انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: افزایش اندازه پارتیشن root  (دفعات بازدید: 28 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین learner:~$

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 624
  • روزی روزه گاری در گنو/لینوکس
افزایش اندازه پارتیشن root
« : امروز ساعت 01:49 ب‌ظ »
درود

امروز با یک پیغام مواج شدم که میگفت فقط ۱ گیگ برای پارتیشن روت باقی مونده و خودم سعی کردم که اندازه اش رو افزایش بدم ولی خب خرابکاری کردم قبلا با اوبونتو اینجوری نبود میتونستم اندازه پارتیشن روت هرچقدر دلم میخواست تغیر بدم.
الان هم تو جی پارتد با این پیغام مواجه شدم:
Unable to read the contents of this file system!
Because of this some operations may be unavailable.
The cause might be a missing software package.
The following list of software packages is required for ext4 file system support:  e2fsprogs v1.41+.
با cfdisk ۱۱۱ گیگا بایت از پارتیشن هوم برداشتم. و یک پارتیشن جدید درست کردم که به روت اضافه کنم یا ماونت کنم ولی خب نشد و الان حذفش کردم و فقط فضای اضافه هست.
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین بریتانیای کبیر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2359
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
پاسخ : افزایش اندازه پارتیشن root
« پاسخ #1 : امروز ساعت 01:53 ب‌ظ »
در اون توزیع gparted که آوردیش بالا بسته‌ی e2fsprogs نصبه؟ اگه نصب نیست نصبش کن. برای اینکه gparted بتونه روی یک پارتیشن تغیراتی ایجاد کنه باید اون بارتیشن mount نشده باشه. پس باید از توزیع زنده استفاده کنی که پارتیشن های دیسکت سوار نشده باشن.
چون توی اون عکس افراز های home/ و / سوار شدن نمیتونی با gparted باهاشون کاری رو بکنی.
« آخرین ویرایش: امروز ساعت 01:57 ب‌ظ توسط بریتانیای کبیر »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #2 : امروز ساعت 01:59 ب‌ظ »
در اون توزیع gparted که آوردیش بالا بسته‌ی e2fsprogs نصبه؟ اگه نصب نیست نصبش کن. برای اینکه gparted بتونه روی یک پارتیشن تغیراتی ایجاد کنه باید اون بارتیشن mount نشده باشه. پس باید از توزیع زنده استفاده کنی که پارتیشن های دیسکت سوار نشده باشن.
چون توی اون عکس افراز های home/ و / سوار شدن نمیتونی با gparted باهاشون کاری رو بکنی.
بله نصب هست
من واقعا نمیتونم با نرم افزار های گرافیکی کنار بیام نمیشه از پایانه استفاده بکنیم؟؟
خب نمیشه تو خوده جی پارتد آن ماونت کرد؟ یا تو پایانه؟  :)
« آخرین ویرایش: امروز ساعت 02:04 ب‌ظ توسط learner:~$ »
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین بریتانیای کبیر

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : امروز ساعت 02:03 ب‌ظ »
بله میشه از parted که همون gparted هست ولی به صورت خط فرمان استفاده کرد ولی برای اونم باید از توزیع زنده استفاده کنی
نقل‌قول
خب نمیشه تو خوده جی پارتد آن ماونت کرد؟ یا تو پایانه؟  :)
شما اگه داری از توزیعی که روی هاردت هست استفاده میکنی پس باید حتما اون پارتیشن هاشم سوار شده باشن. از توزیع زنده استفاده کن.
مثله اینکه داری تو آسمون با یک هواپیما پرواز میکنی ولی بعدش تو همون آسمون خاموشش میکنی تا تعمیرش کنی.
« آخرین ویرایش: امروز ساعت 02:07 ب‌ظ توسط بریتانیای کبیر »

