انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تغییرات در gnome shell  (دفعات بازدید: 4346 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین majidkamali1370

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 928
تغییرات در gnome shell
« : 03 بهمن 1391، 08:32 ب‌ظ »
سلام.
من چند وقته از unity استفاده میکنم و واقعا هم راضیم. امروز گنوم شل رو امتحان کردم. معرکه است واقعا. فقط یه چنتا مشکل دارم باهاش.
توی یونیتی چون منوها توی پنل بودن، یه خورده فضای عمودی به نظرم بیشتر بود. الان یه خورده احساس خفگی میکنم ;D
راهی که رفتم این بود که پنل رو اتوهاید کردم ولی جالب نیست و یه خورده مشکل داره. کسی راه دیگه ای نمیدونه؟
چیز دیگه ای که باهاش مشکل دارم اینه که برنامه ها دم دست نیستن. البته یونیتی ما رو تنبل کرده ولی به نظر شما نیاز میشه یه داک نصب کنم؟ اگه آره کدوم بهتره؟ (بین awn و cairo و docky). میخوام بشه توش برنامه اضافه کرد نه یه سری اپلت.

با تشکر
Ubuntu 14.04 LTS 64-bit - unity

آفلاین amin7r

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 792
  • تحصیلات:مهندسی جوشکاری عاشق کامپیوتر و تکنولوژی
پاسخ : تغییرات در gnome shell
« پاسخ #1 : 03 بهمن 1391، 09:38 ب‌ظ »
سلام.
من چند وقته از unity استفاده میکنم و واقعا هم راضیم. امروز گنوم شل رو امتحان کردم. معرکه است واقعا. فقط یه چنتا مشکل دارم باهاش.
توی یونیتی چون منوها توی پنل بودن، یه خورده فضای عمودی به نظرم بیشتر بود. الان یه خورده احساس خفگی میکنم ;D
راهی که رفتم این بود که پنل رو اتوهاید کردم ولی جالب نیست و یه خورده مشکل داره. کسی راه دیگه ای نمیدونه؟
چیز دیگه ای که باهاش مشکل دارم اینه که برنامه ها دم دست نیستن. البته یونیتی ما رو تنبل کرده ولی به نظر شما نیاز میشه یه داک نصب کنم؟ اگه آره کدوم بهتره؟ (بین awn و cairo و docky). میخوام بشه توش برنامه اضافه کرد نه یه سری اپلت.

با تشکر

خوب اگه داک داری خوب راهش بنداز اگرم نداری کایرو رو نصب کن از اون دو تا سر تر هست  ;)

به نظر من اتو هیدن نکن خوب بزار همینجوری باشه بهش سریع عادت می کنی و باهاش کنار میای
بعضی از حرف ها جرعت گفتن میخواد . . .

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
کلیدهای میانبر در گنوم-شل
« پاسخ #2 : 03 بهمن 1391، 11:15 ب‌ظ »
هیچ کاری نکن! عادت کن از موس کمتر استفاده کنی: https://live.gnome.org/GnomeShell/CheatSheet
برنامه ها رو با تایپ چندتا حرف اولشون باز کن. اگر با تایپ مشکل داری این رو ببین: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,53182.0.html
« آخرین ویرایش: 03 بهمن 1391، 11:42 ب‌ظ توسط کیان »

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
« پاسخ #3 : 03 بهمن 1391، 11:43 ب‌ظ »
هیچ کاری نکن! عادت کن از موس کمتر استفاده کنی و برنامه ها رو با تایپ چندتا حرف اولشون باز کنی.
اگر با تایپ مشکل داری این رو ببین: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,53182.0.html
بحث فقط کارکردن با ماوس یا صفحه کلید نیست. کلا در مانیتورهای پهن (واید اسکرین)، وجود پنل در بالا یا پایین، سطح زیادی از صفحه نمایش رو خراب میکنه . حالا که با گنوم انقده حال کردی، xfce رو هم یه امتحان بکن. پنل بالا رو به سمت چپ انتقال بده و پنل پایین رو حذف کن. پنل بالا رو میتونی کاری کنی که فقط شکل پنجره‌ها رو نمایش بده (نه تیتر). در این صورت چیزی بین گنوم و یونیتی بدست میاد که بسیار سبک، پایدار و خوش استیله. مثل این
« آخرین ویرایش: 03 بهمن 1391، 11:50 ب‌ظ توسط omidtavana »

