

کارت گرافیک رو از کار بندازم؟
اگه گرافیک پردازنده دارید، پیشنهاد منم اینه که قدرت کارت گرافیک رو از کار بیندازید (البته اگه به قدرتش نیاز ندارید)
اما من بررسی کردم کارت گرافیک شما قدیمیه و دیگه توسط انویدیا به طور رسمی پشتیبانی نمیشه و این یعنی گرداننده (یا همون درایور) شما باید قدیمی باشه تا با کارت گرافیکتون سازگار باشه
از طرفی اگه به قدرت کارت گرافیکتون نیاز دارید (مثل بازی های 3D و ...) میتونید از nouveau استفاده کنید
خداروشکر کارت گرافیک شما قدیمیه و پشتیبانی مطلوبی از سمت nouveau داره و میتونید از همه امکاناتش با گرداننده nouveau استفاده کنید.

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #8 : 16 آبان 1400، 05:09 ب‌ظ »
یک بار از روی کنجکاوی اومدم ببینم توی منوی Shutdown گزینه Sleep چی کار می کنه زدم روش سیستم بعد چند ثانیه خاموش شد وقتی روشن کردم یک صفحه سیاه رو دیدم که هیچ کاری نمی شد توش کرد
منم این کارو تو اندروید اما با دستور stop انجام دادم و بعدش چاره ای جز خالی شدن باتری گوشی نبود.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@