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #4 : امروز ساعت 02:07 ب‌ظ »
بله میشه از parted که همون gparted هست ولی به صورت خط فرمان استفاده کرد ولی برای اونم باید از توزیع زنده استفاده کنی
sfdik ? cfdisk? fdisk?
خب هیچ راهی نداره با استفاده از خط فرمان و بدون توزیع زنده کاری کرد؟؟ واقعا الان فلش یو اس بی در اختیار ندارم و تنها فلشی که در اختیار دارم حافظه اش ۲ گیگا بایت هست  :'(
خب باشه از کجا شروع کنم هم ونتوی دارم هم جی پاتد زنده الان اینا رو چیکار کنم بریزم تو فلش؟؟‌خیلی وقته با ونتوی کار نکردم. الان چطوری فلش رو بوتیبل بکنم  اصلا باید چیکار بکنم.
« آخرین ویرایش: امروز ساعت 02:11 ب‌ظ توسط learner:~$ »
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین بریتانیای کبیر

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : امروز ساعت 02:14 ب‌ظ »
نقل‌قول
sfdik ? cfdisk? fdisk?
من قبلا یه جا خوندم که با fdisk نمیشه پارتیشنو تغیر حجم داد ولی با parted میشه, شایدم اشتباه فهمیدم. ولی خب احتمالا یک ابزار دیگه ای هم هست ولی من کار با اونو بلد نیستم، شایدم با fdisk بشه. دو گیگ برای gparted زنده خوبه.

https://downloads.sourceforge.net/gparted/gparted-live-1.6.0-3-amd64.iso
اول ونتوی را از مسیر زیر بارگیری کن.
https://github.com/ventoy/Ventoy/releases/download/v1.0.99/ventoy-1.0.99-linux.tar.gzاستخراجش کن، بعد روی VentoyGUI.x86_64 کلیک کن.

بعد  از منوی option برو  partion style رو بر اساس پارتیشن تیبل هاردت قرار بده و بعد فلشتو انتخاب کن.
بعد ونتوی رو روی اون نصب کن. بعد  ایزورو در اون پارتیشن بزرگه که روی فلشت ایجاد میشه کپی کن، و بعد فلشتو بوت کن.
« آخرین ویرایش: امروز ساعت 02:18 ب‌ظ توسط بریتانیای کبیر »

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #6 : امروز ساعت 02:16 ب‌ظ »
نقل‌قول
sfdik ? cfdisk? fdisk?
من قبلا یه جا خوندم که با fdisk نمیشه پارتیشنو تغیر حجم داد ولی با parted میشه, شایدم اشتباه فهمیدم. ولی خب احتمالا یک ابزار دیگه ای هم هست ولی من کار با اونو بلد نیستم، شایدم با fdisk بشه. دو گیگ برای gparted زنده خوبه.

https://downloads.sourceforge.net/gparted/gparted-live-1.6.0-3-amd64.iso
خب الان نصب شده فقط جی پارتد زنده رو روی فلش بریزم؟ نیازی به ونتوی نیست؟!
نقل‌قول
بعد  از منوی option برو  partion style رو بر اساس پارتیشن تیبل هاردت قرار بده و بعد فلشتو انتخاب کن.
بعد ونتوی رو روی اون نصب کن. بعد  ایزورو در اون پارتیشن بزرگه که روی فلشت ایجاد میشه کپی کن، و بعد فلشتو بوت کن.
والا هر دوشون کوچولو هستند یکیشون اسسمش Ventoy  اون یکی VENTOYEFI فکر کنم اولیه درست؟ باید جی پارتد زنده رو انجا قرار بدم؟  یا همینجوری خالی سیستم رو بوت کنم؟!
الان به این شکل هست:
➜  learner pwd
/run/media/learner
➜  learner ls
GParted-live  Ventoy  VTOYEFI
➜  learner
من که جرعت ندارم سیستم رو دوباره بوت کنم میترسم اتفاق بدی بیفته  8-[
البته پشیمون نیستم این خودش واسه یادگیری خوبه
« آخرین ویرایش: امروز ساعت 02:43 ب‌ظ توسط learner:~$ »
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.