انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پیشنهاد: ویرایش بندی از دادیک ها و قانون های انجمن  (دفعات بازدید: 4595 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
در دادیک ها و قانون های انجمن میخوانیم :
نقل‌قول
۱۴. انجمن‌های اوبونتو ایران از پذیرش هر گونه عنوانی که به هر نحوی کاربران را به استفاده از نرم‌افزارهای غیرآزاد، مایل نماید معذور است و حق پاک کردن یا ویرایش عنوان‌هایی که این موضوع در آنها رعایت نشده باشد را برای خود محفوظ می‌داند. مسلما انواع مقایسه بین نرم‌افزارهای آزاد و غیرآزاد شامل این بند نمیشود.

از نگر من ابن بند یک اشکال دارد . نکته اینجاست که اگر در پایان جدل و گفت و گو با دیگر دوستان اشکال ما وارد نبود و دوستان توانستند برهان و دلیلی بر درستی این بند بیاورند باز هم پیشنهاد من همچنان به قوت خویش پابرجاست .
++++++++++++++++++++
بخش دوم بند میگوید میتوان در انجمن نرم افزارهای آزاد را با  ناآزاد سنجید . نمونه اش را در اینجا میبینید :
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,16108.0.html
گیریم در پایان بحث و جدل بالا بر تنی چند از کاربران آشکار شود که فوتوشاپ برتر از گیمپ است . از انجا که در ایران دادیک و قانون حق کپی بکاربرده نمیشود کاربران رایانه به آسانی میتوانند نسخه هایی از بروزترین فوتوشاپ را با کمتر از ۵۰۰۰ تومان تهیه کنند . و در اینجاست که بخش نخست دادیکی که در بالا آوردم نقض و پوچ میشود . یعنی انجمن و سرپرستان و کاربران آن بگونه ای دیگران  را به کار بستن نرم افزار ناآزاد تشویق کرده اند .
++++++++++++++++
نگر دیگر دوستان درباره ی دادیک بالا ( بخش نخست و بخش دوم آن و وارون یکدیگر بودن یا نبودن آن دو ) چیست ؟
+++++++++++++++++
نکته دوم اینکه اگر به چشم پیشنهاد به سخن من بنگرید ( یعنی پیشنهاد شود که در انجمن اوبونتوایران نرم افزار آزاد را با ناآزاد نسنجیم ) دیدگاهتان چیست؟

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
    • IRAN Backup
زمستان است ...

lomion

• مهمان
بحث مقایسه در چارچوب فنی هست و مقایسه بین نرم افزار آزاد و غیر آزاد میتونه برای کاربران مفید باشه که بدونن چه امکاناتی رو دارن و چه امکاناتی رو ندارن. نمیشه نرم‌افزارهای آزاد رو با نرم افزارهای غیرآزاد مقایسه نکرد و اونها رو مجرد نگه داشت.
در نتیجه اگه کسی برای خودش نتیجه بگیره که از ویندوز یا هر برنامه غیر آزادی (مثلا فوتوشاپ) استفاده کنه، اون کاربر آزاده. موضوع قانون اینه که پستهای «تشویقی» برای استفاده از نرم افزار غیر آزاد توی انجمن منع شده. لذا اگه موضوع مقایسه ای به نحوی مطرح بشه که تبلیغ نرم افزار باشه، اونم شامل این قانون میشه.
در مورد رعایت حق کپی رایت هم بر عهده کاربران هست. اما این انجمن - همونطوری که توی قوانین صراحتا گفته شده - قانون کپی رایت رو رعایت می کنه.

پ.ن. سلامت می خواهند پاسخ گفت، فقط کمی صبر ;)

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 317
  • رقابت ایجاد شده، هست و ادامه داره...
    • هنر، علم، تکنولوژی، طبیعت
پاسخ به: پیشنهاد: ویرایش بندی از دادیک ها و ق
« پاسخ #3 : 14 آبان 1389، 01:37 ب‌ظ »
بحث مقایسه در چارچوب فنی هست و مقایسه بین نرم افزار آزاد و غیر آزاد میتونه برای کاربران مفید باشه که بدونن چه امکاناتی رو دارن و چه امکاناتی رو ندارن. نمیشه نرم‌افزارهای آزاد رو با نرم افزارهای غیرآزاد مقایسه نکرد و اونها رو مجرد نگه داشت.
در نتیجه اگه کسی برای خودش نتیجه بگیره که از ویندوز یا هر برنامه غیر آزادی (مثلا فوتوشاپ) استفاده کنه، اون کاربر آزاده. موضوع قانون اینه که پستهای «تشویقی» برای استفاده از نرم افزار غیر آزاد توی انجمن منع شده. لذا اگه موضوع مقایسه ای به نحوی مطرح بشه که تبلیغ نرم افزار باشه، اونم شامل این قانون میشه.
در مورد رعایت حق کپی رایت هم بر عهده کاربران هست. اما این انجمن - همونطوری که توی قوانین صراحتا گفته شده - قانون کپی رایت رو رعایت می کنه.

