انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: راهنمای نصب آرچ با اسکریپت archinstall  (دفعات بازدید: 889 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 975
  • Fedora Linux
راهنمای نصب آرچ با اسکریپت archinstall
« : 17 بهمن 1401، 07:41 ب‌ظ »
سلام
بعد از موندن تو آرچ تصمیم گرفتم یه آموزش درباره ی نصب آرچ با archinsatll بذارم تا شاید یکی مشکل داشته باشه براش حل بشه.
یکم در مورد این اسکریپت بگیم. این اسکریپت ۳ , ۴ سالی هست که به آرچ اضافه شده. اینطوریه که به اینترنت وصل میشی بعد میزنی archinstall
ست میکنی بعد نصب می کنی.البته بعضی وقتا ممکنه به ارور های پایتون هم بر بخورید که اگر جند بار بزنید حل میشه.
شاید اول تو دانلود یکم قاطی کنید با سایت آرچ. بنابرین من لینکشو قرار میدم. اولین گزینه رو بزنید. اگر هم تورنت میخواید ازتو سایت آرچ سرراست پیدا می کنید و البته تو لینکی که من این پایین گذاشتم هم داردش. http://repo.iut.ac.ir/repo/archlinux/iso/2023.02.01/
خب باید به اینترنت متصل شید. من وایفای رو میگم چون درباره کابل لن اطلاعی ندارم .بزنید ip link و اسم دومی رو به خاطر بسپارید. ممکنه برای شما فرق کنه. این اسم کارت شبکتون هست.

حالا وقتشه که بریم توی iwctl. بزنید iwctl  و بعد دستور device list رو بزنید تا اسم وایفای رو ببینید. بعد دستور زیر رو تایپ کنید و پسورد بزنید. a جای اسم کارت شبکتون هست.station A connect WIFI-NAMEحالا اگر به ارور بر نخورید به اینترنت متصل شدید. با نوشتن exit از iwctl خارج بشید و با دستور زیر پینگ بگیرید:
ping -c 3 archlinux.orgخروجیش باید این شکلی باشه:

خب حالا میریم تو archinstall با نوشتن archinstall .

اینجا مثل بایوس بین گزینه ها جابه جا  میشیم و برای سرچ یک گزینه , / رو میزنیم و اسم گزینه رو تایپ میکنیم. گفتم که بدانید ولی خودش هم گفته. باشه یکم دارم نوب بازی در میارم.
اول میرور رو روی هر کشوری هستیم میزاریم.من ایران. بعد به تنظیمات زبان دست نمیزنیم و میریم تو داریوز و هارد مورد نظر رو انتخاب می کنیم.
بعد میریم توی دیسک لایوت و اینجا دو گزینه داریم.(میگن با اس اس دی های پر سرعت کار نمیکنه حالا من نمیدونم.)
  • پارتیشن بندی دستی
  • پارتیشن بندی خودکار
من دستی انجام میدم ولی میتونید خودکار هم انتحاب کنید که میاد میپرسه نوع پارتیشن چی باشه میزنیم ext4 و بعد میگیم هوم و سواپ داشته باشیم یانه.من تو ویرچوال ماشین یه هارد ۲۰ گیگی دارم و ۱ گیگ (بوت)fat32 درست می کنم و ۱۹ گیگ(روت) ext 4 (من الزما پارتیسن زیاد تولید نمی کنم ولی شما میتونید هوم و سواپ هم بسازید).این کار با گزینه  'Create New partition' انجام میشه توش همه چی رو گفته فقط بخش سایز میتونه ابهام داشته باشه. برای استارت دیفالتش رو میزاریم که با اینتر خودش میفهمه.ولی برای استارت پارتیشن دومی ۰.۱ گیگ از سایز پارتیشن اولی بیشتر میزارم.
بعد از طریق گزینه ی زیر بهش ماونت پینت بدید.
بعد سیو اند اکزیت.
خب پارتیشن بندی کردیم. گزینه ی بعدی رو رد کنید چیز خاصی نیست.
بعدی بوت لودر سیستمه که خیلی مهمه. اگر efi دارید سیستم دی bootctl  وگرنه گرابو نصب کنید.
من سواپ رو فعال میزارم توی گزینه ی بعدی.
بعدی اسم کامپیوتره که میتونید تغییرش بدید.
بعدی پسورد روته که میتونین بهش ندین ولی بهتره که بدین.
بعدی اکانته و موقع ساخت اکانت میگه سودو بهش بدم یانه که میگید بله.
بعدی بخش پروفایله میگه چه درایوری نصب کنم گزینه ی all رو بگید بهش. اونجا میتونید میزکار موردعلاقه ی خودتون رو بزنید.
بعدی صداست و روی pulseaudio بذارید.
کرنله که همون خودش باشه بهتره.
بعد نتورک منیجر رو روی use networkmanager بذارید.
اینجا تایم زونه که میذارید روی ایران.
گزینه های بعدی رو بهش دست نزنید.
بزنید رو نصب و صبر کنید تا بسته ها نصب شه.
بعد گزینه دومی رو بزنید تا تو چروت نره
بعد بزیند ریبوت
----------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------
.....................................................................
و تمام  \\:D/ \\:D/ \\:D/
شما یه آرچ لینوکس رو سیستمتون دارید با میز کار.
به همین سادگی به همین خوشمزگی(البته کلی نت برد).
ویرایش
ظاهرا بدون این اسکریپت میشه گرابم ریخت
« آخرین ویرایش: 28 بهمن 1401، 12:35 ق‌ظ توسط TahaMokhtary »

آفلاین Maximilian

• Full Member
  • *
  • ارسال: 115
پاسخ : راهنمای نصب آرچ با اسکریپت archinstall
« پاسخ #1 : 19 بهمن 1401، 12:05 ق‌ظ »
احسنت!!!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : راهنمای نصب آرچ با اسکریپت archinstall
« پاسخ #2 : 25 بهمن 1401، 02:14 ق‌ظ »
هیچ تضمینی نیست که کارت شبکه بی‌سیم، دومین اسم توی خروجی ip link باشه. بسته به اینکه چه سخت‌افزار‌هایی و به چه قسمتی از سیستم وصل باشن، خروجی ip link هم تغییر می‌کنه.

باید از روی اسم بفهمید که کارت شبکه بی‌سیم با چه اسمی توسط سیستم شناسایی شده. معمولا کارت شبکه بی‌سیم، توی اسمشون حروف w و l رو گنار هم دارن.
میدونید که زکات علم نشر آن است