انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: موقتی بودن بوت‌لودرهای دبین در حالت UEFI  (دفعات بازدید: 385 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین nasirim

• Newbie
  • *
  • ارسال: 6
سلام دوستان گرامی
اخیرا من به هنگام نصب دبین ۱۱/۴ و قبلتر متوجه شدم که لپ‌تاپ من بعد از نصب سیستم‌عامل در حالت UEFI اگه هارد رو جدا کنم و بعد وارد بایوس بشم به جهت اعمال برخی تنظیمات، علیرغم وصل کردن مجدد هارد بایوس بوت‌لودرهای مربوط به دبین رو پیدا نمیکنه و باید دستی این رو براش تعریف کنم که بره و از تو فولدر EFI مثلا GRUBX64.EFI رو آدرس دهی کنم و ...
اما این مشکل تو اوبونتو وجود نداره هر چقدر که هارد رو جدا کنی و برگردونی سر جاش بوت لودر رو پیدا میکنه. موضوع بعدی اینکه تصور میکردم شاید به خاطر اینه که گراب به صورت removable نصب نشده. برا همین وقتی که هارد رو با امکان همزمان بوت UEFI و BIOS اصلاح میکردم، گراب رو هم Removable کردم، ولی تغییری حاصل نشد. گفتم از اونجایی که من کاربر اوبونتو بودم نه دبین شاید یه قلقی یا تریکی داشته باشه که من ندونم. و بهتره از دوستان متخصص بپرسم. آیا راهی هست برای این مشکل؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : موقتی بودن بوت‌لودرهای دبین در حالت UEFI
« پاسخ #1 : 15 امرداد 1401، 11:54 ق‌ظ »
UEFI دبیان رو چه‌طور نصب می‌کنی؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین nasirim

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 16 امرداد 1401، 05:21 ب‌ظ »
پارتیشن تیبل رو میزارم رو gpt البته رو msdos هم تست کردم و نشده

سه تا پارتیشن میسازم
1 - پارتیشن اول با حجم حدود 40 مگ و فلگ ESP برای EFI
2- پارتیشن دوم با حجم یک مگ برای Bios Grub
3 - پارتیشن سوم هم با پسوند EXT4 برای روت

برای نصب هم اول CSM رو غیر فعال میکنم تا حتما رو UEFI بوت شه. بعد عادی نصب میکنم. بعد از نصب ریبوت میکنم و اینبار CSM رو فعال میکنم و میزارم رو Legacy Only. بعدش سیستم رو با سی دی لایو میارم بالا و این دستورها رو میزنم:
mount /dev/sda3 /mnt
apt update && apt install grub-pc -y
grub-install --force --removble --no-floppy --boot-directory=/mnt/root /dev/sda
reboot

این جوری هم دبین رو حالت legacy باید لود بشه و هم رو حالت UEFI. و میشه. همه چی اوکی هست تا وقتی که فلش رو مثلا میکشم با سیستم عامل اصلی بیام بالا وقتی دوباره فلش دبین رو میزنم تمام بوت لودرها رفته و دیگه سیستم بوت نمیشه. همین کار رو وقتی با اوبونتو میکنم هیچ مشکلی ندارم. همیشه بوت لودرها میان تو بایوس. ولی برا دبین نه. برا همین پرسیدم این قلق خاصی داره یا چیزی رو من از قلم انداختم؟ گفتم من کاربر اوبونتو بودم و خیلی رو دبین کار نکردم. فکر میکردم چون از یه خانواده ان مشکلی نباید باشه و عین همه. ولی به مشکلات اینچنینی برخورد کردم.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 16 امرداد 1401، 05:42 ب‌ظ »
خب یه مشکل از removable است. چرا این رو می‌زنی؟
مشکل دوم هم ازاینه که target رو بهش نمی‌دی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین nasirim

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 16 امرداد 1401، 08:32 ب‌ظ »
بزار تست کنم ببینم اگه removable رو حذف کنم چی میشه. ولی تارگت رو از خود لایو ایزو داره میگیره دیگه. وقتی خود لایو ایزو رو UEFI بیاری بالا تارگت دیفالت میشه x86_64_efi دیگه. اگه هم legacy بیاری میشه i386

اصل قضیه که اصلا رفتم سراغ دبیناینه که من دارم یه رسکیو دیسک ایمیج میسازم برا خودم. ولی اوبونتو اینقدر پکیج غیرضروری (البته برا من) داره که حجم فایلم رو 2.5 برابر میکنه. الان مشکلم با دبین اینه که اگه از این سیستم بزنم به اون سیستم سیستم بوت نمیشه.