انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ماندریوا نسخه ی ۲۰۱۱ منتشر شد.  (دفعات بازدید: 1910 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین امیرحسین گودرزی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 743
  • Devops engineer and AI enthusiastic
ماندریوا نسخه ی ۲۰۱۱ منتشر شد.
« : 08 شهریور 1390، 12:23 ق‌ظ »

سلام
دوباره منم :D
امروز می خوام نسخه ی جدید سیستم عامل قدرتمند اما بی سر و صدا ماندریوا رو معرفی کنم
این سیستم عامل که بر پایه ی لینوکس هست , از نظر من جزو ورشکسته ترین نسخه های لینوکس محسوب میشه
طرفداراش ناراحت نشن ولی تا حالا ۳-۴ بار گروه توسعه دهنده اش از هم پاشیده شده،یه شرکت خریدتش و دوباره فروخته اونو و ...
همه ی اینا باعث شده تا از محبوبیت این سیستم عامل کم بشه و نتونه مثل بقیه ی رقبا مثل دبیان و فدورا به سمت پیشرفت حرکت کنه
تیم توسعه دهنده ی ماندریوا همچون سال های قبل و نسخه های قبل از KDEاستفاده می کنه اما نسخه ی ۴.۷ KDE

به قول یکی از دوستان عجب  :)
KDE از اون محیط دسکتاپ هایی هست که خیلی قدرتمند هست و یه کامیونیتی بسیار قوی پشتش هست اما بعضی از کاربرا حتی با شندین اسم اون عصبانی میشن و ...

خلاصه بگذریم
نصاب گرافیکی ماندریوا هم کمی تغییر کرده و به اوبونتو ۱۱.۰۴ نزدیک تر شده من که از نصابش خوشم اومد
البته نصاب متنی هم داره که اگه کمی حرفه ای تر باشین حله  ;)

راستی یه چیزی رو که داشت یادم می رفت این بود که قبلا ماندریوا از تم Galaxy استفاده می کرد اما حالا تو نسخه ی جدید از تم ROSA استفاده می کنه که یه تم کامل و خوب هست و برای نرم افزار های زیر کامپوننت های مختلف سیستم از جمله :
  • تم برای گراب
  • تم برای plymouth
  • تم برای KDM
  • تم برای KDE Splash
  • تم برای مدیریت پنجره (KWin, Metacity)
  • تم برای GTK/QT
و صد البته آیکون های جدید و یه چند تایی تصویر زمینه هم اضافه شده!!!
تغییرات در نرم افزار ها
KDM
حتما اسم KDM یا KDE Display manager شنیدین!!!
تیم توسعه دهنده ی ماندریوا اومده و یه دیزاین جدید از اون درست کرده که واقعه زیباست و از نظر من شاهکاره

دلفین
دلفین مدیریت فایل پیشفرض KDE هست اما طبق معمول تیم توسعه دهنده ی ماندریوا به کمک لابراتوار ROSA(همونی که تم پیشفرض رو ساخته ) اومدن و دوباره از نو دلفین رو باز نویسی کردن و این تغییرات رو ایجاد کردن:
  • تولبار زیبا تر و آسون تر شده
  • به صورت پیشفرض از منوی جدیدش استفاده می کنه
تغ
  • ییر منوی popup است که به نظر می رسد با کلیک کردن دکمه سمت راست موس، آن ساده تر شده
  • تغییر رفتار تابع "Create symlink"حالا شما احتیاجی به تایپ دوباره ی symlinkندارید.به طور پیشفرض فایل symlink با نام [your_file_or_folder] ایجاد می کنه
  • ساختار پیام های اطلاعات در نوار وضعیت تغییر کرده.بسیار واضح تر شده
از بزرگترین تغییراتش میشه به مهاجرت از اپن آفیس به لیبر آفیس،تاندربرد به جای کی میل،Shotwell به جای DigiKam ،
Clementine به جای Amarok
یه چیز دیگه که داشت یادم می رفت باز :Dاینه که تیم توسعه ی ماندریوا داره سخت تلاش می کنه تا Mandriva Package Manager رو به توسعه کامل برسونن تا به صورت پیشفرض بیاد تو توزیع
فعلا فقط از طریق مخازن قابل نصب هست
ابزار های ROSA
اینم یه سری ابزار جدید خود ماندریوا که فقط نام می برم(آخه حوصله ترجمه رو ندارم و هنوز هم کار نکردم باهاشون :D :D :D :D :D)

SimpleWelcome

TimeFrame

StackFolder

RocketBar

MandrivaSync
Sphere

خب دیگه بریم سراغ لینک ها
این لینک تور ۲۰۱۱ ماندریوا هست که شما رو با قابلیت اون آشنا می کنه
http://wiki.mandriva.com/en/2011.0_Tour
این لینک دانلود
http://www.mandriva.com/en/downloads
لینک سایت دیسترو واتچ
http://distrowatch.com/mandriva

دیگه همینا بود دیگه
منابع هم همینا بود البته به اضافه ی ویکی پدیای عزیز تر از جان ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

ممنون
اگه می خواین ادامه بدم جان لینوس و ریچارد نظر بدین تا خوشحال شم
یا علی
« آخرین ویرایش: 08 شهریور 1390، 12:28 ق‌ظ توسط AHG »

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 599
پاسخ به: ماندریوا نسخه ی ۲۰۱۱ منتشر شد.
« پاسخ #1 : 08 شهریور 1390، 01:40 ق‌ظ »
Perfect - به یک ری‌ویوی جمع و جور نزدیک شده بود. دستت درد نکنه.
یک مطلب هم توی لینک زیر هست که میتونه مکمل مطلب بالا بشه:
----------------
مندریوا اولین تجربه‌ی لینوکسی من بود یادش بخیر، اما مگه این کامیونیتی اوبونتو با این بی‌حالی+شلوغی! میشه دورتر(فراتر) رفت!!!
----------------------------------
من آخرین نسخه‌ای که ازش تست زدم mandriva-linux-free-2010-spring-i586-DVD بودش که هردو میز کار هم گنوم و هم KDE رو در اختیار می‌گذاشت که گویا جدیداً فقط زدن توی کار کی‌دی‌ای و چه بد :(
« آخرین ویرایش: 08 شهریور 1390، 01:48 ق‌ظ توسط Dream »

آفلاین امیرحسین گودرزی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 743
  • Devops engineer and AI enthusiastic
پاسخ به: ماندریوا نسخه ی ۲۰۱۱ منتشر شد.
« پاسخ #2 : 08 شهریور 1390، 02:05 ق‌ظ »
ممنون Dream جان
لحن صحبتت بهم امیدواری داد تا برم چاکرا رو هم ترجمه کنم و بزارم
 ;D
ممنون ازت به خاطر نظر