انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چگونه از aur بسته نصب کنیم  (دفعات بازدید: 1391 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
چگونه از aur بسته نصب کنیم
« : 30 آذر 1400، 12:45 ب‌ظ »
آیا میشه بدون ابزار هایی مثل yay و yaourt از aur پکیج نصب کرد؟ به چه شکلی؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
پاسخ : چگونه از aur بسته نصب کنیم
« پاسخ #1 : 30 آذر 1400، 02:38 ب‌ظ »
بله. با ابزاری مثل ‎pamac! اینا درست شده‌ن واسه اینکه کار راحت بشه. با pamac حتی امکان چک کردن خودکار آپدیت‌ها از AUR رو هم بدست میاری. ضمن اینکه داخل AUR بسته‌ای نگهداری نمیشه چون مخزن نرم‌افزاری نیست. بلکه فقط یه سری اسکریپت PKGBUILD داره که با استفاده از ABS بسته‌های مخصوص آرچ رو می‌سازن و نصب می‌کنن.
آرچ ساز و کاری داره به اسم Arch Build System (ABS) که کاربر رو قادر می‌کنه خودش از روی کد منبع، بسته‌های قابل نصب ‎.pkg.tar.zst مخصوص pacman تولید کنه. پس خودت می‌تونی اسکریپت‌های داخل AUR رو نگاه کنی و دستورات مورد نیاز رو دستی وارد کنی.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 30 آذر 1400، 02:42 ب‌ظ »
بله. با ابزاری مثل ‎pamac! اینا درست شده‌ن واسه اینکه کار راحت بشه. با pamac حتی امکان چک کردن خودکار آپدیت‌ها از AUR رو هم بدست میاری. ضمن اینکه داخل AUR بسته‌ای نگهداری نمیشه چون مخزن نرم‌افزاری نیست. بلکه فقط یه سری اسکریپت PKGBUILD داره که با استفاده از ABS بسته‌های مخصوص آرچ رو می‌سازن و نصب می‌کنن.
آرچ ساز و کاری داره به اسم Arch Build System (ABS) که کاربر رو قادر می‌کنه خودش از روی کد منبع، بسته‌های قابل نصب ‎.pkg.tar.zst مخصوص pacman تولید کنه. پس خودت می‌تونی اسکریپت‌های داخل AUR رو نگاه کنی و دستورات مورد نیاز رو دستی وارد کنی.

متوجه نشدم دقیقا چه کار کنم؟ الان vscodium رو چجوری نصب کنم؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 30 آذر 1400، 02:46 ب‌ظ »
^ من باشم خیلی راحت از رابط گرافیکی pamac استفاده می‌کنم. داخل منجارو از پیش نصب شده. اگه آرچ داری خودت می‌تونی نصبش کنی و با استفاده از اون بسته‌هات رو مدیریت کنی.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 30 آذر 1400، 04:18 ب‌ظ »
^ من باشم خیلی راحت از رابط گرافیکی pamac استفاده می‌کنم. داخل منجارو از پیش نصب شده. اگه آرچ داری خودت می‌تونی نصبش کنی و با استفاده از اون بسته‌هات رو مدیریت کنی.

نصب کردم یه نرم افزاریه شبیه plasma discover
خداحافظ لینوکس!

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #5 : 30 آذر 1400، 05:02 ب‌ظ »
آیا میشه بدون ابزار هایی مثل yay و yaourt از aur پکیج نصب کرد؟ به چه شکلی؟
بله دوست عزیز، فقط کافیه سرچ میکردید. در اصل با این برنامه ها نصب نمیکنند و دستی نصبش میکنند.

اول باید بسته base-devel نصب بشه که شامل git, makepkg, fakeroot و... هست که خیلی کاربردی ان. این بسته بستگی به اموزشی که هنگام ارچ نصب کردید داره. بعضی از سایت ها موقع نصب ارچ این بسته رو هم در pacstrap میزارند. به هر حال بگذریم.

اول باید به لینک aur برید. اگه بسته ای رو مد نظر دارید اسمش رو در قسمت package در این لینک جستجو کنید. برای مثال ما میخوایم بسته gtk (نسخه ۱، منسوخ شده) رو نصب کنیم. اسم اون رو در اینترنت به همراه نام aur سرچ می کنید یا اسمش رو در سایت بالا جستجو میکنید. معمولا تعداد بسته ها خیلی زیاده و در اینترنت سرچ کردن بهترین انتخابه. وقتی وارد صفحه aur gtk میشید، در قسمت Git clone url لینک رو کپی کنید و اینطوری در ترمینال پیش برید:
git clone GIT_CLONE_URLالان ما git clone url مون https://aur.archlinux.org/gtk.git هست، پس اینطوری پیش میریم و بجای GIT_CLONE_URL در متن بالا، لینک رو جایگزینش می کنیم و ادامه مراحل (با یوزر غیر روت):
git clone https://aur.archlinux.org/gtk.git
sudo chmod 777 gtk
cd gtk
makepkg -si
همین. حالا منتظر بمونید تا بسته نصب بشه.

پ.ن:‌با ابزار هایی مثل pamac دیگه آرچ رو میخواید چیکار؟ بهتره بصورت دستی و از این روش استفاده کنید تا هم چیزی یاد گرفته باشید و هم آرچ براتون لذت بخش بشه و بعد اگه صلاح دونستید میتونید از pamac استفاده کنید.
« آخرین ویرایش: 01 دی 1400، 09:26 ق‌ظ توسط behDev »
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 30 آذر 1400، 05:14 ب‌ظ »

یه مدیر بسته‌ی عالیه برای آرچ و توزیع‌های arch-based. علاوه بر جست‌وجو در AUR و نصب و بروز کردن بسته‌هاش، داخل flathub و snapcraft هم  می‌گرده و بسته‌های این مخازن رو هم نصب می‌کنه و بروز نگه می‌داره.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 30 آذر 1400، 06:41 ب‌ظ »

یه مدیر بسته‌ی عالیه برای آرچ و توزیع‌های arch-based. علاوه بر جست‌وجو در AUR و نصب و بروز کردن بسته‌هاش، داخل flathub و snapcraft هم  می‌گرده و بسته‌های این مخازن رو هم نصب می‌کنه و بروز نگه می‌داره.

برای من توی aur نمی گرده.
خوبیش برای من اینه که دستوراتش مثل apt می مونه
خداحافظ لینوکس!

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
« پاسخ #8 : 30 آذر 1400، 07:19 ب‌ظ »
راهی هست بشه بسته های aur و بسته های خارج از انبار اصلی رو با pacman نصب کرد ؟

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #9 : 30 آذر 1400، 08:15 ب‌ظ »
از aur نه. چون غیر رسمی هستند سورس بسته ای که میخواید نصب کنید دانلود میشه، بعد با fakeroot تست میشه و بعد با makepkg نصبش می کنید. نصبش اصلا سخت نیست.
از خارج از انبار اصلی باید لینک مخزن رو به etc/pacman.d/mirrorlist/ اضافه کنید که اصلا پیشنهاد نمیشه.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 30 آذر 1400، 10:16 ب‌ظ »
برای من توی aur نمی گرده.
یعنی به نظرت نمی‌شد داخل تنظیماتش رو یه نگاه بندازی؟ شاید چیزی به چشمت خورد و دیدی از همونجا می‌تونی پشتیبانی از AUR و Flatpak و Snap رو فعال کنی!

خوبیش برای من اینه که دستوراتش مثل apt می مونه
بله این یکی از خصوصیاتشه.

بالاتر نوشتم دیگه. با استفاده از ABS میشه بسته‌های قابل نصب برای pacman ساخت. این سیستم با الهام از ports در BSD ساخته شده.