آفلاین majidkamali1370

• Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 04 بهمن 1391، 12:21 ق‌ظ »
آخه قبل کار کردن با گنوم شل بسته xfce4 رو نصب کردم.
در زمینه مصرف منابع عالی بود ولی یه خورده باهاش مشکل داشتم. مثلا همون اسکرولهای یونیتی اومده بود اونجا و ...
در مورد برنامه هاش یه سوال داشتم. بعضی برنامه های جایگزینش مثل gnumeric به قدرتمندی libre office calc هست؟ یا ادیتورش به قدرتمندی gedit هست؟ از لحاظ مخازن که فرقی نداره با اوبونتو؟

با تشکر

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 04 بهمن 1391، 12:35 ق‌ظ »
آخه قبل کار کردن با گنوم شل بسته xfce4 رو نصب کردم.
در زمینه مصرف منابع عالی بود ولی یه خورده باهاش مشکل داشتم. مثلا همون اسکرولهای یونیتی اومده بود اونجا و ...
در مورد برنامه هاش یه سوال داشتم. بعضی برنامه های جایگزینش مثل gnumeric به قدرتمندی libre office calc هست؟ یا ادیتورش به قدرتمندی gedit هست؟ از لحاظ مخازن که فرقی نداره با اوبونتو؟

با تشکر
یکی اینکه میتونی برنامه‌ها رو با سلیقه خودت نصب کنی. اینها نظر منه:
gnumeric خیلی خوبه. من با لایبرآفیس کار نمی‌کنم و نمیدونم. leafpad خیلی سبکه و از روی gedit ساخته شده ولی من gedit رو ترجیج می‌دم. به نظرم leafpad رو پاک کنید بهتره.
ضمنا xfce هم از دار و دسته gtk است و بنابراین برنامه‌های گنوم به راحتی و بدون هیچ چیز اضافه‌ای در xfce اجرا میشه. حتی اپلت‌های گنوم هم در xfce قابل استفاده است. مدیر فایل xfce که thunar هست به نظرم بهترینه، کامل و سبک. ناتیلوس و دلفین رو حریفه به راحتی. مخازن که بین همه یکسانه. هرچند ترمینال مورد علاقه من xterm هست ولی ترمینال xfce که terminal نام داره واقعا عالیه. از ترمینالهای گنوم و کی‌دی‌ای بهتره. از نظر مصرف منابع (رم و سی‌پی‌یو)، من خیلی مقایسه کردم و باید بگم که از نظر سی‌پی‌یو از هر چیز دیگه کمتر مصرف می‌کنه و از نظر رم فقط ۲۰ مگابایت از lxde بیشتره ولی کامپوزیتی که توی xfwm4 (مدیر کامپوزیت xfce، معادل compiz در gnome) داری قابل مقایسه با lxde نیست و بسیار قویتره. پایداری xfce بی‌نظیره. هیچ وقت نشده که کرش کنه برای من. در حالیکه گنوم همیشه برای من کرش می‌کرد. این هم واضحه چون کد xfce خیلی کوچیکه و بنابراین باگ‌های اون به سادگی رفع شده‌اند.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 04 بهمن 1391، 08:21 ق‌ظ »
بحث فقط کارکردن با ماوس یا صفحه کلید نیست. کلا در مانیتورهای پهن (واید اسکرین)، وجود پنل در بالا یا پایین، سطح زیادی از صفحه نمایش رو خراب میکنه
مگه توی گنوم-شل نرم افزارهای رو فول اسکرین اجرا نمی کنید؟  ???
دش توی گنوم شل بر خلاف یونیتی روی فول اسکرین هم باز میشه  \\:D/

