انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ویرایش فایل  (دفعات بازدید: 1999 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
پاسخ : ویرایش فایل
« پاسخ #15 : 10 آبان 1400، 06:00 ب‌ظ »
از دوستان و اساتید محترم کسی نمیدونه جواب این سوال را ؟ ](*,) :'(
با توضیحاتی که بالا دادید دقیق نمیدونم چی میگید اما اگه فایلو استخراج کردید برید تو همون پوشه و ls رو بزنید و خروجی‌شو بدید.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #16 : 11 آبان 1400، 12:06 ق‌ظ »
من اون فایلی که لینکش رو گذاشته بودید، دانلود کردم. داخل اون zip، دوتا فایل بود. یکی root.img و یکی uImage.
فایل root.img در اصل یه image هست که از یه فایل‌سیستم ext3 گرفته شده. شما می‌تونید راحت با دستور mount اون فایل رو روی یه دایرکتوری سوار کنید و محتویات داخلش رو ببینید. حتی می‌تونید داخل اون چیز بنویسید، اون چیز‌ها داخل فایل root.img ذخیره میشن. در اصل اون فایل یه فایل‌سیستم ext3 هست. حتی می‌تونید اون فایل رو با dd بنویسید روی یه پارتیشن/حافظه ذخیره‌سازی.

برای سوار کردنش، اول یه ترمینال باز کنید.
توی ترمینال برید جایی که فایل ذخیره شده. مثلا اگه داخل دایرکتوری Downloads توی هوم شما ذخیره شده، با cd برید اونجا.
cd ~/Downloadsاحتمالا با ساختار دایرکتوری‌ها توی لینوکس آشنا هستید، درسته؟ اگه نه بگید تا منابع برای یادگیری معرفی کنیم.

الان با دستور mount اون فایل‌سیستم رو یه‌جا مثل /mnt/ سوار کنید. اینجوری
sudo mount root.img /mntالان اگه وارد دایرکتوری /mnt/ بشید، می‌تونید محتویات اون فایل‌سیستم رو ببینید. اگه چیزی رو تغییر بدید، توی root.img ذخیره میشه، پس تغییرات بعد از خاموش و روشن کردن یا کار‌های دیگه، از بین نمیرن. (مگه اینکه خودتون پاکشون کنید)
حواستون باشه برای ایجاد و تغییر توی فایل‌های /mnt/، به دسترسی روت نیاز دارید چون صاحب فایل‌های اونجا، روت هست.

اگه کار شما با اون فایل‌ها به پایان رسید، می‌تونید root.img رو unmount کنید. اینجوری:
sudo umount /mntعملیات unmount کردن، با خاموش شدن کامپیوتر هم انجام میشه. یعنی اگه root.img سوار بمونه و شما کامپیوتر رو خاموش کنید، root.img هم توی خاموش شدن unmount میشه. وقتی دوباره کامپیوتر رو روشن کنید، root.img خودکار سوار نمیشه، خودتون باید سوارش کنید. (خیلی راحت میشه تنظیم کرد که خودکار سوار بشه)

در مورد فایل uImage چیز زیادی نمی‌دونم. نوع فایلش u-boot legacy image هست که درست نمی‌دونم چیه. به نظر میاد یه کرنل لینوکس باشه تا از فایل‌سیستم root.img استفاده کنه. چون توی خود root.img، من کرنلی پیدا نکردم.

برای اینکه ببینید نوع یه فایل چی هست، ترمینال رو باز کنید، برید جایی که فایل ذخیره شده و با دستور file، نوع فایل رو مشاهده کنید. مثلا اسم فایل رو test و نوعش رو یه فایل متنی با کد‌گذاری ascii در نظر بگیرید. دستور این میشه:
file testدقت کنید که "file" یه دستوره و نوع فایل(ها)ی که بهش داده شده رو اعلام می‌کنه.
خروجی دستور بالا این میشه
test: ASCII textمن همین کار رو برای فایل‌های root.img و uImage کردم تا متوجه شدم چی هستند و چجوری میشه باهاشون کار کرد.