+1

من هم با شما موافقم،

همه ی انسان ها می تونند تصمیم بگیرند که از چی دوست دارند استفاده کنند، و مطمئنا هرکسی میاد توی این انجمن و یا در کل به نرم افزار های متن باز و آزاد رو میاره، به این نتیجه رسیده که می تونه اینجا و بدون گرفتاریهای نرم افزار های فروشی و متن بسته، می خواد آزاد باشه و فقط یک مصرف کننده نباشه. ( لایسنس دار و یا قفل شکسته ، فرق نمی کنه همشون یه محدودیت هایی دارند )؛

درمورد تاپیک مقایسه ای که ایجاد کردم و فکر کنم کلی صدا کرده، و معترضان هم کم نیستند که به من خرده گرفتن که این بحث منطقی نیست، باید بگم از نظراتتون بسیار ممنونم، اما اگه دقت کنید من خودم با اینکه فتوشاپسیت هستم اما دارم از گیمپ جانب داری می کنم، نه کورکورانه بلکه با منطق و علم اینکه فتوشاپ رو خوب می شناسم. من با هر دو برنامه کار کردم و مطمئنم گیمپ هم حرفهایی برای گفتن داره،

به هر حال ممنون از نظرات شما

با تشکر

« آخرین ویرایش: 14 آبان 1389، 04:20 ب‌ظ توسط xpress »
محمد شکوهی - یک هنرمند علاقمند به تکنولوژی...

آفلاین Zartosht

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1437
  • جاوید ایران باستان و اندیشه پاک زرتشت
به گونه ای تشویق کردن با مستقیما تشویق کردن بسیار متفاوت است. اگر در یک بحث مشخص شود که نرم افزاری غیر آزاد از همتای آزادش بهتر است به این معنا نیست که انجمن ملت را به استفاده از نرم افزار کرک شده تشویق کرده است. در صورتی که مثلا شخصی به این نتیجه دست یافت که فتوشاپ از گیمپ بهتر است مسئولیت استفاده از نسخه کرک شده به عهده خودش است. این مورد بسیار آشکار است و نیاز به توضیح ندارد!!
خداحافظی همیشگی من از انجمن اوبونتو ایران با امید پیروزی برای همه دوستان
-------
ما از تبار کوروش و فرزند جمشیدیم / پیروز بی برده ، بت نپرستیدیم

آفلاین امیرمهری

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1270
  • درورد بر اوبونتو
به نظرم  منظور از غیر آزاد فقط متن بسته تفسیر کرد و نه برنامه های شرکتی

کاملا مشخص هست مقایسه نرم افزار آزاد با نمونه شرکتی مثل این می مونه کسی بیاد و  بین ماشین ژیان ایرانی رو با بنز مقایسه کنه :D :o

به نظر شما واقعا درست هست؟

در کدوم مقایسه بحث فنی شده
و از این بحث ها تا به حال من که نتونستم نتیجه بگیرم
« آخرین ویرایش: 17 آبان 1389، 04:59 ب‌ظ توسط amir mehri »
خداحافظ وبلاگ نويسي

من كاربر حرفه اي لينوكس نيستم
فقط خوب جستجو ميكنم.

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1039
  • Open your source, Open your mind
من با ابن قانون کلا مشکل دارم
۱−آزادی کاربران سایت را در معرفی نرم افزار صلب می کند شاید مثلا یکی بخواد نرو را برای لینوکس معرفی کند این تعبیر که به نرمافزار غیر آزاد تشویق نکند قابل تعمیم و صلبغه ای می شود ممکن است سو تفاهم ایجاد کند.
۲− این گون با ترس و لرز قانون گذاشتن که طرفداری نکنین یا تشویق نکنین و محدود کردن انگار کع اپن سورس منطق نداره و اگه یکی بیاد X را که غیر آزاد است تبلیغ کند Y آزاد ضرر می کند. خیر منطق قوی که منطق آزادی است چیره می شود چه باک که ۱۰۰۰ ها پست در مورد کلوز سورسا تو انجمن باشه!
۳− قانون در مصادیق آن سکوت اختیار کرده و به کلی گویی و عوام گویی شبیه است و موجبات تفصیر های ضد و نقیض و سلیقه ای را موجب می شود این متن متنی غیر عادلانه، گنگ و قابل تفصیر است و با توجه به لزوم سرراستی و رک و راست بودن متون حقوقی ایرادی اساسی دارد.
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.
در واقع كاركرد شما به عنوان عرضه كننده نرم‌افزار تفاوتی نمی‌كند،

آفلاین امیرمهری

• High Hero Member
  • *
  • درورد بر اوبونتو
۱−آزادی کاربران سایت را در معرفی نرم افزار صلب می کند شاید مثلا یکی بخواد نرو را برای لینوکس معرفی کند این تعبیر که به نرمافزار غیر آزاد تشویق نکند قابل تعمیم و صلبغه ای می شود ممکن است سو تفاهم ایجاد کند.
۲− این گون با ترس و لرز قانون گذاشتن که طرفداری نکنین یا تشویق نکنین و محدود کردن انگار کع اپن سورس منطق نداره و اگه یکی بیاد X را که غیر آزاد است تبلیغ کند Y آزاد ضرر می کند. خیر منطق قوی که منطق آزادی است چیره می شود چه باک که ۱۰۰۰ ها پست در مورد کلوز سورسا تو انجمن باشه!
۳− قانون در مصادیق آن سکوت اختیار کرده و به کلی گویی و عوام گویی شبیه است و موجبات تفصیر های ضد و نقیض و سلیقه ای را موجب می شود این متن متنی غیر عادلانه، گنگ و قابل تفصیر است و با توجه به لزوم سرراستی و رک و راست بودن متون حقوقی ایرادی اساسی دارد.

شما حتما آزادی جنگل و آزادی نرم افزار اشتباه گرفتید!
خداحافظ وبلاگ نويسي

فقط خوب جستجو ميكنم.

lomion

• مهمان
پاسخ به: پیشنهاد: ویرایش بندی از دادیک ها و قʏ
« پاسخ #8 : 18 آبان 1389، 04:28 ب‌ظ »
خب دوستان می تونن از نرم‌افزارهای غیر آزاد استفاده کنن و کسی آزادی اونا رو سلب نکرده. اما این انجمن به عنوان یک انجمن اوپن سورس و با هدف حمایت از برنامه‌های اوپن سورس، اجازه چنین تبلیغاتی رو نمی ده. ارتباطی به منطق اوپن سورس یا ترس و لزر و مسایلی از این دست نداره و من  شخصا تعجب می کنم که برداشتهایی از این نوع  می‌شه :)

پ.ن.
نقل‌قول

دوستان، بهتره قوانین انجمن رو رعایت کنن. قراره بحث باشه :)
« آخرین ویرایش: 18 آبان 1389، 04:41 ب‌ظ توسط lomion »

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1039
  • Open your source, Open your mind
پاسخ به: پیشنهاد: ویرایش بندی از دادیک ها و ق
« پاسخ #9 : 18 آبان 1389، 04:55 ب‌ظ »
وقتب

*****. آزادی نرم افزار با آزادی جنگل. اگر این طور است  تو دنیا همه آزادی خواهان ومنتقدین (چه سیاسی و .. ) رو باید بگیم حیوان! و طرفدار آزادی جنگل! من گفتم بیان فحش بدن! بیان بدو بی را بگن کسی رو بخورن! نظرمو دادم.****
اولا : انجم اوبونتو است***
دوما: *** این قانون از جایی دیگر آمده یا مقدس است که نباید نقد شود
سوما: آنارشیست و آزادی جنگل و آزادی نرم افزار فرق دارد و اصلا نمی توان *** آن را باهم ربط داد ولی مثل اینکه ض عده ای آزادی را تحمل نمی کنند.××××
پ.ن:
خب دوستان می تونن از نرم‌افزارهای غیر آزاد استفاده کنن و کسی آزادی اونا رو سلب نکرده. اما این انجمن به عنوان یک انجمن اوپن سورس و با هدف حمایت از برنامه‌های اوپن سورس، اجازه چنین تبلیغاتی رو نمی ده. ارتباطی به منطق اوپن سورس یا ترس و لزر و مسایلی از این دست نداره و من  شخصا تعجب می کنم که برداشتهایی از این نوع  می‌شه :)

