انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چند سوال  (دفعات بازدید: 1052 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین alri

• Newbie
  • *
  • ارسال: 5
چند سوال
« : 29 دی 1391، 01:46 ب‌ظ »
سلام . من یه سه سالی می شه که با cent os دارم کار می کنم .
اومدم برای تست هم اوبونتو دسکتاپ و هم سرور رو نصب کردم .
اول اینکه در هنگام نصب اوبونتو 12.10 از من اصلا پسورد روت رو نخواست ؟؟؟؟؟ دو سه بار نصب و حذف کردم ولی جز یه گزینه که گفته بود پارتیشن انکریپت بشه یا در هنگام بوت پسورد گرفته بشه چیزی ندیدم ؟؟؟

دومین چیزی که نظرم رو جلب کرد این بود که تو مخازن اوبونتو دسکتاپ اصلا هیچ مخزن اولیه ای برای کار های سروری وجود نداره . به غیر از یه mysql client  چیز دیگه ای نیست .

اما در مورد اوبونتو سرور . چرا فقط باید محیط متنی داشته باشه ؟؟؟؟؟؟
در cent os اگر کسی بخواهد متنی و اگر نخواد گرافیکی کاراش رو انجام می ده . اما تو اوبونتو بعدا باید genome یا محیط دیگه نصب بشه .

اما مشکل من با cent os اینه که مثلا مرورگر ff اون ت آخرین مخزن 10 و خورده ای هست . یه مقدار تو برنامه های کلاینتی دیر عمل می کنه . و این در حالیه که مثلا تو اوبونتو 16 است . حالا نمی دونم هر کدوم ورژن مخصوص خودشون رو دارن یا نه ؟
لطفا در مورد اون پسورد روت توضیح بدهید . در هنگام نصب سرور خواست ولی دسکتاپ نخواست

آفلاین محمدرضا بوذری

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 2643
    • فروشگاه اینترنتی شهر کودک
پاسخ : چند سوال
« پاسخ #1 : 29 دی 1391، 02:04 ب‌ظ »
درود بر شما کاربر گرامی؛ به انجمن اوبونتو ایران خوش آمدید.

اول به این نکته توجه داشته باشید که نسخه‌های دسکتاپ و سرور لینوکس چندان فرقی با هم ندارند و تنها تفاوت در داشتن و یا نداشتن رابط گرافیکی به صورت پیشفرض می‌باشد، شما روی اوبونتو سرور هم می‌تونید با نصب بسته‌ی gnome-desktop می‌توانید رابط گرافیکی GNOME را داشته باشید.

۱. برای نصب حتما از این راهنما کمک بگیرید کلمه عبور حتما از شما پرسیده خواهد شد.
۲. با ورود به بخش Software Sources می‌توانید مخازن اوبونتو رو انتخاب کنید و سپس با دستور sudo apt-get update لیست پکیج‌ها را بروز رسانی کنید و بسته‌های مورد نظر خودتان را نصب کنید.
۳. پس از نصب اوبونتو سرور می‌توانید رابط گرافیکی برای آن نصب کنید.
۴. شما برای نصب فایرفاکس در سنت‌اواس هم می‌تونستید آخرین نسخه رو از سایت موزیلا دریافت کنید و به صورت باینری در سیستم خود اجرا کنید.

موفق باشید.
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین esfahan2000

• Full Member
  • *
  • ارسال: 214
  • VA)(ID
« پاسخ #2 : 29 دی 1391، 02:10 ب‌ظ »
به نظر من شما که یک سال با cent os کار کردید الان اگه هم یه نسخه دسکتاپ و هم یک نسخه سرور میخاین داشته باشین بهتر بیاین دبیان ۶ را نصب کنید....
هیچ کدوم از این مشکلات را هم ندارید...
چترها را باید بست/زیر بارن باید رفت/فکر را خاطره را زیر باران باید برد/با همه مردم شهر زیر باران باید رفت/دوست را زیر باران باید دید

آفلاین Yaser-16

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 720
« پاسخ #3 : 29 دی 1391، 02:12 ب‌ظ »
برای تعیین پسورد روت فکر کنم از این دستور استفاده می شه:

sudo passwd root
آنان که آزادی را فدای امنیت می‌کنند، نه شایستگی آزادی را دارند و نه لیاقت امنیت را!   بنیامین فرانکلین