کلا توی سیستم‌های لینوکسی، پسوند نوع فایل رو مشخص نمی‌کنه. از محتویات فایله که مشخص میشه چی هست. (در اصل magic number فایل که یه چیزیه اول فایل میاد و نوعش رو مشخص می‌کنه) البته این به این معنی نیست که کلا پسوند مهم نیست، بهتره پسوند مناسب برای فایل‌ها انتخاب بشه تا از اسمشون فهمید چی هستند.

اگه از مطالب بالا چیزی رو متوجه نشدید، بگید تا توضیح بدیم. اگه بتونید یه دوره lpic1 رو بگذرونید، کار‌های بالا خیلی برای شما راحت میشه. دوره‌ی جادی و همینطور آقای هوشمندی راد هست. هر دو رایگان هستند. اگه لازم دارید بگید تا بقزه معرفی کنند کجا میشه اون دوره‌ها رو پیدا کرد.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین dmsheyda

• Newbie
  • *
  • ارسال: 9
« پاسخ #17 : 11 آبان 1400، 10:29 ق‌ظ »
من اون فایلی که لینکش رو گذاشته بودید، دانلود کردم. داخل اون zip، دوتا فایل بود. یکی root.img و یکی uImage.
فایل root.img در اصل یه image هست که از یه فایل‌سیستم ext3 گرفته شده. شما می‌تونید راحت با دستور mount اون فایل رو روی یه دایرکتوری سوار کنید و محتویات داخلش رو ببینید. حتی می‌تونید داخل اون چیز بنویسید، اون چیز‌ها داخل فایل root.img ذخیره میشن. در اصل اون فایل یه فایل‌سیستم ext3 هست. حتی می‌تونید اون فایل رو با dd بنویسید روی یه پارتیشن/حافظه ذخیره‌سازی.

برای سوار کردنش، اول یه ترمینال باز کنید.
توی ترمینال برید جایی که فایل ذخیره شده. مثلا اگه داخل دایرکتوری Downloads توی هوم شما ذخیره شده، با cd برید اونجا.
cd ~/Downloadsاحتمالا با ساختار دایرکتوری‌ها توی لینوکس آشنا هستید، درسته؟ اگه نه بگید تا منابع برای یادگیری معرفی کنیم.

الان با دستور mount اون فایل‌سیستم رو یه‌جا مثل /mnt/ سوار کنید. اینجوری
sudo mount root.img /mntالان اگه وارد دایرکتوری /mnt/ بشید، می‌تونید محتویات اون فایل‌سیستم رو ببینید. اگه چیزی رو تغییر بدید، توی root.img ذخیره میشه، پس تغییرات بعد از خاموش و روشن کردن یا کار‌های دیگه، از بین نمیرن. (مگه اینکه خودتون پاکشون کنید)
حواستون باشه برای ایجاد و تغییر توی فایل‌های /mnt/، به دسترسی روت نیاز دارید چون صاحب فایل‌های اونجا، روت هست.

اگه کار شما با اون فایل‌ها به پایان رسید، می‌تونید root.img رو unmount کنید. اینجوری:
sudo umount /mntعملیات unmount کردن، با خاموش شدن کامپیوتر هم انجام میشه. یعنی اگه root.img سوار بمونه و شما کامپیوتر رو خاموش کنید، root.img هم توی خاموش شدن unmount میشه. وقتی دوباره کامپیوتر رو روشن کنید، root.img خودکار سوار نمیشه، خودتون باید سوارش کنید. (خیلی راحت میشه تنظیم کرد که خودکار سوار بشه)

در مورد فایل uImage چیز زیادی نمی‌دونم. نوع فایلش u-boot legacy image هست که درست نمی‌دونم چیه. به نظر میاد یه کرنل لینوکس باشه تا از فایل‌سیستم root.img استفاده کنه. چون توی خود root.img، من کرنلی پیدا نکردم.

برای اینکه ببینید نوع یه فایل چی هست، ترمینال رو باز کنید، برید جایی که فایل ذخیره شده و با دستور file، نوع فایل رو مشاهده کنید. مثلا اسم فایل رو test و نوعش رو یه فایل متنی با کد‌گذاری ascii در نظر بگیرید. دستور این میشه:
file testدقت کنید که "file" یه دستوره و نوع فایل(ها)ی که بهش داده شده رو اعلام می‌کنه.
خروجی دستور بالا این میشه
test: ASCII textمن همین کار رو برای فایل‌های root.img و uImage کردم تا متوجه شدم چی هستند و چجوری میشه باهاشون کار کرد.

