انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: به‌روزرسان فایرفاکس برای توزیعات لینوکس  (دفعات بازدید: 4519 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین parazitt

• Newbie
  • *
  • ارسال: 23
به روز رسانی  فایرفاکس در توزیعات لینوکس همیشه با کمی دردسر انجام می شود یا بیاید انتظار کشید تا مخازن رسمی نسخه جدید را پشتیبانی کنند یا باید خودتان دست به کار شوید و چند خطی در خط فرمان تایپ کنید که با کوچکترین خطایی در تایپ فرامین به از کار افتادن مرورگر شما می انجامد
بسیاری از کاربران نیز علاقه‌مندند که نسخه های آزمایشی این مرورگر را نیز امتحان کنند که تنها راه آنها به روز رسانی دستی‌است

در اینجا فرامین مورد نیاز برای به روز رسانی این مرورگر در یک فایل جمع آوری شده تا کاربران به سادگی بتوانند مرورگر خود را به روز رسانی کنند
برای دریافت برنامه و آموزش آن به آدرس زیر مراجعه کنید
http://blog.parazitt.ir/2011/08/firefox-updater-linux/

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 599
آپدیت به فایر فاکس نسخه‌ی6
« پاسخ #1 : 26 امرداد 1390، 02:36 ب‌ظ »
نصب FireFox 6 روی اوبونتو

1. دانلود نسخه‌ی 6
2. اکسترکت کردن فایل دانلود شده

3. ریموو کردن پوشه فایرفاکس قبلی از توی دایرکتوری opt(اگه بودش البته!) با دستور
sudo rm -r /opt/firefoxانتقال پوشه اکسترکت شده به دایرکتوری opt با دستور زیر(از روی دسکتاپ):
sudo mv firefox /opt/firefox6حالا توی opt یک پوشه هست به اسم firefox6

4. بک آپ از فایرفاکس قبلی‌تون:
sudo mv /usr/bin/firefox /usr/bin/firefox-oldبه این ترتیب نسخه قبلی فایرفاکس را می‌تونین با تایپ firefox-old در ترمینال اجرا کنین. یا یه شورت-کات هم واسش درست کنین روی دسکتاپتون.

5. ساختن یک لینک از فایل فایرفاکس موجود توی پوشه ای که در مرحله 3 توی opt قرار دادین به دایرکتوری usr/bin/
sudo ln -s /opt/firefox6/firefox /usr/bin/firefoxحالا فایرفاکس6 پیش فرضه و قدیمیه طبق مرحله 4 اجرا می‌شه.

* اما اگه نخواستین که جدیدیه(6) بشه پیش فرض ،‌ مرحله 4 بالا را انجام ندین و 5 رو به صورت زیر اجرا کنین:
sudo ln -s /opt/firefox6/firefox /usr/bin/firefox6حالا قبلی پیش فرضه و برای اجرای فایرفاکس جدید باید دکمه‌ی شورت-کات جدید بسازین که برای این کار می تونین از Launcher gatgate توی نرم افزار screenlets استفاده کنین. یا توی ترمینال بزنین: firefox6
« آخرین ویرایش: 26 امرداد 1390، 02:54 ب‌ظ توسط Dream »

آفلاین Ubun2OS

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 85
نقل‌قول
من این کاری رو که گفتید انجام دادم. ولی وقتی بر روی آیکون firefox در Applications>>internet>>firefox کلیک میکنم ،پیغام permission Denied داده می شه؟

چطور می تونم این firefox6.0 رو به Applications>>internet>>firefox لینک کنم؟
حل شد.

فقط یه نکته ای که باید اضافه بشه ، اصلاح کد بند 5 است
sudo ln -s /opt/firefox6/firefox /usr/bin/firefoxکه باید به کد زیر تغییر یابد:
sudo ln -s /opt/firefox6/firefox/firefox /usr/bin/firefox
نکته: sudo ln -s /opt/firefox6/firefox/firefox /usr/bin/firefox

