انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکلاتی که دلیلش نمیدونم!  (دفعات بازدید: 759 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
مشکلاتی که دلیلش نمیدونم!
« : 01 خرداد 1401، 06:12 ب‌ظ »
سلام دوستان من قبلا از همون اوبونتو با دسکتاپ گنوم استفاده می‌کردم، فکر کنم اولین توزیعی که نصب کردم مال 2013 یا 2014 بود یادم نیست، یک PC خیلی ضعیف داشتم با رم 2 یا 4، بیشتر 2 بود انگار، با پردازنده دو هسته AMD و گرافیک GT 610 انویدیا. روی این PC هیچ مشکلی نداشتم با این که ضعیف بود ولی اوبونتو به خوبی روش کار می‌کرد.
بعدا مجبور شدم عجله‌ای یه لپ‌تاپ Lenovo B51-30 با CPU پنتیوم اینتل ۴ هسته‌ای 1.64 و رم 4 بگیرم، دو تا کارت گرافیک هم داره یکی داخلی اینتل و یکی gt 910 انویدیا.

مشکل اینجاست که وقتی اوبونتو را نصب کردم با کندی عجیب غریبی مواجه شدم، مثلا وقتی پنجره‌ای را میگرفتم و تکونش میدادم به شکل خیلی بدی انیمیشن‌هاش اجرا میشد، کلا نمیشد باهاش کار کنی. کالی نصب کردم نیاز داشتم، بازم همین مشکل بود. انگار مثل ویندوز که هنوز گرافیکش نصب نکردیم اینجوری بود.

الان نزدیک یک سال Lubuntu نصب کردم و خوبه واقعا، درسته LXQt انیمیشن نداره ولی سیستم خوب و سریع کار میکنه، مشکل اینجاست که روی همین Lubuntu هم یه سری مشکلات بدی به وجود اومده، مثلا وقتی چند برنامه را با هم باز دارم و Minimize هستند، بعد از یکم کار با نرم‌افزاری دیگر موقعی که می‌خوام دوباره اون برنامه را تمام صفحه کنم و کار کنم باهاش، بازش نمی‌کنه و باید چند ثانیه تا چند دقیقه حتی صبر کنم تا اون برنامه را برام لود کنه، گفتم شاید رم و CPU کم میارم ولی با htop نیز تست کردم و رم و پردازندم اونقدر درگیر نبودن، بحث فقط این هم نیست، یه موقع‌هایی خود برنامه‌ها نیز خیلی کند عمل می‌کنند با این که رم و پردازنده کافیه هنوز باقی مونده برای کارشون، مخصوصا توی گوگل کروم این اتفاق میفته. اینم باید اضافه کنم که مثلا من در ویندوز با Premiere یه کارای ساده‌ای برای ادیت و تدوین فیلم می‌تونم انجام بدم یا با illustrator زیاد مشکل کندی ندارم واقعا ولی در این جا با Kdenlive پوستم کنده میشه تا یه چیز ساده را میام درست کنم و عملا ادیت فایل‌های eps با Inkscape غیرقابل ممکن میشه.

الان دقیقا نمیدونم آیا واقعا مشکل از لپ‌تاپ ضعیف منه؟ اگر هست پس چرا وقتی سیستم هنگ هست هنوز رم و پردازنده تا آخر درگیر نشدن؟ آیا مشکل از این دسکتاپ LXQt هست؟ اگر هست یعنی برم سمت Xubuntu با XFCE بهتر هست؟ اگر مشکل قرار بود از کارت گرافیک باشه هم فکر نمی‌کنم اینطوری باشه چون هم روی اینتل و هم روی Nvidia این مشکل همچنان برقرار است.

در ضمن فکر کنم، فقط حدس میزنم که این مشکلات بیشتر بعد از Suspend شدن لپ‌تاپ اتفاق میفتد.