کلا توی سیستم‌های لینوکسی، پسوند نوع فایل رو مشخص نمی‌کنه. از محتویات فایله که مشخص میشه چی هست. (در اصل magic number فایل که یه چیزیه اول فایل میاد و نوعش رو مشخص می‌کنه) البته این به این معنی نیست که کلا پسوند مهم نیست، بهتره پسوند مناسب برای فایل‌ها انتخاب بشه تا از اسمشون فهمید چی هستند.

اگه از مطالب بالا چیزی رو متوجه نشدید، بگید تا توضیح بدیم. اگه بتونید یه دوره lpic1 رو بگذرونید، کار‌های بالا خیلی برای شما راحت میشه. دوره‌ی جادی و همینطور آقای هوشمندی راد هست. هر دو رایگان هستند. اگه لازم دارید بگید تا بقزه معرفی کنند کجا میشه اون دوره‌ها رو پیدا کرد.

درود
بسیار متشکرم از راهنمایی مفیدتان
ممنون میشم اگه آدرس سایت و مرجع آموزشهایی که در آخر ذکر کردید را لطف کنید اعلام کنید ؟
و‌همچنین ممنون میشم از دیگر دوستان و اساتید هم اگر تو این زمینه مهارت دارند در مورد برنامه نویسی تو لینوکس راهنمایی کنند؟
باز هم اگه راه حل های دیگری برای دیدن و ویرایش اطلاعات uImage پیدا کردید خواهش میکنم همینجا قرار دهید

فایلها و پوشه های داخل root-cfe auto .img را که لینک دانلودش را میزارم را هم به روشی که بالا توضیح دادید میشه ببینیم و مانت و اکسترکت کنم تو یه قسمتی از درایو یا روش دیگری نیاز دارد؟
http://e2.pkteam.pl/index.php?dir=IMAGE%20VU%2B/HYPERION%207/&file=solo2_GIT-22824_PKT-4127_all.zip

خواهشمندم اگه میتوانید مراحل و دستوراتی فرمودید که تو سیستم خودتان هم اجرا میکنید را به صورت اسکرین رکورد تو کلیپ قرار دهید
« آخرین ویرایش: 11 آبان 1400، 10:53 ق‌ظ توسط dmsheyda »

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #18 : 11 آبان 1400، 06:26 ب‌ظ »
جادی یه دوره "لینوکس برای آدم‌های شاد" داره که کار‌ها مقدماتی و خیلی ساده رو آموزش میده. می‌تونید توی یوتیوب پیداش کنید. شاید توی آپارات هم باشه، من همه قسمت‌های اون رو توی آپارات ندیدم.
اینجا و اینجا رو هم می‌تونید ببینید.

برای دوره‌ lpic1، هم دوره جادی هست هم هوشمندی راد. دوره‌ی جادی رو می‌تونید توی مکتبخونه پیدا کنید. البته بعضی چیز‌های اون یکم قدیمیه ولی هنوز خیلی از مطالب مثل قبل می‌مونه.
دوره هوشمندی راد، توی gotoclass  هست ولی فعلا دردسترس نیست. بعضی از اعضای انجمن فیلم‌های اون دوره رو یه‌جا آپلود کرده بودند؛ یه موضوع هم درباره اون بود. اگه پیداش کردم اینجا قرارش میدم.

درباره اون فایل‌ها، برید جایی که اونها رو استخراج کردید و دستور file رو بزنید تا نوعشون رو به شما بگه. خروجی دستور رو هم اینجا بذارید.
اگه نمی‌دونید چجوری با ترمینال توی دایرکتوری‌ها جابه‌جا بشید، با مدیرفایل گرافیکی برید جایی که فایل‌ها هستند، کلیک راست کنید و به گزینه شبیه open terminal here رو باز کنید تا ترمینال اونجا باز بشه. بعد دستور * file رو بزنید تا نوع همه فایل‌های اونجا نمایش داده بشه. خروجی رو بذارید اینجا.

موقعی که خروجی رو می‌فرستید، از تگ کد استفاده کنید تا خروجی درست نمایش داده بشه.
برای اینکار موقع نوشتن، توی دکمه‌های بالا، اونی رو که علامت # داره رو انتخاب کنید تا یه تگ کد توی متن گذاشته بشه، خروجی دستورات رو بین اون تگ قرار بدید. از قابلیت پیش‌نمایش انجمن استفاده کنید تا ببینید متن بعد ارسال تقریبا چجوری نمایش داده میشه.

با فشردن کلید‌های ctrl + shift + c می‌تونید متن انتخاب شده رو از توی ترمینال کپی کنید. با ctrl + shift + v می‌تونید متن رو توی ترمینال کپی کنید.

آفلاین dmsheyda

• Newbie
  • *
« پاسخ #19 : 13 آبان 1400، 10:58 ق‌ظ »
سلام
من با کاربر روت وارد میشم و فایل root.img  را مانت میکنم به مسیری که گفتید اما فقط قابل دیدن و خواندن هستند نمیشه پوشه یا فایلی را بهش اضافه یا حذف و ذخیره کنم ؟

فایل cfe. bin که حجمش ۲۰۰ مگ است را که در لینک دانلود آخری گذاشتم را میدانید چگونه میشود اکسترکت و مانت کنیم ؟

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #20 : 13 آبان 1400، 12:30 ب‌ظ »
سلام
من با کاربر روت وارد میشم و فایل root.img  را مانت میکنم به مسیری که گفتید اما فقط قابل دیدن و خواندن هستند نمیشه پوشه یا فایلی را بهش اضافه یا حذف و ذخیره کنم ؟
خب امتحان کنید ببینید میشه یا نه.
فایل cfe. bin که حجمش ۲۰۰ مگ است را که در لینک دانلود آخری گذاشتم را میدانید چگونه میشود اکسترکت و مانت کنیم ؟
درون این فایل داده های باینری (دودویی) ذخیره میشه و مثل zip یا tar نیست که اکسترکت بشه، میتونید اطلاعات اون رو بصورت یک فایل متنی بخونید با دستور زیر:
cat cfe.bin
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #21 : 13 آبان 1400، 03:02 ب‌ظ »
سلام

اولا بهتره تا جای ممکن وارد کاربر روت نشید و با sudo کار‌ها رو انجام بدید.
وقتی سعی می‌کنید توی اونجایی که سوار شده، چیزی درست کنید، با خطا مواجه میشید؟ اگه آره خطا رو اینجا قرار بدید.
با کاربر خودتون سعی می‌کنید فایل ایجاد کنید یا با دسترسی روت؟ حواستون باشه که صاحب اون فایل‌ها روت هست و فقط روت دسترسی نوشتن داره.

برای فایل cfe.bin، از اسمش به نظر میاد که یه فایل دودویی (باینری) باشه. احتمالا این یه کد بوده که کامپایل شده؛ اگه اینطور باشه، نمی‌تونید به همین راحتی تبدیلش کنید به کد. اگه می‌تونید، با دستور file نوع اون رو مشخص کنید و خروجی رو اینجا قرار بدید.
درون این فایل داده های باینری (دودویی) ذخیره میشه و مثل zip یا tar نیست که اکسترکت بشه، میتونید اطلاعات اون رو بصورت یک فایل متنی بخونید با دستور زیر:
cat cfe.bin
نتیجه زیاد جالب نمیشه. بهتره خروجی cat رو داد به less تا بشه توی خروجی بالا و پایین رفت و بهتر مشاهدش کرد. یعنی اینجوری
cat cfe.bin | lessبا کلید q میشه از less خارج شد.

آفلاین dmsheyda

• Newbie
  • *
« پاسخ #22 : 15 آبان 1400، 04:21 ب‌ظ »
سلام
خب امتحان کنید ببینید میشه یا نه.
cat cfe.bin
سلام

اولا بهتره تا جای ممکن وارد کاربر روت نشید و با sudo کار‌ها رو انجام بدید.
وقتی سعی می‌کنید توی اونجایی که سوار شده، چیزی درست کنید، با خطا مواجه میشید؟ اگه آره خطا رو اینجا قرار بدید.
با کاربر خودتون سعی می‌کنید فایل ایجاد کنید یا با دسترسی روت؟ حواستون باشه که صاحب اون فایل‌ها روت هست و فقط روت دسترسی نوشتن داره.

