انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: مزایای لینوکس برای استفاده در مدارس  (دفعات بازدید: 3614 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mrmohsen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 291
مزایای لینوکس برای استفاده در مدارس
« : 23 اسفند 1389، 10:18 ب‌ظ »
به امید خدا بعد از عید انشاءالله می رم پیش مدیر مدرسه مون و می خوام در مورد لینوکس صحبت کنم تا اولا به من اجازه بدن یه ورکشاپ برگزار کنم و اینکه سرور مدرسه مون به لینوکس مهاجرت کنه و در آخر هم به همه ی بچه ها ادوبونتو بدیم و توی تمام کامپیوتر های مدرسه ادوبونتو یا توزیع دیگه نصب بشه.

اما سوالی که دارم اینه
امنیت و قدرت و اینها نمی تونه مدیر مدرسه مون رو راضی بکنه که برای بچه ها ورکشاپ برگزار کنیم  حالا به اون چه که سیستم عاملش چیه؟
اما اگه یکم ویژگی های دیگه بگیم که واقعا بدرد بچه ها بخوره حتما قبول می کنه.
یه گریزی به تحریم و اینکه لینوکس اصلا کاری با این چیزا نداره و همچنین اینکه ممکنه ویندوز استفاده ی جاسوسی بکنه و اینا می زنم
به نظر شما چی بگم؟

« آخرین ویرایش: 25 اسفند 1389، 04:51 ب‌ظ توسط mrmohsen »
امام صادق (ع): دوست ندارم شما جوانان را بر غیر از دو گونه ببینم:دانشجو یا دانشمند

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 553
    • بررسی و معرفی توزیع ها و نرم افزارهای گنو/لینوکس
به نظر بنده به هیچ وجه از راه تخریب ویندوز وارد نشید.
مزایای لینوکس هم که اونقدر هست که توی پست نمی گنجه. کافیه دنبال مقاله هایی با همین مضمون در گوگل بگردید. ;)
من دیگه معمولا اینجا لوگین نمیکنم. اگر امری داشتید با ایمیلم تماس بگیرید.
[/color]

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
استالمن یک مقاله نوشت به این عنوان که  ؛ چرا مدارس منحصرا باید از نرم افزار آراد استفاده کنند ؛ اون رو بخون شاید به کارت بیاد
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
اگر مقطع و رشته ها را ذکر کنید شاید بتوان چند نرم افزار آموزشی در این ارتباط معرفی کرد.

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
۱) عنوان خوب انتخاب کن تا کسانی که می خوان کمک کنن تاپیکت رو ببین. لازم نیست التماس کنی از آدم ها. مثلا بنویس «مزایای لینوکس برای استفاده در مدارس» تا هم افرادی که لازمه ببینن و هم کسانی که بعدا ممکنه دنبال این موضوع باشن.
۲)‌ مقاله استالمن رو پیدا کن و بخون. اون خوبه
۳) طرح رو بزرگ نکن یک ضرب. اول فقط توضیح بده که چیه و چرا خوبه. اهدافی مثل تغییر همه کامپیوترها احتمالا باعث می شه آدم ها فقط از لینوکس زده بشن (:
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین Mohammad Reza Soltany

• Full Member
  • *
  • ارسال: 182
    • وب نوشته های یک مینی روزنامه نگار
به نظر من باید خودت واقعا دلایلی که فکر میکنی لازمه رو بیای بگی... اینکه مثلا بگیم ما تحریمیم و ویندوز جاسوسی میکنه هیچوقت نمیتونه یه کاربر ویندوزی متقاعد کنه برای مهاجرت...
شخصا مقالات خیلی زیادی از دوستان لینوکسی خوندم توی وبلاگ هاشون در خصوص دلایل مهاجرتشون به لینوکس...اما به نظر من بیشتر شعاری میومد حرفهاشون چون توی ویندوز اینقدر میشه کارها رو خوب انجام داد که یه کاربر عادی احساس نیاز پیدا نکنه برای مهاجرت به سیستم دیگه... خودم هم لینوکس کار میکنم اما دلایلم برای اومدن به لینوکس دلایل شعاری سایر دوستان نبود...
بهتره یه سری مقاله و یادداشت های مختلف رو بخونی ...شاید بتونه دلایل خوبی براتون ردیف کنه :)

آفلاین maka

• Full Member
  • *
  • ارسال: 205
    • گنودام (Gnudom)
نه، اول نباید همه رو لینوکس کنی چند تا رو لینوکسی کن بعد یکم باهاشون ور برو تا خوشگل شن بعد یواش یواش بچه ها عاشقشون می شن
اگه دیدی استقبال زیاده کم کم لینوکسی ها رو زیاد کن البته چند تا هم باید ویندوزی باقی بمونن برای مواقع ضروری

آفلاین alieblice

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
به نظر بنده به هیچ وجه از راه تخریب ویندوز وارد نشید.

