انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا فدورا مناسب هست ؟ ( توزیع پایدار با مخازن گسترده و مدیر بسته قدرتمند )  (دفعات بازدید: 2652 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
سلام دوستان

من چند وقتی میشه آرچ استفاده میکنم و جز موارد نادری برام مشکل پیش نیومده که با توجه به منابع قدرتمندی که داره خیلی راحت مشکلات رو حل کردم و صحیح و سالم دارم باهاش زندگی میکنم و واقعا ازش لذت میبرم .

کلا آرچ لینوکس بدجور چسبیده اصلا نمیتونم ولش کنم از اون طرف فدورا هم هی چشمک میزنه  ;)
، همین کارا رو میکنند شلوار آدم دو تا میشه دیگه ;D

درواقع من دنبال یک توزیع میگشتم که بتونم باهاش بمونم و دوستش داشته باشم و بهش مسلط بشم که خدا رو شکر آرچ رو پیدا کردم و کاملا زوج مناسبی برا هم هستیم ( اگه بزارن ) و یک جورایی به اینکه از یک توزیع شروع کن به یک توزیع دیگه ختم کن اعتقادی ندارم .

اما انتظاراتم چیه ؟

- پایدار باشه ! از اینکه آپدیت کنم دیگه بالا نیاد خیلی لذت میبرم ولی الان تو موقعیتی نیستم که وقت بزارم و مشکلات سیستم رو حل کنم ( درس و کار شدیدا فشار آورده )
- مجبور نباشم برا ارتقاع به آخرین نسخه از اول نصبش کنم و با آپدیت ساده به آخرین نسخه سیستم ارتقاع پیدا کنه .
- بهترین تنظیمات رو برای بازدهی با گنوم داشته باشه
- منابع و مستندات مناسب داشته باشه
- مخازن قوی و جامع داشته باشه و همیشه آخرین نسخه های پایدار توش قرار بگیرند ، برام مهم نیست ورژن 12RC2 سریع بیاد توش برام مهمه 12 بلافاصله بعد از ریلیز توش باشه .
- مخازن جامع و غنی باشن نمیخوام برا نصب نرم افزار های مورد نظرم از مخازن جانبی استفاده کنم هرچی بخوام تقریبا تو مخازن آرچ هست ;D نباشه تو aur هست بدون دردسر اتومات کامپایل و نصب میشه و دقیقا همون کنترل که رو بسته های نصب شده از مخازن دارم رو بسته های جانبی هم میتونم داشته باشم ! این امکان هم مهمه !
- راحت بشه بسته مورد نظر رو compile کرد و درد سر و بدبختی نداشته باشه .
- ترجیحا فقط یک میزکار گنوم نصب کنه ، یا حداقل چیزایی که به درد یک سیستم خونگی نمیخوره نصب نکنه .
- ساختار مناسب داشته باشه ، من الان تا حدودی به ساختار و تنظیمات آرچ عادت کردم خیلی شیوا هست و آدم یک config باز میکنه ویرایش کنه گیج نمیزنه چی به چیه  :P
- مدیر بسته خوب داشته باشه ! چند تا از توانایی ها که یک مدیر بسته باید داشته باشه به نظرم :

- بتونه لینک بسته ها رو بده !
    - بتونه فقط دانلود کنه بدون نصب
    - بشه دانلود منیجرش رو تغییر داد
    - لیست مخازن سبک داشته باشه
    - بتونه اتوماتیک وابستگی ها و تداخل ها رو تشخیص بده
    - بتونه وابستگی های یک بسته رو که بقیه بسته ها بهش وابسطه نیستن همراه حذف
      بسته حذف کنه
    -  بتونه یک مشخصات از بسته بده ( کمپانی ، لیسانس ، حجم ، وابستگی ها ،
    وابسته ها و ... ) کلا هوشمند باشه دیگه .
    - بشه از بسته های روی سیستم مخزن یا لیست ساخت ، پشتیبان گرفت و از کش بسته
      ها و نصب کنه که مشکلات اینترنت تو نصب آزار ندن .

حالا نمیدونم yum از پس اینا بر میاد یا نه ، شاید بهترم باشه ! این قسمت مدیر بسته خیلی برام مهمه .

خلاصه از شما اساتید که چند تا توزیع بیشتر از ما تست کردید میخوام با توجه به موارد فوق راهنمایی کنید که من چه کنم !؟ فدورا برای من مناسبه !؟

توزیع دیگه ای هست که بتونه از پس انتظاراتم بر بیاد ؟
« آخرین ویرایش: 21 خرداد 1391، 08:14 ب‌ظ توسط YPSD »
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین علی بهجتی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 414
  • عاشق آزادی
    • جابجا آمدید!
من ۶ ۷ ماه که از فدورا استفاده میکنم !
در مورد پایداری فدورا خیلی پایداره ولی سریع بروز میشه ! چون بقول خودش همیشه اولینه !‌ برای آپگرید هم نمیدونم من که همیشه دی‌وی‌دی گرفتن و دکمه آپگرید زدن رو ترجیح میدم!‌
تنظیماتش با آرچ فرق میکنه ( آرچ تنظیماتش ‌BSD Like هست ) ولی سخت نیست ! همینجا بپرسی اساتید جواب میدن‌!‌
برای مخازن میتونی بهش مخزن اضافه بکنی که معمولا rpmfusion ها رو اضافه میکنن ملت !‌
در مورد یام !‌
من یام رو خیلی دوست دارم !
برای اطلاعات بسته میزنی : yum info PKG_NAME
که همه اطلاعات رو بهت میده از جمله لایسنس و توضیح و ورژن و ...
در مورد نصبش میتونی انتخاب کنی که چی هستی ! Developer یا گرافیست یا کاربر معمولی ولی میتونی بازم بسته های مورد نظرت رو انتخاب کنی هنگام نصب
همچنین مخازن مردمی فدورا هم توی : repos.fedorapeople.org هست
به سادگی هم میتونی به دولوپر های فدورا بپیوندی و مشارکت داشته باشی
دانلود منیجر رو به سادگی پکمن نمیشه تغییر داد ولی هدایت جان یه پلاگین نوشتند برای یام که با آریا۲ کار میکنه و از چند تا لینک میگیره و چند تا همزمان میگیره و چند قسمت میکنه !
ویژگی اصلی یام هم بسته های Delta هستند که فقط تغییرات رو دریافت میکنه هنگام آپدیت !
کش هم میکنه ( باید توی تنظیمتاش بزنی )
یام یه ویژگی خوب هم داره اونم history هستش که میتونی ببینی چیا ریختی و Undo کنی چیزایی رو که ریختی اگه مشکل ساز شده !
ضمنا ممکنه که بسته سریع سریع نیاد ولی تا نسخه پایداری بیاد آپدیت میشه ! مثل کرنل ۳.۴ که از الان یعنی ۳.۴.۱ اومد !
بعضی چیزا هم ممکنه گذاشته بشن برای ورژن بعد فدورا که خیلی کمن
کلا یام چیز بدرد بخوریه از WildCard هم میتونی برای نصب کردن پکیج ها استفاده کنی ! مثلا (‌ sudo yum install gstreamer* )‌

ولی در کل سلیقه ای هست !‌ باید تست کنی ! ضمنا فدورا تقریبا آزادی کاملی رو برای کاربرا به ارمغان میاره وگنوم خالص و بدون تغییری هم داره‌!‌
 8) یا علی
امیرالمؤمنین (ع) :‌ زکات علم نشر آن است
چرا علم خود را با نوشتن برنامه‌ای آزاد نشر ندهیم‌؟

آفلاین مهدی...

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 997
  • http://Mearaji.ir
    • وبلاگم
بعد از یکسال برگشتم!

بجای فدورا به سوزه فکر کن! تقریبا تمام مواردی که خواستی رو داره! خصوصا پکیج‌منیجرش...
فقط لیست مخازنش در حالت پیش‌فرض یه خورده سنگینه که میشه تغییرشون داد....
به نظر من که zypper یکی از بهترین‌هاست....

آفلاین M!lad

• *
ممنون ، آخه تاجایی که میدونم ( فکر کنم ) suse گزینه مناسبی برای kde کارها هست !
و بهترین گزینه برا گنوم fedora ، به نظرم راهی به جز تست نیست ;D ولی باز هم پذیرای نظرات شما اساتید هستم .

نقل‌قول
( آرچ تنظیماتش ‌BSD Like هست )

من اوایل اصلا به این موضوع اهمیتی نمیدادم ولی الان یکم مهم شده برام ;D

---------- ویرایش ---------

این رو پیدا کردم فکر کنم به بیشتر سوالات مدیر بسته جواب میده :

https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman_Rosetta
ظاهرا دیگه باید برم تو کار تست ، ولی هیچ جوری نمیتونم آرچ رو بیخیال شم ، نمیدونم چرا ولی اصلا فکر تغییر توزیع به سرم میاد یاد مخازن و Pacman و aur و وای خدا نمیشه از آرچ گذشت :D
« آخرین ویرایش: 22 خرداد 1391، 12:43 ق‌ظ توسط YPSD »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4867
  • masoft قدیم
اگر واقعا از Arch راضی هستید، بهتره به جای زمان گذاشتن برای تعویض توزیع، سراغ مباحث مهمتر برید.

آفلاین علی بهجتی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 414
  • عاشق آزادی
    • جابجا آمدید!
اگر واقعا از Arch راضی هستید، بهتره به جای زمان گذاشتن برای تعویض توزیع، سراغ مباحث مهمتر برید.
+1
موافقم چونکه اول از همه وقت گیره ! و دوم این همه گنولینوکس هستند و فرق خاصی با هم دیگه ندارن راستیتش !
سوم اینکه آرچ واقعا هر چی بخوایم رو داره !‌ \\:D/
امیرالمؤمنین (ع) :‌ زکات علم نشر آن است
چرا علم خود را با نوشتن برنامه‌ای آزاد نشر ندهیم‌؟

آفلاین M!lad

• *
دوستان ممنون ، فعلا موندگار شدیم شایت بعدها فدورا رو هم تست کردیم .

مرسی وقت گذاشتید .