برای فایل cfe.bin، از اسمش به نظر میاد که یه فایل دودویی (باینری) باشه. احتمالا این یه کد بوده که کامپایل شده؛ اگه اینطور باشه، نمی‌تونید به همین راحتی تبدیلش کنید به کد. اگه می‌تونید، با دستور file نوع اون رو مشخص کنید و خروجی رو اینجا قرار بدید.
cat cfe.bin
نتیجه زیاد جالب نمیشه. بهتره خروجی cat رو داد به less تا بشه توی خروجی بالا و پایین رفت و بهتر مشاهدش کرد. یعنی اینجوری
cat cfe.bin | lessبا کلید q میشه از less خارج شد.
سلام
جالبه تو این انجمن هیچ کس دیگه ای جواب این سوال را بلد نیست واقعآ اگه این برنامه نویسان که فایل ها را اوپن سورس میذارند ببینند به همه مون میخندند ;D
فایل root cfe.bin داخلش همانند فایل root.img تعدادزیادی فایل و پوشه است اما چگونه این فایل آنپک و ریپک میشود جای سوال است در این انجمن که مختص لینوکس است ؟
بعد هم تو ایران همه به خودشان میبالند که در حد کشورهای خارجی پیشرفت کردند ;D

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #23 : 15 آبان 1400، 04:59 ب‌ظ »
سلام
جالبه تو این انجمن هیچ کس دیگه ای جواب این سوال را بلد نیست واقعآ اگه این برنامه نویسان که فایل ها را اوپن سورس میذارند ببینند به همه مون میخندند ;D
فایل root cfe.bin داخلش همانند فایل root.img تعدادزیادی فایل و پوشه است اما چگونه این فایل آنپک و ریپک میشود جای سوال است در این انجمن که مختص لینوکس است ؟
از کجا اینقدر مطمئنید که داخل cfe.bin کلی فایل و پوشه هست؟ جایی نوشته؟ اطلاعات کافی دادید که این حرف رو می‌زنید؟ از هر جا که دانلود کردید، به سایت خود سازنده‌ش برید و ببینید چگونه میشه آنپک‌ش کرد.
« آخرین ویرایش: 15 آبان 1400، 05:03 ب‌ظ توسط behDev »

آفلاین dmsheyda

• Newbie
  • *
« پاسخ #24 : 15 آبان 1400، 07:37 ب‌ظ »
سلام
از کجا اینقدر مطمئنید که داخل cfe.bin کلی فایل و پوشه هست؟ جایی نوشته؟ اطلاعات کافی دادید که این حرف رو می‌زنید؟ از هر جا که دانلود کردید، به سایت خود سازنده‌ش برید و ببینید چگونه میشه آنپک‌ش کرد.
وقتی داخل دستگاه نصب میشود پوشه ها و فایلها قابل دیدن هستند
اما ما میخواهیم تو کامپیوتر محتویات این فایل را باز و بسته کنیم

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #25 : 15 آبان 1400، 08:34 ب‌ظ »
خروجی دستوراتی که گفتم رو قرار ندادید تا بشه بهتر راهنمایی کرد.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #26 : 29 آبان 1400، 02:18 ب‌ظ »
من اون فایل zip رو دانلود کردم. توی اون فایل zip چندین فایل دیگه قرار داشت. دوتا فایل فشرده به اسم‌های initrd_cfe_auto.bin و vmlinuz_cfe_auto.bin اونجا وجود داشت. اون فایل‌ها با gzip فشرده شده بودند. اونها رو استخراج کردم، به نظر میاد فایل‌های استخراج شده، فایل اجرایی برای معماری mips هستند.

