انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: با سلام...بهترین سرور در بین توزیع های لینوکس چیست  (دفعات بازدید: 8056 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین پنگوئن

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
سلام
میخواستم بدونم در بین دنیای توزیع های لینوکس کدامیک برای سرور (سرویس دهنده)بهترین توزیع را ارایه کرده و در ایران کدامیک هست و شرکت ها برای شبکه خودشان کدام را ترجیح می دهند و کلا میخواستم بدونم که کلا در شبکه از همه نظر (یا به طور موردی هم بگین ممنون)کدام توزیع درخواست میشه و بهتره..............ممنون و تشکر

آفلاین Behnam Golds

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1368
فدورا     چون  پشتیبانی  سخت  افزاری بیشتری از ابزار های  شبکه  داره   ...  البته  تا  جایی  که  من میدونم ،  کسی  نظر دیگه ای  داره بگه  ما  رو به  فیض  برسونه  ....

آفلاین محمدرضا بوذری

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 2643
    • فروشگاه اینترنتی شهر کودک
Debian چون Stable تره
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین Manwe

• Full Member
  • *
  • ارسال: 234
فدورا     چون  پشتیبانی  سخت  افزاری بیشتری از ابزار های  شبکه  داره   ...  البته  تا  جایی  که  من میدونم ،  کسی  نظر دیگه ای  داره بگه  ما  رو به  فیض  برسونه  ....

fedora یکی از مذخرف ترین توضیعهاست برای شبکه ، چون که پشتیبانیش خیلی خیلی کوتاه مدته ، استیبل نیست و همچنین زیاد سریع نیست ، Debian بسیار stable هستش و ساپورت خیلی خوبی هم داره در ضمن سرعت قابل توجهی داره .
ولی توی سرور های انترپرایز به دلیل سابقه suse و redhat همچنان RHEL و SLES جزء پرطرفدار ترین ها هستند‌( کسی نگه RHEL همون فدوراست اینقدر میدونم)
اگر شما RHEL دوست داری و پول نداری RHEL بخری بهتره بری سمت CentOS .
*BSD ها هم از محبوبیت خوبی برخوردارند.
ولی اوبونتو به دلیل سن پایینش جای زیادی توی سرور های بزرگ باز نکرده ولی دیر یا زود این اتفاق میفته ، به عقیده من یکی از بهترین توضیع ها هم از لحاظ سرعت و هم استیبیلیتی Ubuntu ی خودمون هستش ، ولی اگر سرعت دقدقه اصلی باشه Gentoo خیلی انتخاب خوبی هستش
. - .
         \ v /
       \ \   / /
     \ (       ) /
       ^^.^^

آفلاین Behnam Golds

• High Hero Member
  • *
نقل‌قول
fedora یکی از مذخرف ترین توضیعهاست برای شبکه ، چون که پشتیبانیش خیلی خیلی کوتاه مدته ، استیبل نیست و همچنین زیاد سریع نیست

عجب!!! نمیدونستم  ممنون ...   

رنگ  جدیدم  بهم  میاد (قهوه ای)   متشکرم   ;)

آفلاین Manwe

• Full Member
  • *
نقل‌قول
fedora یکی از مذخرف ترین توضیعهاست برای شبکه ، چون که پشتیبانیش خیلی خیلی کوتاه مدته ، استیبل نیست و همچنین زیاد سریع نیست

عجب!!! نمیدونستم  ممنون ...   

رنگ  جدیدم  بهم  میاد (قهوه ای)   متشکرم   ;)
این رنگ رنگه هاردیه ، پس سخت نگیر ، نسخه سرور fedora, 
RHEL هستش
سخت نگیر :)
. - .
         \ v /
       \ \   / /
     \ (       ) /
       ^^.^^

آفلاین Behnam Golds

• High Hero Member
  • *
 :D   مرسی   Manwe    جان    موافقم   ...   ولی  آدم  تا   قهوه ای  نشه  (همون  رنگ  هاردی)   چیز  یاد  نمیگیره ...برای  همین  این  رنگو  دوست دارم.