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 04 بهمن 1391، 09:44 ق‌ظ »
بحث فقط کارکردن با ماوس یا صفحه کلید نیست. کلا در مانیتورهای پهن (واید اسکرین)، وجود پنل در بالا یا پایین، سطح زیادی از صفحه نمایش رو خراب میکنه
مگه توی گنوم-شل نرم افزارهای رو فول اسکرین اجرا نمی کنید؟  ???
دش توی گنوم شل بر خلاف یونیتی روی فول اسکرین هم باز میشه  \\:D/
نه که فول اسکرین اجرا نمی‌کنیم. من همزمان یک کتاب پی‌دی‌اف در نیم‌صفحه باز می‌کنم. در نصف صفحه دیگه جینی بازه. ضمنا همیشه باید مواظب باشم کسی پی‌ام نده و بنابراین لازمه که پنل کناری معلوم باشه. ما مولتی‌تکسیم. فقط فیلم که نمی‌بینیم که فول اسکرین کار کنیم ;D.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
نه که فول اسکرین اجرا نمی‌کنیم. من همزمان یک کتاب پی‌دی‌اف در نیم‌صفحه باز می‌کنم. در نصف صفحه دیگه جینی بازه. ضمنا همیشه باید مواظب باشم کسی پی‌ام نده و بنابراین لازمه که پنل کناری معلوم باشه. ما مولتی‌تکسیم. فقط فیلم که نمی‌بینیم که فول اسکرین کار کنیم ;D.
چه اشتباهی میکنی پس  ;D
کتاب رو فول کن. جینی هم فول کن. فایرفاکس رو فول کن. برای چت (پی ام) هم از یک نرم افزار خوب استفاده کن که نوتیفیکیشن بده. با کیبورد کار کن و سوییچ کن.
می بینی که پنل به هیچ دردی نمی خوره  \\:D/

ولی هر کی یه جور عادت داره دیگه. من گنوم-شل نصب کردم چون از پنل یونیتی هیچ استفاده ای نمی کردم.

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
چه اشتباهی میکنی پس  ;D
کتاب رو فول کن. جینی هم فول کن. فایرفاکس رو فول کن. برای چت (پی ام) هم از یک نرم افزار خوب استفاده کن که نوتیفیکیشن بده. با کیبورد کار کن و سوییچ کن.
می بینی که پنل به هیچ دردی نمی خوره  \\:D/

ولی هر کی یه جور عادت داره دیگه. من گنوم-شل نصب کردم چون از پنل یونیتی هیچ استفاده ای نمی کردم.
واید اسکرین می‌گیریم که بتونیم کار ۲ تا مانیتور رو انجام بدیم. خیلی وقتها من در حال اسکایپ هستم و همزمان دارم تو سایت بازی می‌کنم. این سلیقه هست. اگر کتاب رو تو وایداسکرین تمام صفحه کنی کلی از صفحه بیکار میمونه و ما ترجیح میدیم چیزی اونجا باشه تا خالی باشه. ضمنا من کلا با یونیتی چند روز بیشتر کار نکردم و خوشم نیومد ولی تا مدتها با گنوم ۳ کار می‌کردم و بعدا xfce شدم. گنوم ۳ رو کاملن میشناسم.

آفلاین majidkamali1370

• Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 04 بهمن 1391، 03:22 ب‌ظ »
یونیتی دو تا خوبی خیلی بزرگ داره.
۱. منوها توی پنل ادغام میشن و این برای مانیتورهای نسبتا کوچیک عالیه (مانیتور من ۱۳ اینچه)
۲. با دکمه alt میشه HUD رو باز کرد و دکمه های بالا رو بدون موس فراخونی کرد. این یکی دیگه واقعا محشره

گنوم شل هم به نظرم دو تا خوبی بزرگ داره.
۱. سیستم notification اش واقعا عالیه. از یونیتی خیلی بهتره
۲. اون پایین سمت راست خیلی ایده جالبیه. هم در دسترسه و هم فضایی رو اشغال نمیکنه