اما یه مشکلی که در لینک دادن وجود داره اینه که وقتی من کامپیوتر رو shutdown کردم و دوباره خواستم firefox ور باز کنم همونfirefox قبلیه اجرا شد که برا یاجرای نسخه 6 دوباره link سازی کردم. آیا راهی برای ماندگاری همیشگی وجود دارد؟
« آخرین ویرایش: 28 امرداد 1390، 05:53 ب‌ظ توسط Fazel Dehghani »
Sincerely Yours,
Fazel Dehghani

آفلاین Ubun2OS

• Jr. Member
  • *
نقل‌قول
اما یه مشکلی که در لینک دادن وجود داره اینه که وقتی من کامپیوتر رو shutdown کردم و دوباره خواستم firefox ور باز کنم همونfirefox قبلیه اجرا شد که برا یاجرای نسخه 6 دوباره link سازی کردم. آیا راهی برای ماندگاری همیشگی وجود دارد؟

خیلی جالبه .خودم می پرسم،خودم جوابمو می دم. اما اینو واسه بقه دوستان:
برای اینکه برنامه برای همیشه به صورت permanent باشه، می بایست فایل firefiox رو به مسیر زیر لینک کنید.
/usr/local/bin/
بد نیست به این http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=9682196&postcount=4 هم نگاهی بندازید
Sincerely Yours,
Fazel Dehghani

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 599
نقل‌قول
فقط یه نکته ای که باید اضافه بشه ، اصلاح کد بند 5 است که باید به کد زیر تغییر یابد:
sudo ln -s /opt/firefox6/firefox/firefox /usr/bin/firefox
اگه از sudo mv firefox /opt/firefox6 برای انتقال پوشه اکسترکت شده(از روی دسکتاپ) استفاده کرده باشین، پوشه‌ی firefox روی دسکتاپ - که اتفاقاً فایلی به اسمه firefox داخلشه(و قراره از همین فایل لینک بسازیم) - ضمن انتقال به opt اسمش به firefox6 تغییر می‌کنه. پس الان فایل firefox موردنظر توی پوشه‌ی firefox6 قرار داره.

نقل‌قول
اما یه مشکلی که در لینک دادن وجود داره اینه که وقتی من کامپیوتر رو shutdown کردم و دوباره خواستم firefox ور باز کنم همونfirefox قبلیه اجرا شد که برا ی اجرای نسخه 6 دوباره link سازی کردم. آیا راهی برای ماندگاری همیشگی وجود دارد؟
دستورها رو با سودو اجرا کردین؟ نمی‌دونم شما چه کار کردین ولی اگه مرحله 4 رو انجام داده باشین(تغییرنام فایرفاکس قبلی/بکاپ)، فایر فاکس قبلی باید با اسم جدیدش اجرا بشه نه از طریق آیکون فایرفاکسی که تا حالا داشتین. چون این آیکونی که از قبل بوده، فایلی به اسم firefox توی usr/bin/ رو فرا میخونه و باز می‌کنه. حالا اگه این فایل همون فایرفاکس قبلی باشه اون اجرا میشه و اگه لینکی باشه به فایر فاکس6 توی opt، جدیدیه باز میشه. گیج شدم، چی شد!  ::) :)

نقل‌قول
برای اینکه برنامه برای همیشه به صورت permanent باشه، می بایست فایل firefiox رو به مسیر زیر لینک کنید. کد: usr/local/bin/
خوشحالم موفق شدین.

« آخرین ویرایش: 01 شهریور 1390، 12:37 ب‌ظ توسط Dream »

آفلاین Ubun2OS

• Jr. Member
  • *
نقل‌قول
اگه از sudo mv firefox /opt/firefox6 برای انتقال پوشه اکسترکت شده(از روی دسکتاپ) استفاده کرده باشین، پوشه‌ی firefox روی دسکتاپ - که اتفاقاً فایلی به اسمه firefox داخلشه(و قراره از همین فایل لینک بسازیم) - ضمن انتقال به opt اسمش به firefox6 تغییر می‌کنه. پس الان فایل firefox موردنظر توی پوشه‌ی firefox6 قرار داره.
اینو تست نکرده بودم. اگه اینطوریه که شما می فرمائید ،پس درسته. چون کاری که من کرده بودم دو تا Firefox Folder داشت.