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
  • ارسال: 3284
    • هزاردستان
راستش این سوال خیلی کلیه بنابراین چند جور میشه بهش جواب داد که احتمالا هیچ کدوم هم دقیق نیستن!

یه جواب خیلی ساده اینه که بهترین سرور اونیه که شما بیشتر در موردش چیز بدونید و راحت‌تر بتونید باهاش کار کنید :)

جواب مفصل تر هم این میتونه باشه که شما در انتخاب سرور باید نکاتی رو مثل موارد زیر در نظر بگیرید...

۱. این سرور قراره چه کاری انجام بده؟
 الف) سطح عمومی. مثلا قراره به عنوان یه سرویس دهنده وب با نرم‌افزارهای غیرتجاری و معمول محیطهای وب کار کنه. در این صورت ادامه موارد رو مطالعه کنید و بعد تصمیم بگیرید!

ب) Application شما چیه و این Application رو کدوم توزیع لینوکس Certificate داره و تست میشه و داکیومت شده و رفع ایراد میشه... اغلب Application های با سطح Enterprise این روزها برای RHEL، SLES و Ubuntu LTS نسخه مخصوص و Certificate دارن. SLES و RHEL بیشتر و Ubuntu LTS کمتر!
ضمنا RHEL همون Fedora نیست! SLES همون OpenSUSE نیست! Ubuntu همون Ubuntu LTS نیست!

۲. سخت افزار شما چیست؟ خوب پشتیبانی سخت‌افزاری توزیعهای لینوکس با هم فرق میکنه و در این بین Debian بیشترین پشتیبانی سخت‌افزاری رو به صورت رسمی داره!

۳. پایداری.
Debian، RHEL و SLES به دلیل اینکه از بسته‌های نرم‌افزاری قدیمی‌تری استفاده میکنند و مدت زیادی به کمک پروژه‌هایی مثل Fedora یا OpenSUSE و Debian Unstable تست و بروزآوری میشن پایداری بسیار خوبی دارند و البته این پایداری در نسخه‌های Maintenance اینها بهتر و کاملتر میشه!مثل RHEL 5.2 یا... Ubuntu LTS هم همینطوره مثلا Ubuntu LTS 6.06.2 یکی از پایدارترین توزیعهاست. نسخه 8.04 هم در انتشارهای Maintenance 1 و 2 از نظر پایداری و ایرادات کمتر به حد مطلوبی خواهد رسید.

۴. بروزآوری امنیتی سریعتر.
این یکی از مهمترین نکات در انتخاب سرور هست. طبق آمارهای منتشر شده RHEL، SLES و Ubuntu سریعترین بروزآوریهای امنیتی رو دارند و Debian کمی تو این بروزآوریها عقبه.

۵. مدت زمان پشتیبانی.
این مورد یکی از مهترین فاکتورهای انتخاب سرور هست! اینکه شما بتونید یک سرور رو بر پا کنید و با پشتیبانی طولانی مدت فقط اون رو بروزآوری امنیتی و رفع ایراد کنید. در این مورد RHEL، SLES و Ubuntu LTS دارای سرورهای با پشتیبانی طولانی مدت هستند. Debian هم چون انتشارهای دیر هنگام داره، در واقع دارای چند سال پشتیبانی میشه!

۶. جامعه کاربری و مستندات کافی.
این که شما بتونید در مدت زمان کمتر و به صورت بهینه‌تر مشکلتون رو حل کنید یا سرویسی رو بر پا کنید در انتخاب توزیع سرور خیلی مهمه...

۷. قیمت.
بی شک یکی از مهمترین‌ترین پارامترها در انتخاب یک توزیع سرور، قیمت هست. RHEL قیمت بالایی داره و البته پروژه‌ای به اسم CentOS که مجددا سورسهای RHEL رو کامپایل میکنه و در اختیار کاربرا قرار میده، بنابراین اگر Redhat کار باشید و نخواهید برای خرید سرور هزینه پرداخت کنید قطعا CentOS رو انتخاب خواهید کرد.