فایل root_cfe_auto.bin یه ubi image هست. این فایل از یه فایل‌سیستم ubifs درست شده. در اصل چیزی شبیه همون root.img هست.
برای دیدن اطلاعات این فایل، می‌تونید اون رو سوار کنید ولی سوار کردن این تا حدودی با سوار کردن root.img فرق داره.
ubifs یه فایل‌سیستم برای حافظه‌های nand هست. چون تعداد محدودی قابلیت نوشتن روی حافظه‌های nand دارید، استفاده از فایل‌سیستم‌های معمولی زیاد مناسب نیست. ubi برای این منظور درست شده. بعد بر مبنای اون، ubifs ساخته شد.

اول بسته mtd-utils رو نصب کنید. به دستور nandwrite نیاز دارید که توی این بسته وجود داره.
sudo apt install mtd-utils
الان باید ماژول nandsim رو به همراه پارامتر‌های درست بارگذاری کنید.
sudo modprobe nandsim first_id_byte=0x2c second_id_byte=0xac third_id_byte=0x90 fourth_id_byte=0x15
fourth_id_byte رو باید بر اساس erase block dize فایل مورد نظر تغییر داد. اگه 0x40000 بود، باید برابر 0x26 باشه، اگه برابر 0x20000 بود، که الان هست، fourth_id_byte باید برابر 0x15 باشه.

حالا فایل رو بنویسید روی یه دستگاه مجازی mtd
sudo nandwrite /dev/mtd0 root_cfe_auto.bin
الان ماژول ubi رو با پارمتر‌های مناسب بارگذاری کنید.
sudo modprobe ubi mtd=/dev/mtd0,2048اینجا هم بسته به اینکه erase block size چقدر هست، باید 2048 رو عوض کرد. اگه erase block size برابر 0x40000 بود، باید مقدار رو به 4096 تغییر بدید، اگه برابر 0x20000 بود، باید 2048 باشه.

در نهایت با سوار کردن دستگاه مجازی ساخته شده توسط ماژول ubi، اطلاعات رو مشاهده کنید.
sudo mount -t ubifs -o ro /dev/ubi0_0 /mntاطلاعات داخل /mnt/ هستند. فایل‌سیستم به صورت فقط خواندنی سوار شده به خاطر همین نمی‌تونید چیزی داخلش بنویسید. میشه فایل‌سیستم رو به صورت خواندن/نوشتن سوار کرد ولی مطمئن نیستم تغییرات ایجاد شده توی فایل root_cfe_auto.bin ذخیره بشه، یا اینکه اینکار مشکل ایجاد نکنه.
برای اینکه فایل‌سیستم به صورت خواندن/نوشتن دوباره سوار بشه، اینجوری عمل کنید.
sudo mount -o remount,rw /mntاینجوری هم میشه، فرقی نداره
sudo mount -o remount,rw /dev/ubi0_0
می‌تونید هم موقعی که می‌خواهید ubi0_0 رو سوار کنید، قسمت o ro- رو ننویسید. یعنی فقط بنویسید
sudo mount -t ubifs /dev/ubi0_0 /mnt
برای اینکه ماژول‌های که بارگذاری کردید رو از کرنل بردارید، اول باید ubi0_0 رو unmount کنید، اگه سوار شده. اینجوری
sudo umount /dev/
حالا ماژول ubifs رو بردارید
sudo rmmod ubifsبعد ماژول ubi رو بردارید
sudo rmmod ubiدر آخر هم ماژول nandsim رو بردارید.
sudo rmmod nandsim
دقت کنید برنامه‌هایی که داخل root_cfe_auto.bin هستند، برای معماری mips کامپایل شدند، به خاطر همین نمی‌تونید اون برنامه‌ها رو روی کامپیوتر خودتون اجرا کنید. (چون کامپیوتر شما اگه پردازنده اینتل یا amd داره، از معماری x86 استفاده می‌کنه) به دلیل اینکه نمی‌تونید اون برنامه‌ها رو روی سیستم خودتون اجرا کنید، با chroot هم نمی‌تونید وارد اون بشید.
اگه می‌خواهید اون برنامه‌ها رو اجرا کنید، باید یه ماشین‌مجازی با معماری mips درست کنید و اونجا برنامه‌ها رو اجرا کنید. qemu/kvm گزینه مناسبی برای اینکار هست. اگه درباره این کمک لازم داشت، بگید.