انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: استفاده از چند هاردیسک توسط اوبونتو و هم ویندوز مشکلی داره؟  (دفعات بازدید: 598 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین kook65247

• Full Member
  • *
  • ارسال: 167
سلام به همه
روی سیستم چهارتا حافظه دارم
دوتا ssd
دوتا هاردیسک
اوبونتو روی یکی از ssd ها و ویندوز هم روی یکی دیگه از ssd ها نصب کردم
یکی از دوستان بهم گفت که نباید از هاردی که با فرمت NTFS هست توسط اوبونتو استفاده کنی و ممکنه باعث خراب شدن دیتاها بشی

در کل آیا راهی هست بدون اینکه اطلاعاتم دچار مشکلی بشه هم داخل ویندوز و هم داخل اوبونتو با هردو هاردیسک کار کنم؟
{^-^}

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19684
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
شنیدم که در ویندوز جدید می‌شه از ext4 هم استفاده کرد. اگه درست باشه، می‌تونی همه‌جا ازش استفاده کنی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
ntfs یه فایل‌سیستم انحصاری هست و کدش در اختیاره مایکروسافته. بقیه هم نمی‌دونند این فایل‌سیستم دقیقا چجوری کار می‌کنه.
به همین دلیل پشتیبانی اون از طریق مهندسی معکوس بدست اومده.
از اونجایی که دقیقا نمی‌دونیم فایل‌سیستم چجوری کار می‌کنه، ممکنه عملیات‌های نوشتن که از طریق چیزی غیر از ویندوز انجام میشه، باعث خراب شدن فایل‌سیستم بشه. عملیات خوندن مشکلی نداره.

من تا حالا ندیدم این مشکل ایجاد بشه. ولی از اونجایی که مطمئن نیستیم فایل‌سیستم چجوری کار می‌کنه، احتمال داره یه عملیات نوشتن، باعث خراب شدن فایل‌سیستم و از دست رفتن اطلاعات بشه.
به انتخاب خودتونه که این احتمال رو قبول می‌کنید یا نه

یه راهی که دارید این هست که از فایل‌سیستم ext4 بین هر دو سیستم‌عامل استفاده کنید. توی ویندوز می‌تونید از wsl برای دسترسی به فایل‌سیستم‌های ext4 استفاده کنید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین kook65247

• Full Member
  • *
اگر فرمتشون رو FAT32 کنم فرقی داره؟ آیا اینکار بهتره؟
{^-^}

آفلاین Dragon-

• *
  • ارسال: 5125
با فایل‌سیستم‌های خانواده fat هم میشه. ولی fat محدودیت‌های مختلفی داره. مثلا نمیشه فایلی با حجم بیشتر از 4Gib داخل اون ذخیره کرد یا به کوچک و بزرگ بودن اسم فایل‌ها حساس نیست و مثلا نمی‌تونید یه جا، دوتا فایل با اسم‌های test.txt و Test.txt داشته باشید.
journaling نداره و خیلی چیز‌های دیگه.
تنها مزیتش اینه که سادست و راحت توی سیستم‌های مختلف پیاده میشه و تقریبا همه جا پشتیبانی میشه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین M!lad

• *
  • ارسال: 1757
اگر journaling نمیخواید:‌ exfat بهترین گزینه هست. در غیر این صورت، NTFS که در ایین حالت احتمال رخ دادن مشکل هم وجود داره و من باهاش چندین بار برخورد داشتم.

راه حل دیگه اینکه از ابزارهایی که قابلیت خوندن ext رو به ویندوز اضافه می‌کنند استفاده کنید.

خود ویندوز هم فقط در WSL میتونه پارتیشن ext رو بخونه.
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19684
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
مشکل اینه که exfat بسیار کنده
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین M!lad

• *
  • ارسال: 1757
فکر نکنم کندیش در حد آزار دهنده باشه. یک Trade-off هست دیگه. باید دید برای چه کاری قرار هست استفاده بشه. برای مثال من هارد Gaming از WD دیدم که کارایی و سرعت خیلی توش مهم هست و exFat فرمت پیش‌فرض کارخانه براش بود، روی Benchmarkهایی هم که خودم گرفتم نسبتا راضی بودم از عملکردش.
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین kook65247

• Full Member
  • *
ممنون از همه دوستان
موفق نشدم  :(
ویندوز 11 نصب نمیشه که فرمت رو شناسایی کنه
سرعت حافظه واسم مهم نیست اما journaling مهمه
توی استفاده از wsl هم موفق نبودم. هر دستوری که میزدم پارتیشن های ext4 رو توی لیست نشون نمیداد.
توی virtualbox هم موفق نشدم
{^-^}

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 607
میشه یه توضیح درباره journaling بدید؟
I am Enriquette

آفلاین kook65247

• Full Member
  • *
میشه یه توضیح درباره journaling بدید؟
فکر کنم بهترین توضیح این باشه:
سرچ کردن همین جملت توی گوگل "توضیح درباره journaling"
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=%D8%AA%D9%88%D8%B6%DB%8C%D8%AD+%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87+journaling

اما خلاصش:
ژورنالینگ در سیستم فایل شما را در برابر کرش سیستم و خاموش شدن‌های غیره منتظره ایمن می‌کند. با نوشتن تغییرات در یک ژورنال ما می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که همه تغییرات در فایل‌ها ثبت شده‌اند و در طول کرش شدن سیستم یا خاموش شدن ناگهانی سیستم اطلاعات از بین نمی‌روند.
(محافظت از اطلاعات ذخیره شده روی حافظه رو افزایش میده)
{^-^}