SLES هم قمیت بالایی داره و من پروژه درست و حسابی جایگزین رایگان براش نمیشناسم...

Ubuntu LTS و Debian رایگان هستند و بصورت رایگان بروز میشن...

علاوه بر مواردی که اشاره شد قطعا موارد دیگه‌ای هم هستن که بسته به شرایط باید در نظر بگیرید!

در یک نگاه کلی Mandriva و OpenSUSE و Gentoo و Slackware و Fedora به دلایل مختلف گزینه‌های مناسبی برای انتخاب سرور نیستند! البته خیلیها بعد از اینکه Redhat تجاری شده به سمت Fedora رفتن و البته خیلی زود هم پشیمون شدن. Fedora تا وقتی که پروژه Legacy وجود داشت شاید روی سرور قابل تحمل بود ولی از وقتی Fedora Legacy به کارشون ادامه ندادن Fedora روی سرور یک اشتباه بزرگه!
و RHEL، SLES، Debian و Ubuntu LTS هم بهترین گزینه‌ها برای نصب روی *سرور* هستند.

Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace.
~Saadi (persian poet) -1258
Hezardastan | Free As in Freedom

آفلاین Manwe

• Full Member
  • *
راستش این سوال خیلی کلیه بنابراین چند جور میشه بهش جواب داد که احتمالا هیچ کدوم هم دقیق نیستن!

یه جواب خیلی ساده اینه که بهترین سرور اونیه که شما بیشتر در موردش چیز بدونید و راحت‌تر بتونید باهاش کار کنید :)

جواب مفصل تر هم این میتونه باشه که شما در انتخاب سرور باید نکاتی رو مثل موارد زیر در نظر بگیرید...

۱. این سرور قراره چه کاری انجام بده؟
 الف) سطح عمومی. مثلا قراره به عنوان یه سرویس دهنده وب با نرم‌افزارهای غیرتجاری و معمول محیطهای وب کار کنه. در این صورت ادامه موارد رو مطالعه کنید و بعد تصمیم بگیرید!

ب) Application شما چیه و این Application رو کدوم توزیع لینوکس Certificate داره و تست میشه و داکیومت شده و رفع ایراد میشه... اغلب Application های با سطح Enterprise این روزها برای RHEL، SLES و Ubuntu LTS نسخه مخصوص و Certificate دارن. SLES و RHEL بیشتر و Ubuntu LTS کمتر!
ضمنا RHEL همون Fedora نیست! SLES همون OpenSUSE نیست! Ubuntu همون Ubuntu LTS نیست!

۲. سخت افزار شما چیست؟ خوب پشتیبانی سخت‌افزاری توزیعهای لینوکس با هم فرق میکنه و در این بین Debian بیشترین پشتیبانی سخت‌افزاری رو به صورت رسمی داره!

۳. پایداری.
Debian، RHEL و SLES به دلیل اینکه از بسته‌های نرم‌افزاری قدیمی‌تری استفاده میکنند و مدت زیادی به کمک پروژه‌هایی مثل Fedora یا OpenSUSE و Debian Unstable تست و بروزآوری میشن پایداری بسیار خوبی دارند و البته این پایداری در نسخه‌های Maintenance اینها بهتر و کاملتر میشه!مثل RHEL 5.2 یا... Ubuntu LTS هم همینطوره مثلا Ubuntu LTS 6.06.2 یکی از پایدارترین توزیعهاست. نسخه 8.04 هم در انتشارهای Maintenance 1 و 2 از نظر پایداری و ایرادات کمتر به حد مطلوبی خواهد رسید.

۴. بروزآوری امنیتی سریعتر.
این یکی از مهمترین نکات در انتخاب سرور هست. طبق آمارهای منتشر شده RHEL، SLES و Ubuntu سریعترین بروزآوریهای امنیتی رو دارند و Debian کمی تو این بروزآوریها عقبه.

