انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تغییر فایل سیستم پارتیشن ها به btrfs و شاید اضافه کردن یکی دوتاشون به رو(حل شد)  (دفعات بازدید: 346 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 975
  • Fedora Linux
سلام
من میخوام کاری که تو موضوع گفتم رو بکنم.میشه بدون از دست رفتن اطلاعات و برنامه ها و کار نداشتن به ویندوز بقلش این کارو کنم؟
« آخرین ویرایش: 24 اسفند 1401، 01:44 ق‌ظ توسط TahaMokhtary »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • Fedora Linux

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین Dragon-

• *
فایل‌سیستم فعلی که می‌خواهید تغییرش بدید چی هست؟ فایل‌سیستم‌های خانواده ext رو میشه به btrfs تغییر داد. ولی احتمال خراب شدن اطلاعات هست. بهتره قبل از اینکار، از اطلاعات مهم پشتیبان بگیرید.
دستور btrfs-convert می‌تونه اینکار رو انجام بده.

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • Fedora Linux

آفلاین Dragon-

• *
می‌تونید اینکار رو انجام داد.
قبل از اینکه شروع کنید، حواستون باشه جایی که می‌خواهید به btrfs تغییرش بدید نباید در حال استفاده باشه. به عبارتی نباید جایی سوار شده باشه. این یعنی باید قبل از شروع کار، اونجا رو unmount کنید.
فایل‌سیستم روت رو نمیشه وقتی سیستم بوت شده unmount کرد. پس اگه می‌خواهید فایل‌سیستم روت رو تبدیل کنید، باید با یه تکزیع زنده اینکار رو انجام بدید.

اول با fsck بررسی کنید که فایل‌سیستم مورد نظر سالم هست. من فرض می‌کنم فایل‌سیستم مورد نظر روی sdc7 قرار داره. لازمه هر جا sdc7 دیدید، اون رو با فایل مربوط به پارتیشن مورد نظر فوض کنید.

fsck -t ext4 -fv /dev/sdc7

بعد که fsck اجرا شد و مطمئن شدید مشکلی نیست، می‌تونید عملیات تبدیل رو شروع کنید.
btrfs-convert /dev/sdc7
می‌تونید آپشن p- رو به دستور بدید تا موقع کار بیشتر توضیح بده و بگه چقدر از کار انجام شده.

اگه این دستور با موفقیت انجام بشه، تبدیل انجام شده. فایل‌سیستم رو یه جا سوار کنید و ببینید فایل‌ها درست هست یا نه. در مورد فایل‌سیستم روت، بهتره یه بار سیستم رو با فایل‌سیستم تغییر یافته بوت کنید و ببینید درست کار میده یا نه.

اگه چیزی مشکل داشت، می‌تونید به حالت قبل برگردید
btrfs-convert --rollback /dev/sdc7

اگه مشکلی وجود نداشت، می‌تونید چیز‌هایی که مربوط به برگردوندن به حالت قبل هست رو از بین ببرید. دلیلش اینه این چیز‌ها حجم اشغال می‌کنند. دقت کنید با اینکار، دیگه نمی‌تونید به حالت قبل برگردید. شاید بهتر باشه بعد از تبدیل، چند روزی صبر کنید و بعد اگه مشکل نبود، اینکار رو انجام بدید.

اول از همه، subvolume که اسمش ext2_saved هست رو پاک کنید. با این فرض که کل فایل‌سیستم روی /mnt/ سوار شده، ایجوری عمل کنید.
btrfs subvolume delete /mnt/ext2_saved

یه عملیات defragmentation هم اجرا کنید.
btrfs filesystem defrag -vrf -t 32M /mnt

در نهایت یه عملیات balance روی metadata‌ها هم اجرا کنید.
btrfs balance start -m /mnt

حالا ممکنه حجم بیشتری در اختیار شما باشه.

همه دستورات بالا رو باید با دسترسی روت اجرا کرد.

بر اساس حجمی که استفاده شده و پراکندگی داده‌ها روی دیسک،، ممکنه عملیات تبدیل و defragmentaion طول بکشه. عملیات‌های balance هم که تقریبا همیشه طولانی هستند. بسته به شرایط ممکنه بین نیم روز تا یک روز این کار‌ها طول بکشه. اگه فایل‌سیستم بزرگ باشه، بیشتر طول می‌کشه.

ممکنه btrfs-convert نتونه کار‌ها رو ددست انجام بده و اطلاعات خراب بشه. قبل از شروع، حتما از چیز‌های مهم پشتیبان بگیرید.

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • Fedora Linux
آره درست شد ولی یه نکته اینه که btrfs اجازه ی ساخت پارتیشن بزرگتر از ۷۲۰۰۰ مگابایت رو نمیده.

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2588
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
آره درست شد ولی یه نکته اینه که btrfs اجازه ی ساخت پارتیشن بزرگتر از ۷۲۰۰۰ مگابایت رو نمیده.
مگه میشه؟ پس چطور حداکثر اندازه یک فایل درون آن 16 EBT هست؟
تازه حداکثر سایز یک پارتیشن هم 16 EBT  هست
« آخرین ویرایش: 26 اسفند 1401، 11:51 ق‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • Fedora Linux
مگه میشه؟ پس چطور حداکثر اندازه یک فایل درون آن 16 EBT هست؟
تازه حداکثر سایز یک پارتیشن هم 16 EBT  هست
اومدم به خاطر این که تمیز نیست و خیلی تو هم تو همه دوباره نصب کنم زدم درست کنه فایل سیستمشو گفت حداقل جیزی که میسازم اینه . بعد منم تو ارچ هرموق میام تو نصب پارتیشن ها روجدا کنم ارور میده همیشه سر هم میسازم که شد 128 گیگابایت .

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2588
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
نقل‌قول
بعد منم تو ارچ هرموق میام تو نصب پارتیشن ها روجدا کنم ارور میده همیشه سر هم میسازم که شد 128 گیگابایت .
خب اگه حداقلش ۷۲ گیگه پس چطور یدونه سر هم ۱۲۸ گیگی ساخت؟
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • Fedora Linux
نقل‌قول
بعد منم تو ارچ هرموق میام تو نصب پارتیشن ها روجدا کنم ارور میده همیشه سر هم میسازم که شد 128 گیگابایت .
خب اگه حداقلش ۷۲ گیگه پس چطور یدونه سر هم ۱۲۸ گیگی ساخت؟
نه خوب ۱۲۸ گیگابایت با ext4 بود. ولی الان تست کردم با btrfs هم شد.

آفلاین Dragon-

• *
btrfs-convert یه سری مشکلات داره. شاید به خاطر همین بوده.