نقل‌قول
دستورها رو با سودو اجرا کردین؟ نمی‌دونم شما چه کار کردین ولی اگه مرحله 4 رو انجام داده باشین(تغییرنام فایرفاکس قبلی/بکاپ)، فایر فاکس قبلی باید با اسم جدیدش اجرا بشه نه از طریق آیکون فایرفاکسی که تا حالا داشتین. چون این آیکونی که از قبل بوده، فایلی به اسم firefox توی usr/bin/ رو فرا میخونه و باز می‌کنه. حالا اگه این فایل همون فایرفاکس قبلی باشه اون اجرا میشه و اگه لینکی باشه به فایر فاکس6 توی opt، جدیدیه باز میشه. گیج شدم، چی شد!
خیر همین موردی رو که من گفتم صحیح می باشد. یعنی لینک کردن در مسیر زیر که باعث می شه اون Firefox Icon در منوی Internet به فایرفاکس 6.0 اشاره کنه.
/usr/local/bin/
Sincerely Yours,
Fazel Dehghani

آفلاین identi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 417
من فایرفاکسم نسخه 3.6.3 یا شبیه اینه(Ubuntu10.04). فایرفاکس6 رانصب کردم طبق شرح بالا.
اماتفاوتی احساس نمیکنم جز اینکه دکمه GO عوض شده و اون علامت چرخنده که هنگام لود کردن صفحه روی تب میاد هم خوشگلتر شده(قرمز رنگ شده). و همینطور این امکان  که Tabها رو ببریم بالای آدرس-بار یا پایین اون. و پایینش هم تسکباری نداره.
وگرنه جای منوها و سایر چیزها عیناً مثل قبله؟!
این نسخه 6 با قبلی ها (مخصوصاً 3 که من دارم) چه فرقهای اساسی دیگه داره؟

وقتی هم قدیمی را اجرا میکنم Add-onها را بنظر دوباره کانفیگ میکنه و بعد که 6 را اجرا میکنم شروع میکنه به نصب مجدد Add-ons. با هر دفعه اجرای نسخه قبلی اینکار تکرار میشه؟

نسخه فبلی را چه طور کامل پاک کنم؟

آفلاین ورگ

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 461
  • I am a dead man.
    • ورگ (ادبیات و فرهنگ گیلک)
من چه طور فایرفاکسم رو آپدیت کنم که نسخه بتا نباشه؟ هر بار (چه از طریق ترمینال و چه از طریق خود فایرفاکس) آپدیت می‌شه آخرین نسخه‌ی موجود رو که بتاست دانلود می‌کنه.
www.v6rg.com
ادبیات و فرهنگ گیلک

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
پاسخ به: به‌روزرسان فایرفاکس برای توزیعات &#
« پاسخ #8 : 29 آبان 1390، 05:27 ب‌ظ »
جناب Dream ممنون ٬ خیلی مفید بود متنهی من نفهمیدم چی به چی شد !

برا همین سوالاتی که برام پیش اومده رو مطرح میکنم خودم هم میگرم جواب یافته شد قرار میدم . اساتید راهنمایی کنند که از ابهامات خارج شم خیلی سپاسگذار خواهم بود .

۱ . پوشه opt تو / استفاده اش چیه ؟ کمی گشتم ظاهرا برخی نرم افزارها توش نصب میشه یا فایل هاشون میاد اینجا !؟  ???

۲ . مگه این نسخه ای که دانلود کردیم سورس فایرفاکس نیست ٬ نیاز به کامپایل نداره ؟ اینجور که نشون میده نسخه پرتابل هست !

۳ . آیکون فایرفاکس ما تو لانچر ( یا هرجا ) اشاره میکنه به لینک firefox‌ تو پوشه bin و این لینک ٬ فایل firefox فولدری که تو opt‌ ریختیم رو اجرا میکنه درست فهمیدم ؟ پس اگر firefox قبلی رو به firefox-old‌ تغییر ندیم فقط لینکش رو از دست دادم درسته ؟

۴ . من firefox-old‌ رو باز کردم متوجه شدم اشاره میکنه به اینجا :

/usr/lib/firefox-7.0.1

( نسخه سابق FF ) اگر این فولدر رو پاک کنیم نسخه قبلیمون باید پاک بشه !؟ آری ؟ یعنی نسخه قبلی رو بخوام پاک کنم باید همین فولدر رو حذف کنم دیگه ؟ یا به apt-get !؟

۵ . چرا فایل های firefox جدیدمون رو جایگزین این فولدر نکردیم :

/usr/lib/firefox-7.0.1

یعنی چرا تو فولدر نسخه سابق نریختیم ؟ ‌یا چرا کنارش کپی نکردیم یعنی اینجا :

/usr/lib/

کلا چرا ریختیم تو opt/ ؟

۶ . یک فولدر firefox‌ دیگه هم تو فولدر lib‌ دارم که توش یک فولدر به اسم plugins هست ! این چیست ؟ حدفش کنم بره ؟  ;D

۷ . من با توجه به دستور عمل پست جناب Dream فایرفاکس 8‌ رو نصب کردم از تو لانچر میتونم برم توش و همه چیز درست هست تو ترمینال که میزنم firefox-old باز هم فایرفاکس ۸ بالا میاد منم  زدم لینکش رو ( فایل firefox-old‌ ) رو پاک کردم تا دلم خنک شه الانم منتظرم دستور صادر کنید فولدری که بهش اشاره داشت رو هم پاک کنم  \\:D/  ;D بعد اینکه وقتی میرم تو فولدر زیر ( نسخه قبلی فایر فاکسم ) :

/usr/lib/firefox-7.0.1

هیچ فایل باینری وجود نداره و بعضی هاشون هم که هستند تغییر فرمت دادن یعنی مثلا firefox‌ نوعش شده shared library و اکثر فولدر ها هم لینک شدن !؟

۸ . بعد از انجام دستور عمل ها و اجرای فایر فاکس اتوماتیک آپدیت شد ! یعنی اول افزونه ها رو چک کرد اونایی که همخوانی نداشتن رو ... و بعد از اجرا بوکمارک ها ٬‌ کوکی ها ٬ پسورد ها و ... همگی حفظ شده بودن !

۹ ٫ اون بالایی ها که گفتم همگی ساخته ذهن بیمارم بود :-X امیدوارم جوابشون رو پیدا کنم ٬ فقط ۲ تا مشکل بابا این روش دارم : اول این که عموما موقع ذخیره یک page ارور میده‌ : فایل از سورس قابل خوندن نیست اگر باز تکرار شدن با مدیر تماس بگیرید ! مشکل دیگه بعد از ذخیره هر نوع فایل وقتی تو دانلود منیجر پیشفرض FF روش کلیک راست میکنم میزنم Open یک پنجره باز میکنه launch application‌ که برنامه مورد نظرت رو انتخاب کن وقتی گزینه open containing رو انتخاب میکنم که بره به پوشه ای که فایلم توش ذخیره شده باز همین پنجره launch application‌ باز میشه ... ( برا دومی فکر کنم باید nautilus‌ رو انتخاب کنم که نمیدونم کجاست ) .

پیداش کردم اینجاست :

/usr/bin
فرق bin/ با usr/bin/‌ چیست !؟
« آخرین ویرایش: 29 آبان 1390، 05:54 ب‌ظ توسط YPSD »
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
  • ارسال: 3284
    • هزاردستان
برای اینکه تو اوبونتو آخرین نسخه پایدار Firefox رو داشته باشید پیشنهاد من اینه که مخزن firefox-stable PPA رو اضافه کنید. دستور
sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-stable
و برای جدیدترین نسخه ناپایدار Firefox
sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-next
بعد از دستورات زیر sudo apt-get update یادتون نره ;)
Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace.
~Saadi (persian poet) -1258
Hezardastan | Free As in Freedom

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
نقل‌قول
برای اینکه تو اوبونتو آخرین نسخه پایدار Firefox رو داشته باشید پیشنهاد من اینه که مخزن firefox-stable PPA رو اضافه کنید.

من قبلا از همین روش استفاده میکردم جدیدا نمیدونم چرا Not Found میده !!؟؟ برا همین از روش Dream عزیز استفاده کردم که تجربه جالبی بود و هنوز درگیر سوالاتم هستم ;D‌ چه کیفی داره ... ;D
« آخرین ویرایش: 29 آبان 1390، 08:46 ب‌ظ توسط YPSD »
..I feel no fault for the fault I feel..