پ.ن:‌با ابزار هایی مثل pamac دیگه آرچ رو میخواید چیکار؟ بهتره بصورت دستی و از این روش استفاده کنید تا هم چیزی یاد گرفته باشید و هم آرچ براتون لذت بخش بشه و بعد اگه سلاح دونستید میتونید از pamac استفاده کنید.
از کی تا حالا راحت و کوتاه کردن مسیرها اسمش شده «چیز یاد نگرفتن»؟ به هر حال معمولاً هیچ کس AUR رو بدون یک AUR helper استفاده نمی‌کنه. پس چه بهتر که استفاده از ابزاری رو یاد بگیریم که اینهمه امکانات کاربردی داره.
اگه «سلاح» دونستید املای فارسی رو تمرین کنید و یادش بگیرید.
« آخرین ویرایش: 30 آذر 1400، 10:20 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 01 دی 1400، 03:21 ب‌ظ »
[ms@MTArchLinux ~]$ pamac install bombsquad
Warning: bombsquad is only available from AUR
Preparing...
Cloning bombsquad build files...
Generating bombsquad information...
Checking bombsquad dependencies...
Cloning python38 build files...
fatal: unable to access 'https://aur.archlinux.org/python38.git/': OpenSSL SSL_connect: Connection reset by peer in connection to aur.archlinux.org:443
Generating python38 information...
Checking python38 dependencies...
The PGP key E3FF2839C048B25C084DEBE9B26995E310250568 is needed to verify python38 source files.
Trust Łukasz Langa (GPG langa.pl) <lukasz@langa.pl> and import the PGP key ? [y/N]

اینجا یک سوال می پرسه که نمی دونم چیه کدومو بزنم؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #12 : 01 دی 1400، 04:17 ب‌ظ »
گفته که برای تائید فایل‌های بسته python38 لازمه کلید gpg ای که گفته رو داشته باشید. بعد پرسیده می‌خواهید این کلید gpg رو وارد کنید یا نه؟
 اگه واردش کنید، به لیست کلید‌های قابل اعتماد اضافه میشه و فایل‌هایی که با اون کلید امضا شدن، قبول میشن، اگه در آینده فایلی دریافت کنید که با اون کلید امضا شده، قبولش می‌کنه چون گفتید به اون کلید اعتماد کنه.
اگه به اون بسته aur اطمینان دارید، این کلید gpg رو اضافه کنید.

این کلید برای pacman و نصب بسته‌ها استفاده میشه. به کلید‌های gpg شما داخل هوم خودتون (اگه دارید) یا کلید‌های ssh (اگه ssh نصب کردید) یا بقیه کلید‌های دیگه توی سیستم، ربطی نداره.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 01 دی 1400، 04:52 ب‌ظ »
گفته که برای تائید فایل‌های بسته python38 لازمه کلید gpg ای که گفته رو داشته باشید. بعد پرسیده می‌خواهید این کلید gpg رو وارد کنید یا نه؟
 اگه واردش کنید، به لیست کلید‌های قابل اعتماد اضافه میشه و فایل‌هایی که با اون کلید امضا شدن، قبول میشن، اگه در آینده فایلی دریافت کنید که با اون کلید امضا شده، قبولش می‌کنه چون گفتید به اون کلید اعتماد کنه.
اگه به اون بسته aur اطمینان دارید، این کلید gpg رو اضافه کنید.

این کلید برای pacman و نصب بسته‌ها استفاده میشه. به کلید‌های gpg شما داخل هوم خودتون (اگه دارید) یا کلید‌های ssh (اگه ssh نصب کردید) یا بقیه کلید‌های دیگه توی سیستم، ربطی نداره.

متأسفانه اصلا متوجه نشدم.
روی No بزنم مشکلی پیش نمیاد؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #14 : 01 دی 1400، 07:38 ب‌ظ »
اگه به اون بسته اعتماد دارید، قبول کنید که کلید gpg اضافه بشه. در غیر اینصورت no رو انتخاب کنید. فکر کنم اگه no رو انتخاب کنید، اون بسته نصب نشه.
میدونید که زکات علم نشر آن است