انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: معماری پردازنده x86 در اندروید  (دفعات بازدید: 516 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
معماری پردازنده x86 در اندروید
« : 23 اردیبهشت 1401، 07:07 ب‌ظ »
با سلام.
دوستان ببینید موضوعی که خوب من همیشه باهاش درگیر بودم نوع پردازنده‌های دستگاه‌های اندروید و خروجی گرفتن APK برای این معماری‌ها بوده. بالاخره نشستم کلی از اینور و اون‌ور مطلب خوندم تا به این موارد زیر رسیدم:

این جدولی هست که داخل خود مستندات گوگل بهش اشاره می‌کنه برای معماری‌های مختلف و خروجی گرفتن آن‌ها:

تکلیف اون گزینه‌های ignore که مشخصه و هیچی.
میمونه سه گزینه اول جدول:

armeabi-v7a: این که خوب به قطع باید باشه و تکلیفش روشن.

arm64-v8a: اینم که می‌دونیم ورژن جدید و اگه این بسته وجود نداشته باشه گوشی‌ها از همان armeabi-v7a استفاده می‌کنن.

x86: این هم که مال دستگاه‌های با پردازنده اینتل که ظاهرا تعداد خیلی کمی از آن‌ها تولید شده، طبق آماری که در منابع مختلف خوندم ظاهرا فقط 1.7% دستگاه‌ها از این پردازنده‌ها استفاده می‌کنن. خودم هم یادمه یه تبلت با CPU اینتل داشتم خیلی از برنامه‌ها به دلیل نبود این نوع معماری، روی دستگاه اجرا نمی‌شدن.

سوال اول: آیا واقعا خروجی گرفتن برای معماری x86 معقول هست؟ یه مطلبی هم شنیدم که ظاهرا حتی گوشی‌هایی با این معماری اکثرا با شبیه‌ساز برنامه‌های armeabi-v7a را هم می‌توانند اجرا کنند. آیا این مطلب درست است؟ در ضمن کافه‌بازار هم فقط از دو معماری 8 و 7 برای خروجی‌های جدا پشتیبانی می‌کنه و فکر میکنم شاید نشان دهنده بلااستفاده بودن این نوع معماری باشه.

سوال دوم: آیا arm64-v8a واقعا بهتر و سریع‌تر هست روی دستگاه‌هایی که این معماری را ساپورت می‌کنن؟

سوال نهایی: با این نتایج من توی فایل build.gradle گفتم فقط از این دو مورد معماری برای خروجی استفاده کنه:
splits {
        abi {
            reset()
            enable enableSeparateBuildPerCPUArchitecture
            //universalApk true  // If true, also generate a universal APK
            include "armeabi-v7a", "arm64-v8a"
        }
    }

درسته مشکلی نداره؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : معماری پردازنده x86 در اندروید
« پاسخ #1 : 24 اردیبهشت 1401، 01:30 ب‌ظ »
۱. این کار خوبه، چون برنامه بدون شبیه‌سازی روی android_x86 هم اجرا می‌شه.
۲. بله. ثبات‌های پردازنده‌اش بزرگ‌تره و می‌تونه با کارایی بالاتری کار کنه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
پاسخ : معماری پردازنده x86 در اندروید
« پاسخ #2 : 24 اردیبهشت 1401، 10:15 ب‌ظ »
بله درسته ممنون.