انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: اشکال در نصب اوبنوتو در کنار ویندوز و ناتوانی در پارتیشن بندی هنگام نصب.  (دفعات بازدید: 723 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ZurvanAmun

• Newbie
  • *
  • ارسال: 17
با سلام خدمت دوستان
ویندوزی که روی لب‌تاب من نصب است ویندوز 8 64بیتی است و bios mode ان legacy است. موقع نصب اوبونتوگزینه نصب کنار ویندوز فعال نمیشود و باید پارتیشن بندی را بصورت دستی انجام بدم..پیش از شروع نصب در ویندوز من فضای100 گیگ در درایو c را بصورت unlocated در آوردم جهت نصب لینوکس..موقع پارتیشن بندی فضای خالی نشان داده میشه وقتی پارتیشن boot را میسازم در ادامه اون free space تبدیل میشود به unusable.حدس میزنم به خاطر bios mode باشه که Legacy است..
ممنون میشم راهنمایی کنی تا مشکل را حل کنم و اینکه اگر نیاز به تغییر bios mode به uefi هست چطور میتوانم بدون تعویض ویندوز اینکار را انجام بدم

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
/boot/ رو جدا نکنید، دلیل خاصی برای اینکار دارید؟ معمولا اینکار انجام نمیشه مگه اینکه نیاز بهش باشه.

از توضیحات به نظر میاد پارتیشن‌تیبل شما mbr باشه. توی این حالت شما می‌تونید فقط ۴ تا پارتیشن اصلی داشته باشید، یا ۳ تا پارتیشن اصلی و ۱ پارتیشن توسعه‌یافته که داخل اون پارتیشن توسعه یافته، پارتیشن‌های منطقی بسازید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
درود بر شما. برای حالت lagacy، اوبونتوی خیلی گزینهٔ مناسبی نیست. بهتره از دبیان استفاده کنید.
بعد هم همون‌طور که گفتن،‌نیازی به جدا کردن boot نیست.
می‌تونید به‌جای boot یه افراز گسترش‌یافته ایجاد کنید و توش دو افراز منطقی ریشه و خانه رو بسازید.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
درود بر شما. برای حالت lagacy، اوبونتوی خیلی گزینهٔ مناسبی نیست. بهتره از دبیان استفاده کنید.
بعد هم همون‌طور که گفتن،‌نیازی به جدا کردن boot نیست.
می‌تونید به‌جای boot یه افراز گسترش‌یافته ایجاد کنید و توش دو افراز منطقی ریشه و خانه رو بسازید.

الان من اوبونتو دارم تو حالت legacy پاکش کنم؟ خیلی دوست دارم نصبش کنم دبیان رو ولی حتی موفق به دانلود نشدم نفهمیدم چی به چیه.
بنظرتون بهترین توزیع برای سیستم من کدومه
مشخصات سیستم :

.-/+oossssoo+/-.               mt@mt-MS-7695
        `:+ssssssssssssssssss+:`           -------------
      -+ssssssssssssssssssyyssss+-         OS: Ubuntu 21.10 x86_64
    .ossssssssssssssssssdMMMNysssso.       Host: MS-7695 1.0
   /ssssssssssshdmmNNmmyNMMMMhssssss/      Kernel: 5.13.0-21-generic
  +ssssssssshmydMMMMMMMNddddyssssssss+     Uptime: 34 mins
 /sssssssshNMMMyhhyyyyhmNMMMNhssssssss/    Packages: 1660 (dpkg), 9 (snap)
.ssssssssdMMMNhsssssssssshNMMMdssssssss.   Shell: bash 5.1.8
+sssshhhyNMMNyssssssssssssyNMMMysssssss+   Resolution: 1440x900
ossyNMMMNyMMhsssssssssssssshmmmhssssssso   DE: GNOME 40.5
ossyNMMMNyMMhsssssssssssssshmmmhssssssso   WM: Mutter
+sssshhhyNMMNyssssssssssssyNMMMysssssss+   WM Theme: Adwaita
.ssssssssdMMMNhsssssssssshNMMMdssssssss.   Theme: Sweet-Dark-v40 [GTK2/3]
 /sssssssshNMMMyhhyyyyhdNMMMNhssssssss/    Icons: candy-icons [GTK2/3]
  +sssssssssdmydMMMMMMMMddddyssssssss+     Terminal: gnome-terminal
   /ssssssssssshdmNNNNmyNMMMMhssssss/      CPU: AMD Athlon II X4 631 (4) @ 2.60
    .ossssssssssssssssssdMMMNysssso.       GPU: NVIDIA GeForce 210
      -+sssssssssssssssssyyyssss+-         Memory: 1295MiB / 5921MiB
        `:+ssssssssssssssssss+:`
خداحافظ لینوکس!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اوه، اوه. اون انویدیا کار رو خیلی سخت می‌کنه.
اگه اوبونتو داری و مشکلی نداره، نگهش دار.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
برید توی سایت دبیان بگردید و دنبال دبیان لایو بگردید اصلی رو چون تازه کار هستید پیشنهاد نمی کنم زیاد جذاب نیست
لینکش رو پیدا کردم اگر میزارم
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
بفرمایید
https://www.debian.org/CD/live/
اون یو اس بی که نوشته

