انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سوالی در مورد جنبش نرم افزار آزاد، فلسفه ی کلی  (دفعات بازدید: 2404 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Nevercom

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 90
    • وبلاگ
سلام بر دوستان عزیز

بعنوان فردی که قطعاً به اندازه ی خیلی از شما با این جریان آشنایی نداره، چندتا سوال دارم:

- هدف غایی و فلسفه ی این جنبش چیست ؟ (مانیفست رو مطالعه کردم، اما نیاز دارم که نظر شخصی شما و دیدگاه شما رو بدونم)

- بنظر شما آیا فردی یا گروهی حق داره برای محصولی که ارائه میده هزینه ای دریافت کنه ؟ (لطفاً بحث رو کامل باز کنید و توضیح بدید)

- با فرض اینکه یک تولید کننده، به هرشکلی محصولی رو ارائه داد، آیا کپی کردن اون ایرادی داره ؟ (مثلاً قرار دادن یک فیلم که بهاش رو پرداخت کردیم برای دانلود همگانی)

- کلاً از بعد تجاری، حق کاربر و حق تولید کننده در این چرخه چیست ؟

خیلی خوشحال خواهم شد اگر رو فلسفه بیشتر تمرکز بشه و لزوماً محدود به حوزه ی نرم افزار نشه (اگر این فلسفه به این شکل قابل تعمیم دادن هست)

ممنون از دوستانی که مشارکت میکنن :)

شب خوبی داشته باشید.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : سوالی در مورد جنبش نرم افزار آزاد، فلسفه ی کلی
« پاسخ #1 : 09 اردیبهشت 1391، 06:05 ب‌ظ »
سلام
اگه منظورت فلسفه‌ی نرم‌افزار آزاد هست:
۱. هدف این فلسفه آزاد کردن حوزه‌ای از دانش بشری به نام «نرم‌افزار» هست. به طوری که هیچ‌کس علمش رو که در طراحی نرم‌افزاری استفاده می‌کنه از بقیه مخفی نکنه
۲. بله. کاملا این حق رو داره. اما نمی‌تونه جلوی افراد دیگه‌ای که می‌خوان محصول مشابهی رو به صورت رایگان ارائه بدن بگیرن. در مورد فروش به نظرم خوبه این مقاله رو ببینی
۳. خیر. نه تنها ایرادی نداره، بلکه توصیه هم می‌شه. چون این کار تولید کننده و مخلطب رو رشد می‌ده
۴. ما معتقدیم تنها در این روشه که حق دو طرف حفظ می‌شه. در این مورد بد نیست این مقاله‌ی فارسی رو هم بخونی
۵. بله، این فلسفه مثل نرم‌افزار به هر حوزه ی دیگری از دانش بشری هم قابل تعمیم هست. به همین منظور بنیاد دانش آزاد تأسیس شده که تا چند وقت دیگه خبرهای بیش‌تری هم ازش خواهید شنید. ولی مثلا یک نمونه از کارهایی که بر اثر تعمیم و گسترش این فلسفه ایجاد شده «ویکی‌پدیا» هست
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن