انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تشخیص الگو های تکرار شونده در یک فایل متنی  (دفعات بازدید: 4078 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
من دنبال یک نرم افزاری می گردم که یک فایل متنی رو بهش بدیم و اون توی فایل الگو ها را پیدا کنه مثلا بگه رشته ی abcd هر ۲۳ بایت یک بار تکرار می شه یا یک چیزی توی این مایه ها. زیاد کار پیچیده ای نمی خوام بکنه
البته اگر شباهت رشته ها رو هم بتونه حدس بزنه که عالی می شه یک چیزی مثل  نرم افزارهای بیوانفورماتیکی که الگوهای ژنی رو توی دیتابیس ها سرچ می کنند.
« آخرین ویرایش: 28 بهمن 1393، 12:56 ب‌ظ توسط سید وحید رضا برهانی »
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
پاسخ : تشخیص الگو در یک فایل متنی
« پاسخ #1 : 28 بهمن 1393، 12:32 ب‌ظ »
سلام

ترکیب grep و regex برای کارهای ساده عالی است وسریع.

blast , fasta هم برناهمه خاص خود را دارند.

اگر ترکیب خاصی را می خواهی بگو تا جایی بتونم کمک می کنم.

اگر دنبال ژن در توالی ژنوم می گردی قبلا از زنجیره های مارکو استفاده می کردند.
« آخرین ویرایش: 28 بهمن 1393، 12:35 ب‌ظ توسط alend »

• High Hero Member
  • *
پاسخ : تشخیص الگو در یک فایل متنی
« پاسخ #2 : 28 بهمن 1393، 12:54 ب‌ظ »
سلام عزیز
ممنون ولی من ابزارهای بیوانفورماتیکی رو فقط به عنوان مثال گقتم که یعنی همچین چیزی هست.
من الگو ها رو ندارم (یعنی نمی خوام یک الگوی خاص رو جست وجو کنم) و می خوام که نرم افزار بهم بگه که چه الگوی تکرار شونده ای توی فایل هست. حالا با grep می شه اینکار رو کرد؟
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
من نرم افزار خاصی نمی شناسم ولی به طور کلی از الگوریتم های یادگیری ماشین استفاده می کنند.

آفلاین alireza.crs

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 491
من دنبال یک نرم افزاری می گردم که یک فایل متنی رو بهش بدیم و اون توی فایل الگو ها را پیدا کنه مثلا بگه رشته ی abcd هر ۲۳ بایت یک بار تکرار می شه یا یک چیزی توی این مایه ها. زیاد کار پیچیده ای نمی خوام بکنه
البته اگر شباهت رشته ها رو هم بتونه حدس بزنه که عالی می شه یک چیزی مثل  نرم افزارهای بیوانفورماتیکی که الگوهای ژنی رو توی دیتابیس ها سرچ می کنند.
اگه میخوای این الگو ها در قالب regx باشه از یه متن بینهایت الگو  میشه دراورد

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
اگه میخوای این الگو ها در قالب regx باشه از یه متن بینهایت الگو  میشه دراورد

ولی باید تکراری باشند.

• High Hero Member
  • *
من یک چیزی پیدا کردم که نمی شه گفت همونی هست که می خواستم ولی لااقل یکخورده بهم کمک کرد یک قابلیت توی نرم افزار okteta بود به اسم statistics که از توی منوی tools پیدا می شه . این قابلیت می یاد فراوانی بایت ها رو حساب می کنه مثلا می گه مقدار ۱۲۸ دو هزار بار تکرار شده و ۱۰ درصد کل فایل هست. البته این چیزی رو ثابت نمی کنه ولی می شه حدس زد که اوناهایی که فراوانی شان مثل هم هست احتمالا با هم ارتباط دارند. درکل از هیچی بهتره!
okteta --> tools ---> statistics