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
« پاسخ #4 : 29 دی 1391، 02:25 ب‌ظ »
دومین چیزی که نظرم رو جلب کرد این بود که تو مخازن اوبونتو دسکتاپ اصلا هیچ مخزن اولیه ای برای کار های سروری وجود نداره . به غیر از یه mysql client  چیز دیگه ای نیست .
sudo apt-get install tasksel
sudo tasksel

آفلاین alri

• Newbie
  • *
« پاسخ #5 : 29 دی 1391، 03:26 ب‌ظ »
با تشکر از دوستان بابت پاسخ ها :
یه دو سه تا نکته رو بگم :

اول اینکه درسته می تونم برم آخرین نسخه ff رو بگیرم . اما الان یه مقدار کامپایلر gcc من مشکل داره . اینه که الان نمی تونم چیزی رو کامپایل کنم .

دوم اینکه درمورد دسکتاپ نداشتن سرور فقط نظرم رو گفتم که بهتره هم حالت گرافیک و هم text رو برای نصب داشته باشه . چون باید با این سرعت پایین بشینیم دسکتاپ دانلود کنیم (البته نمی دونم حجمش چه قدره)

اما در مورد دبیان تا حالا تست نکردم و باید اون رو هم تست کنم . ولی در مورد کار های سروری که همه در محیط bash shell انجام می شه . خیلی فرقی نمی کنه که اوبونتو باشه یا cent os  یا دبیان . به نظرم فرقش تو یه سری برنامه های اختصاصیه . مثل cpanel که تو اوبونتو نصب نمیشه(البته الان رو نمی دونم) یا koloxo که تو cent 5 نصب می شه
ولی تو cent 6 نصب نمیشه
راستی دبیان و cent os به دلیل نداشتن جامعه کاربری فارسی مشکلات خاص خودشون رو دارن . باز دبیان که یه انجمن داشت . ولی نابود شد

نقل‌قول
sudo passwd root
یعنی اول باید با یه یوزر لاگین کنم بعد پسورد روت رو ایجاد کنم ؟؟
« آخرین ویرایش: 29 دی 1391، 03:35 ب‌ظ توسط alri »

آفلاین محمدرضا بوذری

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 2643
    • فروشگاه اینترنتی شهر کودک
« پاسخ #6 : 29 دی 1391، 03:46 ب‌ظ »
اول اینکه درسته می تونم برم آخرین نسخه ff رو بگیرم . اما الان یه مقدار کامپایلر gcc من مشکل داره . اینه که الان نمی تونم چیزی رو کامپایل کنم .

فایرفاکس کامپایل شده و به صورت باینری قابل دریافت از سایت موزیلا می‌باشد و با کلیک بر روی آن قابل اجرا می‌باشد.
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین alri

• Newbie
  • *
« پاسخ #7 : 29 دی 1391، 04:21 ب‌ظ »
خیلی ممنون . نمی دوستم . همین الان یه سر بهش می زنم .  ::)

راستی یه سواله که ۳ ساله دارم و می خوام بپرسم . خواهشا دوستان همین جا جواب رو بدن چون ممکنه حالا حالا ها نتونم اینجا بیام .
سوالم درمورد کاربران شبکه است . وقتی ما پای هر سیستم می نشینیم و یوزر ایجاد می کنیم . این یوزر تو محیط شبکه قابل شناسایی نیست دیگه . مثلا یوزری به اسم alri نمی تونه پای هر کدوم از سیستم ها بشینه و لاگین کنه به بخش خودش . چطوری میشه یه یوزر ایجاد کرد که تو شبکه قابل شناسایی باشه و طرف پای هر سیستمی که نشست بتونه لاگین کنه . همین مشکل در مورد ادمین وجود داره ما در موقع نصب هر سیستم باید پسورد روت تعیین کنیم . ممکنه مثلا برا هرسیستم یه رمز در نظر بگیریم . چطوری میشه که ادمین شبکه می تونه از سیستم خودش به این سیستم ها وصل میشه . اینجوری باید پسورد روت همه سیستم هارو بدونه دیگه نه ؟
باز هم خواهشا ببخشید . یه هویی پیش اومد گفتم بپرسم .