درست میگن هیچ وقت این کارو نکنین چون همین الان 100 تا برتری ویندوز نصبت به لینوکس به ذهن خودم رسید
اگه بچه های دبستانی و راهنمایی هستن بهترین راه زیبایی های لینوکس هست مثل افکت بارون یا ژله ای بودن صفه ...
اگرم که دبیرستانی هستن که احتمالا با مشکل جواب ندادن بازی مواجه می شین
یک تجربه که برای من پیش امد این بود که هیچ وقت برای اونایی که هیچ اشنایی با لینوکس ندارنو هنوز دانشگاه نرفتن از ترمینال حرفی نزنین مثل اسلحه در برابر لینوکس نصبت به ویندوز ازش استفاده میکنن

آفلاین mrmohsen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 291
پاسخ به: مزایای لینوکس برای استفاده در مدارس
« پاسخ #8 : 25 اسفند 1389، 05:05 ب‌ظ »
سلام خب دست همتون درد نکنه:
masoud.m جان عزیز نمی دونم اینکارو کردم یا تو ذهنم بود. یک زمانی می خواستم توی امضام همینو بنویسم. و قطعا این کارو نمی کنم.
جادی:بند یکی و دو که حله، بند 3 هم بهش فکر نکرده بودم، ممنون
alend: با تشکر از نظرت، مقطع سوم راهنمایی، (البته طرح برای بچه های راهنماییه)، مدرسه روزبه.
آقای برهانی: اگه پیدا کردید لینکش رو بذارید واقعا ممنون میشم، خودم هم دنبالش می گردم
محمد رضا جان: آره، درسته من هم خیلی مقاله در این رابطه خوندم اما گفتم، قطعا افزایش سرعت یا هنگ نکردن دلیل خوبی واسه یک مدیر نیست. دلایل مهمی رو باید ذکر کنم که بدر مدرسه و بچه ها بخوره.
@alieblice: این مال زمانیه که بخوام شخصی خیلی هارو متقاعد به استفاده از لینوکس بکنم، اما وقتی بخوام به مدیر مدرسه بگم چی؟ بگم قشنگه؟؟در مورد خط فرمان : من همیشه از اون به خوبی یاد می کنم، به دوستانی که برنامه نویسن میگم: وقتی برنامه نویسی می کنی لذت می بری؟ میگه آره. میگم دوست داری سیستم عاملی داشته باشی که هر وقت حوصله ات سر رفت برنامه نویسی کنی؟؟
به بقیه هم میگم: اگه مشکلی داشتی بیا تو فروم مطرح کن احتمالا بچه ها بهت یک کد می دن اینو باید تو ترمینال که فلان جاست کپی کنی، قطعا مشکت حل میشه، البته لازم نیست تو از کد استفاده کنی ها فقط لینوکس اومده کارت رو با این کار راحت کرده...

دوستان اگه بازهم پیشنهادی دارند بگن ممنون میشم
امام صادق (ع): دوست ندارم شما جوانان را بر غیر از دو گونه ببینم:دانشجو یا دانشمند

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
« پاسخ #9 : 25 اسفند 1389، 05:34 ب‌ظ »
معمولا دراین مقطع دیدن فضا و ستاره ها جالب است برای مثال می توانی برنامه های زیر را در نظر بگیرید:
Celestia،Stellarium

اگر اینترت دارید google earth  هم بد نیست!

و GCompris

من خودم در این مقطع که بودم با DOS کار می کردم بنابر این شاید برای برخی افراد (مثل خود شما) خط فرمان نه تنها ترسناک بلکه جالب باشد!

نمیدانم که آیا شما نیاز به ترسیم نمودار دارید یا خیر اگر نیاز دارید برنامه های بسیاری برای این کار است که در سطح  بسیار بالایی قرار دارند. شاید ترسیم نموداری مثال x^2 برای معلم ریاضی تان جالب باشد. در صورتی که مایل بودید چند برنامه و دستورات مرتبط با آن را ذکر کنم.