من نسخه نت اینستالر که ۳۰۰ مگ هست رو دانلود کردم
خداحافظ لینوکس!

آفلاین Dragon-

• *
با سلام خدمت دوستان
ویندوزی که روی لب‌تاب من نصب است ویندوز 8 64بیتی است و bios mode ان legacy است. موقع نصب اوبونتوگزینه نصب کنار ویندوز فعال نمیشود و باید پارتیشن بندی را بصورت دستی انجام بدم..پیش از شروع نصب در ویندوز من فضای100 گیگ در درایو c را بصورت unlocated در آوردم جهت نصب لینوکس..موقع پارتیشن بندی فضای خالی نشان داده میشه وقتی پارتیشن boot را میسازم در ادامه اون free space تبدیل میشود به unusable.حدس میزنم به خاطر bios mode باشه که Legacy است..
ممنون میشم راهنمایی کنی تا مشکل را حل کنم و اینکه اگر نیاز به تغییر bios mode به uefi هست چطور میتوانم بدون تعویض ویندوز اینکار را انجام بدم
اوبونتو زنده (همون چیزی که می‌تونید باهاش اوبونتو رو نصب کنید) رو بوت کنید، زه ترمینال باز کنید، می‌تونیوگد کلید‌های ctrl + alt + t رو بزنید یا اینکه توی منوی برنامه‌ها، دنبال ترمینال بگردید.
بعد این دستورات رو بزنید و خروجی رو اینجا قرار بدید.
sudo fdisk -l /dev/sda
lsblk
efibootmgr
برای کپی کردن متن از ترمینال، اول متن رو انتخاب کنید و بعد کلید‌های ctrl + shift + c رو فشار بدید. برای کپی کردن متن داخل ترمینال، از ctrl + shift + v استفاده کنید.
موقعی که می‌خواهید خروجی اون دستورات رو توی انجمن بفرستید، از تگ کد استفاده کنید تا درست نمایش داده بشه. برای اینکار، موقع نوشتن، توی دکمه‌هایی که بالا قرار دارند، بزنید روی اونکه علامت # داره، بعد از این به تگ کد توی متن قرار می‌گیره. خروجی رو بین اون تگ قرار بدید.
از قابلیت پیش‌نمایش استفاده کنید تا ببینید متن تقریبا چجوری برای بقیه نمایش داده میشه.

آفلاین Linkerrr

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 94
سلام
من همین مشکل رو داشتم و خیلی سعی کردم تا هاردم رو فرمت نکنم ولی نشد و اخرش هارد رو فرمت کردم و فضای کافی برای نصب اوبونتو تو پارتیشن بندی اولیه نصب ویندوز انتخاب کردم و بعدش ویندوز رو نصب کردم و اخرش  هم اوبونتو
راستی سیستم منم لگاسی  بوت هستش

آفلاین Dragon-

• *
حتما لازم نیست فرمت کرد ، شاید با توجه به شرایط بشه بدون فرمت کردن درستش کرد.