پ.ن.
نقل‌قول

دوستان، بهتره قوانین انجمن رو رعایت کنن. قراره بحث باشه :)
مشکل عمده من با تفصیرهایی است که ممکن است از این قانون شود :
مثلا اگر من در جایی بگویم مشکل من با گیمپ در ضمینه فلان کار حل نشد رفتم فتوشاپ ممکنه تبلیغ نرم افزار غیر آزاد باشه یا وقتی که اومدم گفتم نصب کارت گرافیک انویدیا و مسلما انویدیا درایورش فیری نیست پس این هم تبلیغ است دیگه. تازه قانون گفته مایل نکند! یعنی باز قانون گنگ است مثلا من بگویم این نرم افزار ایکس که ازاد است پدر من را درآورد و فرد متمایل به کلوز سورس معادل آن شود. درست است که شاید راهبران و مدیران تا این حد گیر ندهند ولی از قانون این ها م تفصیر می شود. پس بهتر است کمی صریح تر باشد.

کمی ملایم ترش کردم.
××× = حذفیات توسط خودم
« آخرین ویرایش: 18 آبان 1389، 11:30 ب‌ظ توسط finaprp »
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.
در واقع كاركرد شما به عنوان عرضه كننده نرم‌افزار تفاوتی نمی‌كند،

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
    • IRAN Backup
finaprp درست میفرمایند
این بند از دادیک های انجمن باید روشن تر از این که هست باشد
باید ((متمایل کردن کاربران)) روشن شود
آیا نام بردن از نرم افزار ناآزاد ((متمایل کردن)) است ؟
آیا سنجیدن نرم افزاری ناآزاد با شبیه آزادش و در پایان ( با بحث و جستار و جدل منطقی ) گرفتن این نتیجه که : نسخه ناآزاد برتر است ٫ متمایل کردن است ؟ 

lomion

• مهمان
قوانین رو آقای حسن پور زحمت کشیدن. من از رویه ای که بهش عمل شده صحبت می کنم. بحث متمایل کردن منظور تشویق و تبلیغ به استفاده هست. اینکه مقایسه ای بشه و اخرش توی مواردی، اون نرم‌افزار اوپن سورس در مواردی عقب باشه، مشکلی نیست. و به نظر شخص من کاربران اوپن سورس رو متوجه نقاط قوت و ضعف نرم افزارهاشون می کنه. باز انتخاب با کاربران هست.
البته این موضوع تا حد زیادی کیفی هست و به همین دلیل شاید نمیشده قانون دقیقتری براش بیاد. به هر حال اگه دوستان فکر می کنن که این بند رو میشه دقیقتر بیان کرد، پیشنهاد خودشون رو مطرح کنن که بررسی بشه.

پ.ن. فقط یه نکته ناظری: این بار نکته رعایت قوانین مال شماست finaprp ;) اگه دوستان بخوان اینطوری بحث بشه، ممکنه به اجبار این بحث قطع بشه.

آفلاین امیرمهری

• High Hero Member
  • *
  • درورد بر اوبونتو
ببخشيد من پست خوبي نزدم

و پست من به خاطر برداشت غلط بود واقعا عذرمي خواهم
خداحافظ وبلاگ نويسي

فقط خوب جستجو ميكنم.

آفلاین Zartosht

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1437
  • جاوید ایران باستان و اندیشه پاک زرتشت
finaprp درست میفرمایند
این بند از دادیک های انجمن باید روشن تر از این که هست باشد
باید ((متمایل کردن کاربران)) روشن شود
آیا نام بردن از نرم افزار ناآزاد ((متمایل کردن)) است ؟
آیا سنجیدن نرم افزاری ناآزاد با شبیه آزادش و در پایان ( با بحث و جستار و جدل منطقی ) گرفتن این نتیجه که : نسخه ناآزاد برتر است ٫ متمایل کردن است ؟  
چرا خوی پیچاندن مسایل ساده و پیش پا افتاده این ملت را رها نمی کند؟؟؟
دوست گرامی موضوع بسیار ساده است: از تبلیغ نرم افزارهای غیر آزاد خودداری کنید.

این قدر بالا و پایین کردن ندارد این جمله. تنها گفته تبلیغ نکنید و بی شک منظور از تبلیغ نوع مستقیم آن است. مقایسه هرگز تبلیغ نیست اگر بود من به جای گیمپ در حال استفاده از فتوشاپ بودم. بعضی از مفاهیم بسیار ساده اند اما بحث بی مورد درباره بدیهیات موجب ابهام می شود.
خداحافظی همیشگی من از انجمن اوبونتو ایران با امید پیروزی برای همه دوستان
-------
ما از تبار کوروش و فرزند جمشیدیم / پیروز بی برده ، بت نپرستیدیم