۵. مدت زمان پشتیبانی.
این مورد یکی از مهترین فاکتورهای انتخاب سرور هست! اینکه شما بتونید یک سرور رو بر پا کنید و با پشتیبانی طولانی مدت فقط اون رو بروزآوری امنیتی و رفع ایراد کنید. در این مورد RHEL، SLES و Ubuntu LTS دارای سرورهای با پشتیبانی طولانی مدت هستند. Debian هم چون انتشارهای دیر هنگام داره، در واقع دارای چند سال پشتیبانی میشه!

۶. جامعه کاربری و مستندات کافی.
این که شما بتونید در مدت زمان کمتر و به صورت بهینه‌تر مشکلتون رو حل کنید یا سرویسی رو بر پا کنید در انتخاب توزیع سرور خیلی مهمه...

۷. قیمت.
بی شک یکی از مهمترین‌ترین پارامترها در انتخاب یک توزیع سرور، قیمت هست. RHEL قیمت بالایی داره و البته پروژه‌ای به اسم CentOS که مجددا سورسهای RHEL رو کامپایل میکنه و در اختیار کاربرا قرار میده، بنابراین اگر Redhat کار باشید و نخواهید برای خرید سرور هزینه پرداخت کنید قطعا CentOS رو انتخاب خواهید کرد.

SLES هم قمیت بالایی داره و من پروژه درست و حسابی جایگزین رایگان براش نمیشناسم...

Ubuntu LTS و Debian رایگان هستند و بصورت رایگان بروز میشن...

علاوه بر مواردی که اشاره شد قطعا موارد دیگه‌ای هم هستن که بسته به شرایط باید در نظر بگیرید!

در یک نگاه کلی Mandriva و OpenSUSE و Gentoo و Slackware و Fedora به دلایل مختلف گزینه‌های مناسبی برای انتخاب سرور نیستند! البته خیلیها بعد از اینکه Redhat تجاری شده به سمت Fedora رفتن و البته خیلی زود هم پشیمون شدن. Fedora تا وقتی که پروژه Legacy وجود داشت شاید روی سرور قابل تحمل بود ولی از وقتی Fedora Legacy به کارشون ادامه ندادن Fedora روی سرور یک اشتباه بزرگه!
و RHEL، SLES، Debian و Ubuntu LTS هم بهترین گزینه‌ها برای نصب روی *سرور* هستند.

چرا به عقیده شما Gentoo اشتباه هستش ؟؟
به نظر من تمام موارد ذکر شده شما رو در بر میگیره . فقط یکم نصبش سردرد میاره :D
. - .
         \ v /
       \ \   / /
     \ (       ) /
       ^^.^^

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
    • هزاردستان
راستش من تجربه عملی کار با Gentoo رو سرور رو ندارم! فقط اینجا و اونجا شنیدم که دردسر زیاد داره ;)
http://www.playingwithwire.com/2007/01/why-gentoo-shouldnt-be-on-your-server
http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-534006.html
http://www.sourcecode.de/content/you-know-you-did-a-mistake-when

آفلاین hichkas

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 39
من برای سرور اختصاصی خودم ubuntu انتخاب کردم
و در حال نصب هستم

امیدوارم واقعا به درد بخور باشه  :D

آفلاین پنگوئن

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
دوباره سلام شاید من سوالم را درست نپرسیدم منظور من از این سوال اینه که من تازه وارد شبکه شدم و درحال یادگیری ویندوز سرور 2003 هستم و میخواستم که شبکه در لینوکس را یاد بگیرم اما نمیدونستم از کجا چگونه و با چه توزیعی شروع کنم این بود که  من اینجا سوال کردم و از شما میخواستم که من را راهنمایی کنم و اگر که من با یک توزیع شروع به یادگیری کنم ایا مباحث تو همه توززیع ها مثل هم هست  ااگر نیست کدام توزیع را یادبگیرم که در ایران تقاضا میشه و از لحاظ بازار کار هم بهتر درخواست میشه مممممممممممممممنننننننننننننننووووووووووووننننننننننننننن

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
    • هزاردستان
من برای سرور اختصاصی خودم ubuntu انتخاب کردم
ما هم همینکار رو کردیم ;)
http://www.yellowpipe.com/yis/tools/craftnet/netcraft.php?host=www.ubuntu.ir&lookup=OK