انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: سوالاتی پیرامون نسخه 64 بیتی [ حل شد ]  (دفعات بازدید: 1520 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین XERO

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 65
سوالاتی پیرامون نسخه 64 بیتی [ حل شد ]
« : 09 بهمن 1389، 02:39 ق‌ظ »
سلام بر دوستان، یکسری سوال درباره نسخه 64 بیتی اوبونتو داشتم  ::)

1 - تمام برنامه هایی که روی نسخه 32 بیتی میاد روی نسخه 64 بیتی هم اجرا میشه ؟ (بدون کلک و ترفند ؟ )

2 - سرعت تا چه حد نسبت به 32 بیتی بیشتره ؟ ( خودم فکر می کنم حدود 30% )

3 - ( اگر لازم باشه ) برنامه های 32 بیتی که با wine می خوایم اجرا کنیم با 64 بیتی بودن اوبونتو به مشکل نمی خورند ؟
« آخرین ویرایش: 15 بهمن 1389، 10:40 ب‌ظ توسط Rockzade »

آفلاین youngprogrammer

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 66
پاسخ به: سوالاتی پیرامون نسخه 64 بیتی
« پاسخ #1 : 09 بهمن 1389، 10:54 ق‌ظ »
سلام. من تا اونجایی که می دونم جواب سوالاتت اینه
1- اصولا سیستم عامل های 64 بیتی قادر به اجرای تمامی برنامه های 32 بیتی هستند. برای اوبونتو هم صادق است.
2- اگر از RAM کمتر از 4 گیگ استفاده کنی زیاد تو سرعت تاثیری نخواهد داشت اما اگه از RAM بالاتر استفاده می کنی مسلما سرعت اجرا زیاد تر خواهد بود. البته اینو باید توجه داشته باشین که سرعت فقط مربوط به RAM نیست. ( سیستم عامل های 32 بیتی حداکثر تا 4 گیگ RAM ساپورت می کنن)
3- من اصلا از wine استفاده نکردم و نمی کنم چون اعتقادی به اون ندارم. ولی فکر نمی کنم مشکلی پیش بیاد.

از اینکه در حضور اساتید جسارت کردم عذر می خوام.
ارزش هرکس به اندازه چیزی است که آن را نیکو می داند.

آفلاین (moosa nazemi)

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 511
  • ایران - مازندران - قائمشهر
« پاسخ #2 : 09 بهمن 1389، 12:01 ب‌ظ »
سیستم من با ۳۲ بیتی یه کم مشکل داره و سرعتش تو ۶۴ خیلی بیشتره.
غلام همت آنم که زیر چرخ کبود   ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است.

آفلاین XERO

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 65
« پاسخ #3 : 11 بهمن 1389، 03:28 ق‌ظ »
من یه جایی دیده بودم که گفته بودند برای نصب برنامه های 32 بیتی رو 64 بیتی ( همین اوبونتو خودمون ) باید کلک زد !!!

آیا اینطوره ؟؟

سوال 3 رو هم اگر کسی میدونه لطف کنه جواب بده

آفلاین (moosa nazemi)

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 511
  • ایران - مازندران - قائمشهر
« پاسخ #4 : 11 بهمن 1389، 01:13 ب‌ظ »
معمولا برای هر ۲ نسخه برنامه هست مثلا یه برنامه هم نسخه ۳۲ داره هم ۶۴ فکر نکنم به کلک نیازی باشه
غلام همت آنم که زیر چرخ کبود   ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است.

آفلاین Sun-PDA

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 841
« پاسخ #5 : 11 بهمن 1389، 02:07 ب‌ظ »
۱- اگر برنامه ای رو بخواهی از مخازن نصب کنی مشکلی نیست چون پکیج‌های موجود در مخازن لینوکس‌های۶۴بیتی ، ۶۴ بیتی هستند ، اما اگر برنامه ای ۳۲ بیتی را جدا دانلود کرده و قصد نصب دارید ،(شدیدا توصیه میشه که بگردید و ورژن ۶۴ بیتی برنامه را پیدا کنید) برخی برنامه‌ها که پسوند deb دارند ممکن است نصب بشوند ، البته پیش نیازش نصب پکیج‌های lib32 از مخازن هست ، اگر برنامه‌ای رو از سورس می‌خواهید کامپایل کنید مشکلی نیست چون در سیستم ۶۴ بیتی بصورت ۶۴ بیتی کامپایل می‌شه، اما برخی برنامه ها و مخصوصا درایورهای ۳۲ بیتی روی ورژن ۶۴ بیتی نصب نمیشوند ، مشکل شما چه برنامه‌ای است؟ تقریبا تمام برنامه‌های مورد استفاده در اوبونتو در مخازن وجود دارند و همونطور که گفتم در نصب برنامه ها از مخازن هیچ مشکلی وجود ندارد

برنامه‌های واین ۳۲ بیتی هم معمولا بدون مشکل اجرا می‌شوند البته در آرچ برای بردن واین به حالت ۳۲ بیتی نیاز به زدن دستور WINEARCH=win32 winecfg  در ترمینال هست ، اوبونتو رو نمی‌دونم
اما اگر قصد اجرای بازی ۳۲ بیتی داشته باشید و کارت گرافیک شما انویدیا باشه نیاز به نصب پکیج lib32-nvidia-utils  است (در آرچ که اینجوری هست احتمالا در اوبونتو هم پکیجی با همین نام (یا یه چیزی تو این مایه‌ها) باید نصب بشه)