آفلاین (moosa nazemi)

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 511
  • ایران - مازندران - قائمشهر
« پاسخ #10 : 25 اسفند 1389، 08:55 ب‌ظ »
تمام این حرف ها درسته یه نکته مهم اینه که ببینی مدیر و مسعولانی از اون سیستم ها استفاده میکنند تا چه حد با کامپیوتر و سیستم عامل ها اشنایی دارند
مثلا تازه کار ها از ویروس خیلی میترسند و اگه مدرسه تون اینترنت نداره که انتی ویروس ابدیت کنه (یا کسی نیست که دائم افلاین ابدیت کنه) ویروس نداشتن لینوکس خیلی مهمه
و اگه طرف از لینوکس چیز زیادی نمیدونه توضیح بدید که سخت نیست (چون اکثرا فکر می کنند هزار برابر سخت تر از ویندوزه)
سعی کنید که یه نسخه ای رو انتخاب کنید که یه سری پلاگین ها و برنامه ها رو از اول داشته باشه

مثلا هرچند شاید زیاد لازم نشه ولی اولین مشگل که یه غول بزرگ برای ویندوزی ها هست همین نخوندن فایل های تصویری و فونت فارسیه
من مینت رو پیشنهاد میکنم حالا شما خودت بهتر میدونی
شما هم همون اول یه سی دی از یه نسخه دلخواهت ببر تا به مسئولتون نشون بدی.
غلام همت آنم که زیر چرخ کبود   ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #11 : 26 اسفند 1389، 10:24 ب‌ظ »
http://www.dehvar.com/?p=27
اینو همینطوری پیدا کردم ولی فکر می کنم که قبلا کامل تر بود بازم دنبال بگرد !
معمولا دراین مقطع دیدن فضا و ستاره ها جالب است برای مثال می توانی برنامه های زیر را در نظر بگیرید:
Celestia،Stellarium

اگر اینترت دارید google earth  هم بد نیست!

و GCompris

من خودم در این مقطع که بودم با DOS کار می کردم بنابر این شاید برای برخی افراد (مثل خود شما) خط فرمان نه تنها ترسناک بلکه جالب باشد!

نمیدانم که آیا شما نیاز به ترسیم نمودار دارید یا خیر اگر نیاز دارید برنامه های بسیاری برای این کار است که در سطح  بسیار بالایی قرار دارند. شاید ترسیم نموداری مثال x^2 برای معلم ریاضی تان جالب باشد. در صورتی که مایل بودید چند برنامه و دستورات مرتبط با آن را ذکر کنم.
دقیقا حتما باید روی نرم افزار های آموزشی مانور بدین من پیشنهاد می کنم که یک نسخه ی پایدار از مجموعه نرم افزار های آموزشی kde رو انتخاب کنید خیلی چیز جالبی می شه برای خط فرمان هم اگر که شرایط سنی مدرستون اجازه بده می تونی از gnuplot و octave استفاده کنی
لیست برخی از نرم افزارهای آموزشی kde
kdeedu-blinken-4.6.1-2
kdeedu-cantor-4.6.1-2
kdeedu-kalgebra-4.6.1-2
kdeedu-kalzium-4.6.1-2
kdeedu-kanagram-4.6.1-2
kdeedu-kbruch-4.6.1-2
kdeedu-kgeography-4.6.1-2
kdeedu-khangman-4.6.1-2
kdeedu-kig-4.6.1-2
kdeedu-kiten-4.6.1-2
kdeedu-klettres-4.6.1-2
kdeedu-kmplot-4.6.1-2
kdeedu-kstars-4.6.1-2
kdeedu-ktouch-4.6.1-2
kdeedu-kturtle-4.6.1-2
kdeedu-kwordquiz-4.6.1-2
kdeedu-marble-4.6.1-2
kdeedu-parley-4.6.1-2
kdeedu-rocs-4.6.1-2
kdeedu-step-4.6.1-2
در کل ممکنه که حرف شما رو زیاد جدی نگیرند ولی اگه که شما بتونید یکی از معلمهاتون که فعال باشه رو متقاعد کنید خیلی نتیجه ی بهتری می گیرید
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین heresh

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 968
« پاسخ #12 : 27 اسفند 1389، 12:00 ق‌ظ »
این تاپیک رو هم بخون