اگر اطلاعات دیگری باید از مشکل یا وضعیت سیستم بزارم، بگید تا اضافه کنم. ممنونم ازتون :)
« آخرین ویرایش: 01 خرداد 1401، 06:19 ب‌ظ توسط sajadspeed »

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
پاسخ : مشکلاتی که دلیلش نمیدونم!
« پاسخ #1 : 02 خرداد 1401، 07:58 ق‌ظ »
سلام،‌ببین سواپ پر نشده؟ حتا چند مگابایت،‌چون فکر میکنم رم ۴ گیگ و باز کردن چند برنامه و گوگل کروم ممکن هست رمت پر شده باشه و از سواپ استفاده شده باشه و همچنین بخوای برگردی به برنامه کلی طول میکشه بالا بیاد بخاطر سرعت پایین سواپ، اگه میخوای دقیق تر ببینی لحظه ای که لگ هست  ببین چقدر رم و سواپ پره و چقدر پردازنده درگیر هست، حالا یا کنارش برنامه نشان دهنده رو باز بزار یا با نصب یک افزونه اندازه مصرف رم و پردازنده در لحظه کندی ببین
پ‌ن: سواپ در صورت پر شدن ۱۰۰ درصد رم شروع به پر شدن نمیکنه و زودتر اتفاق میفته برای همین میگم شاید باعث کندی باشه، با اینکه رم پر نشده باشه..

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 02 خرداد 1401، 09:54 ق‌ظ »
نه ببینید گفتم هنگام لگ شدن برنامه‌ها رم و پردازنده کامل درگیر نشدن، ولی الان که شما سواپ را اشاره کردید ممکن مثلا سیستم‌عامل بعد از suspend برای نمیدونم سلامت رم یا... بیشتر اطلاعات رم رو روی سواپ کپی بکنه و بعد از بالا اومدن سیستم بخواد دوباره از اونجا بخونه؟

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
« پاسخ #3 : 02 خرداد 1401، 10:46 ق‌ظ »
گرافیک اینویدیا رو از برد جدا کن.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 02 خرداد 1401، 11:46 ق‌ظ »
شک من به swap و کند بودن هارده. swap رو خاموش کن و ببین این اتفاق باز هم می‌افته یا نه؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 02 خرداد 1401، 10:47 ب‌ظ »
متاسفانه نمی‌تونم این کار انجام بدم، روی گرافیک اینتلم مشکل سخت افزاری پیدا می‌کنه و فریز میشه سیستم.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 02 خرداد 1401، 10:48 ب‌ظ »
شک من به swap و کند بودن هارده. swap رو خاموش کن و ببین این اتفاق باز هم می‌افته یا نه؟
آهان بله امتحان می‌کنم ببینم چی میشه.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 03 خرداد 1401، 12:54 ق‌ظ »
فقط ببخشید با دستور زیر غیرفعالش کنم بعدا میشه دوباره فعالش کرد و مشکلی نداره؟
sudo swapoff -a 

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #8 : 03 خرداد 1401، 10:08 ق‌ظ »
متاسفانه نمی‌تونم این کار انجام بدم، روی گرافیک اینتلم مشکل سخت افزاری پیدا می‌کنه و فریز میشه سیستم.
فکر می کنم بهتره این مشکل رو حل کنی اول
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #9 : 03 خرداد 1401، 11:03 ق‌ظ »
این مشکل سخت‌افزاری هست نمیشه متاسفانه در حال حاضر

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #10 : 03 خرداد 1401، 05:50 ب‌ظ »
فقط ببخشید با دستور زیر غیرفعالش کنم بعدا میشه دوباره فعالش کرد و مشکلی نداره؟
sudo swapoff -a 
با این دستور همه swap ها خاموش میشن. بعدش می‌تونید دوباره swap ها رو روشن کنید. با یه راه‌اندازی مجدد هم به حالت اول بر‌می‌گرده.
خروجی این دستور رو هم بفرستید.
swapon -vاین دستور swap های فعال رو نشون میده. قبل از اجرای دستور اول این دستور رو بزنید چون با اجرای اون دستور اول، همه swap ها خاموش میشن و swapon -v چیزی نشون نمیده.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 04 خرداد 1401، 12:35 ق‌ظ »
این خروجی دستور:
NAME      TYPE      SIZE USED PRIO
/dev/sda3 partition 8.1G   0B   -2

خوب پس به شکل موقت چطوری میتونم swap غیرفعال بکنم ولی بعد از راه‌اندازی نیز همچنان قطع باشه؟ برای این میگم موقت که بعدا متوجه شدم مشکل از این نیست بتونم دوباره به راحتی فعالش کنم.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #12 : 04 خرداد 1401، 02:02 ق‌ظ »
می‌تونی خط مربوط بهش رو داخل fstab کامنت کنی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن